کد خبر: ۱۵۸۶۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس دولت وفاق ملی لیبی با استقبال از گفت‌وگوها بین طرف‌های درگیر در این کشور، گفت که قصد دارد چند هفته دیگر از این سمت استعفا دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی لیبی مستقر در طرابلس، از آمادگی خود برای استعفا از این سمت در پایان ماه میلادی اکتبر خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، السراج بامداد پنجشنبه (به وقت تهران) طی نطق تلویزیونی گفت: «همزمان که شاهد نشست‌ها و مشاوره‌ها بین لیبیایی‌ها هستیم، استقبال خود را [از این گفت‌وگوها] اعلام می‌کنیم و امیدواریم مقدمه‌ای برای مصالحه بیشتر باشد».

بر این اساس، وی با درخواست از کمیته مذاکره‌کننده برای ایفای نقش در تشکیل یک قدرت اجرایی جهت انتقال مسالمت‌آمیز قدرت، اظهار داشت: «تمایل خود برای تحویل دادن قدرت در پایان ماه اکتبر را اعلام می‌کنم تا کمیته مذاکرات بتواند فرایند‌ها را تکمیل کند».

خبرگزاری «آناتولی» نیز به نقل از السراج نوشت: «دولت لیبی از زمان تشکیل، در یک فضا و محید عادی فعالیت نکرده بلکه روزانه در معرض توطئه‌ها و نقشه‌های داخلی و خارجی قرار داشته است».

کشور لیبی از سال ۲۰۱۱ و از زمان سرنگونی حکومت «معمر قذافی» رهبر پیشین این کشور با گسستگی سیاسی مواجه شده و تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ یکی از این دولت‌ها، دولت وفاق ملی به ریاست السراج است که در طرابلس قرار دارد و از حمایت ترکیه برخوردار است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی است که «خلیفه حفتر» فرمانده شبه‌نظامیان موسوم به «ارتش ملی لیبی» آن را رهبری می‌کند و از حمایت امارات و مصر برخوردار است.

پیش از این، دو هیأت از پارلمان شرق لیبی و شورای عالی حکومتی لیبی که برای مذاکره با یکدیگر از چند روز پیش در کشور مغرب به سر می‌برند نسبت به توافقات حاصل شده از این مذاکرات ابراز خرسندی کردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار