کد خبر: ۱۵۵۵۹۶
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تفسیر قرآن رهبر انقلاب
رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدار‌ها با اشاره به آیه ۱۵۷ سوره مبارکه اعراف فرمودند: پیامبر (ص) عامه مردم را از اسارت ظالمان و مستکبران، اختلاف طبقاتی و اشرافیت ظالمانه نجات داد و این‌گونه هرکس راه او را پذیرفت مورد رحمتش قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدار‌ها با اشاره به آیه ۱۵۷ سوره مبارکه اعراف فرمودند: پیامبر (ص) عامه مردم را از اسارت ظالمان و مستکبران، اختلاف طبقاتی و اشرافیت ظالمانه نجات داد و این‌گونه هرکس راه او را پذیرفت مورد رحمتش قرار گرفت.

 
وجود مبارک پیغمبر رحمت بود، او رحمة للعالمین بود. این رحمت به پیروان آن بزرگوار و کسانی که راه او هدایت او را بپذیرند سرایت می‌کند و مورد رحمت الهی قرار می‌گیرند.

خداوند می‌فرماید: «الَّذینَ یَتَّبِعُونَ الرَّسُولَ النَّبِیَّ الْأُمِّیَّ الَّذی یَجِدُونَهُ مَکْتُوباً عِنْدَهُمْ فِی التَّوْراةِ وَ الْإِنْجیلِ یَأْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهاهُمْ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ یُحِلُّ لَهُمُ الطَّیِّباتِ وَ یُحَرِّمُ عَلَیْهِمُ الْخَبائِثَ وَ یَضَعُ عَنْهُمْ إِصْرَهُمْ وَ الْأَغْلالَ الَّتی‏ کانَتْ عَلَیْهِمْ فَالَّذینَ آمَنُوا بِهِ وَ عَزَّرُوهُ وَ نَصَرُوهُ وَ اتَّبَعُوا النُّورَ الَّذی أُنْزِلَ مَعَهُ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ همان کسانی که از این رسول و پیامبر «ناخوانده درس» که او را نزد خود [با همه نشانه‌ها و اوصافش] در تورات وانجیل نگاشته می‌یابند، پیروی می‌کنند پیامبری که آنان را به کارهای شایسته فرمان می‌‌دهد و از اعمال زشت باز می‌دارد و پاکیزه‌ها را بر آنان حلال می‌نماید و ناپاک‌ها را بر آنان حرام می‌کند و بارهای تکالیف سنگین و زنجیره‌ها [یِ جهل، بی‌خبری و بدعت را] که بر دوش عقل و جان آنان است برمی‌دارد پس کسانی که به او ایمان آوردند و او را [در برابر دشمنان] حمایت کردند و یاریش دادند و از نوری که بر او نازل شده پیروی نمودند، اینان همان رستگارانند.»

کسانی که از پیامبر تبعیت می‌کنند و دنبال او حرکت می‌کنند و هدایت او را می‌پذیرند مشمول رحمت هستند. این وعده الهی است برو برگرد ندارد.

دنیای اسلام و امت اسلامی فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است اما آن وقت از رحمت دنیوی و اخروی الهی برخوردار شده است که تبعیت کرده است.

پیغمبر اکرم برای عامه مردم نجات از اسارت‌ها را آورد. آنچه پیامبر به بشریت هدیه کرد و این برای همه است. این اغلالی که در گردن و دست و پای انسان‌ها بسته می‌شود و آنها از حرکت باز می‌دارد، از معنویت دور می‌کند و زندگی را بر آنها تلخ می‌کند. این اسارت‌ها را پیامبر اسلام از دست و پای مردم باز می‌کند. این اسارت‌ها، اسارت ظلم قدرت‌ها و مستکبران و وجود اختلاف طبقاتی و اشرافیت‌های ظالمانه و متکبرانه است. پیغمبر (ص) با این‌ها مبارزه کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار