کد خبر: ۱۵۳۶۹۸
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محمد بن سلمان و قمار جدید
یک رسانه غربی با اشاره به تحرکات بن سلمان برای هموار کردن مسیر پادشاهی در عربستان، رفتارهای وی را مشابه صدام دانسته که دست به ماجراجویی های فاجعه بار زد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، یک رسانه غربی در مطلبی به تحرکات محمد بن سلمان ولیعهد سعودی پرداخته است.

روزنامه میدل ایست آی انگلیس در مطلبی آورده است: محمد بن سلمان دوباره دچار سو ارزیابی فاجعه بار شده است. نبرد برای تضمین تخت و تاج پادشاهی عربستان شعله ور است و در این میان ویروس کرونا به عنوان یک بلا، قدرت دونالد ترامپ و متحدش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را تهدید می‌کند.

این رسانه در ادامه می‌نویسد: کرونا موجی از وحشت ایجاد کرده است و همه الان در خط مقدم هستند و قربانی احتمالی هستند. تبعات سیاسی بحران کرونا زیاد است. در این میان محمد بن سلمان دست به کودتای کوچک زده است و احمد بن عبدالعزیز عمویش و نیز محمد بن نایف پسر عمویش را بازداشت کرده است. وی در حال فراهم کردن فضا برای رسیدن به پادشاهی در صورت مرگ پدرش ملک سلمان است.

رسانه انگلیسی نوشت: بن سلمان با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در دسامبر برگزار می‌شود نیاز مبرمی دارد که تا آن زمان اوضاع را در داخل عربستان به نفع خود سر و سامان دهد زیرا ممکن است که متحد اساسی خود یعنی ترامپ را از دست بدهد به ویژه که پایگاه ترامپ به علت ناکارآمدی در برخورد با کرونا در حال افول است و احتمال به قدرت رسیدن جو بایدن به عنوان نامزد دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیشتر می‌شود.

این رسانه بیان کرد: ترامپ با وجود همه اشتباهات شاهزاده جوان سعودی از جنگ یمن گرفته تا قتل جمال خاشقجی، حامی قوی وی است. محمد بن سلمان ید طولانی در سو ارزیابی دارد از جنگ فاجعه بار یمن که پایانی ندارد گرفته تا افزایش تنش با ایران. جدیدترین قماری هم که ولیعهد سعودی به آن روی آورده است سرشاخ شدن با روسیه و سرازیر کردن نفت خام به بازارها آن‌هم در زمانی که نیاز جهانی به علت تأثیرات اقتصادی کرونا کاهش فوق العاده ای را شاهد است.

میدل ایست آی می‌نویسد: در خاورمیانه قبلاً موردی همانند محمد بن سلمان وجود داشت و آن صدام حسین بود که زورگویی و کبر را با رفتارهای حساب نشده با هم داشت که به تصمیمات فاجعه باری مانند جنگ با ایران در سال ۱۹۸۰ و جنگ کویت در سال ۱۹۹۰ منجر شد.

این رسانه غربی در ادامه با اشاره به موقعیت خوب روس‌ها و در دست گرفتن اوضاع خاورمیانه به ویژه سوریه آورده است: به نظر می‌رسد که کرونا محاسبات سیاسی در خاورمیانه و دیگر نقاط دنیا را برهم می‌زند. احتمال ریاست جمهوری مجدد ترامپ در حال حاضر به مراتب کمتر از قبل است هرچند که برنده شدن جو بایدن هم خیلی اوضاع را خوب نمی‌کند اما حداقل اوضاع را نرمال می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار