کد خبر: ۱۶۲۱۰۴
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
تلاش مجلس برای حذف غربالگری اجباری
از مجلس خبر می‌رسد که تنی چند از نمایندگان هنوز مایل به رایزنی درباره تبعات حذف غربالگری در همه سنین هستند.

گروه خانواده: به گزارش خبرنگار فارس طرح حذف اجباری غربالگری هنوز به طور کامل مراحل خود را در مجلس طی نکرده است و رایزنی‌های نمایندگان پیرامون آن ادامه دارد.

این طرح شامل 2بند است که بند اول آن مبنی بر حذف غربالگری اجباری برای تمام سنین مصوب شده است. در قانون، لزوم انجام غربالگری دومرحله‌ای به صورت الزام‌آور وجود داشت. اگرچه مادر می‌توانست به تشخیص خود هیچکدام از مراحل غربالگری را انجام ندهد، اما این امر توسط بسیاری از پزشکان به مادر تحمیل می‌شود. پزشکان زیادی با منوط کردن ادامه تحت نظر گرفتن مادر به انجام غربالگری یا رفع مسئولیت از خود در صورت آسیب دیدن بچه بدون ارائه جواب غربالگری از سمت مادر، به نوعی مادر را مجبور به انجام این آزمایشات می‌کردند.

با همه اینها از مجلس خبر می‌رسد که تنی چند از نمایندگان هنوز مایل به رایزنی درباره تبعات حذف غربالگری در همه سنین هستند. به همین منظور خبرها حاکی این است که بحث و بررسی بیشتر بین جزئیات این مصوبه هنوز بین نمایندگان مجلس در جریان است.

غربالگری سلامت جنین از اوایل دهه 80 در ایران آغاز شد. هدف این آزمایش‌ها تشخیص زودهنگام نقص‌ها و اختلالات کروموزومی و ژنتیکی در جنین است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار