کد خبر: ۱۶۲۸۷۹
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نمایندگان مجلس از درخواست اختصاص سهمیه واکسن برای هنرمندان و اقدامات سیاسی سازمان نظام پزشکی انتقاد کرده و خواستار بررسی عملکرد این سازمان در کمیسیون بهداشت و توسعه چتر نظارتی در راستای ایفای وظیفه قانونی شدند.

حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس: کشور ما طی یک سال گذشته شاهد جنگ روانی سنگین در حوزه مقابله با کرونا بود؛  با رسیدن این تبلیغات روانی به ایستگاه واکسن، بسیاری از سلبریتی‌ها و شبکه‌های خارجی تلاش کردند تا با اسم رمز «واکسن بخرید»، دولت را متهم به سیاسی‌کاری در حوزه سلامت کنند و با قرار دادن ملت در مقابل دولت، توان تصمیم‌گیری صحیح را از مسؤولین مربوطه بگیرند.

چندی پیش و در همین راستا سه رکن سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار خرید واکسن خارجی شده بودند که این موضوع با انتقاد نمایندگان مجلس مواجه شد اما این تنها موج سواری سازمان نظام پزشکی در حوزه کرونا نبوده است. پس از آنکه وزارت بهداشت اعلام کرد که واکسن روسی به کشور وارد خواهد شد عده ای از سلبریتی ها و اعضای سازمان نظام پزشکی با راه اندازی موج انتقادی در فضای مجازی این بار هشتک واکسن روسی نمی زنیم را ترند کردند. 

در این راستا حسین کرمانپور مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان نظام پزشکی نیز ضمن واکنش نسبت به خبر واردات واکسن روسی، می گوید که «مسئولیت هر نوع واردات واکسن و تزریق آن با وزارت بهداشت است و طبیعتا کسانی که نخواهند واکسن مصوبه سازمان بهداشت جهانی را داشته باشند، باید مسئولیت آن را بپذیرند و بقیه هم این واکسن را تزریق کنند.» اما دیری نگذشت که تحقیقات انجام شده بر روی این واکسن در مجله علمی و معتبر لنست منتشر شد و حکایت از اثر بخشی 92 درصدی واکسن روسی داشت که بعد از این موضوع برخی از مخالفین که پیشتر به واکسن روسی انتقاد داشتند نظر خود را تغییر دادند و حتی درخواست واکسیناسیون سلبریتی ها را هم مطرح کردند!

در جدیدترین اقدامات بو دار سازمان نظام پزشکی می‌توان به نامه مدیر روابط عمومی این سازمان خطاب به وزارت بهداشت خواستار اختصاص سهمیه واکسن برای هنرمندان شد؛ درخواستی که با واکنش‌های متفاوتی مواجه شده است. برخی چرایی نامه نگاری نظام پزشکی برای اختصاص واکسن به این قشر از جامعه را مورد انتقاد قرار دادند. این درخواست درحالی مطرح می‌شود که سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد صنفی وظیفه صیانت از حقوق بیماران و پزشکان را بر عهده دارد، ولی سال هاست که فارغ از پیگیری مشکلات کادر درمان به مسائل سیاسی ورود پیدا کرده و مروری بر سوابق اعضای این سازمان نشان می دهد از ابتدای شیوع بحران کرونا در کشور همواره تلاش کردند مسائل حوزه سلامت را به مسائل سیاسی و حاشیه ای گره بزنند. از بندهای عجیب نامه روابط عمومی نظام پزشکی به وزارت بهداشت می توان به این نکته اشاره کرد که کادر درمان در کنار سلبریتی ها قرار گرفته اند به طوریکه در بخشی از این نامه آمده است: «سازمان نظام پزشکی ضمن پاسداشت همراهی دلسوزانه هنرمندان معتقد است این گروه معظم از پر ریسک ترین گروه هایی هستند که هر آینه می توانند در معرض ابتلا و انتقال ویروس کرونا باشند لذا پیشنهاد می دهیم در واکسیناسیون اختیاری این دست از برنامه سازان هنری که سرمایه ملی محسوب می شوند همپای کادر درمان نگریسته شده و ترتیبی اتخاذ شود که سهمیه لازم برای آن در نظر گرفته شود»

این موضوعات و همچنین برخی نگاه‌های سیاسی و اقدامات شائبه برانگیز در سازمان نظام پزشکی موجب انتقاد نمایندگان مجلس شد و خواستار بررسی عملکرد این سازمان شده و از همکاران خود خواستند چتر نظارتی را گسترده‌تر کنند.

دود اقدامات سیاسی سازمان نظام پزشکی به چشم مردم می‌رود

حجت‌الاسلام محمد نیک‌بین نماینده کاشمر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: متأسفانه سازمان نظام پزشکی «بوی سیاست» که نه بلکه «عین سیاست» را هم‌اکنون دنبال می‌کند؛ متاسفانه دودی که هم‌اکنون در اثر اقدامات سیاسی صورت گرفته در آنجا بلند می‌شود به چشم مردم می‌رود.

وی افزود: در سازمان نظام پزشکی استفاده سیاسی از کارکردهای این سازمان صنفی صورت می‌گیرد. این در حالی است که حجم زیادی پول در این سازمان نهفته است و کارهای سیاسی متعددی درباره این موضوع انجام می‌شود و سیاسیون هم به خوبی از این موضوع آگاهی دارند. 

نماینده کاشمر در مجلس گفت:‌ هدایتگری‌هایی که در سازمان نظام پزشکی صورت می‌گیرد سیاسی و یکجانبه است و عملاً این هدایتگری را به سمتی می‌برند که شعار‌های سلبریتی و برخی پزشکان که سال 96 می‌دادند مبنی براینکه «با روحانی تا 1400» هم‌اکنون تغییر پیدا کرده و «با ظریف تا 1408»‌ می‌گویند.

نیک‌بین اظهار داشت: این نوع شعارها و این قبیل اقدامات حتماً در سازمان نظام پزشکی به زمین می‌خورد و پزشکان انقلابی و متعهد و حزب‌اللهی «نه» بزرگی را به این دست از افراد و اقدامات سیاسی صورت گرفته در نظام سازمان پزشکی خواهند گفت.

 اولویت‌خواهی سلبریتی‌ها از طریق سازمان نظام پزشکی برای مجلس جای سوال دارد

غلامرضا منتظری نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی دیگر نماینده‌ای بود در این باره واکنش نشان داد. 

وی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره اقدامات صورت گرفته در سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: برای آنکه از این اقدامات رمزگشایی کنیم باید چتر نظارتی مجلس تقویت شود؛ کمیسیون بهداشت کمیسیون تخصصی مرتبط با سازمان نظام پزشکی است و طبق قانون مؤظف به اعمال نظارت بر این سازمان است ضمن اینکه کمیسیون اجتماعی هم در این زمینه وظایفی را برعهده دارد.

وی افزود: بایستی مدیران ارشد سازمان نظام پزشکی در مجلس حاضر شده و پاسخگوی عملکردشان باشند ضمن اینکه درباره اقدامات سیاسی صورت گرفته در این سازمان هم به نمایندگان توضیح دهند و بگویند چرا از بودجه این سازمان در مسیر اصلی خود استفاده نمی‌شود.

نماینده گرگان در مجلس اظهار داشت: وظیفه مجلس است که بر عملکرد سازمان‌ها و ارگان‌ها و نهادهایی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند نظارت کنند و اگر نمایندگان از این ظرفیت قانونی استفاده نکنند کم‌کم ضریب انحرافات در حوزه‌های مختلفی فرهنگی، سیاسی و اجتماعی افزایش پیدا می‌کند. 

منتظری خاطرنشان کرد: طبق وظیفه نظارتی کمیسیون بهداشت بایستی عملکرد سازمان نظام پزشکی مورد رصد قرار گیرد.

وی افزود:‌ با توجه به نقشی که ستاد ملی کرونا دارد بایستی از تصمیمات شخصی، انفرادی و سلیقه‌ای و جزیره‌ای به شدت پرهیز کنیم و همگان مؤظفند این موضوع را رعایت کنند.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تأکید کرد: خطوط کلی درمان توسط مقام معظم رهبری در شرایط کرونایی کشور تعریف شده است و همین موضوع بایستی فصل‌الخطاب باشد؛ اگر قرار است در حوزه خرید واکسن اقدامی صورت گیرد نبایستی از این اصول تعریف شده خارج شد و اگر غیر از این باشد امکان مدیریت کشور وجود ندارد.

وی افزود: اگر به سلامت و امنیت جامعه فکر می‌کنیم بایستی برمبنای سیاست‌های ابلاغی که مقام معظم رهبری و ستاد ملی مقابله با کرونا مشخص کرد‌ه‌اند حرکت کنیم چرا که این نگاه به درون بوده و تکیه بر توانمندی‌های داخلی دارد.
وی افزود:‌ گزارشات متعددی درباره میزان اثرگذاری واکسن کرونا و تأثیرگذاری آن بر ویروس کرونای انگلیسی منتشر شده است؛ محققان معتقدند که کاری که ایرانی‌ها درباره واکسن انجام داده‌اند به مراتب تأثیرگذارتر از سایر واکسن‌ها است؛ این موضوع نشان می‌دهد که ما می‌توانیم کارهای بزرگی انجام بدهیم.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت:‌ما کشورمان را دوست داریم و دغدغه آینده را داریم که بایستی در درجه اول نگاه به  درون داشت تا به پیشرفت و رشد  و توسعه واقعی رسید؛ طبیعی است که در تولید واکسن داخلی دقت را فدای سرعت کنیم و وقتی افرادی که در معرض خطر بیشتر در جامعه بوده و آسیب‌پذیر هستند بایستی در اولویت ویژه دریافت واکسن قرار بگیرند و به همین دلیل بایستی از واکسن‌های معتبر جهان با توجه به استاندارد بهداشت و درمان و منافع کشورمان استفاده کنیم و به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست که سازمان نظام پزشکی خواستار اولویت برای سلبریتی‌ها شده است.
منتظری گفت: اگر نگاه‌مان صرفاً برای دریافت واکسن کرونا به خارج از مرزها باشد بایستی سریعاً آن را اصلاح کنیم چرا که توان و ظرفیت داخل برای تولید واکسن بالا است؛ برای عبور مقطعی و موقت می‌توانیم از واکسن‌های خارجی معتبر و تأیید شده توسط سیستم درمان و بهداشت کشور استفاده کنیم ولی واکسن تولید داخل به تولید انبوه خواهد رسید. 
وی افزود: قطعاً در کشور هیچ استثنایی برای دریافت واکسن کرونا و تزریق به افراد وجود ندارد و نبایستی از خطوط ترسیم شده از سوی ستاد مقابله با کرونا عبور کرد لذا درخواست سازمان نظام پزشکی فاقد توجه است ضمن اینکه اولویت‌خواهی دریافت واکسن برای سلبریتی‌ها هم جای سوال دارد. 

سیاست‌زدگی سازمان‌های تخصصی زحمات اندیشمندان را به یغما نرود

احمد راستینه نماینده شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس درباره اقدامات سیاسی صورت گرفته در سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: همه سازمان‌ها باید به وظیفه تخصصی خود عمل کرده و به موضوع منافع ملت توجه کنند؛ متأسفانه برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در کشور وجود دارد که در خارج از وظایف تخصصی خودشان در بازی‌‌های سیاسی نقش‌آفرینی کرده و تلاش می‌کنند در یک میدان سیاسی مسئولیت‌های تخصصی خودشان را فراموش کنند. 

وی افزود: بزرگترین آسیب در طول سال‌های اخیر آن بوده که نظام‌های تخصصی در کشور به دلیل انحراف در ایفای وظایف کاری کردند که دود آن به چشم کشور و ملت می‌رود.

نماینده شهرکرد در مجلس تصریح کرد: انتظاری که مجلس شورای اسلامی از سازمان‌ها و دستگاه‌‌های تخصصی دارد آن است که به مسئولیت واقعی خودشان در حوزه‌های تخصصی عمل کرده و طراحی‌های سیاسی که امروز کاملاً مشهود و قابل رصد است بپرهیزند.

راستینه گفت: یک روز دستگاه‌‌های تخصصی تلاش کردند در میدان سیاسی یک فکر و اندیشه را بر کشور حاکم کنند و امروز سیاست‌زدگی از صدر تا ذیل دستگاه‌های دولتی می‌بارد و سیاست‌زدگی باعث شده مسئولیت‌ اصلی‌شان را در حوزه تأمین معیشت و رفع مشکلات آن به حاشیه سپرده شود.

وی خاطرنشان کرد: ما  هر روز کف جامعه شاهد تورم‌ و افزایش قیمت‌های افسارگسیخته هستیم ضمن اینکه دانشمندان و نخبگان ما به شدت معترض هستند.

نماینده شهرکرد در مجلس گفت: زمانی که یک شبکه نخبگانی بزرگ در کشور به سمت تولید واکسن‌ داخلی می‌رود تا سلامت ملت عزیزمان را تأمین کند وظیفه همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها است که از این دستاورد ملی حمایت کنند و مساعدت کنند که این دستاورد ملی به عنوان یک غرور ملی که در جهان بی‌نظیر است محترم شمرده شده و حمایت شود. اما متأسفانه حرف‌هایی از سوی برخی سازمان‌ها درباره واکسن داخلی همچنین واکسن خارجی زده می‌شود که گویی مرغ همسایه همواره غاز است.

راستینه اظهار داشت: متأسفانه همواره سیاست‌زدگی در دستگاه‌های تخصصی سبب شده است که حاصل زحمات اندیشمندان کشور به یغما برود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار