کد خبر: ۱۶۲۶۶۰
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: دولت این سالها به این فکر نبود که با نگاه به داخل کشور که مقام معظم رهبری در سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی آن را ترسیم کرده بودند مسائل را پیش ببرد.

ابراهیم کارخانه‌ای نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با میزان انطباق عملکرد و اقدامات دولت با سیاست‌های کلی نظام ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری اظهار داشت: دولت در همان بدو تشکیل، تمام نگاه‌های خود را معطوف به حل مشکلات کشور از طریق خارج از کشور کرد. به طوری که برای حل مشکلات اقتصادی کشور بر این تصور بود که این مشکل صرفاً از طریق حل مسأله هسته‌ای و توافق با کشورهای خارجی حل می‌شود.

وی عنوان کرد: سه، چهار ماه پس از تشکیل دولت یعنی سوم آذر ۱۳۹۲، بسیار عجولانه توافق نامه ژنو را با کشورهای ۵+۱ به امضا رساند و تصور می‌کرد مشکلات اقتصادی کشور، در انجام توافق با چند کشور خارجی حل می‌شود. بعد از آن هم استمرار پیدا کرد تا نهایتاً به مسأله برجام رسید.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توافق ژنو در حقیقت زیر بنای توافق برجام است و دولت تصور می‌کرد که با آخرین مرحله این مذاکرات که برجام است مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود. بنابراین دولت مسأله برجام را یک موفقیت بسیار بزرگ برای حل مشکلات اقتصادی، عمرانی و صنعتی و …می دید. در حالی‌که خود آن کشورها و در رأس آن آمریکا در توافق با ایران اهداف دیگری را دنبال می‌کردند و به دنبال حل مشکلات اقتصادی ما نبودند.

کارخانه بیان کرد: با توافق برجام مشکلات ما روز به روز بیشتر شد و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل نکردند و روز به روز قیمت ارز و سکه بالا رفت، تورم و نرخ بیماری بالا رفت و قیمت‌های زمین و مسکن و خودرو چندین برابر افزایش پیدا کرد زیرا دولت این سال‌ها به این فکر نبود که با نگاه به داخل کشور که مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی آن را ترسیم کرده بودند مسائل را پیش ببرد.

وی در پایان افزود: سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی براساس توانمندی‌های داخلی برای حل مشکلات کشور برنامه ریزی شده بود که متأسفانه دولت این نگاه را کنار گذاشت و فقط توجه خود را متمرکز به خارج از کشور کرد و به این ترتیب می‌بینیم بودجه‌ای که دولت ارائه داده است واقعی نیست و آنقدر اشکالات زیادی داشت که مجلس به آن رأی نداد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار