کد خبر: ۱۶۲۹۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حضرت زینب(س)
شاید در حادثه عاشورا نیروهای حق در ظاهر پیروز نشدند اما پیروزی نهایی به جبهه حق رسید و خون بر شمشیر پیروز شد؛ عامل این پیروزی، حضرت زینب سلام‌الله علیها بودند.

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس جنگ سختِ حادثه عاشورا باعث شد که نیروهای حق در عرصه نبرد، با شکست ظاهری مواجه شوند. اما آن چیزی که باعث شد جبهه‌ حق به پیروزی نهایی برسد چه چیز بود؟ گفته می‌شود در عاشورا، در حادثه‌ کربلا، خون بر شمشیر پیروز شد و عامل این پیروزی، حضرت زینب سلام الله علیها بود.

طوفان تبلیغات رسانه‌ای

دشمنی که، به حسب ظاهر تا بن دندان مسلح است و همواره از عدّه وعُدّه‌ زیادی برخوردار است، تعداد زیادی را قلع و قمع کرده و خود را بر اریکه‌ قدرت نشانده است و به دیگران به دیده حقارت می‌نگرد، آن وقت طوفان تبلیغات رسانه‌ای حضرت زینب سلام الله علیها است که آن شکست را به یک پیروزی قهرمانانه تبدیل کرد. آن خطبه‌ طوفانی  زینب کبری سلا م الله علیها بود که قلدران و زورگویان و گردنکشان را خوار و ذلیل و رسوا می‌کند و پیروزی دشمن را به شکست و ناکامی تبدیل می‌کند.

این شخصیت قوی را نگاه کنید با آنکه برادر و امام و پیشوای او را به خاک و خون کشاندند همه‌ فرزندان و عزیزان و جوانانش را قلع و قمع کردند، زنان و کودکان آل الله را به زنجیر اسارت بردند و در جلوی نامحرمان در کوچه و بازار به دیده‌ نمایش گذاشتند و با شادی و هلهله از آنان استقبال و بدرقه کردند، در یک چنین شرایط بحرانی، ناگهان این بانوی با عظمت و مجلّله ظهور و بروز می‌کند و به مثابه‌ پدر بزرگوارشان امیرمؤمنان با همان بیان شیوا و رسا و با همان فصاحت و بلاغت و با فریادهای غرّا و کوبنده، کاخ ظلم و ستم را به لرزه در می‌آورد: «یا أَهْلَ الْکُوفَةِ، یا اَهْلَ الْخَتْلِ وَ الْغَدْرِ وَ الْخَذْلِ وَ الْمَکْرِ»[۱] اى کوفیان! اى نیرنگ بازان و پیمان شکنان و بى وفایان و مکر پیشگان!

حرکت جامعه به سمت قهقرا

 آیا شما خود را پیرو اسلام راستین می دانید؟ آیا فکر می‌کنید انقلابی هستید؟ پس کجاست ثبات قدمتان و انقلابی ماندنتان! شما گفتارتان با کردارتان یکسان نیست! فقط ادّعای انقلابی‌گری دارید! به کرده‌های خودتان مغرور شدید و خیال کردید از ایمان استوار برخوردار هستید اما در گرداب امتحان الهی رفوزه شدید و نتوانستید خود را به سلامت از پیچ تاریخی عبور دهید وای برشما که خود را به چاه زباله دان تاریخ انداختید.  

«مَثَلُکُم کَمَثَلِ التِی نَقَضَت غَزلَها مِن بَعدِ قُوَّةٍ اَنکاثاً»[۲] مثل آن کسی شُدید که پنبه‌ها را بعد از آنکه به نخ تبدیل کرد دوباره نخ‌ها را باز می‌کند و تبدیل به پنبه می‌کند شما با بی بصیرتی خود، با درک نکردن موقعیت و فضای حاکم بر آن، با تشخیص ندادن موج فتنه و جبهه‌ حق و باطل، جامعه‌ اسلامی را به سمت قهقرا حرکت دادید و کاری کردید که جگرگوشه و پاره تن پیغمبر سرش بالای نیزه رفت.

زینب کبری نماد آیة الکبری

قرآن کریم زن فرعون حضرت آسیه را به عنوان  یک زن نمونه‌‌ تاریخ ساز معرفی می‌کند. زنی که سرشار از ایمان به خدا است. شخصیتی که زرق و برق دستگاه  فرعونی او را به خود جذب نمی‌کند. هیچ عامل تهدید و ارعاب و تطمیع و فریبگری نتوانست دستگاه محاسباتی او را از کار بندازد و هرگز دچار محاسبه غلط نشد بلکه به جای  سیاست سازش، الگوی مقاومت قهرمانانه را در پیش گرفت و در کمال شهامت و شجاعت و در پرتو نور ایمان از آرمان خود دفاع کرد و در این مسیر حاضر شد جان خود را فدا بکند. وقتی زیر شکنجه فرعونی قرار گرفت در همان حالت درد و رنج جسمانی با خدای خود این چنین نجوا می‌کرد: «إِذْ قَالَتْ رَبِّ ابْنِ لِی عِنْدَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّةِ وَنَجِّنِی مِنْ فِرْعَوْنَ وَعَمَلِهِ »[۳] پروردگارا! برای من در بهشت خانه‌ای بنا کن. من را از دست فرعون و عمل گمراه‌کننده‌ فرعون نجات بده.

با اینکه حضرت آسیه مثل حضرت زینب برادران و فرزندان و عزیزان خود را درمقابل چشمان منتظر و داغدار خود به قربانگاه نفرستاده بود، اما به پروردگارخود می‌فرماید: «ربّ نجّنی»؛ پروردگارا من را از فرعون و عمل بد او نجات بده، اما قهرمان کربلا حضرت زینب سلام الله علیها می‌فرماید: خدایا این بدن‌های پاره پاره را از ما قبول کن![۴] وقتی هم از او سؤال می‌کنند که این مصیبت‌ها را چگونه دیدی؟ می‌گوید: «ما رأیت الّا جمیلا»[۵]

در اینجاست که باید اعتراف کنیم که حضرت زینب در کربلا نبود، بلکه کوه صبر و استقامت بود که توانست این همه زجر و رنج و محنت و سختی‌ها را تحمل بکند. اگر آن کوه صبر و پایداری نبود، اگر تحمل آن سختی‌ها و مرارت‌ها و آن دلدادگی و عشق به خدای متعال نبود، امروز خبری از بقای اسلام و ارزش‌های والای دینی و اسلامی هم نبود. ایستادگی و استقامت جانانه زینب کبری او را نماد آیة الکبرای الهی کرد. چرا آیةالکبری نباشد در حالی که در اوج سختی‌ها و مشکلات نماز شب خود را نشسته می‌خواند. این زینب می‌شود الگوی همیشه  جاوید و ماندگار تاریخ و مَثَلِ او مَثَلِ«کَلِمَةً طَیِّبَةٍ کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةً اَصلُها ثابِت وَ فَرعُها فِى السَّماء. تُؤتى اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رَبِّها» [۶]که برای همیشه‌ تاریخ ثمربخش و اثرگذار خواهد بود.

پیش قراولان جنگ نرم

این حادثه نشان داد که زن نیز می‌تواند با بودن در قاب عفاف وحجاب، همواره تاریخ ساز و حماسه ساز باشد. این اتفاق تفکر اینکه زن باید ضعیفه و در حاشیه تاریخ باشد را از اذهان عموم پاک کرد. چرا که بانوان هرگاه وارد میدان کارزار جنگ نرم دشمن شدند علاوه بر اینکه  در متن حوادث مهم تاریخی قرار داشتند همواره بسیار با عظمت ظاهر شدند و درخشیدند. از این رو در واقع، باید از حضرت زینب سلام الله علیها به عنوان پیش قراولان جنگ نرم یاد کرد که در برابر تبلیغات دروغین و شیطنت‌آمیز دشمن با آن همه رنج و سختی‌ها و بی سرپناهی‌ها با حماسه‌ بزرگ خود عزت مجاهدانه را در دنیای اسلام به نمایش گذاشت.

عبدالحمید فاطمی‌تبار

پی نوشت

۱- لهوف، ص ۱۴۶؛ بحارالأنوار، ج ۴۵، ص ۱۰۸.
​۲- همان
۳- سوره تحریم:۶۶،آیه۱۱.
۴- علامه سید عبدالرزاق مقرم، مقتل الحسین، ص۳۷۹.
۵-لهوف ، ص ۱۶۰؛ بحارالأنوار، ج ۴۵، ص ۱۱۵.
۶- سوره ابراهیم :۱۴،آیه۲۴.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار