کد خبر: ۱۶۶۵۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
از زاویه دفاع از نظام جمهوری اسلامی و وحدت ملی، با گرایش‌های رادیکال، حتی اگر اصلاح‌طلب باشند، فاصله دارم.

عطاءالله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت اول اصلاحات که از سال 1383 در بریتانیا سکونت دارد، در گفتگو با روزنامه شرق از عدم بازگشت خود به عالم سیاست خبر داد.

به گزارش عصر ایران مهاجرانی در بخشی از این گفتگوی مفصل که با محور مسائل هویتی انجام شده است گفت: اگر یک نکته‌ای بگویم، مبالغه نیست. اگر مهاجرت نمی‌کردم یک خلأ و یا حفره‌ای در زندگی‌ام به‌عنوان نویسنده باقی می‌ماند.

وی در باره برخی مواضع سالهای اخیرش در مورد برخی مسائل ایران افزود: موضع‌گیری‌های سیاسی و اجتماعی من از موضع وطن‌دوستی بوده و هست، حتی اگر من به ایران سفر نکنم.

وقتی ترامپ و جان بولتون و پومپئو و اپوزیسیون برانداز، در فکر سوریه‌ای‌ شدن یا افغانستانی‌شدن ایران بودند، بدیهی است که موضع‌گیری داشته باشم.

ضد تجزیه سرزمینی و ملی ایران هستم. هر حرکتی که بخواهد تهدیدی برای تمامیت سرزمینی ایران و وحدت ملی ما باشد، با هر بهانه و انگیزه و انگیخته‌ای که باشد، مخالفم و از بیان صریح نظرم امتناعی ندارم. ناسزاها هم از هر سو که باشد، برایم اهمیتی و اعتباری ندارد.

مهاجرانی گفت: اخیرا یکی از طراحان واقعه یا فاجعه کودتای نوژه که با حمایت آمریکا و صدام برنامه‌ریزی شده بود، و موجب اعدام تعدادی از نظامیان ما به‌ویژه تعدادی از خلبانان در شرایط حساس تیرماه ۱۳۵۹ شد، توسط حریفان از گور بیرون آمده و با شعار دموکراسی تشویق به براندازی می‌کند. می‌بایست در برابر این رفتار ساکت نبود.

وی در مورد موضع گیری در مورد مسائل داخلی ایران گفت: البته ماجرای بی‌سامانی در اداره امور کشور، مثل ماجرای مدیریت آب و خاک و انتخابات! داستان دیگری است، که از همان زاویه من منتقد هستم. اما از زاویه دفاع از نظام جمهوری اسلامی ایران، تمامیت سرزمینی ایران و وحدت ملی، با گرایش‌های رادیکال، حتی اگر اصلاح‌طلب هم باشند، فاصله دارم.

عطالله مهاجرانی در این گفتگو از تصمیمش برای کنار کشیدن از عرصه اجرایی سیاست خبر داد و گفت: [اکنون] صد البته من فعال سیاسی نیستم، مطلقا به سیاست به‌عنوان وظیفه یا عمل اجرایی فکر نمی‌کنم و بازنمی‌گردم. همان ۲۵ سال عمرم که صرف سیاست شد، بیش از بس بود! از جهان سیاست نه سفر بلکه مهاجرت کرده‌ام.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار