کد خبر: ۵۲۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزیده مهم‌ترین عناوین روزنامه‌ها (۹۳/۹/۸) بدین شرح است.

روزنامه ایران: - دولت در لایحه بودجه سال 94 مقرر کرد معافیت مالیاتی حقوق یک میلیون و150هزارتومان: هیأت دولت در راستای بهبود وضعیت حقوق بگیران مقرر کرد که آنها در سال آینده تا یک میلیون و 150 هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شوند. معافیت مالیاتی حقوق‌ها در سال‌جاری معادل یک میلیون تومان است که دولت با افزایش 15 درصدی در نظر دارد آن را تا سقف یک میلیون و 150 هزار تومان افزایش بدهد. محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت چهارشنبه هفته گذشته تأکید کرده بود صرفه‌جویی بودجه‌ای دولت در سال آینده شامل حقوق بگیران و کارمندان نمی‌شود. در این راستا حقوق‌ها متناسب با تورم افزایش پیدا می‌کند و از آن طرف هم معافیت‌های مالیاتی حقوق بگیران بیشتر می‌شود تا حقوق بگیران توان خرید بهتری پیدا کنند. مصوبه یاد شده در جلسه چهارشنبه شب هیأت دولت در قالب تصویب لایحه بودجه به دست آمد. مصوبه دولت باید به تأیید مجلس و شورای نگهبان هم برسد. در سال‌های گذشته معمولاً پیشنهاد‌های دولت درباره معافیت‌های مالیا‌تی حقوق بگیران به تأیید می‌رسید.

- رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان بسیج: هیأت مذاکره‌کننده، پرتلاش دلسوز، مستحکم و منطقی است.
مذاکرات به نتیجه نرسد، امریکا ضرر می‌کند با تمدید مذاکرات مخالف نیستیم هیأت مذاکره کننده ایران حقاً و انصافاً در مقابل حرف زور ایستادگی می‌کند ما با ملت و کشور امریکا مشکل نداریم، بلکه مشکل ما با زیاده‌خواهی دولت امریکا است چه توافق بشود و چه نشود، اسرائیل روز به روز نا امن‌تر خواهد شد به برکت تفکر بسیجی، جمهوری اسلامی ایران شکست ناپذیر است بازتاب گسترده اظهارات هسته ای رهبر معظم انقلاب در رسانه های خارجی

- تجلیل تازه رئیس جمهوری از خانواده ایثارگران دیدار با خانواده شهدای هسته‏ ای و نیروی دریایی:

چهارشنبه گذشته رئیس جمهوری پس از پایان جلسه دولت، برنامه هفتگی خود برای دیدار با خانواده شهدا و جانبازان را پی گرفت. اما این بار در آستانه سالگرد شهادت دکتر مجید شهریاری، رئیس جمهوری به منزل این شهید هسته‌ای رفت و در دیدار با خانواده وی، از مقام برجسته شهدای انقلاب بویژه شهدای هسته‌ای تجلیل کرد.
همچنین فرارسیدن روز نیروی دریایی سبب شد روحانی حضور در منزل شهید «فرشاد پاسدار» از شهدای این نیرو را به عنوان برنامه دیگر دیدارهای هفتگی خود با خانواده شهدا برگزیند.

روزنامه رسالت: «دولت آمریکا نیازمند توافق است، از عدم توافق ضرر می کند»، «اتکا به نفت در بودجه باید کاهش یابد» و «حقوق کارمندان متناسب با تورم افزایش می یابد» موضوع های مورد بررسی روزنامه رسالت برای انتشار در شماره روز شنبه محسوب می شود.

روزنامه رسالت با بازتاب موضوع اتکا به نفت در بودجه باید کاهش یابد، نوشت: به گزارش خبرگزاری فارس علی لاریجانی در گردهمایی پرچمداران نهضت حسینی با حضور ائمه جمعه، مبلغین و مبلغان در مسجد حظیره شهر یزد گفت که بودجه ما همچنان نفتی است، تا زمانی که وضع این گونه است تلاطم ها ادامه خواهد داشت، در حال حاضر اتکا به نفت در بودجه زیاد است که باید این موضوع کاهش یابد.وی کمبود بهره وری در حوزه اقتصادی را از دیگر معضلات اقتصاد کشورمان برشمرد و افزود: این معضل به دلیل عدم رقابت بوجود آمده که باید گام های مثبت برای رفع آن برداشته شود. وی در بیان مشکلات دیگر اقتصاد کشور ما، خاطرنشان کرد: بخش دیگر از مشکلات این است که تلاش می کنیم همه اقدامات عمرانی با بودجه دولت انجام شود و چون دولت پول ندارد پروژه های عمرانی اجرایی نمی شود.

این روزنامه با بررسی عنوان حقوق کارمندان متناسب با تورم افزایش می یابد، نوشت: محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت از افزایش حقوق کارمندان دولتی در بودجه 94 بر اساس نرخ تورم خبر داد و گفت: حقوق کلیه کارمندان دولت به اندازه رشد تورم در سال 94 افزایش خواهد یافت.

روزنامه رسالت به موضوع حضور 32 ناوگروه ایران در دریاهای آزاد پرداخت و نوشت: فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از حضور 32 ناوگروه ایران در دریاهای آزاد خبر داد.به گزارش خبرنگار مهر، حبیب الله سیاری در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران گفت: طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری ماموریت نیروی دریایی تا مدار 10 درجه شمالی توسعه یافته و برای برقراری امنیت در این منطقه استقرار یافتند؛ در حال حاضر نیروی دریایی در باب المندب، دریای چین، آرام، هند جنوبی، سرخ و... رفت و آمد دارد، حضور تا مدار 10 درجه برای فعالیت اقتصادی و حضور در اقیانوس آرام برای جلوگیری از ترفند ایران هراسی و تحکیم روابط با کشورهای همسایه و نیز ارسال پیام صلح و دوستی به جهان است.وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیروی دریایی را نیرویی نظامی، سیاسی و علمی دانستند، عنوان کرد: امروز در همه ابعاد بین المللی این ماهیت نیروی دریایی به نمایش درآمده است؛ 32 ناوگروه جمهوری اسلامی ایران در عرصه دریاهای آزاد حضور داشته و توانمندی کشور را به نمایش می گذارد.

این روزنامه با انعکاس عنوان ایران میزبان لیگ جهانی کشتی نوشت: حمید بنی تمیم دبیرفدراسیون کشتی درحاشیه برگزاری نخستین دوره رقابتهای لیگ جهانی کشتی گفت: اتحادیه جهانی کشتی با میزبانی دومین دوره لیگ جهانی کشتی آزاد و فرنگی درایران موافقت کرد.
روزنامه کیهان: - در اعتراض به آل خلیفه برگزار شد نماز جمعه یکپارچه مردم بحرین به امامت شیخ عیسی قاسم: حمله هفته گذشته ماموران امنیتی آل خلیفه به منزل آیت‌الله «شیخ عیسی قاسم» رهبر شیعیان بحرین خشم انقلابیون را برانگیخته است. پس از تظاهرات گسترده مردم بحرین علیه این اقدام، نمازگزاران بحرینی دیروز دست به ابتکار جالبی زدند.

دیروز گروه‌های مختلف مردمی و انقلابیون بحرین با تعطیل کردن دیگر مراسمات نماز جمعه، نماز جمعه را پشت سر «آیت‌الله شیخ عیسی قاسم» اقامه کردند.

به دنبال بی‌حرمتی ماموران آل خلیفه به رهبر شیعیان این کشور، علمای دینی از همه مردم درخواست کردند تا نماز جمعه خود را تعطیل کنند و در یک نماز جمعه واحد پشت سر آیت‌الله عیسی قاسم در منطقه «الدراز» واقع در غرب منامه، نماز را اقامه کنند.

- عربستان کارشکنی کرد سقف تولید اوپک کاهش نیافت: 12 کشور عضو سازمان اوپک در آخرین نشست خود به دلیل کارشکنی عربستان و حمایت غیرعلنی آمریکا نتوانستند به نتیجه مشخصی برای مقابله با کاهش قیمت نفت برسند.

به گزارش منابع خبری، نشست 166 وزرای نفت اوپک روز پنجشنبه گذشته در وین برای بررسی سیاست‌های این سازمان در زمینه تولید نفت، دلایل کاهش قیمت آن در بازار و همچنین راهکارهای جلوگیری از افت بیشتر قیمت برگزار شد.

این نشست که در پشت دربهای بسته برگزار شد در نهایت بدون تصمیم قاطعی برای جلوگیری از کاهش قیمت نفت به اتمام رسید و فقط اعضا به این نتیجه رسیدند که سقف تولید نفت بدون تغییر در حد 30 میلیون بشکه در روز باقی بماند.

- بازداشت بیش از 400 معترض شهرهای آشوب‌زده آمریکا پادگان نظامی شد: در چهارمین روز شورش‌ها و اعتراضات علیه نژادپرستی، دولت آمریکا برای کنترل اوضاع هزاران پلیس را در شهرهای مختلف این کشور که درگیر ناآرامی هستند، مستقر کرد.

شعله‌های آتشی که از روز  سه‌شنبه گذشته و در اعتراض به نژادپرستی پلیس و بی‌عدالتی دستگاه قضایی آمریکا در فرگوسن شروع شد به سرعت به همه جای آمریکا سرایت کرد و دیروز(جمعه) در چهارمین روز این اعتراضات 170 شهر در بیش از 35 ایالت، مردم یک صدا خواستار اجرای عدالت و پایان نژادپرستی شدند. تصاویر  منتشر شده از حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در شهرهای آشوب‌زده آمریکا حاکی از تبدیل این شهرها به پادگان نظامی است. در برخی تصاویر دیده می‌شود، شمار نیروهای پلیس و نظامیان بیش از معترضان است.روزنامه جام جم: «توافق نشود آمریکا ضرر می کند» و «سخنان تند اردوغان علیه آمریکا» مهمترین عنوان هایی که در شماره روز شنبه روزنامه جام جم مشاهده می شود.

روزنامه جام جم با بازتاب موضوع سخنان تند اردوغان علیه آمریکا، آورد: ماه عسل نزدیکی واشنگتن و آنکارا کوتاه بود و شیشه عمر نزدیکی این 2 کشور برای مهار بحران خاورمیانه سرانجام دیروز با اظهارات جنجالی رییس جمهور ترکیه شکست. رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در سخنان اخیر خود که فقط چند روز پس از سفر جو بایدن معاون رییس جمهور آمریکا انجام شد واشنگتن را متهم به غارتگری در جهان اسلام کرده و کشورهای مسلمان را بی نیاز از آمریکا دانسته است، البته این اظهارات اردوغان در حالی است که آنکارا از ابتدای شکل گیری بحران سوریه، به جای همگرایی با دیگر کشورهای اسلامی چون ایران، امید خود را معطوف به کشورهای غربی کرد تا برای سقوط بشار اسد، به دمشق فشار بیاورند. با این همه به نظر می رسد اکنون که دولت ترکیه، آمریکا را ناتوان از اثرگذاری بر بحران سوریه دریافته، نسبت به مواضع پیشین خود چرخش نشان داده است.

رویای 1000 سکه ای گروگانگیران بر باد رفت، تیتر دیگر این روزنامه است. 2 پسر جوان که با اجرای نقشه ربودن پسر نوجوان در کرج، تصور می کردند یکشبه هزار سکه طلا به دست می آورند، از سوی پلیس دستگیر شدند و گروگان 13 ساله آزاد شد. ساعت 14 روز یکم آذر امسال زن جوانی با پلیس شهرستان کرج تماس گرفت و از حمله 2 مرد قمه به دست به وی و پسر 13 ساله ای که همراهش بود و ربوده شدن پسر نوجوان خبر داد. متهمان پس از دستگیری مدعی شدند با وسوسه های دختر جوانی دست به آدم ربایی زدند.

روزنامه جام جم با انعکاس عنوان کشتی ایران قهرمان جام باشگاه های جهان، نوشت: نخستین دوره لیگ جهانی کشتی آزاد یا همان رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان در شرایطی در جویبار به پایان رسید که تیم بیمه رازی جویبار در فینال این پیکارها با نتیجه 22 بر 8 از سد تیم تیتان مرکوری آمریکا گذشت و بر سکوی نخست این رقابت ها قرار گرفت.

این روزنامه با مطرح کردن خبر رنگ شک؛ اولین سریال فریبرز عرب نیا در شبکه 3، آورد: پخش مجموعه تلویزیونی رنگ شک به نویسندگی و کارگردانی فریبرز عرب نیا از امشب از شبکه سه آغاز می شود. به گزارش روابط عمومی شبکه سه، رنگ شک در هفت قسمت 45 دقیقه ای به تهیه کنندگی بهروز خوش رزم در مرکز سیما فیلم تولید شده است. داستان رنگ شک درباره یک افسر نیروی انتظامی است که ماموریت می یابد وارد یک باند بسیار مخوف مواد مخدر شود و به دلیل فوق سری بودن عملیات، تنها یکی از فرماندهان مافوق او از این ماموریت مطلع است. او در این راه با مشکلات متعددی مواجه می شود و...

روزنامه اطلاعات: «بسیج، یک منطق و منظومه فکری است» و «وزیر بهداشت: همه بیمارستان های کشور تا پایان سال نوسازی می شوند» تیترهایی که روزنامه اطلاعات در شماره روز شنبه به آنها پرداخت.

این روزنامه تیتر یک را به موضوع بسیج، یک منطق و منظومه فکری است، اختصاص داد و نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسوولیت انسانی و الهی و بصیرت را 2 پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند و افزودند: آنچه به نظرِ این حقیر، کمتر به آن پرداخته شده است و باید پرداخته بشود، مساله عقبه فکری و پشتوانه فکری بسیج است. بسیج یک اندیشه است، یک فکر است، یک منطق است، یک منظومه فکری است. علّت این هم که همه می بینند که تحصیلکرده، نخبه، نابغه، از رشته های مختلف مجذوب بسیج می شوند، این است که بسیج صرفاً یک حرکت احساسی نیست؛ یک منطق قوی پشت سرِ بسیج وجود دارد؛ این منطق، این علم، وقتی با عمل همراه می شود، این غوغا را درست می کند؛ این حوادث شگفت آور را خلق می کند.

روزنامه اطلاعات در خبری دیگر با انعکاس عنوان وزیر بهداشت: همه بیمارستان های کشور تا پایان سال نوسازی می شوند، نوشت: سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنان پیش از خطبه های نمازجمعه دیروز تهران با اشاره به اینکه تا پایان سال کار نوسازی تمام بیمارستان های کشور به پایان می رسد، از کمبود تخت های بیمارستانی و بیمارستان به ویژه برای سوانح سوختگی و بیماران روانی به عنوان یکی از مشکلات پیش رو یاد کرد و گفت: انتظار است با توجه به شرایط کشور و مشکلات اعتباری که مجلس و دولت با آن مواجه هستند، نیکوکاران و بخش خصوصی کمک کنند تا در آینده شاهد تاسیس و بهره برداری از بیمارستان های زنجیره ای در کشور باشیم.

‏این روزنامه در صفحه اخبار داخلی عنوان تثبیت تولید روزانه 30 میلیون بشکه ای نفت اوپک را بازتاب داد و نوشت: جلسه 166 اوپک با حضور 12 عضو این سازمان و همچنین نمایندگانی از کشورهای روسیه و مکزیک برگزار شد.در این جلسه اعضا تصمیم گرفتند سقف تولید را برای سال 2015 میلادی به میزان 30 میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارند.

نیوزویک:سردار سلیمانی داعش را درهم می کوبد تیتر دیگر روزنامه اطلاعات است. مجله نیوزویک چاپ نیویورک در شماره جدید خود در حالی که تصویری از سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را چاپ کرده، چنین تیتر زده است: او ابتدا با آمریکا جنگید و اکنون در حال له کردن داعش است. این مجله آمریکایی نوشت: ایرانیان فرمانده نیروی قدس و مغز متفکر نظامی خود را به عراق فرستادند؛ کسی که سران نظامی او را فرمانده ای عالی و استراتژیک می دانند. در حالی که سلیمانی عموما خود را نشان نمی دهد اما در سپتامبر گذشته اجازه داد تا از او در عملیات آمرلی عکس گرفته شود. این پیامی برای غرب بود تا بداند ایران در عراق حاضر است.

این روزنامه در خبری سرکوب خونین هواداران اخوان المسلمین در قاهره را برجسته کرد. هواداران حزب منحل شده اخوان المسلمین و سلفی ها تظاهرات گسترده ای علیه دولت مصر برگزار کردند و ارتش به سرکوب تظاهر کنندگان پرداخت. وزارت کشور مصر اعلام کرد، در زدوخوردها میان نیروهای امنیتی و معترضان، دست کم 145 تن بازداشت و 8 بمب نیز خنثی شد.
روزنامه اعتماد: «با تمدید مذاکرات مخالف نیستیم»، «اوپک، بهای نفت را پایین نگه داشت» و «خبرهای خوش وزیر بهداشت از بیمه و دارو » خبرهایی که روزنامه اعتماد برای صفحه نخست شماره روز شنبه انتخاب کرد.

روزنامه اعتماد با برجسته کردن موضوع اوپک، بهای نفت را پایین نگه داشت، آورد: میزان تولید ثابت می ماند؛ سرد، خشک و رسمی. شاید تنها خبری که می توانست آتش نزول قیمت نفت در بازارهای جهانی را برافروخته تر کند همین تصمیم بود. اعضای اوپک در نشستی که تمام نگاه ها را به خود جلب کرده بود، تصمیم خود مبنی بر تثبیت تولید نفت را تکرار کردند تا بازار جهانی و تحلیلگران نفتی را با شرایطی غیر قابل تحلیل و بهت آور مواجه کنند. گویا اعضای اوپک در عهد و پیمانی پنهانی قول داده اند تا در فراز و فرودهای تصمیم گیری خود تنها به فکر دوربرگردان ها باشند و با بازگشت به خانه اول تصمیم جدیدی را اتخاذ نکنند. البته پیش از این نیز می شد پیش بینی کرد که اتحادهای پنهانی سران عرب اوپک هیچگاه اجازه نخواهد داد تا تصمیم گیری در اوپک به سمتی پیش برود که دلخواه شیخ نشینان نباشد اما تحلیل های بازار جهانی و ادامه روند سقوط بهای نفت، این پیش بینی ها را کمی با نگاه شک و تردید می نگریست، و در تحلیلی امیدوارانه معتقد بود که اعضا با کاهش میزان تولید بر روند قیمت گذاری بازار تاثیر خواهند گذاشت.

خبرهای خوش وزیر بهداشت از بیمه و دارو، تیتر دیگر این روزنامه است. روز گذشته که سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت برای نخستین بار در طول وزارت خود در تریبون نماز جمعه حضور یافت تا گزارشی از وضع سلامت مردم و عملکرد دولت در این حوزه ارایه کند هم نیم نگاهی به نتایج بازمانده از سوء مدیریت های گذشته داشت؛ هرچند هاشمی چندان عادت به گله گذاری از پیشینیان ندارد اما روز گذشته در میان جملات خود نگاهی داشت به وضعیت دارویی کشور و به همین سبب بود که درباره کمبودهای دارویی که یکی از مهم ترین چالش های ایجاد شده در دولت دهم بود توضیح داد که در این مدت و در دولت یازدهم، کمبودهای دارویی از ٣٠٠ قلم به ٣٠ قلم کاهش یافته و افزود: در ابتدای شروع کار دولت یازدهم، با کمبود دارو به ویژه برای بیماران صعب العلاج مواجه بودیم که در همان ابتدا دولت با اختصاص ٢ هزار میلیارد تومان بخشی از مشکلات را برطرف کرد و امروز از ٣٠٠ قلم داروی کمیاب، کمتر از ٣٠ قلم دارو کمیاب است. کشورهای غربی ادعا می کردند در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تحریمی صورت نگرفته که تمامی این حرف ها دروغ بود چرا که در مبادی که باید پول وارد می شد مشکل ایجاد کردند اما امروز در همه نقاط کشور دارو وجود دارد و خوشبختانه کمیابی دارو کاهش و پوشش بیمه یی افزایش پیدا کرده است.

روزنامه اعتماد با بازتاب خبر من جزیی از «طالبان» نیستم، به نقل از گلبدین حکمتیار رهبرحزب اسلامی افغانستان نوشت: افراط گرایی عوامل درونی و بیرونی دارد، در برخی از موارد استخبارات نیروهایی که جنگ ها را بر این منطقه تحمیل کرده اند عامل و فاعل این پدیده اند، در برخی دیگر این پدیده عکس العملی طبیعی در برابر تجاوز و ظلم و ستم است. ما با طالبان هیچ ارتباط و هماهنگی ای نداریم و میان اهداف و سیاست های ما و آنان تفاوت های زیادی وجود دارد.

این روزنامه با انعکاس موضوع سازها برای نوازنده پیشکسوت به صدا در نمی آیند، آورد: آدم ها زندگی نمی کنند که کار کنند، بلکه کار می کنند که زندگی کنند. گزاره و جمله قصاری در برقراری تعادل میان کار و زندگی. نگرشی دیگر کار را تبلور زندگی می داند و معنای زندگی را در آن جست وجو می کند. اما این گزاره های عام برای هنرمندانی که در ایران زندگی می کنند در گشاده دست ترین حالت نیز بی خاصیت هستند. چنان که علیرضا خورشید فر نوازنده زبده و چیره دست کنترباس، در این سال ها که 2 ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی، تعطیل شده اند، اگر نگوییم بیکار، حداقل کم کار بوده است. یقینا در تمام این سال ها که نوای سکوت این 2 ارکستر در گوش خورشیدفر می پیچید و خاک گرفتگی سازهای نوازندگانش را به چشم می دید، افسوس می خورد و بر تمام چهل و اندی سالی که زندگی اش را بی دریغ وقف موسیقی کرده بود، انگشت حیرت می گزید که چطور ارکستری ٨١ ساله به واسطه بی تدبیری و غرض ورزی عده ای، رفته رفته خمیده و به ناگاه شکسته شد. مساله دیگر بدون شک قدر ناشناسی آنهایی را نمایان می کند که متاسفانه به حضور هنرمندان شان بی اهمیت یا در خوش بینانه ترین حالت کم اهمیت هستند و تنها پس از مرگ شان تازه یاد شور زندگی می افتند و در مراسم ترحیم، شوری غریب می گیرند که چه و چه.
روزنامه جوان عنوان های «توافق بشود یا نشود اسراییل روز به روز ناامن تر خواهد شد» و «اذان این مسجد بلند شود پایمان را به تئاتر نمی گذاریم!» را برای انتشار در شماره روز شنبه برگزید.

اذان این مسجد بلند شود پایمان را به تئاتر نمی گذاریم! تیتر دیگر روزنامه جوان است. حمید رضا نعیمی، نویسنده و کارگردان تئاتر در برنامه هفته گذشته مجله تئاتر که از شبکه چهار سیما پخش می شود، با حمله به ساخت مسجد ولیعصر(عج)، با دعوت از سایر هنرمندان تئاتر، تهدید کرد در صورت افتتاح این مسجد نه تنها وی بلکه سایر اهالی تئاتر دیگر پایشان را به مجموعه تئاتر شهر نخواهند گذاشت! این سخنان سخیف آن هم در برنامه زنده تلویزیونی هیچ واکنشی را از سوی مجری برنامه به همراه نداشته بلکه به طور ضمنی آن را هم تایید کرد!

این روزنامه به موضوع تحریم اعتراضی جمعه ‏سیاه در آمریکا، پرداخت و نوشت: بسیاری از مردم امریکا از جمله هنرمندان، خوانندگان و بازیگران مطرح این کشور کمپینی راه انداخته اند و در آن از ‏هموطنان خود خواسته اند در اعتراض به جنایات پلیس در حق مردم به ویژه اقلیت های رنگین پوست، برای خرید جمعه سیاه به ‏فروشگاه ها مراجعه نکنند. ‏ این کمپین از مردم خواسته برای خرید ‏جمعه سیاه نروند و این روز را بایکوت کنند.

روزنامه جوان با انعکاس موضوع تمرکز بر اقتصاد مقاومتی پیام شکست دیپلماسی نفتی، نوشت: وزیر نفت ایران به محض خروج از جلسه در محاصره خبرنگاران قرار گرفت و در پاسخ به این پرسش که آیا از این تصمیم عصبانی هستید، گفت: نه عصبانی نیستم. چهره زنگنه که نشان دهنده نارضایتی وی از تصمیم اوپک بود، سوژه عکاسان شد اما وی اظهار داشت: مطلب مهمی که بازار اوپک بر آن تأکید کرد، این بود که به یقین برای نزدیک تر کردن دیدگاه هایمان به مشورت های بیشتر نیاز داریم. با تثبیت 30 میلیون بشکه ای نفت و کاهش قیمت هر بشکه نفت اوپک به 71 دلار، اصلی ترین پیام اوپک به دولتمردان، تمرکز روی اقتصاد مقاومتی و توجه بیشتر به اقتصاد درون زا و کم اتکایی به درآمدهای نفتی است.

این روزنامه با بازتاب عنوان بازپس گیری 50 درصد مناطق اشغالی داعش در عراق، نوشت: با پیشروی نیروهای عراقی در مناطق تحت کنترل داعش، منابع عراقی می گویند حدود نیمی از مراکز تحت کنترل این گروه تروریستی در عراق به کنترل نیروهای دولت عراق در آمده است. بیشترین پیشروی های نیروهای مردمی و ارتش عراق در استان الانبار به دست آمده، جایی که منابع امنیتی می گویند حدود 70 درصد این استان را که بزرگ ترین استان عراق محسوب می شود، تحت کنترل گرفته اند.


روزنامه ابتکار در شماره روز شنبه تیترهای «بازتاب مهر تایید رهبر انقلاب بر تمدید مذاکرات»،«برای اولین بار در تاریخ، همه ایرانیان بیمه شدند» و «سفر هاشمی به عربستان، راه حل موفقیت مذاکرات» را انتخاب کرد.

روزنامه ابتکار با انعکاس موضوع برای اولین بار در تاریخ، همه ایرانیان بیمه شدند، نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران، خبر داد که برای اولین بار در تاریخ ایران، همه ایرانیان بیمه شدند. وی همچنین ادعای تحریم نشدن ایران در زمینه دارو را دروغ خواند. دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی گفت: تعداد 300 قلم داروی کمیاب به 30 قلم کاهش یافت؛ البته ما هنوز هم مشکل داریم که این مشکلات در همه دنیا وجود دارد. برخی ادعا می کردند که در زمینه دارو و تجهیزات تحریم صورت نگرفته، اما این یک دروغ بود و مشکلاتی در این زمینه وجود داشت که دولت گذشته هم با آن مواجه بود.

این روزنامه با برجسته کردن عنوان سفر هاشمی به عربستان، راه حل موفقیت مذاکرات، نوشت: آیت الله وحید خراسانی در دیدار رییس دانشگاه آزاد، ماجرای نخستین دیدار خود با آیت الله هاشمی رفسنجانی را بازگو کرد. به گزارش تیک، معاون فرهنگی رییس دانشگاه آزاد، بخشی از سخنان آیت الله وحید خراسانی را در صفحه شخصی خود قرار داده، که متن آن در زیر می آید:آیت الله وحید خراسانی نکته ای درباره عدم نتیجه گیری در مذاکرات هسته ای متذکر شدند و گفتند اسراییل و سعودی از نتیجه مطلوب ممانعت کردند و راه قطعی این است که آقای هاشمی به عربستان سفر کند. چند بار تاکید کردند که باید این سفر انجام شود چون تنها شخصیتی که می تواند عربستان را مجاب کند آقای هاشمی است سفر او به نفع جهان اسلام و ایران است.

سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه ای اوپک ثابت ماند، تیتر دیگر روزنامه ابتکار است. اعضای اوپک در پایان نشست یکصد و شصت و ششمین نشست این سازمان در وین، تصمیم گرفتند سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه ای این سازمان را تثبیت کنند. بیژن زنگنه، وزیر نفت پس از ورود به وین گفت: صرف نظر از هر تصمیمی که در نشست وزرای اوپک گرفته شود، ایران تولید نفت خود را کاهش نخواهد داد، زیرا در حال حاضر به شکل قابل توجهی کمتر از ظرفیت خود تولید می کند.یکصد و شصت و ششمین نشست پشت درهای بسته وزیران نفت اوپک ساعت : بعد از ظهر پنجشنبه، آذر در وین اتریش آغاز به کار کرده بود.

این روزنامه با انتخاب موضوع مالیات بر ارزش افزوده در سال 94 افزایش نمی یابد، نوشت: براساس تصمیم گیری جدید کارگروه ویژه مالیات بر ارزش افزوده و تعیین تکلیف آن، نرخ این نوع مالیات در سال 94 افزایش نخواهد یافت. نرخ مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از تکالیف قانونی هر سال تعیین می شود و دولت طی چند سال گذشته این نرخ را اعلام کرده است و طبق قانون برنامه، هر سال یک درصد به نرخ مالیات بر ارزش افزوده اضافه می شود که این میزان با توجه به مصوبه مجلس در سال 93 به 2 درصد افزایش پیدا کرده است.
روزنامه شرق در شماره روز شنبه در صفحه نخست تیترهای «مخالف تمدید مذاکره نیستیم» و «پشت پرده جنگ نفتی عربستان علیه ایران» را بررسی کرد.

این روزنامه تیتر یک را به موضوع مخالف تمدید مذاکره نیستیم اختصاص داد و نوشت: آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسوولیت انسانی و الهی و بصیرت را 2 پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند و ضمن تحسین تلاش، جدیت و ایستادگی هیأت مذاکره کننده ایرانی، به بی نیازی ملت ایران به جلب اعتماد آمریکا اشاره کردند و افزودند: به همان دلیلی که با اصل مذاکرات مخالف نبودیم با تمدید مذاکرات هم مخالف نیستیم؛ البته هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما می دانیم که این دولت آمریکا است که نیازمند توافق است و از هرگونه عدم توافق ضرر خواهد کرد و اگر این مذاکرات در نهایت نیز به نتیجه نرسد، جمهوری اسلامی ایران ضرر نخواهد کرد.

روزنامه شرق به عنوان پشت پرده جنگ نفتی عربستان علیه ایران اشاره کرد و نوشت: جنگ قیمت نفت آغاز شد. عربستان سعودی، رهبری این جنگ را برعهده گرفت. کنفرانس وزرای اوپک با فشار عربستان و همراهی کویت، قطر و امارات تصمیم گرفت سقف تولید 30 میلیون بشکه ای 12 کشور عضو را تغییر ندهد. بلافاصله پس از انتشار این خبر، قیمت نفت به شدت سقوط کرد.

این روزنامه در خبری با برجسته کردن مهم ترین وظیفه دانشجویان نهی از منکر حاکمان است، نوشت: سید حسن خمینی یادگار امام خمینی(ره) در پیامی به اجلاس تشکل ها و انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه های آزاد کشور، گفت: مهمترین وظیفه دانشگاهی شما عزیزان، اصلاح انحرافات و نیز اعتقاد و التزام به امر به معروف و نهی از منکر حاکمان است. وظیفه ای که به هیچ فرد یا گروهی نمی توان برای انجام آن وکالت داد.بنابراین در این مسیر، پافشاری بر اصول خود که همانا عدالت خواهی، دین داری و عقلانیت است از هیچ نهیبی نهراسید و بدانید شما با مجاهدت و صبر خود در پیشگاه خداوند متعال معجورید.

یک میلیون و 150 هزار تومان سقف حقوق معاف از مالیات در سال آینده تیتر دیگر روزنامه شرق است. با تصویب دولت در لایحه بودجه سال 94 کل کشور و به شرط تصویب مجلس، حقوق و دستمزد زیر یک میلیون و 150 هزار تومان در سال 94 در بخش های دولتی و غیردولتی از پرداخت مالیات معاف می شوند.
روزنامه همشهری در شماره روز شنبه به بازتاب عنوان های «مذاکرات به نتیجه نرسد آمریکا بیش از همه ضرر می کند»، «مرکز شبانه روزی کودکان بهشت امام رضا(ع) افتتاح شد» و «کاهش دوباره قیمت نفت با نشست بی نتیجه اوپک» پرداخت.

روزنامه همشهری با انعکاس موضوع مرکز شبانه روزی کودکان بهشت امام رضا(ع) افتتاح شد، نوشت: محمدباقر قالیباف شهردار تهران روز پنجشنبه در مراسم افتتاح مرکز نگهداری شبانه روزی کودکان بهشت امام رضا(ع) با تأکید بر اینکه باید با روحیه جهادی و تعهد اجتماعی به آسیب های جامعه رسیدگی کنیم، گفت: امروز توجه به فقرا و قشر آسیب پذیر شهر از نمونه بارز فرهنگ بسیجی است. وظیفه خود می دانم به عنوان یک شهروند و یک خدمتگزار از برادر عزیزم جناب آقای اصلانی مدیر تشکل مردمی خیریه کودکان بهشت امام رضا(ع) که برای این مجموعه خیریه زحمات زیادی کشیده اند، تقدیر و تشکر کنم.

کاهش دوباره قیمت نفت با نشست بی نتیجه اوپک، تیتر دیگر این روزنامه است. اوپک به کاهش تولید نفت «نه» گفت تا قیمت جهانی نفت به حرکت خود در مسیر سراشیبی ادامه دهد؛ تصمیمی که در نخستین واکنش افت حدود هفت دلاری قیمت نفت برنت دریای شمال به عنوان یک شاخص تعیین کننده انجامید. وقتی وزرای برخی کشورهای مدافع کاهش تولید نفت هم در نهایت به این جمع بندی رسیدند برسر حفظ سقف تولید روزانه 30میلیون بشکه فعلی به توافق برسند، هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز در روز جمعه اندکی بیش از 68 دلار قیمت خورد.

روزنامه همشهری به موضوع تمام بیمارستان های دولتی نوسازی می شوند، پرداخت و نوشت: وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تعداد داروهای کمیاب از 300 به 30 قلم کاهش پیدا کرده از نوسازی تمام بیمارستان های کشور تا پایان سال خبر داد. دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی که روز گذشته سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه بود مساله بهداشت را یکی از حوزه هایی دانست که مردم در آن مشکلات زیادی دارند. موضوع نوسازی بیمارستان ها هم در تهران به دلیل گستردگی و ظرفیت بیمارستان ها در مقایسه با شهرستان ها کمتر قابل توجه است. تاکنون 575 بیمارستان نوسازی و 65 درصد پیشرفت در این زمینه محقق شده و امیدواریم تا پایان سال بازسازی و نوسازی همه بیمارستان های کشور انجام شود.

این روزنامه با بازتاب عنوان اصناف مزاحم به خارج شهر منتقل می شوند، نوشت: رضا قدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران ضمن حضور در موسسه مطبوعات همشهری و گفت و گو با مدیران این موسسه، خبرها و آمارهای جدیدی را در رابطه با انتقال مشاغل مزاحم و آلاینده از شهر و همچنین کنترل حیوانات موذی اعلام کرد. رضا قدیمی در صحبت های خود تاکید کرد که برای انتقال مشاغل مزاحم باید به غیر از شهرداری، دیگر نهادها و سازمان های مسوول نیز پای کار بیایند.
دنیای اقتصاد: «سقوط نفت با سیگنال اوپک» و «اگر در مذاکرات قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می کنیم»عنوان های مهم روزنامه دنیای اقتصاد در روز شنبه است.

این روزنامه تیتر یک را به خبر سقوط نفت با سیگنال اوپک اختصاص داد و نوشت: بالاخره نشست اوپک برگزار شد و انتظار فعالان بازار برای نتیجه این نشست به پایان رسید. اوپک در مهم ترین نشست چند سال اخیر خود حفظ سهمش در بازار را به قیمت بالای نفت ترجیح داد و کشورهای عضو به سقف تولید 30 میلیون بشکه‎ای این سازمان رای دادند. این در حالی است که همان طور که «دنیای اقتصاد» پیش از این پیش بینی کرده بود عربستان در کنار برخی کشورهای عضو از جمله قطر و امارات مانع از برنامه سایر اعضا برای کاهش سقف تولید شد.

روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر دیگر خود به خبر اگر در مذاکرات قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می کنیم پرداخت و نوشت: حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی روز پنج شنبه در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج، احساس مسوولیت انسانی و الهی و بصیرت را دو پایه اصلی تفکر منطقی بسیج دانستند و ضمن تحسین تلاش، جدیت و ایستادگی هیات مذاکره کننده ایرانی، به بی نیازی ملت ایران به جلب اعتماد آمریکا اشاره کردند و افزودند: به همان دلیلی که با اصل مذاکرات مخالف نبودیم با تمدید مذاکرات هم مخالف نیستیم، البته هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم.

این روزنامه خبر تثبیت نرخ مالیات بر ارزش افزوده را بازتاب داد و نوشت: رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که تصمیم جدیدی راجع به مالیات بر ارزش افزوده و تعیین تکلیف آن در سال 94 اتخاذ شده است. بر این اساس با وجود افزایش هرساله نرخ این مالیات در سال آینده این نرخ افزایش نمی یابد. این تصمیم در کاهش هزینه های تولید و بهبود وضعیت آن تاثیرگذار است. علاوه بر این، افزایش نیافتن نرخ مالیات بر ارزش افزوده هم می تواند به زودتر خارج شدن اقتصاد از رکود کمک کند. حال در این شرایط اصلاح اجرای این مالیات می تواند به بهبود آن بیشتر کمک کند.

روزنامه دنیای اقتصاد خبر شکست پروژه 7000 میلیارددلاری مسکن در چین را انعکاس داد ونوشت: سرمایه گذاری نجومی و بی سابقه دولت چین در ساخت و سازهای مسکونی حاشیه شهرهای اصلی، رهبران این کشور را بابت فرجام این پروژه های نیمه تمام نگران کرده است. فایننشال تایمز در شماره اخیر خود، در گزارشی با عنوان «چین 7 هزار میلیارد دلار در ساخت وساز به هدر داد»، به نقل از یک موسسه تحقیقاتی، نوشت: ساخت مسکن در شهرهای اقماری چون به انبوه آپارتمان خالی از سکنه، برج های نیمه کاره، نبود خدمات و عدم تکمیل معابر و خیابان ها منتهی شده، نوعی «سرمایه گذاری بی حاصل» بوده است.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۰۸
0
0
سلام. بسیار عالی. ممنونیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار