کد خبر: ۱۵۸۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بيست و هفتم شهريور مصادف است با سالروز درگذشت "شهريار" شاعر بزرگ ايراني که با تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، روز ملي شعر و ادب فارسی نامگذاری شده است. به این مناسبت نگاهی داریم به شرایط نامناسب آرامگاه این شاعر نامی در تبریز.

مقبرة‌الشعرا نام یک آرامستان‌ تاریخی واقع در محله سرخاب تبریز است که بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش در این مکان به خاک سپرده شده‌اند. از جمله "سید محمد حسین بهجت تبریزی" معروف به استاد شهریار.
متاسفانه مجموعه فرهنگی مقبره‌الشعرا دهها سال است که بدلیل کم توجهی مسئولان استان آذربایجان شرقی، با خاکبرداری، بازسازی، حفاری و میلگرد مترادف شده ‌است.
با فرسودگی و تخریب قسمت‌هایی از بنای مقبره‌الشعرا در سال۱۳۸۲ پروژه بازآفرینی و بازسازی این مجموعه تاریخی آغاز شد. در سال ۱۳۹۲ با نم کشیدن این بنا مسئولان مجبور به بازسازی قسمت‌های دیگر بنا شدند و حصارهایی دور آن کشیده شد تا برای "چند ماه" این مکان فرهنگی تعطیل شود. اما با گذشت سالهای بسیار، دیواره فلزی و مصالح ساختمانی رها شده در محیط، چشم هر علاقمندی را آزار می‌دهد.

مقبره الشعرا، آرامگاه بیش از 400 شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش تاکنون، در سال های اخیر در وضعیت نابسامانی به سر می‌برد و حال نزار آن موجب نارضایتی فرهنگ دوستان و گردشگران شده است.
ورودی  مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
دیواره فلزی و حصارهای کارگاهی پیرامون مقبره الشعرا
 مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
طبق آئین نامه های شهرسازی ساخت و ساز های بلند مرتبه در جوار  اماکن تاریخی  ممنوع و غیراصولی است.با این وجود شاهد ساخت و ساز های غیر اصولی در این محل هستیم .
مقبره الشعرا
مقبره الشعرا
طبق آئین نامه های شهرسازی ساخت و ساز های بلند مرتبه در جوار  اماکن تاریخی ممنوع و غیر اصولی است.با این وجود شاهد ساخت و ساز های غیر اصولی در این محل هستیم .
گودبرداری در محوطه مقبره الشعرا
محوطه مقبره الشعرا
برچسب ها: وحید عبدی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار