کد خبر: ۱۵۹۸۷۴
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بنای تاریخی «هتل قو» در خیابان خسروی جاده ساحلی شرقی اهواز واقع شده که در اواخر دوره قاجار و ابتدای پهلوی در قالب ساختمانی دو طبقه همراه با تعدادی ساختمان جانبی نظیر سرایداری و آشپزخانه احداث شد. این بنا در ابتدا به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به اداره بهداشت اهواز تحویل داده شد و مدتی بعد نیز به عنوان منزل مسکونی تغییر کاربری داد. این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۳۵۴ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. مالک بنای تاریخی هتل قو با بیان این که روند ثبت ملی هتل قو راه پیچیده و طولانی را برای مرمت این بنا جلوی پای ما گذاشت، اظهار کرد: از سال ۷۹ تا کنون که حدود ۲۰ سال از ثبت ملی شدن هتل قو می‌گذرد، هنوز هیچ گونه اراده جدی از سوی سازمان میراث فرهنگی خوزستان برای مرمت و بازسازی این بنای ارزشمند نشان داده نشده است.
هتل قو باتوجه به موقعیت مکانی، یکی از نقاط خوش‎منظره و مطرح در بافت قدیم شهر اهواز به حساب می‎آید
این هتل به رغم قدمت، زیبایی و موقعیت مکانی خاص در حال نابودی و تخریب است.
هتل قو در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی به صورت یک ساختمان دو طبقه با تعدادی ساختمان جنبی شامل آشپزخانه و سرایداری، مشرف به رودخانه کارون ساخته شد
ساختمان نخستین هتل شهر اهواز در خیابان خسروی قرار دارد
یکی از راههای نجات هتل قو در اهواز مشارکت بخش خصوصی است
بر اثر باران و سنگین شدن بنا سقف راه پله اصلی هتل که قسمتی از سقف اصلی نیز هست فرو ریخت
گروه های مردم نهاد بصورت خودجوش اقدام به ساماندهی محیط هتل نموده اند
بنای این هتل تاریخی مدتی است که در وضعیت نابسامان قرار گرفته و اداره کل میراث فرهنگی اقدام مناسبی برای ترمیم و مرمت آن انجام نداده است.
بر اثر باران و سنگین شدن بنا سقف راه پله اصلی هتل که قسمتی از سقف اصلی نیز هست فرو ریخت
گچبری سقف های هتل پس از سالها ، همچنان چشم نواز است
 تندیس گچی الهه آناهیتا چنان هنرمندانه در این بنا رنگ‎آمیزی شده که باوجود گذشت حدود صدسال از عمر آن، در نظر هر بیننده‎ای جلوه‎گری می‎کند.
در پی جاری شدن سیل سال گذشته در استان خوزستان و بالا آمدن سطح آب رودخانه کارون، مقدار بسیار زیادی آب از کف بنای تاریخی هتل قو و فاضلاب‎های آن بالا زد و بخش‎هایی از این بنا دچار آب گرفتگی شد و کف زمین نشست کرد
کف زمین بر اثر بارندگی های سال های اخیر در اهواز نشست کرده است
حال بدِ  هتل قو در اهواز
بخشی از سقف‌های هتل تاریخی «قو» به دلیل آسیب‌هایی که از گذشته به آن وارد شده بود، در بارندگی‌های سال های اخیر ریزش کرده‌ است.
گچبری سقف های هتل پس از سالها ، همچنان چشم نواز است
مرمت و بازسازی هتل ارتباط و همکاری بخش خصوصی یعنی صاحب هتل و بخش دولتی را می‌طلبد چرا که این جاذبه گردشگری مدت طولانی مغفول مانده است
مدتی پیش سقف بالکن شمالی هتل قو بر اثر سنگینی وارد شده ریزش کرده و بر نابسامانی بنا و تخریب سایر فضاهای دیگر آن بسیار  تاثیر گذاشته است.
بنای این هتل تاریخی مدتی است که در وضعیت نابسامان قرار گرفته و اداره کل میراث فرهنگی اقدام مناسبی برای ترمیم و مرمت آن انجام نداده است.
به دلیل وجود اسکلت فلزی در این بنای ارزشمند تا به حال فقط قسمت های فاقد اسکلت فلزی و پوسته ها دچار ریزش و خرابی شده است
افزایش میزان یادگارنویسی و دیوارنویسی صدمات جبران ناپذیری بر پیکره آثار و بناهای تاریخی اهواز وارد ساخته است
برچسب ها: محمد آهنگر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار