کد خبر: ۱۵۲۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مذاکرات دوحه در ایستگاه پایانی؛
در پی اعلام مقامات آمریکایی مبنی بر توافق این کشور با طالبان، سران این گروه امروز اعلام کردند که تا پایان ماه فوریه (10 اسفند) این توافق نهایی شده و به امضای طرفین می‌رسد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، پس از برگزاری 9 دوره مذاکرات میان آمریکا و طالبان، امروز مقامات این گروه از پایان گفت‌وگوها خبر داده و اعلام کردند این توافقنامه به‌زودی امضا خواهد شد.

پیش از این نیز مقامات آمریکایی از پایان مذاکرات دوحه خبر داده و اعلام کرده بودند که تا پایان ماه فوریه (10 اسفند) این توافقنامه امضا خواهد شد.

در همین حال «عبدالسلام حنفی»، معاون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، در گفتگو با «نن تکی آسیا» از پایان مذاکرات این گروه با آمریکا خبر داد و گفت که تا پایان ماه جاری توافقنامه ای میان دو طرف امضا خواهد شد.

به گفته مقامات این گروه، قرار است پس از نهایی شدن توافقنامه، دو طرف اطلاعیه‌های جداگانه‌ای را منتشر کنند.

ریس‌جمهور آمریکا پیش از این گفته بود در پی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بوده و قصد دارد به طولانی‌ترین جنگ آمریکا پایان دهد.

ترامپ با اذعان به اینکه جنگ افغانستان هزینه سنگینی را بر عهده خانواده‌های آمریکا متحمل کرده، تاکید کرد که به به‌دنبال خروج سربازان آمریکایی از افغانستان است.

پس از آنکه ترامپ مذاکرات میان آمریکا و طالبان را در سال گذشته به‌دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در کابل متوقف کرد، طالبان اعلام کرد که جنگ تا خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان ادامه خواهد داشت.

به گفته روزنامه آمریکایی نیویروک تایمز، ترامپ به‌صورت مشروط توافق با طالبان را پذیرفته و در صورتی که این گروه به طرح هفت روزه کاهش خشونت‌ها بین آمریکا و طالبان د روزه کاهش خشونت پایبند باشد، این توافق نهایی شده و امضا خواهد شد.

در همین حال، دفتر ریاست جمهوری افغانستان (ارگ) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد بر اساس گفته مقامات آمریکایی، تمام بندهای توافق با طالبان مشروط بوده و واقعیت این است که این گروه در مذاکرات پذیرفته دست از جنگ و خشونت بردارد و یک جامعه کثرت گرا در افغانستان را نیز بپذیرد.

ارگ تاکید کرد که طرفین بر روی مکانیسم نظارت دولت افغانستان بر این توافق تبادل نظر کرده و همچنین تضمین دادند که مالکیت صلح در افغانستان با دولت و مردم این کشور است.

قرار است رئیس جمهور افغانستان در هفته آینده و پس از بازگشت از آلمان، سلسله مشورت‌هایی با نیروهای امنیتی، اقشار مختلف جامعه، جامعه مدنی و احزاب سیاسی برگزار و آنها را در جریان مذاکرات صلح قرار دهد.
برچسب ها: آمریکا ، طالبان ، صلح
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار