کد خبر: ۱۵۶۷۴۵
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نفت اوپک در مرز 43 دلار
سبد نفتی اوپک که از اواسط اسفند پارسال، رنگ قیمت 40 دلاری را به خود ندیده بود، با توجه به کاهش شدید ذخایر نفت آمریکا، مجددا وارد کانال 40 دلاری شد و به حدود 43 دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، با کاهش بیش از انتظار ذخایر نفت آمریکا، قیمت سبد نفتی اوپک بالاخره وارد کانال 40 دلاری شد و به مرز 43 دلار رسید.

وب سایت سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام در آخرین بروزرسانی خود اعلام کرد هر بشکه سبد نفتی اوپک روز پنج‌شنبه (12 تیر) با 23 سنت افزایش 42.89 دلار فروخته شده است.


این نوع نفت روز چهارشنبه (11 تیر) 42.66 دلار در هر بشکه فروخته شده بود. سبد نفتی اوپک از ابتدای سال 2020 تاکنون تنها در 6 ماه مارس (16 اسفند 98) در کانال 40 دلاری دیده شده و پس از آن روند نزولی داشته است. سبد نفتی اوپک در 6 مارس 48.35 دلار در هر بشکه فروخته شده بود.

* افزایش قیمت نفت در روزهای سه شنبه و چهارشنبه

پس از اینکه آمارها نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا بیش از انتظار کاهش یافت که نشان از بهبود تقاضا حتی با وجود شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان دارد، قیمت نفت در معاملات این دو روز افزایش یافت. (جزئیات بیشتر)

آمارهای امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت خام و بنزین آمریکا، هفته گذشته، بیش از انتظار کاهش یافت درحالی‌که ذخایر فرآورده های نفتی افزایش یافت.

ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به 26 ژوئن 8.2 میلیون بشکه کاهش یافت و به 537 میلیون بشکه رسید درحالی‌که تحلیلگران انتظار کاهش 710 هزار بشکه‌ای را داشتند.

ذخایر بنزین نیز 2.5 میلیون بشکه کاهش یافت درحالی‌که تحلیلگران انتظار کاهش 1.6 میلیون بشکه‌ای را داشتند.

ذخایر فرآورده‌های سوخت نظیر گازوئیل و نفت کوره 2.6 میلیون بشکه افزایش یافت. انتظار می‌رفت که 393 هزار بشکه کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:

*ذخایر نفت خام آمریکا به شدت کاهش یافت

*تولید نفت اوپک 1.25 میلیون بشکه در روز کاهش یافت

از دیگر عوامل تقویت‌کننده قیمت‌ها، کاهش تولید اوپک به کمترین میزان در 2 دهه گذشته در ماه ژوئن بوده است.

بر اساس بررسی رویترز، 13 عضو اوپک در ماه ژوئن، پس از موافقت با توافق کاهش تولید، به طور متوسط 22.62 میلیون بشکه در روز تولید داشتند که 1.92 میلیون بشکه در روز از ماه می کمتر است.

بر اساس این آمار، «جدا از ایران، لیبی و ونزوئلا که از این توافق مستثنی هستند، 10 عضو دیگر اوپک همچنان 1.55 میلیون بشکه در روز از تعهد کامل به این توافق فاصله دارند.»

*  کاهش قیمت نفت در روز جمعه

با افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا که بر نگرانی در مورد تقاضا برای سوخت دامن زد، قیمت نفت در آخرین روز معاملات بازارهای جهانی به کمتر از 43 دلار رسید اما هفته ای افزایشی را به علت عرضه کمتر و بروز نشانه های بیشتر از رشد اقتصادی رقم زد. (جزئیات بیشتر)

آمریکا 55 هزار مورد جدید ابتلا به کرونا را در روز پنج شنبه اعلام کرد که یک رکورد جدید روزانه در جهان برای این بیماری محسوب می شد. این افزایش می تواند رشد فرصت های شغلی در آمریکا را در ماه ژوئن را تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

*ثبت بیش از 50 هزار ابتلای روزانه در آمریکا در سومین روز متوالی

*بهبود اوضاع اشتغال آمریکا کوتاه‌مدت خواهد بود

هر بشکه نفت برنت با 34 سنت کاهش 42.80 دلار در هر بشکه فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 33 سنت کاهش 40.32 دلار معامله شد.

هر دو شاخص نفتی در روز پنج شنبه بیش از 2 درصد افزایش قیمت را ثبت کردند که ناشی از آمار قوی فرصت های شغلی آمریکا و کاهش ذخایر نفت این کشور بود. نفت برنت طی هفته گذشته 4 درصد افزایش ارزش را ثبت کرد.

* توافق کاهش تولید

گروه کشورهای تولید کننده نفت خام، اوپک و تولید کنندگان دیگر نفت موسوم به اوپک پلاس در روز شنبه 6 ژوئن برابر با 17 خرداد 99 به صورت ویدئوکنفرانس نشستی برگزار کردند و در آن تصمیم گرفتند تا «توافق کاهش تولید» را به مدت یک ماه دیگر تا پایان ماه جولای تمدید کنند و همچنین به کشورهایی نظیر عراق که به تعهدات خود عمل نکردند، تذکر دادند.

منابع آگاه در اوپک پلاس گفتند عربستان و روسیه توافق کردند، این کاهش تولید را در ماه جولای هم ادامه دهند هرچند که ریاض تمایل دارد کاهش تولید تا ماه آگوست ادامه یابد.

اوپک پلاس پیشتر با کاهش 9.7 میلیون بشکه در روز نفت در بازه  می تا ژوئن موافقت کرده بودند. بر اساس این قرارداد، این کاهش تولید از جولای تا دسامبر به 7.7 میلیون بشکه در روز می رسد.

* اصرار روسیه به پایان تدریجی «توافق کاهش تولید»

الکساندر نوآک، وزیر انرژی روسیه در کنفرانسی اقتصادی گفت انتظار می رود تولیدکنندگان نفت گروه اوپک پلاس از ماه آگوست، روند کم کردن کاهش تولید نفت را آغاز کنند همچنانکه از قبل هم (بر سر این موضوع) توافق شده بود.

وی همچنین افزود بازار جهانی نفت احتمالا در ماه جولای به توافق عرضه و تقاضا برسد و شاید حتی با کمبود نفت خام هم مواجه شود درحالی که مصرف نفت ممکن است تا پایان سال 2021 به سطح قبل از بحران کرونا نرسد.

بیشتر بخوانید: نوآک: روند کم کردن کاهش تولید نفت اوپک پلاس از ماه آگوست آغاز می‌شود

وزرای نفت اوپک پلاس در نیمه ماه جولای در نشستی موسوم به کمیته مشترک نظارت وزیران مشترک (JMMC) گرد هم می آیند تا سطح بعدی کاهش را پیشنهاد دهند.

* کمترین قیمت سبد نفتی اوپک

با این حال، کمترین قیمت نفت اوپک تاکنون در روز چهارشنبه (سوم اردیبهشت ماه) برابر با 12.22 دلار در هر بشکه رقم خود.

پیش از این، کمترین قیمت سبد نفتی اوپک در سال جاری میلادی در روز پنج شنبه (13 فروردین) با 10 دلار و 44 سنت افت به 16.87 دلار در هر بشکه رسیده بود.

این قیمت، کمترین رقم از زمان معرفی سبد نفتی اوپک در سال 2005 به شمار می رفت. سبد نفتی اوپک در 16 ژوئن 2005 با نفت‌های نفت سنگین ایران، صحرای الجزایر، گیراسول آنگولا، دجنو کنگو، زفیرو گینه و رابی لایت گابن معرفی شد.

نفت‌های عراق کویت، لیبی، نیجریه، عربستان، امارات، نیجریه و ونزوئلا نیز به آن اضافه شدند.


سبد نفتی اوپک در هفته منتهی به 3 جولای (13 تیر) به 40.28 دلار رسید.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت سنگین ایران، نفت سبک عربستان، نفت سبک بصره عراق، نفت صحرای الجزایر، نفت اورینت اکوادور، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت موربان امارات، مارین قطر، مِرِی ونزوئلا، گیراسول آنگولا، رابی لایت گابن، نفت دجنو کنگو و نفت زفیرو گینه است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار