کد خبر: ۱۶۳۰۷۰
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دبیر ستاد حقوق بشر ایران:
ارومیه - دبیر ستاد حقوق بشر ایران و معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه تاکید کرد: سردشت باید به پیشران نهضت جهانی خلع سلاح کشتارجمعی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی باقری کنی عصر پنجشنبه در جمع خانواده‌های معظم شهدا و جانبازان شیمیایی سردشت افزود: سردشت باید به پیشران نهضت جهانی خلع سلاح کشتارجمعی تبدیل شود و در این میان آمریکا که دارنده بزرگترین زرادخانه سلاح‌های اتمی و شیمیایی در جهان است، باید به‌عنوان متهم اصلی تهدید اتمی و شیمیایی جهان به پای میز محاکمه افکار عمومی جهانی کشانده شود.

وی ادامه داد: دستگاه قضائی به‌طور جدی پیگیر استیفای حقوق جانبازان شیمیایی است و در این چارچوب تا کنون در خصوص بیش از ٢٠٠ نفر از آنها در دادگاه طرح دعوا شده که برای حدود ٧٠ تن از آنها رأی نهایی نیز صادر شده‌است.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه گفت: همچنین علیه چند شرکت اروپایی که در زمان جنگ مواد شیمیایی برای تولید سلاح در اختیار رژیم بعث قرار داده‌اند، در محکام بین‌المللی اقامه دعوا شده‌است.

باقری اضافه کرد: کشورهایی که دیروز "وحشیانه" با "جنگ‌افزارهای شیمیایی‌" به جان ملت ایران افتادند، امروز "گستاخانه" با "نرم‌افزارهای قدرت اقتصادی و سیاسی"، حقوق مردم ایران را پایمال می‌کنند.

وی یادآور شد: دولت‌هایی که امروز با ابزار سیاسی و اقتصادی بیشترین فشارها و گسترده‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال می‌کنند، همان‌هایی هستند که دیروز هم سلاح شیمیایی در اختیار صدام قرار دادند، هم از اقدام بین‌المللی علیه رژیم بعث جلوگیری کردند و هم از انعکاس رسانه‌ای جنابت صدام جلوگیری کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر ایران گفت: به ساده‌لوحان غرب باور باید تصریح کرد، اگر ملت‌های تحت ستم، ظلم و جنایت غربی‌ها را هم فراموش کنند، آمریکا و همپیمانان غربی آن هیچگاه خوی سلطه‌گری و سرشت جنایت پیشگی را کنار نخواهند گذاشت. به همین دلیل است که "جلادان چکمه پوش" که دیروز مردم را در کوی و برزن "سردشت" خفه کردند، امروز در لباس "مدعیان حقوق بشر" در پی تضییع حقوق ملت ایران در برج و باروی "ژنو" هستند.

وی افزود: اگر غربی‌ها در ادعای خود مبنی بر صیانت از حقوق بشر صادق هستند، به جای برگزاری نشست نمایشی حقوق بشر در ژنو، اجلاس واقعی حقوق بشر را در سردشت برگزار کنند تا از نزدیک آثار جنایت‌های خود را که با گذشت بیش از سه دهه همچنان در کوی و برزن سردشت خودنمایی کرده و جان و تن جوانان دیروز و بزرگ مردان امروز را ذره ذره مضمحل می‌کند، لمس کنند.

باقری خاطرنشان کرد: در جنایت سردشت، هرچند صدام نقش جلاد را با جنایت بارترین شیوه بازی کرد، ولی رویکرد و اقدام برخی دولت‌های غربی قطعاً کمتر از نقش جلاد نبوده و نیست، چراکه این دولت‌ها عالمانه و عامدانه هم در ساخت و تولید و فروش سلاح شیمیایی، هم در حمایت سیاسی از صدام و جلوگیری از اقدام بین‌المللی علیه این جنایت و هم در تحمیل بایکوت رسانه‌ای در قبال این جنایت با هدف اغفال افکار عمومی به طور کامل ایفای نقش کردند.

وی ادامه داد: اسناد آمریکایی که اخیراً از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها نه‌تنها از کاربرد سلاح شیمیایی توسط صدام به‌طور کامل اطلاع داشتند، بلکه علاوه بر تجهیز رژیم بعث به جنگ‌افزارهای شیمیایی در دولت‌های ریگان و بوش پدر، از همه ظرفیت خود برای کاربرد سلاح شیمیایی علیه نیروهای ایرانی استفاده کردند تا جایی که در سال ١٣۶۶ و در حالی که ماهواره‌های جاسوسی آمریکا کشف کردند که ایرانی‌ها با استفاده از شکافی در خطوط دفاعی عراق، در آستانه یک پیروزی استراتژیک مهم قرار دارند، دولت آمریکا با "اطلاع کامل" از تصمیم ارتش بعث برای کاربرد سلاح شیمیایی علیه ایرانی‌ها، محل استقرار نیروهای ایرانی را به عراقی‌ها اطلاع داد.

معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه گفت: فضاحت سیاسی و رسوایی حقوق بشری آمریکا و همپیمانان غربی آن زمانی به اوج می‌رسد که آمریکایی‌ها با تلاش اکثریت اعضای شورای امنیت برای صدور یک بیانیه (و نه قطعنامه) در محکومیت حملات شیمیایی مکرر عراق مخالفت کرده و به آن رأی منفی می‌دهند و چند کشور غربی دیگر ازجمله انگلیس و فرانسه در رأی‌گیری شرکت نکردند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار