کد خبر: ۱۵۶۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
5 دانشگاه ایران در بین برترین‌ها
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه ویرایش 17 رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط کیو اس منتشر شده است، گفت: از ایران ۵ دانشگاه در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی شده است و دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ۴۰۹ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه ۴۷۷ جهان رتبه‌‌های اول و دوم را به عنوان برترین دانشگاه‌های کشور به ثبت رسانده‌اند.

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: امروز چهارشنبه ۲۱ خرداد ویرایش ۱۷ رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان توسط کیو اس منتشر شد. 

وی افزود: مانند نتایج رتبه‌بندی سال‌های گذشته، دانشگاه‌های کشور‌های مختلف براساس ۶ معیار متفاوت شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، شهرت استخدام کننده با وزن ۱۰ درصد، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد، استناد به هر مقاله با وزن ۲۰ درصد، تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان بین المللی هر کدام با وزن ۵ درصد ارزیابی می‌شوند.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: در این ویرایش، رتبه ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان از میان ۵۵۴۶ دانشگاه انتخاب و معرفی شده است. در معیار شهرت دانشگاه نزدیک به ۱۰۰۰۰۰ نفر و در معیار  شهرت استخدام کننده در حدود ۵۰۰۰۰ پاسخ جامعه مورد پژوهش جمع آوری و مورد تحلیل قرار گرفته است. نتایج امسال در دوره‌ای منتشر شده است که ویروس کرونا تاثیر شگردی بر اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی جهان گذاشته است.

مهراد افزود: در طی ۹ سال گذشته انستیتو فناوری ماساچوست با امتیاز کلی ۱۰۰ در راس جدول این رتبه بندی قرار گرفته است. رتبه‌های دوم تا دهم به ترتیب به دانشگاه‌های استنفورد، هاروارد، کالتک، آکسفورد، ETH زوریخ، کمبریج، امپریال کالج لندن، شیکاگو و یونیورسیتی کالج لندن تعلق دارد. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه فناوری نانیانگ این کشور موفق به کسب رتبه‌های یازدهم و دوازدهم شده‌اند. دانشگاه شینهوا،  نخستین دانشگاه جمهوری خلق چین در رتبه ۱۵ و پکن دومین دانشگاه این کشور در مرتبه ۲۳ قرار گرفته است.

وی گفت: رتبه پلی تکنیک EPFL سویس ۱۴، دانشگاه هنگ کنگ ۲۲، دانشگاه توکیو ۲۴، دانشگاه تورنتو ۲۵، دانشگاه ملی استرالیا ۳۱، دانشگاه ملی سئول ۳۷ و دانشگاه فنی مونیخ ۵۰ است.این دانشگاه‌ها در سطح ملی، رتبه نخست را در بین دانشگاه‌های کشوری بدست آورده‌اند.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: دانشگاه PSL که نخستین دانشگاه فرانسه است رتبه ۵۲ را در اختیار دارد. دانشگاه دلفت در هلند موفق به کسب رتبه ۵۷ ویرایش حاضر شده است. از مجموع کشورهای اسلامی حاضر در این رتبه‌بندی دانشگاه مالایا در مالزی در جایگاه ۵۹ نشسته است. دانشگاه تایوان و دانشگاه بوئنوس آیرس مشترکا رتبه ۶۶ دانشگاه‌های برتر جهان را کسب کرده‌اند. از فدراسیون روسیه دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو حائز رتبه ۷۴ است. دانشگاه کپنهاگ در مرتبه ۷۶، دانشگاه اکلند در زلاندنو در مرتبه ۸۱، دانشگاه  KU Leuven در بلژیک در مرتبه ۸۴، دانشگاه لوند در سوئد در مرتبه ۹۷ و دانشگاه ملی اتونوموس مکزیک در مرتبه ۱۰۰ ویرایش ۲۰۲۰ کیو اس جای گرفته‌اند. دانشگاه‌های حاضر نیز در سطح ملی رتبه یک دانشگاه‌های کشوری را در اختیار دارند.

دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در ویرایش ۲۰۲۰ کیو اس

وی افزود: از جمهوری اسلامی ایران ۵ دانشگاه در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان معرفی شده است. دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه ۴۰۹ و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه ۴۷۷ جهان رتبه‌‌های اول و دوم را به عنوان برترین دانشگاه‌های کشور به ثبت رسانیده‌اند.

مهراد گفت: رتبه دانشگاه تهران در دامنه‌ای بین ۶۰۰-۵۹۱  قرارداد. دانشگاه علم و صنعت ایران در دامنه‌ای بین رتبه‌های ۶۰۵-۶۰۱ جای دارد. جایگاه دانشگاه شیراز نیز که پنجمین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در ویرایش ۲۰۲۱ نظام رتبه‌بندی کیواس است در دامنه‌ای بین رتبه‌های ۱۰۰۰-۸۰۱ تعریف شده است. در آخر لیست  دانشگاه‌هایی که از ایران به عنوان ۵ دانشگاه ممتاز از آن‌ها یاد شده است نام دانشگاه شهید بهشتی نیز درج شده است، با این تفاوت که برای این دانشگاه رتبه‌ای درج نشده است.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری در ادامه گفت: در سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی ۶ دانشگاه به ترتیب صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان گزارش شده بود.

مهراد افزود: در این رتبه‌بندی،  اسامی دانشگاه‌های  سایر کشورهای اسلامی نیز به عنوان دانشگاه‌های برتر آورده شده است. با تنظیم تعداد دانشگاه‌های برتر کشورهای اسلامی در جمع ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان نتیجه قابل تاملی را می‌توان به نمایش گذاشت: مالزی ۲۰ دانشگاه، عربستان سعودی ۱۰ دانشگاه، قزاقستان و ترکیه هر کدام ۹ دانشگاه، لبنان، امارات متحده عربی و اندونزی هر کدام ۸ دانشگاه، پاکستان ۷ دانشگاه، جمهوری اسلامی ایران ۵ دانشگاه، مصر و اردن هر کدام ۴ دانشگاه، عراق، کویت، برونئی، بحرین و بنگلادش هر کدام ۲ دانشگاه و عمان و قطر هر کدام یک دانشگاه.

مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری اضافه کرد: ارائه رتبه جهانی نخستین دانشگاه هر یک از کشورهای اسلامی یاد شده به رتبه بندی جدیدی می‌انجامد که به نوبه خود قابل توجه است که دانشگاه مالایا ۵۹، دانشگاه ملک عبدالعزیز ۱۴۳، دانشگاه ملی فارابی قزاقستان ۱۶۵، دانشگاه علم و فناوری خلیفه در امارات متحده عربی ۲۱۱، دانشگاه آمریکایی بیروت ۲۲۰، دانشگاه Gadjah Mada در اندونزی و دانشگاه دارالسلام در برونئی مشترکا هر کدام ۲۵۴، دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام آباد ۳۵۵، دانشگاه سلطان قابوس ۳۷۵، دانشگاه صنعتی شریف ۴۰۹، دانشگاه آمریکایی قاهره ۴۱۱، دانشگاه اردن در دامنه ای بین ۶۵۰-۶۰۱، دانشگاه علوم کاربردی بحرین در دامنه ای بین ۷۰۰-۶۵۱، دانشگاه علوم و مهندسی بنگلادش، دانشگاه بغداد، و دانشگاه علوم و فناوری خلیج فارس کویت هر کدام مشترکا در دامنه ای بین ۱۰۰۰-۸۰۱ قرار دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار