کد خبر: ۱۵۷۷۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شکاف انتخاباتی اصلاح‌طلبان؛
در حالی که بخشی از اصلاح‌طلبان بر حضور در انتخابات 1400 حتی با حمایت از کاندیدای اجاره‌ای تأکید دارند بخش دیگری از این جریان با توجه به شرایط سختی که کشور دارد کنار کشیدن از این عرصه را برای حفظ حیثیت اصلاحات توصیه می‌کنند.

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، مهدی آیتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین گفته است: با توجه شرایط کشور بهترین کار این است که جبهه اصلاحات به مقوله انتخابات ۱۴۰۰، چه در ریاست‌جمهوری و چه در شوراها، ورود نکند. در واقع یک سیاستمدار هوشمند باید شرایط زمان و مکان را به خوبی بسنجد. ما الان در زمان و مکانی‌ قرار داریم که بهترین حالت برای اصلاح‌طلبان به لحاظ حفظ حیثیت و اعتبار سیاسی شرکت نکردن در انتخابات است؛ یعنی اصلاح‌طلبان حداقل به مدت هشت سال نباید وارد مسائل سیاسی و اجرایی کشور شوند.

این نماینده ادوار مجلس در ادامه توصیه می‌کند: اصلاح‌طلبان در این هشت سال چند کار مهم انجام دهند؛ گذشته خود را آسیب‌شناسی کنند و ببینند کدام عیب‌ها باعث از دست رفتن پایگاه اجتماعی‌شان شده است.

وی می‌افزاید: دیگر اینکه اصلاح‌طلبان پس از آسیب‌شناسی در یک برنامه‌ریزی مفصل بازسازی و نوسازی حزب و تشکیلات اصلاح‌طلبی را آغاز کنند؛  لازم است جبهه اصلاحات با پرچم، برند، تابلو و البته نام جدید به میدان بیاید، چون مردم از شعارهای کهنه و قدیمی زده شده‌اند. امیدوارم بزرگان و تصمیم‌گیران اصلی جریان اصلاحات به درک صحیحی از شرایط برسند.

گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس: این سخنان در حالی از سوی آیتی عنوان شده است که در آن سوی جبهه اصلاح‌طلبی حجاریان چندی پیش صراحتا گفته بود برای اصلاح امور باید حتما درون قدرت حضور داشت.

این شکاف نگرشی در خصوص نحوه مواجهه اصلاح‌طلبان با انتخابات 1400، پس از شکست در انتخابات اسفند 1398 عمق بیشتری هم یافته است تا آنجا که این جریان را به دو دسته حیات در زیست سیاسی و یا اجتماعی تقسیم می‌کند؛ گروهی معتقدند باید از صحنه سیاست و قدرت کنار کشید و به عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی ورود کرد تا با مردم و خصوصا طبقه متوسط جامعه ارتباط برقرار شود و گروهی نیز معتقد به حضور در قدرت به هر قیمت هستند.

این اختلاف رویکرد به نظر اصلاح‌طلبان را با مشکل جدی رسیدن به گزینه نهایی برای انتخابات 1400 مواجه خواهد کرد، چرا که به غیر از شکاف حضور با عدم حضور در انتخابات گسلی جدی درباره حمایت از کاندیدای اجاره‌ای چون علی لاریجانی و یا حمایت از یک گزینه اصلاح‌طلب نیز به وضوح در اردوگاه اصلاح‌طلبان دیده می‌شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار