کد خبر: ۵۲۹۸۱
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۰۸:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دكتر محمد مهدي مظاهري، استاد دانشگاه و مشاور وزیر امور خارجه در یادداشتی اختصاصی برای سایت حرا نوشت:

در حالی که تا کمتر از یکماه دیگر ماموریت ۱۳ ساله آیساف در افغانستان رسما به پایان می‌رسد؛ کابل مصمم است تا در رویارویی با مشکلات عدیده‌ای که ثبات کشور را تهدید می‌کند، تنها نماند.در نتیجه نمایندگان هفتاد کشور و سازمان بین‌المللی در لندن گرد هم آمده‌اند تا در مورد آینده افغانستان پس از خروج نیروهای نظامی خارجی از این کشور، بحث و گفت‌وگو کنند. هدف این اجلاس تعهد مجدد جامعه جهانی به مواد كنفرانس توكيو در مورد افغانستان است.در کنفرانس توکیو که دو سال پیش برگزار شد، کشورهای شرکت کننده تعهد کردند که اگر افغانستان به انجام اصلاحات متعهد باشد و در زمینه حکومتداری خوب، پیشرفت داشته باشد، بیش از شانزده میلیارد دلار به افغانستان کمک خواهد شد.

در نتیجه در کنفرانس لندنمحمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان در پی کسب تایید برای طرح خود موسوم به «دهه تغییر» برای بازسازی کامل افغانستان بودند که قرار است از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۴ را در بر بگیرد.دیگر کشورها و سازمان‌های شرکت کننده کنفرانس لندن نیز برای بازتعریف رابطه افغانستان و جامعه جهانی، تعهداتی مبنی بر کمک به افغانستان در حوزه های مختلف را بر عهده گرفتند.نماینده کانادا در کنفرانس لندن، در سخنانی از بازگشایی دوباره پرونده کابل بانک استقبال کرد و گفت که کشورش تا سال ٢٠١٧، ٣٥٠ ميليون دلار به نيروهای امنيتی افغانستان کمک خواهد کرد.نماينده چين در کنفرانس لندن نیز گفت كه كشورش تا سال ٢٠١٦ دو ميليارد يوان به افغانستان كمك مي‌كند و سالانه ٥٠٠ بورسیه تحصیلی نیز در اختیار دانشجويان افغان قرار خواهد داد.

 همچنین نماینده چین در این نشست وعده داد تا پروژه‌های انتقال انرژی و استخراج معادن افغانستان را سرعت ببخشد. وزير خارجه قزاقستان نیز گفت كشورش ٥٠ ميليون دلار به يک برنامه ويژه آموزش نيروی انسانی در افغانستان در بخش‌های مختلف سرمايه‌گذاری می‌كند. قزاقستان ٥ميليون دلار در ولايت سمنگان در برنامه‌های آموزشي هزینه می‌کند.نماینده خاص رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان نیز وعده داد که روسیه در آموزش نیروهای امنیتی افغان همکاری کند.نمایندهجمهوری اسلامی ایران نیز در کنفرانس لندن ، ابراهیم رحیم پور، معاون وزارت امور خارجه بود. آقای رحیم پور در سخنرانی خود بر ضرورت توجه و حل مشکلات افغانستان اعم از تولید و قاچاق مواد مخدر و نیز آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در این زمینه تاکید کرد.

بنابراین محتوی بیشتر سخنرانی‌ها کمک به حل مشکلات افغانستانبود. با این وجود به نظر می رسد مقامات افغانستان بیش از آنکه به دریافت کمکهای خارجی دل ببندند؛ لازم است بر اصلاح ساختار سیاسی، اداری، اقتصادی و امنیتی خود همت کنند. همانگونه که نماینده ایران و نیز روسیه در این نشست اشاره کردند، مشکل جدی افغانستان در حال حاضر نا امنی و بی ثباتی است که امکان هر نوع تحرک اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی و نیز کشف پتانسیلهای داخلی را از افغانستان گرفته است.بر اساس برخی گزارشها در افغانستان نیز منابع نفت و گاز در مناطق متعدد بویژه در ولایت شمالی سرپل وجود دارد.

همچنین کشاورزی و تولید برخی محصولات همچون گندم، حبوبات و مرکبات دارای مزیت نسبی بوده و از امکان تأمین نیاز داخلی و همچنین صادرات به دیگر کشورها نیز برخوردار می باشد. با این وجود، تکیه بر نیروهای خارجی و تسلط هرج و مرج و ناامنی بر فضای سیاسی و اقتصادی موجود در افغانستان، امکان بهره برداری از این امکانات خدا دادی را از بین برده است. همچنین وجود اغتشاش سیاسی و بی ثباتی، کارایی و اثر بخشی کمکهای خارجی به افغانستان را نیز از بین برده است. به عنوان نمونه هر چند در سال ۲۰۰۲ جامعه جهانی در شهر بن آلمانمبلغ 97 میلیارد دلار به بازسازی افغانستان اختصاص داد؛ اما فساد اداری و سیاسی موجود در این کشور سبب شد تا این کمکها هیچ نمود آشکاری در عرصه اقتصادی افغانستان نداشته باشند.

در نتیجه به نظر می رسد نکته ای که مقامات افغانستان در مقطع فعلی  باید مد نظر قرار دهند؛ تمرکز بر  تغییر شرایط داخلی افغانستان بویژه با تکیه بر اجماع نخبگان و مشارکت شهروندان است. حضور نیروهای خارجی در افغانستان و سپردن امور به دست آنها نه تنها جوانان افغان را از کسب تجربه و فرصت برای بازسازی میهن باز می دارد؛ بلکه به دلیل عدم آشنایی نیروهای خارجی خصوصاً غربی با فرهنگ و مقتضیات جامعه افغانی، سبب بروز بحرانهای اجتماعی و سیاسی متعدد نیز می گردد. بنابراین تنها از مسیر حل اختلافات داخلی و اعتماد و تکیه بر استعدادهای داخلی افغانستان است که مقامات این کشور می توانند عقلانیت را بر فضای سیاسی حاکم نموده و  زیر ساختهای توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور را  بهبود ببخشند. چنانکه چنین شرایطی مهیا گردد، کمکهای بین المللی نیز می تواند فرایند توسعه را تسریع کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار