کد خبر: ۱۶۶۰۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
بلینکن:
وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مدیر کل آژانس انرژی اتمی، گفت که ایران تمرکز این گفت‌وگوهای دوجانبه خواهد بود زیرا آژانس نقش مهمی در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «رافائل گروسی» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بامداد سه‌شنبه با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و رایزنی کرد.

گروسی که برای گفت‌وگو درباره طیف وسیعی از مسائل که از جمله ایران و کره شمالی است به واشنگتن سفر کرده، در اولین دیدار خود با بلینکن در سمت وزارت خارجه آمریکا، گفت دستورکار فشرده‌ای در این نشست خواهد داشت.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، بلینکن در گفت‌وگوی کوتاهی مقابل دوربین رسانه‌ها گفت: «آمریکا قویاً از کار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کند. کمک به حفظ صلح و ثبات بین‌المللی بسیار مهم است».

وی درباره اقدامات آژانس اتمی درخصوص ایران نیز اظهار داشت: «[آژانس] نقش  کاملا واضح و مهمی در نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد و نقش حیاتی در کمک به استفاده صلح‌آمیز از انرژی اتمی ایفا می‌کند».

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «بنابراین امروز چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد. نیازی به گفتن نیست که ایران بخش عمده‌ای از تمرکز است».

 مدیر کل آژانس اتمی نیز گفت که او و بلینکن مسائل دیگری از جمله کره شمالی را مورد بررسی قرار می‌دهند.

به نوشته رویترز، گروسی همچنین افزود: «همانطور که وزیر خارجه [بلینکن] گفت ما دستور کار وسیعی در پیش داریم، از مسائل مهم سیاسی مانند ایران یا وضعیت کره شمالی و دیگر نقاط جهان، و همچنین نحوه حمایت ایالات متحده از کار ما تا استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای ».

روز دوشنبه بود که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توئیتری نوشت، برای رایزنی درباره برجام، راستی‌آزمایی هسته‌ای و موضوعات دیگر راهی آمریکا شده است.

پیش از این اما «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه هیچ نقشه دومی درخصوص ایران و توافق هسته‌ای نمی‌تواند طرح خوبی باشد، مدعی شد زمان برای بازگشت تهران به مذاکرات محدود است. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار