کد خبر: ۴۷۳۶۹
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با وجود حمایت ها و تشکر رهبر معظم انقلاب از تیم مذاکره کننده، دو نماینده مجلس در قدامی که به گفته برخی منباع مطلع، اقدامی انتخاری به حساب می آید، به تیم هسته ای حمله کردند.

به گزارش انتخاب حمید رسایی با تأکید بر اینکه توافقنامه ایران و 1+5 درباره موضوعات هسته‌ای باید در ابتدا به تصویب مجلس برسد، گفت: نمایندگان مردم در مجلس هنوز در جریان توافقنامه بین ایران و 1+5 نیستند و من تعجب می‌کنم آقای ابوترابی‌فرد صبح امروز چه چیزی را تبریک گفت.
 
این نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه پارلمان)، در اخطاری قانونی با استناد به اصول 77 و 125 قانون اساسی، خطاب به حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نائب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت، گفت: طبق کدام ماده آئین‌نامه داخلی مجلس، اگر نماینده‌ای اخطار یا تذکر دارد، باید در ابتدا بیاید جایگاه هیئت رئیسه و به شما بگوید، شما پاسخ آقای دستغیب را دادید ولی ما اصلا نمی‌دانیم که سخن آقای دستغیب چه بود، هیچ کجای آئین‌نامه چنین حقی را برای رئیس جلسه قائل نشده است.
 
وی افزود: امروز در صحن علنی در مورد نظارت مجلس صحبت کردیم و می‌خواستیم بحث کنیم که آیا ما می‌توانیم برای یک هیئتی مانند حوادث غیرمترقبه ناظر داشته باشیم یا نداشته باشیم.
 
رسایی همچنین گفت: اصل 125 قانون اساسی تأکید می‌کند که امضای عهدنامه‌ها، موافقت‌نامه‌ها، قراردادهای دولت ایران با سایر دولت‌ها و همچنین امضای پیمان‌های مربوط به اتحادیه‌های بین‌المللی پس از تصویب مجلس شورای اسلامی قابل اجرا است، اصل 77 قانون اساسی هم روی این موضوع تأکید دارد.
 
وی خاطر نشان کرد: سؤال این است که در حال حاضر یک توافقنامه‌ای در مذاکرات هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و 1+5 انجام شده که وزیر خارجه ایران یک چیز می‌گوید، نماینده آمریکا مطلب دیگری بیان می‌کند، رئیس‌جمهور آمریکا چیز دیگری می‌گوید و خود تلویزیون ایران هم ضد و نقیض بودن این سخنان را اعلام می‌کند.
 
رسایی در ادامه در واکنش به « 2-2 » نمایندگان مجلس، گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری، هیئت رئیسه مجلس موظف است اسامی افرادی را که « 2 - 2» می‌کنند، از آنجایی که شأن مجلس را رعایت نمی‌کنند، اعلام کند اما چون معمولا این افراد هماهنگ هستند، هیئت رئیسه اسامی آنها را اعلام نمی‌کند.
 
رسایی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: سؤال این است که نمایندگان مردم در مجلس هنوز در جریان توافقنامه بین ایران و 1+5 نیستند و من تعجب می‌کنم آقای ابوترابی‌فرد صبح امروز چه چیزی را تبریک گفت، ما اصلا نمی‌دانیم چه چیزی بین ایران و 1+5 توافق شده است.


 
این نماینده مجلس خاطر نشان کرد: طبق اصول 77 و  125 قانون اساسی، اگر این توافق و اقدام درست است که ما هم می‌گوییم اعتماد و اطمینان داریم و می‌خواهیم کمک کنیم، ولی باید این توافقنامه بین ایران و 1+5 درباره موضوعات هسته‌ای کشورمان در ابتدا به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد، ما می‌خواهیم به دولت کمک کنیم، مجلس منطقی است و وقتی می‌شنود کاری خوب است، آن را تصویب می‌کند.
 
رسایی در پایان با تأکید بر اینکه قانون اساسی در تنظیم این توافقنامه بین ایران و 1+5 رعایت نشده است، گفت: رئیس جمهور طبق اصل 121 قانون اساسی سوگند یاد کرده که پاسدار قانون اساسی باشد، طبق اصول قانون اساسی موافقتنامه‌ها باید به تصویب مجلس برسد ولی ما حتی از جزئیات این موافقتنامه خبری نداریم، آیا این درست است؟ آن وقت ما اینجا بحث می‌کنیم که یک نماینده مجلس در یک هیئت عضو ناظر باشد یا نباشد، موضوع به این مهمی اتفاق افتاده ولی ما از آن اطلاعی نداریم.

همچنین عضو گروه پایداری با تاکید بر اینکه تمام نکات و دغدغه‌های مطرح شده از سردلسوزی است گفت: اعضای تیم مذاکره کننده سند به تفاهم رسیده در ژنو را منتشر کنند تا خط بطلانی بر تمام اظهارنظرهای خلاف واقع کشیده شود.

مهرداد بذرپاش در جلسه علنی امروز(یکشنبه)، در بیان تذکری به اظهارات منتشر شده از ظریف، وزیر امور خارجه و رئیس جمهور آمریکا و همچنین عراقچی استناد کرد.

وی افزود: طبق اظهارات منتشرشده آقای ظریف گفته تولید اورانیوم غنی‌شده 5 درصد مثل گذشته ادامه پیدا می‌کند از طرفی آمریکایی‌ها گفته‌اند که در شش ماه آینده ایران ذخیره 5 درصدی را افزایش نمی‌دهد.

وی افزود: رئیس جمهور آمریکا نیز در اظهارنظری گفته برای اولین بار توانستیم برنامه هسته‌یی ایران را متوقف کنیم، ایران از نسل بعدی سانتریفیوژها استفاده نخواهد کرد، همچنین وزیر امور خارجه ایالت متحده گفته در این سند حق غنی‌سازی برای ایران نیامده و همچنین فردو، اراک و نطنز دیگر از امروز جلو نخواهند رفت.

بذرپاش ادامه داد: آقای ظریف مجددا دراظهاراتی گفته فعالیت اراک ادامه دارد. از طرف دیگر اوباما گفته فعالیت آب سنگین اراک متوقف می‌شود، جان کری هم گفته ایران، اراک را نخواهد ساخت و اگر خواست شروع شود به سمت راه‌حل دیگری خواهیم رفت، آقای عراقچی هم گفته ساختن اراک ادامه دارد اما راه‌اندازی آن به تعویق افتاده است.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس در ادامه گفت: جملات متعددی از طرف ایرانی و آمریکا‌یی مطرح شده است به طوری که طرف آمریکایی‌ گفته روند پیشرفت متوقف شده ولی طرف ایرانی می‌گوید روند پشرفت متوقف نخواهد شد صحبت ما این است که برای اینکه همه چیز روشن شود عزیزان زحمتکش در تیم هسته‌یی خیلی سریع سند را منتشر کنند و رسما در همه این‌ها خط بطلانی بکشند.

وی افزود: ما عملا با این خبرها این را متوجه شده‌ایم که تقریبا همه برنامه‌های توسعه‌ای ما متوقف شده است و متوجه نشده‌ام که در ازای آن چه چیزی گرفته‌ایم؟

وی افزود: طبق اصل 77 قانون اساسی نمایندگان ملت هر نوع موافقت‌نامه‌ای را باید تایید کنند، سوال این است اسم این که تصویب شده عهد‌نامه، موافقت‌نامه و یا چه چیزی است، این چیزی که مورد تایید قرار گرفته است نامش چیست؟ در صحن ملت باید بیایند و در پیشگاه نمایندگان ملت توضیح دهند.

نماینده تهران در ادامه گفت: در این ایام مذاکرات ده‌ها خبرنگار از طرف ایرانی اعزام شده است ولی اخباری که ما در این چند روز دریافت کرده‌ایم مرتبا از طرف‌های خارجی بوده است و سوال این است که دلیل اعزام این همه خبرنگار برای چه چیزی بوده است که ما امروز صبح توانستیم چند خبری از خبرنگاران داخلی به دست آوریم.

بذرپاش همچنین گفت: تمامی نکات مطرح شده از سر دلسوزی است ما این همه شهید هسته‌یی در این راه دادیم و همه نگران هستیم ما نمایندگان ملت هستیم و اگر بخواهیم مطلع شویم آیا توقع بیجایی است؟ این توقع بیجایی است که نخواهند ما مطلع شویم ما از طریق رویترز مفاد توافق‌نامه را فهمیده‌ایم، وقتی به ما می‌رسند می‌گویند همه چیز محرمانه است پس اگر قرار باشد ملت ایران از طریق نمایندگانشان مطلع نباشند تکلیف چیست؟ این در حالی است که طبق اصل 77 ما نمایندگان باید در جریان همه چیز باشیم.

وی اضافه کرد: اگر سندی که در ژنو حاصل شده موافقتنامه و تفاهم‌نامه نیست پس چه چیزی دارد طبیعتا امتیاز حقوقی بر آن مترتب است ما خیل نگرانی از حیث اینکه جه اتفاقی افتاده نداریم و تمام بحث‌ها و نگرانی از حیث حقوق ملت است.

وی در پایان گفت: طبق اخبار منتشر شده حق غنی ‌سازی صریحا در این سند ذکر نشده است، این در حالی است که این موضوع جزو خطوط قرمز بوده است، وزیر خارجه‌مان هم این موضوع را ارجاع داده است که این در معاهدات با آژانس ذکر شده و نیاز به ذکر مجدد نیست.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار