کد خبر: ۱۶۰۵۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گیلان فرماندار بندر مرزی آستارا گفت: منشا بیماران مبتلایان به ویروس کرونا در این شهرستان، دورهمی های خانوادگی است.


عباس صابر، در جلسه ستاد مقابله با کرونا در شهرستان مرزی بندر آستارا که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند و تعداد بستری های بیمارستان کاهش یابد، به طور یقین این مهم مانع از بسته شدن اصناف می شود.

وی با اشاره به اینکه هر چه میزان مبتلایان کرونا در آستارا کاهش یابد و به سمت وضعیت سفید برود، فعالیت‌های اصناف به وضعیت عادی خود باز می گردد، ادامه داد: دستورالعمل‌های اجرایی گویا و واضح هستند و همه دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای آنها هستند.

وی با اشاره به چگونگی محدودیت تردد در این شهرستان، افزود: مردم باید با توجه به شرایط سه گانه بیماری رفتار کنند و این ترددها دوربین محور و با هدف اغنای عمومی جامعه است.

صابر با تأکید بر اینکه هیچ مدیری به بهانه دور کاری کارکنان، حق کم کاری و عدم خدمت رسانی به مردم را ندارد و همه مکلف به حضور با تمام توان در صحنه هستند، خاطرنشان کرد: فراهم سازی بسترهای لازم برای دولت الکترونیک و حداقل سازی حضور مراجعه کننده ها به ادارات باید به طور جدی پیگیری شود.

فرماندار آستارا با بیان اینکه متأسفانه اکثر بستری های امروز خانوادگی بوده و بر اثر انجام دورهمی های خانوادگی است، اضافه کرد: باید این موارد به حداقل ممکن برسد.

وی در خصوص پایش آمار بستری های کرونا در این شهرستان توضیح داد: این پایش ها شهر محور هستند و با توجه به محل سکونت بیمار آمار باید واقعی از طریق خبرگزاری های رسمی و صدا و سیما ارائه شود تا اطلاع رسانی صحیح انجام شود.

احتمال ایجاد بیمارستان صحرایی در آستارا

فرید بصیری مقدم، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان آستارا در این جلسه تصریح کرد: متأسفانه شاهد کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در آستارا هستیم که با کاهش ۶۰ درصدی از ۹۰ درصد به ۳۰ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه بیمارستان شهید دکتر بهشتی آستارا با ۹۸ تخت فعال و ۱۱۲ تخت اضافی امروز در وضعیت تکمیل بستری بیماری کرونا قرار دارد، یادآور شد: بیماران در بخش‌های جراحی و داخلی قرار دارند و احتمال ایجاد بیمارستان صحرایی در این شهرستان بسیار است.

بصیری مقدم در خصوص وضعیت دارو در شهرستان توضیح داد: از لحاظ تأمین دارو در وضعیت خوبی به سر می‌بریم و نبود متخصص عفونی و کمبود نیروی انسانی ما را دچار مشکل کرده و این نگران برای هفته‌های آتی وجود دارد.

وی اضافه کرد: متأسفانه چند روز گذشته ما جوان ۳۲ ساله ای را بر اثر کرونا از دست دادیم و برای نمونه یک خانواده ۷ نفره بستری داشتیم و امروز تمام تخت های ICU  پر شده است.

آغاز مرحله دوم غربالگری توسط قرارگاه جهادی حاج قاسم

سرهنگ فردین عباس زاده، جانشین فرمانده سپاه آستارا در این جلسه گفت: فعالیت قرارگاه جهادی شهید حاج قاسم سلیمانی با مشارکت شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز آغاز شده است.

وی افزود: در این قرارگاه فعالیت در قالب کمیته آموزش، منابع انسانی، نظارت و پایش، فناوری اطلاعات، روابط عمومی و حمایت از نیازمندان نیز در دستور کار قرار دارد.

عباس زاده با اشاره به اینکه مرحله دوم غربالگری توسط این قرارگاه در روزهای آینده در آستارا آغاز می‌شود، اظهار کرد: شناسایی افراد مبتلا از اهداف این طرح است که میزان گسترش بیماری را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

حذف عمل های غیرضروری در بیمارستان آستارا

دکتر حسین احمدی، رییس بیمارستان شهید دکتر بهشتی آستارا در این جلسه به ارائه آمار و ارقام مرتبط با بیماری کرونا در شهرستان پرداخت و افزود: در حال حاضر ۵۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان آستارا بستری هستند.

وی با اشاره به اینکه پروسه درمانی در این شهرستان به طور مدیریت شده انجام می‌گیرد، تصریح کرد: انجام عمل های غیرضروری در بیمارستان حذف شده است.

وی اضافه کرد: پذیرش بیماران اورژانسی، مادران باردار و بیماران کرونا به طور عادی در جریان است و PCR کرونا برای افراد سالمند، مادران باردار و افراد دارای بیماری زمینه ای به صلاحدید پزشک رایگان انجام می شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار