کد خبر: ۱۵۶۵۴۰
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بررسی خط خبری رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی و آمریکا در قبال تحولات ساعات اخیر در عراق نشان از ذوق زدگی این رسانه‌ها برای متشنج جلوه دادن اوضاع عراق حکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که هنوز تحولات جاری در عراق در خصوص حمله به مقر نیروهای گردان‌های حزب الله این کشور توسط نیروهای امنیتی عراق کاملاً مشخص نشده و اخبار ضد و نقیضی در این رابطه منتشر می‌شود رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی و آمریکا (العربیه، الحدث، الشرق الاوسط، الحره) نتوانستند ذوق زدگی خود را از پوشش این اخبار پنهان کنند.

شبکه سعودی العربیه از پوشش لحظه به لحظه تحولات مربوط به حمله به مقر نیروهای گردان‌های حزب الله عراق علاوه بر انتشار این اخبار در ذیل آن تحلیل‌های مغرضانه نیز منتشر می‌کند.

سایت شبکه العربیه تلاش می‌کند در لا به لای خطوط خبری خود تحلیل‌هایی منتشر کند که تماماً علیه نیروهای حشد شعبی و گردان‌های حزب الله عراق بوده و آنها را مسئول نا امن کردن عراق جلوه می‌دهد.

سایت این شبکه گزارش داد که نیروهای حشد شعبی با نمایش دادن قدرت خود در جریان رژه‌های نظامی پیام‌های تهدید آمیزی علیه دشمنان خود ارسال می‌کنند.

نکته مهم آنکه، سایت شبکه العربیه و به صورت کلی رسانه‌های وابسته به عربستان سعودی و آمریکا در جریان این خط خبری تلاش می‌کنند نشان دهند که نیروهای حشد شعبی در تدارک یک حمله بوده‌اند و قبل از اقدام آنها، حمله نیروهای امنیتی صورت گرفته است.این شبکه هم چنین با متشنج جلوه دادن اوضاع عراق، مدعی است که نیروهای حشد شعبی با سلاح در خیابان‌های عراق حاضر شده و دیگران را تهدید می‌کنند.

سایت روزنامه الشرق الاوسط وابسته به عربستان سعودی نیز با انتشار اخبار مربوط به تحولات عراق مدعی شد که این حمله صورت گرفته علیه مقر گردان‌های حزب الله عراق در پی حملات موشکی علیه مواضع آمریکایی‌ها در این کشور صورت می‌گیرد.

این در حالیست که سایت روزنامه سعودی مذکور اشاره به حملات متجاوزان آمریکایی علیه مقرهای نیروهای حشد شعبی در کشور خود یعنی عراق نکرده است.

رسانه‌های سعودی و آمریکایی تلاش دارند نشان دهند که این حمله بنا به دستور مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق صورت گرفته است. آنها مدعی هستند این حمله نخستین «اقدام الکاظمی برای اجرای وعده‌های خود علیه نیروهای حشد شعبی» به شمار می‌رود.

رسانه‌های مذکور پا را از این حد فراتر گذاشته و این حوادث رخ داده را به درگیری‌های میان آمریکا و ایران متصل کرده‌اند!

در خصوص آخرین اخبار و تحولات مربوط به عراق و حمله به مقر نیروهای حشد شعبی نیز باید بگوییم که این حمله با واکنش‌های منفی از سوی کاربران عرب در توئیتر و برخی نمایندگان و رهبران گروه‌های حشد شعبی رو به رو شده است به طوری که «جواد الطلیباوی» یکی از رهبران جنبش عصائب اهل الحق عراق در واکنش به حمله به مقر نیروهای گردان‌های حزب الله این کشور اعلام کرد: ما نسبت به بازی کردن با آتش هشدار می‌دهیم.

حسن فدعم نماینده جریان حکمت در پارلمان عراق نیز اعلام کرد: حمله به مقر نیروهای حشد شعبی و بازداشت تعدادی از این نیروها، اقدامی تحریک آمیز بوده و عواقب خوبی در پی نخواهد داشت.

هم چنین کاربران عرب در توئیتر با ترند کردن هشتگ هایی نظیر «مجاهدان ما خطر قرمز ما هستند» حمایت خود را از نیروهای حشد شعبی اعلام کردند.

پیش از این «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی «نجباء» عراق، با انتشار یک پست توئیتری به حمله نیروهای امنیتی علیه مقر گردان‌های حزب الله عراق واکنش نشان داده بود.وی در این پست توئیتری نوشت: حشد شعبی کاروان شهدا است و خون خود را در کنار برادرانشان در سرویس امنیتی عراق تقدیم کردند. ما نسبت به هر گونه تلاش برای حمله به آنها و ایجاد فتنه داخلی در این ایام سخت در کشور و اوضاع گسترش ویروس همه گیر در عراق هشدار می‌دهیم.

از سوی دیگر اخباری منتشر شده که نشان دهنده آزاد شدن نیروهای حشد شعبی که بامداد امروز توسط نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم بازداشت شده بودند است.

نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون عراق نیز با انتشار یک پست توئیتری به تحولات بامداد امروز عراق واکنش نشان داد.

المالکی در این پست توئیتری نوشت: حشد شعبی فرمانده پیروزی و نامی برای قدرت ملت و کشور به شمار می‌رود.

وی در ادامه نوشت: ما باید به این نیروها احترام گذاشته و جایگاه آن را حفظ کنیم. حمله به این نیروها و خدشه دار کردن جایگاه آنها جایز نیست.

المالکی هم چنین خاطر نشان کرد: نیروهای مبارزه با تروریسم نیز فرزندان ما هستند. ما به جهاد آنها و فداکاری‌های آنها افتخار می‌کنیم. خدشه دار کردن جایگاه آنها و دیگر نیروهای ملی عراق نیز جایز نیست.وی افزود: از همگان می‌خواهیم خویشتن دار بوده و مشکلات کشور را به دور از کینه ورزی و مداخلات خارجی حل کنند.

لازم به ذکر است که حمله نیروهای امنیتی به مقر گردان‌های حزب الله عراق و بازداشت تعدادی از این نیروها موجی از واکنش‌های منفی را به دنبال داشته است.

منابع عراقی اعلام کردند که نیروهایی که به مقر گردان‌های حزب الله عراق حمله کردند بعد از دیدن واکنش نیروهای حشد شعبی و مخالفت مردمی با این اقدام، آنها را آزاد کردند. هم چنین از نیروهای حشد شعبی به دلیل دریافت یک پیام اشتباه از سوی مرکز عملیات ملی مبنی بر حمله به مقر مذکور و بازداشت نیروهای حشد شعبی عذرخواهی شده است.

منابع آگاه اعلام کردند که بر سر تشکیل یک کمیته امنیتی برای تحقیق در خصوص این واقعه توافق شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار