کد خبر: ۱۵۸۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پرفسور شهرام محمدنژادبر اساس آمار و اطلاعات واقعی شمار کشورهایی که دشمن آمریکا تلقی می شوند طولانی است. به جز رژیم غاصب صهیونیستی که دوست و همپیمان ذاتی آمریکا تلقی می شود و رژیم بد نام و غاصب انگلیس، بقیه کشورها در دوستی با آمریکا دچار چالش اند. از قدیم گفته اند یک فرد را از روی دوستان او بشناس! دهه های متمادی بود که انگلیس خود را متحد استراتژیک آمریکا معرفی میکرد. اما در سالهای اخیر چندان نشانی از این افتخار بزرگ برای انگلیس در مجامع بین المللی نیست. حتی فرانسه و آلمان هم خیلی وقت است به دلیل منتقد بودن به سیاست های آمریکا تقریبا از لیست دوستان نزدیک آمریکا خط خورده اند. 
حال ببینیم این دو دوست بسیار صمیمی (آمریکا و رژیم صهیونیستی) چه وجه مشترکی دارند؟ همه می دانیم هر دو کشور استعماری بوده و در سرزمین ملتهای دیگری تاسیس شده اند. هر دو سیستم داخلی امپریالیستی و نژادپرستانه ایی دارند. در ایالات متحده رنگین پوستان و سیاه پوستان به سادگی هدف تهاجم و ظلم همه جانبه و تحقیر قرار می گیرند و در کشور غصب شده فلسطین نیز افراد بومی و فلسطینیان مظلوم لحظه ای نیست که در سرزمین مادری خود مورد تهاجم و ظلمهای بی حد واقع نشوند. نا گفته نماند که این دو رژیم منحوس به صورت علنی و غیر علنی در حال تصاحب سر زمینهای دیگری نبز هستند که اخبار علنی آنها در سالهای نه چندان دور پخش خواهد شد. با توجه به ماهیت این دو رژیم منهوس و عملکرد وقیحانه آنها، در ادامه به ذکر تعدادی از کشورهایی که ایالات متحده به جد با آنان دشمن است را بر می شماریم.
1- چین: 
اخیرا چین در اول لیست کشورهای دشمن ایالات متحده قرار گرفته است. بارها دونالد ترامپ و وزیر امورخارجه اش چین را مسئول شیوع و گشترش کرونا میدانند و با الفاظی به نام «آنفولانزای کونگ» و یا «آنفولانزای ووهان» توسط ترامپ و پمپئو مورد خطاب قرار می گیرد. الکساندر ورای مدیر اف بی آی هم در 7 ژانویه در مصاحبه ایی با انستیتو هادسون در واشنگتن دی سی چین را بزرگترین تهدید آمریکا قلمداد کرده است. او مدعی شده است که چین به دنبال تبدیل شدن به بزرگترین ابرقدرت دنیاست و این تهدیدی برای بشریت است. آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم با خود عهد بسته است اجازه ندهد که دیگر ابر قدرتی در جهان سبز شود تا بتواند منافع اش را متزلزل کند. به نظر می رسد این جنایتکاران متوهم این امر را به عنوان یک حق طبیعی برای خود میبیند. اما علاوه بر چین کشورهای دیگری نیز در حال تضعیف امپراتوری امپریالیستی آمریکایی هستند.
2- جمهوری اسلامی ایران
قبل از اینکه چین به عنوان اولین دشمن آمریکا معرفی شود، ایران اسلامی رتبه نخست را به خود اختصاص داده بود. مطمئنا ایران بزرگترین تهدید نظامی علیه ایالت متحده نیست زیرا که بودجه نظامی آن 50 برابر ایران است. پس مشکل آمریکا با ایران دقیقا بر سر چه چیز است؟ ایران زنجیره برده داری نوین آمریکایی را شکسته است و ثابت کرده است که می تواند روشی نوین در کرامت انسانی و سبک زندگی ارائه نماید. از هم پاشیدن ساختار فکری، عملی و استراتژیک آمریکا توسط ارزشهای اسلامی ایران باعث اعمال تحریم های متعدد و همچنین مسدود کردن ظالمانه میلیاردها دلار پول ایران در اقصی نقاط جهان شده است. به همین دلیل است که آمریکا ایران را به بی ثبات کردن منطقه خلیج فارس متهم میکند.
اولا بی ثباتی خلیج فارس چه تهدیدی علیه آمریکاست که هزاران کیلومتر با آن فاصله دارد؟و ثانیا منافع آمریکا چرا باید در خلیج فارس متمرکز باشد؟ بدیهی است که ایران با دارا بودن سواحل گسترده در شمال این خلیج استراتژیک و ارتباط عقلانی با همسایگان خود باعث  تضعیف قدرت ایالات متحده شده، و به همین دلیل است که ایالات متحده از نفوذ و گسترش ایدئولوژیک و فکری جمهوری اسلامی در دنیا واهمه دارد. بدیهی است که کشورهای دیگر با الگوبرداری از ایران می توانند منافع ایالات متحده را به خطر اندازند. 
3- روسیه:
روسیه درطول مدت جنگ سرد (اتحاد جماهیر شوروی) به عنوان دشمن اصلی ایالات متحده محسوب میشد و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی قدرت وی به شدت تضعیف گردید. ابتدا روسیه با رهبری بوریس یلتسین چیزی جز یک مستعمره آمریکا نبود و منابع روسیه توسط شرکت های چند ملیتی  توسط ایالات متحده غارت میشد. اما از زمان ظهور ولادیمیرپوتین به عنوان رهبر روسیه، گام های موثری در جهت استقلال روسیه برداشته شد. روسیه شاید هیچ منفعت یا ضرر اقتصادی برای آمریکا نداشته باشد، اما گام های موثری در عرصه نظامی برداشته است و همچنین استراتژی نفوذ خود را عمدتا بر اساس اشتباهات سیاسی ایالات متحده نهادینه کرده است. اتحاد غیر رسمی چین، روسیه و ایران در عرصه هایی خاص برای آمریکا رعب آور و وحشتناک است. 
4- کره شمالی
از زمان جنگ کره در اوایل دهه 1950، ایالات متحده بی امان با کره شمالی خصومت ورزیده و یک آتش بی امان را بین دو کره شمالی و جنوبی برافروخته نگاه میدارد. هدف واشنگتن از تحریم های کره شمالی و همچنین ایجاد پایگاه های نظامی و استراتژیک در اطراف آن صرفا برای سرنگونی دولت کره شمالی است. در سال های اخیر آمریکا تلاش کرده است کره شمالی را خلع سلاح هسته ایی کند و در این مسیر با توجه به  رفتار ابلهانه خود بارها ناکام مانده است. 
5- ونزوئلا
طبق دکترین مونرو که ایالات متحده را الگوی خود تعیین کرده بود، آمریکای لاتین باید در قلمرو انحصاری ایالات متحده قرار گیرد و تا زمان انقلاب بولیواری توسط هوگو چاوز در ونزوئلا، این کشور تحت سلطه کامل آمریکا بود. دهها سال بود که شرکت های چندملیتی آمریکایی منابع این کشور، اعم از نفت و گاز و معادن را به غارت می برده اند و با توجه به تحت الشعاع قرار گرفتن منافع آمریکا در ونزوئلا این کشور نیز تحت تحریم های شدید آمریکا واقع شده است. این دشمنی تا جایی پیش رفت که سال گذشته گویدو رئیس مجلس شورای ملی با حمایت آمریکا علیه دولت منتخب به رهبری نیکلاس مادورو کودتای نافرجامی انجام داد و بعد از آن نیز تحریم های شدید تری علیه این کشور منظور گردید. جمهوری اسلامی ایران به صورت پیش دستانه و در اقدامی شجاعانه سوخت، غذا و دارو را به ونزوئلا علارقم تحریم های وحشتناک رسانید و باعث شد فرماندهان جنگ و سایر مسولین واشنگتن به شدت علیه ایران خشمگین گردند. 
6-کوبا
از زمانی که فیدل کاسترو و تعدادی  از همرزمانش توانستند آمریکا و رژیم دست نشانده آنرا در سال 1959 از کوبا بیرون کنند، آن کشور نیز تحت تحریم های شدید ایالات متحده قرار گرفت. در زمان تسلط آمریکایی ها بر کوبا اختلاف طبقاتی بیداد میکرد و تعداد فقرا بسیار بیشتر نسبت به اغنیا بود. سازمان سیا دهها بار اقدام به ترور کاسترو کرد اما موفق نشد. کوبا حتی پس از مرگ کاسترو همچنان محکم در برابر آمریکا ایستاده است و امروزه کوبای کوچک یکی از کشورهای پیشرو در علم پزشکی است و تیم های پزشکی کوبایی به بسیاری از کشورهایی که نیازمند کمک بوده اند در جریان همین همه گیری ویروس کرونا اعزام شده اند. این مسئله را با ایالات متحده مقایسه کنید که خود را ابرقدرت جهان می خواند و آنچنان در برابر این بیماری ذلیل شده که بالاترین مقیاس آلودگی و مرگ و میر جهان را دارد.
7-سوریه
هدف اصلی جنگ خانمان سوزی که در اوایل سال 2011 علیه سوریه آغاز شد، تغییر رژیم و ایدئولوژی آن کشور مظلوم و مستقل بود. مزدوران بسیاری تحت حمایت های مالی آمریکا و همپیمانان منطقه ایی اش به این کشور سرازیر گشته و باعث ویرانی های بسیاری شدند. در این فضای نابرابر و ظالمانه فقط ایران و حزب الله لبنان بود که به کمک آن کشور مظلوم شتافت و سپس در سال 2015 روسیه نیز برای جلوگیری از سقوط این کشور به کمک آن آمد. این حمایتها نه تنها از سقوط دولت قانونی سوریه جلو گیری کرد، بلکه باعث شد که آمریکای به اصطلاحا ابرقدرت و همپیمانان منطقه ایی اش نتوانند نفوذی که می خواستند در منطقه خصوصا در سوریه و عراق داشته باشند. هدف اصلی جنگ علیه سوریه به عنوان همسایه شمالی رژیم صهیونیستی و همچنین اشراف آن بر بلندی های جولان که توسط رژیم منحوس اسراییل مدام مورد تعرض قرار می گیرد، و به عنوان یکی از محورهای اصلی مقاومت منطقه ایی و متحد ایران حذف و نابودی کامل آن بود تا قدرت نمایی آمریکا و همپیمانانش علیه ایران اثبات شود، که البته با یاری خدای بزرگ نه تنها موفق نشدند بلکه خار و ذلیل نیز گشتند. 
8-حزب الله لبنان
جنبش مقاومت اسلامی لبنان در مقابله با صهیونیست ها بسیار چهره بارزی است و نقش به سزایی در بیرون راندن ارتش غاصب صهیونیستی از جنوب لبنان داشته است. در طول این سالها هیچ ارتش عربی و یا ارتش مرکب از کشورهای عربی نتوانسته بود به چنین موفقیتی نائل شود و این یک موفقیت مهم در جبهه مقاومت است. حزب الله لبنان به دلیل مقاومت جانانه اش  در برابر نظام امپریالیستی آمریکا و دست نشانده های منطقه ایی آن نظیر رژیم منحوس صهیونیستی به شدت مغضوب آمریکای جنایتکار شده است. 
9-حماس و مقاومت اسلامی
این دو جنبش دهه های متمادی در مقابل ظلم صهیونیست ها ایستاده اند و بی حد و حصر مورد هجوم قرار گرفته اند. مقاومت و توفیقات این دو گروه بود که غزه را از زیر بار محاصره جنگی صهیونیست ها خارج کرد کما اینکه بواسطه مسائل جغرافیایی و اشغالگری و ظلم های بی پایان همچنان در رنج و عذاب بسیاری توسط این رژیم منحوس هستند. مقاومت در برابر اشغالگران بیگانه یک حق اساسی است که توسط سازمان ملل و تمامی نهادهای حقوقی و قانونی در سراسر دنیا به رسمیت شناخته شده است. اما همچنان ایالات متحده خلاف تمامی قوانین بین المللی این دو گروه را  تروریست می نامد. کما اینکه که نلسن ماندلا نیز که در برابر نظام آپارتاید آفریقای جنوبی ایستادگی میکرد سالیان سال توسط ایالات متحده تروریست محسوب می شد و از همین جا می توان به ماهیت اینگونه شناسه هایی که برای آزادی خواهان جهان قرار داده می شود پی برد. 
 10-کشورهای دیگری مانند یمن، عراق، افغانستان و غیره فراوانند که رنجهای فراوانی را از جنایتهای آمریکای و هم پیمانانش متحمل شده و برخی از آنها حتی اگر به ظاهر اعلان موضع علیه آمریکا نکنند، در واقعیت امر دشمنان او میباشند.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
خدیجه پورخانعلی جیرندهی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۷
0
0
خیر دنیا و آخرت بر شما که چراغ وجودتان همیشه روشنگر راه بوده است...
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار