کد خبر: ۵۳۷۰۴
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مهمترین عناوین روزنامه های امروز (۹۳/۱۰/۲۴) بدین شرح است:روزنامه رسالت با انتشار عنوان های «طراحان کاهش قیمت نفت پشیمان می شوند»، «برخی سلمان و ابوذر را فقط برای دوران خطر می خواهند» و «تحریم های جدید ما را منزوی خواهد کرد» در شماره روز چهارشنبه بر روی پیشخوان روزنامه فروشی ها قرار گرفت.

این روزنامه با بازتاب موضوع طراحان کاهش قیمت نفت پشیمان می شوند، برای تیتر یک خود نوشت: رئیس جمهور با تاکید بر این که آنهایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی کشورها طراحی کرده اند، پشیمان خواهند شد، گفت: این راه، برای آن ها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس جمهور در اجتماع بزرگ مردم استان بوشهر با تاکید بر اینکه ما در چارچوب منافع ملت ایران و با منطق و استدلال، راه مذاکره، همزیستی مسالمت آمیز با جهان، تعقل و تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد، تصریح کرد: به همه آنهایی که در راه اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است به فکر قدم گذاشتن در همان راه باشند، اعلام می کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است.

تحریم های جدید ما را منزوی خواهد کرد، تیتر دیگر این روزنامه است. خبرگزاری رویترز گزارش داد : سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد دستیابی به توافقی هسته ای با ایران همچنان امکان پذیر است، اما تحریمهای جدید از سوی کنگره آمریکا، می تواند به طور جدی احتمال دستیابی به یک توافقنامه را تضعیف کند و به انزوای واشنگتن به جای تهران، منجر شود. سامانتا پاور این اظهارات را در یک سخنرانی در مرکز مک کانل در دانشگاه لوئیزویل بیان کرد. سناتور میچ مک کانل رهبر اکثریت در سنای آمریکا که از بنیانگذاران این مرکز است، در این سخنرانی حضور داشت. پاور در سخنرانی خود که به طور زنده در اینترنت پخش شد، همکاری بیشتر بین جمهوریخواهان و دموکرات ها را در زمینه سیاست های خارجی مهم و مسائل امنیتی از جمله ایران، کوبا و مبارزه علیه تروریسم، خواستار شد. سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: « اگر ما اکنون در خصوص تحریم های جدید اقدام کنیم، از منزوی کردن ایران به سوی منزوی کردن خودمان خواهیم رفت.» پیشتر روز دوشنبه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت او و همتای ایرانی وی به دنبال پیشبرد مذاکرات بین قدرت های جهانی و تهران بر سر برنامه هسته ای ایران خواهند بود.

روزنامه رسالت با انعکاس موضوع بازی با قطر سخت خواهد بود، نوشت: مدافع تیم ملی گفت که دیدار با قطر سخت تر از دیدار با بحرین خواهد بود. جلال حسینی گفت: قطعا بازی سختی برابر قطر پیشرو خواهیم داشت چرا که این تیم بازی اول خود را واگذار کرده و برای اینکه شانس صعود داشته باشد به دنبال پیروزی برابر ایران است و این کار ما را بسیار سخت خواهد کرد.

این روزنامه با بررسی عنوان ایران به سمت از بین بردن اثرگذاری نفت در رفتارهای سیاسی حرکت می کند، نوشت: دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت که ایران به سمت از بین بردن اثرگذاری نفت در رفتارهای سیاسی حرکت می کند. به گزارش ایسنا علی شمخانی در دیدار وزیر نفت عراق با اشاره به وجود ظرفیت بالای همکاری های دوجانبه و چندجانبه حوزه های اقتصادی و تاثیر آن بر بهبود وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه بر اتخاذ رویکردهای ابتکاری و مبتنی بر توان داخلی کشورها در این بخش تاکید کرد. وی کاهش قیمت نفت را موجب تمرکز بیشتر کشورهای تولید کننده به اصلاح ساز و کارهای اقتصادی و کاهش وابستگی به فروش نفت دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران بر اساس راهبرد اقتصاد مقاومتی علاوه بر مصون سازی کشور در مقابل تحریم های ظالمانه، به سمت ارتقای توان اقتصادی مبتنی بر همکاری با کشورهای همسایه و از بین بردن اثرگذاری نفت در رفتارهای سیاسی حرکت خواهد کرد. تخریب زیرساخت های اقتصادی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه توسط تروریست ها و حملات بی اثر جنگنده های ائتلاف، اقدامی همسو در مسیر ممانعت از رشد اقتصادی کشورهای اسلامی است.

- ضیافت بزرگ برای سرمایه‌گذاران خارجی
- روحانی در مرکز هسته‌ای ایران
- واقعیت بازار نفت از زبان استاد ایرانی دانشگاه امریکا
- مرکل در راهپیمایی مسلمانان آلمان


- حسن روحانی این بار صراحتا با آوردن نام توطئه‌کنندگان، از خیانت نفتی انتقاد کرد
- افشاگری‌های سیاستمداران و رسانه‌ها از نقش اسرائیل در حادثه شارلی ابدو آیا موساد به پاریس حمله کرد؟
- واکنش رجبی‌دوانی به سخنان برخی درباره برخورد رحیمانه پیامبر پس از فتح مکه کاش مانند «وحشی» توبه می‌کردند
- نگاهی به سومین توپ طلای رونالدو


روزنامه جوان عنوان های «شمشیر شوالیه کاغذی به روی 1.7 میلیارد مسلمان» و «طراحان کاهش بهای نفت پشیمان می شوند» را برای انتشار در شماره روز چهارشنبه برگزید.

این روزنامه تیتر یک خود را به موضوع شمشیر شوالیه کاغذی به روی 1.7 میلیارد مسلمان، اختصاص داد و عنوان کرد: مجله شارلی ابدو از وضعی که تروریست های داعشی به وجود آوردند سوء استفاده کرده و قصد دارد امروز تصویری موهن از پیامبر اسلام منتشر و در 3 میلیون نسخه به 16 زبان زنده دنیا منتشر کند، اقدامی که می تواند منجر به تنشی خطرناک حتی فراتر از جامعه فرانسوی شود. مایکل سالیون یک سخنگوی مجله شارلی ابدو که چهارشنبه قبل مورد حمله تروریست های مرتبط با داعش قرار گرفت، اعلام کرد که این مجله قصد دارد امروز (چهار شنبه) چاپ ویژه سه میلیون نسخه ای داشته باشد. به گفته سالیون، یک میلیون نسخه چاپ ویژه مجله امروز و فردا (پنج شنبه) منتشر خواهد شد و 2 میلیون نسخه دیگر نیز بر اساس درخواست های ارائه شده، منتشر خواهد شد. سخنگوی مجله فرانسوی مدعی شده که تا کنون 300 هزار نسخه از سراسر دنیا درخواست انتشار شده و این درخواست ها ساعت به ساعت در حال افزایش است. بر اساس گزارش روزنامه فرانسوی لیبراسیون، جلد چاپ ویژه، تصویری موهن از پیامبر اسلام است.

طراحان کاهش بهای نفت پشیمان می شوند، تیتر دیگر روزنامه جوان است. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز سه شنبه در دوازدهمین سفر داخلی و در دیدار با اقشار مختلف مردم استان بوشهر در ورزشگاه شهید بهشتی، گفت: مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان بازکرده اند موضوع کاهش قیمت نفت است. دقیمت نفت گرچه امروز به حدود نصف نسبت به ماه های قبل رسیده است اما بدانید آن هایی که کاهش قیمت نفت را علیه برخی از کشورها طراحی کرده اند، پشیمان خواهند شد. این راه، برای آن ها قابل ادامه دادن نیست، اگر از کاهش قیمت نفت، ایران ضرر می کند، بدانید کشورهای تولید کننده دیگر همچون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.

این روزنامه با برجسته کردن موضوع اقتدار فرهنگی کشور در جذب هنرمندان غرب پسند! نوشت: حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ در پاسخ به سـؤال خبـرنگار «جوان» درباره حضور جعفر پناهی و علی احمدزاده در جشنواره فیلم برلین و با توجه به سابقه این دو در ساخت فیلم های سیاه نمایانه و زیر سؤال رفتن اقتدار فرهنگی کشور گفت: «اقتدار فرهنگی در خارج به جذب هنرمندان در داخل مربوط است!» در ادامه نشست حسین نوش آبادی در پاسخ به سؤال خبرنگار «جوان» مبنی بر تخلف و فیلمسازی جعفر پناهی با توجه به اینکه وی محکومیتی 20 ساله دارد، گفت: تا زمانی که اثری از وی به ما ارائه نشده و فیلمی تولید نشده، نمی توان اظهارنظر کرد. قطعاً برای تمام کسانی که بخواهند در خدمت هنر و فرهنگ کشور فیلم بسازند، بستر فراهم خواهد شد و منعی وجود ندارد ولی اگر کسی بخواهد با به یدک کشیدن نام ایران نسبت به جامعه سیاه نمایی کند، در میان ما جایی ندارد و ما به دنبال کسانی هستیم که ضمن موفقیت در عرصه بین المللی، در خدمت نظام و هنر کشور باشد اما در مورد کسانی که محکومیت امنیتی یا محرومیت از حقوق اجتماعی دارند، ما نیز به این محکومیت احترام می گذاریم ولی سیاست کلی وزارت ارشاد جذب حداکثری و دفع حداقلی است!

روزنامه جوان با انعکاس موضوع «پهلوان» در راهروهای پارلمان، نوشت: پدیده شاندیز این روزها تبدیل به یکی از مهم ترین پروژه های عمرانی در مشهد شده است که هزاران نفر در آن مشغول به کار هستند، اما در این میان نگرانی ها از زمانی شروع شد که به دلیل سفته بازی های پیاپی، ارزش سهام به شدت خارج از اصول و قواعد بازار رشد کرد. ارزش سهام پدیده تا چندی پیش به مرز 12 هزار تومان رسید و از آن زمان بود که نگرانی ها درباره افزایش بی قاعده ارزش آن فزونی گرفت. از سوی دیگر تخلفات پیاپی درباره تصرف زمین های ملی سبب شد دستگاه های نظارتی وارد عمل شوند و برخی از مجوزهای مرتبط با توسعه برخی بخش ها را غیرقانونی عنوان کنند. دستگاه قضایی نیز در این میان وارد عمل شد و تبلیغات پدیده را از سوی رسانه ملی و نشریات ممنوع اعلام کرد. در این میان، برخی خبرها حاکی است که دامنه رایزنی های محسن پهلوان مدیرعامل شرکت پدیده به راهروهای بهارستان نیز کشیده شده است و پهلوان خواستار مساعدت برخی نمایندگان برای حل مشکلات به وجود آمده برای این شرکت است. در این باره خبر می رسد که نمایندگان استان خراسان رضوی اصلی ترین مخاطب پهلوان برای رایزنی های احتمالی بوده اند. نکته مهمی که باید در این میان به آن توجه شود، اینکه صرف حضور پهلوان در مجلس نمی تواند امر مهمی باشد چه اینکه روان کردن کار و فعالیت سرمایه گذاران مهم ترین وظیفه دولتمردان محسوب می شود. اما در این میان نکته اینجا است که امروز پدیده خواه ناخواه در مقابل تخلفاتی قرار دارد که باید برای آن پاسخگو باشد و رایزنی های پهلوان در بهارستان به طور حتم بر حل این مشکلات متمرکز است. حالا سؤال اینجا است که در صورت اثبات شدن این اتهامات، آیا نمایندگان مجلس، خود را در برابر اتهاماتی قرار نمی دهند که باید پس از آن در قبال آن پاسخگو باشند.

این روزنامه با بازتاب سخنان محمدحسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر اینکه چرا از دست به اسلحه بردن افشردی ها احساس خطر نکردید؟! نوشت: عزیزانی که تجمع چند تخصص را موجب فساد می دانند که ابوذر و سلمان را هم فاسد می کند چرا روزی که افشردی روزنامه نگار بود و دست به اسلحه برد اینگونه احساس خطر نکردند و در آنجا تجمیع رسانه و قدرت را بیان نکردند. ظاهرا آنجا ما نیاز به ابوذرها داشتیم و وقتی نیازمان مرتفع شد باید کنار گذاشته می شدیم و برای انسداد زندگی امروز ما آنان باید مدفون می شدند.


- یک روز قبل از آغاز مذاکرات ظریف و کری آمریکا علیه برنامه هسته‌ای ایران به رژیم صهیونیستی تضمین داد
- سازمان حج و زیارت اعلام کرد ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 3 تا 5 بهمن ماه
- عقب‌‌نشینی آشکار واشنگتن آمریکا : حضور بشار اسد در مذاکرات ضروری است
- صبح دیروز و بر شانه مردم شهیدپرور تهران صورت گرفت تشییع پیکر شهید مهدی نوروزی مدافع حرم مطهر عسکریین(ع)


«چهار کانال خطرساز نفت»، «دوئل ریسک گریزان با ریسک پذیران» و «هشدار روحانی به 1+5 درباره تسریع در مذاکرات» موضوع های مورد بررسی روزنامه دنیای اقتصاد برای چاپ در شماره روز چهارشنبه محسوب می شود.

این روزنامه با انعکاس عنوان چهار کانال خطرساز نفت برای تیتر یک خود نوشت: نتایج پژوهش های اقتصادی حاکی از آن است که هنگام بروز شوک های منفی در سطح قیمت نفت، کشورهای نفتی از چهار کانال تحت تاثیر قرار می گیرند. براساس نتایج این پژوهش ها، تکانه های منفی قیمت نفت بر «نوسان قیمت ارز»، «تراز تجاری»، «تورم» و «تولید ناخالص داخلی» تاثیر می گذارد. این گونه که در کوتاه مدت موجب افزایش نرخ ارز، رشد نرخ تورم و افت واردات و تولید ناخالص داخلی می شود. کاهش حجم واردات از آن جهت می تواند تهدید باشد که برخی بررسی های رسمی نشان می دهد وابستگی تولید ایران به واردات در دهه 80، 1.9 برابر شده است. بنابراین کاهش واردات در حوزه کالاهای سرمایه ای و واسطه ای می تواند آثار منفی خود را به بخش تولید انتقال دهد. در واقع این چهار منطقه آسیب پذیر در هنگام ایجاد شوک نفتی به حساب می آید. «دنیای اقتصاد» در بررسی خود، در کنار ارزیابی سرایت شوک به اقتصاد ایران نحوه واکنش سه کشور نفتی دیگر (عربستان، اندونزی و کویت) را منعکس کرده است. نتایج این بررسی نشان می دهد، آثار شوک نفتی برای برخی متغیرها، در عربستان مشابه ایران است، اما کویت و اندونزی توانسته اند با برخی تدابیر ساختاری و استقلال در سیاست گذاری آثار شوک را محدود و خنثی کنند.

روزنامه دنیای اقتصاد با بازتاب موضوع دوئل ریسک گریزان با ریسک پذیران نوشت: شاخص کل بورس تهران روز گذشته در شرایطی با 71 واحد کاهش روبه رو شد که روز دوشنبه دماسنج بازار سهام توانسته بود بعد از 12 روز کاهش یک روند افزایشی موقت را حدود 487 واحد تجربه کند. این در شرایطی است که به عقیده کارشناسان بازار سهام، در حال حاضر مسیر حرکت بورس تهران متاثر از تقابل دو نگاه «ریسک گریز» و «ریسک پذیر» رقم می خورد و تحرکات این دو گروه در نتیجه نوع نگاه آنها به شرایط مختلف اقتصادی، سیاسی و بازاری بر جهت و میزان تغییرات شاخص کل موثر است؛ به طوری که تقویت نگاه «ریسک گریز» به کاهش شاخص منجر شده است.

این روزنامه با بررسی عنوان هشدار روحانی به 1+5 درباره تسریع در مذاکرات نوشت: دور اول گفت وگوهای هسته ای ایران و آمریکا در سال نو میلادی که دومین دور این مذاکرات در دوره تمدید هفت ماهه پس از ضرب الاجل سوم آذر (24نوامبر) به شمار می رود، در شرایطی امروز با گفت وگوی وزرای خارجه ایران و آمریکا در شهر ژنو آغاز می شود که رئیس جمهوری ایران در هشداری به 1+5 خواستار سرعت بخشیدن به روند مذاکرات شد و گفت که اگر مذاکره کنندگان در برابر ایران راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد.

روزنامه دنیای اقتصاد با بررسی موضوع پدیده برج سازی در اعماق پایتخت نوشت: صدور «تراکم منفی» برای یکسری از ساخت وسازهای بلندمرتبه در تهران، بخش زیادی از ارتفاع برج های در حال ساخت را به اعماق زمین هدایت کرده است. تابلوهای ساختمانی نصب شده در جلوی گودبرداری های عمیق در مناطق خاصی از پایتخت نشان می دهد در برج های غیرمسکونی بالای 20طبقه از تراز صفر، با هدف «تامین پارکینگ»، اجازه احداث 4 تا 9 طبقه در زیرزمین داده شده است. 4 عامل در گرایش سازنده ها به این شیوه ساخت وساز شناسایی شده که مهم ترین آنها، «سهم ناچیز عوارض شهرداری برای احداث پارکینگ منفی» و «استفاده تجاری-خدماتی از این فضاها توسط مالکان» است.

این روزنامه با انعکاس عنوان اثر ارز بر بازار مسکن؛ روانی یا واقعی؟ نوشت: در روزهای سکون بازار مسکن هر اتفاقی می تواند کمی شاخص های قیمت را جابه جا کند. در قالب همین فرضیه که واسطه های بازار و برخی مشاوران املاک آن را مطرح می کنند، تحقیقات نشان می دهد: در ماه آخر فصل پاییز نوسانات ارزی در بازار تاثیر اندکی بر بازار مسکن گذاشت؛ هر چند برخی از کارشناسان معتقدند تاثیر تغییر قیمت ارز بر بازار مسکن در دراز مدت خود را نشان می دهد اما دلالان مسکن می گویند در آذر امسال ایجاد جو روانی ناشی از التهاب ارز، باعث شد متعاملین مسکن تصور کنند وقایع اقتصادی سال91 در شرف وقوع است. در سال91، سوداگری در بازارهای زود نقدشونده همچون ارز و طلا، باعث حباب قیمت دلار و سکه شد. آن زمان، در بازار مسکن نیز آثار روانی جهش قیمت سایر بازارها، بروز کرد و قیمت مسکن در شهر تهران به طور متوسط 50درصد افزایش یافت.

«وقت نجات از چاه نفت رسید»، «آغاز پیش نمایش فیلم های فجر در پردیس ملت» و «رشد جمعیت پیرامونی تهران سه برابر شهر تهران است» عنوان های برگزیده روزنامه همشهری برای انتشار در شماره روز چهارشنبه محسوب می شود.

آغاز پیش نمایش فیلم های فجر در پردیس ملت، تیتر دیگر روزنامه همشهری است. علاقمندان سینما می توانند از طریق سامانه ایتنرنتی www.fajrticket.ir نسبت به خرید فیلم های جشنواره فجر اقدام کنند. یزدان عشیری مدیر روابط عمومی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با اعلام این خبر افزود: علاقمندان سینما می توانند از طریق سامانه ایتنرنتی www.fajrticket.ir www.fajrticket.com نسبت به خرید فیلم های جشنواره فجر اقدام کنند. کلیه متقاضیان بلیت جشنواره فیلم فجر می توانند از ساعت 12 ظهر اول بهمن با مراجعه به آدرس اینترنتی مذکور نسبت خرید بلیت موردنظرشان بر اساس برنامه سینماها اقدام نمایند. مدیر روابط عمومی جشنواره بین المللی فیلم فجر با بیان اینکه فروش بلیت ها به صورت سری 11 تایی می باشد، خاطر نشان کرد: سری بلیت 11 تایی بخش سودای سیمرغ و نگاه نو 55 هزار تومان و سری بلیت سینما حقیقت و جشنواره جشنواره ها، مسابقه بین الملل (جام جهان نما)، نمایش های ویژه، سینمای سعادت و چشم انداز سینمای چین و لهستان 33 هزار تومان می باشد. همچنین، سری11 تایی بلیت بخش فیلم های سه بعدی 90 هزار تومان است و در صورت خرید بلیت از طریق گیشه سینماها در ایام برگزاری جشنواره هر قطعه بلیت 10 هزار تومان است.

این روزنامه با برجسته کردن عنوان رشد جمعیت پیرامونی تهران سه برابر شهر تهران است، نوشت: بابک نگاهداری رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: رشد جمعیت پیرامونی تهران سه برابر شهر تهران است. در حال حاضر رشد جمعیت شهر تهران با تمهیدات اندیشیده شده و مجموعه عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مدیریتی به یک و نیم درصد کاهش یافته و در واقع مانند آتشفشانی است که انرژی خود را تخلیه نموده است. اما دغدغه و مشکل جدی از جانب مراکز جمعیتی پیرامون شهر تهران است که رشد جمعیتی بالغ بر 4.8 درصد دارد. نکته مهمی که بسیاری از افراد دقت لازم را به آن ندارند این است که تقریباً تمامی مراکز جمعیتی اطراف تهران اساساً از کنترل شهرداری تهران خارج بوده و بر اساس تقسیمات کشور توسط واحدها و نهادهای دیگری مدیریت می شود. رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با بیان اینکه باید به تفاوت شهر تهران و مجموعه شهری تهران توجه شود، تصریح کرد: بر اساس پیش بینی ها در صورت ادامه روند فعلی جمعیت منظومه شهری مستقر در دشت تهران که شامل شهر تهران و شهرها و شهرستان های مجاور آن است، ظرف 10 سال آینده به بیش از 22 میلیون نفر خواهد رسید که این موضوع نیاز به تدبیر بیشتری دارد.

روزنامه همشهری با بازتاب عنوان زندگی در یک قدمی داعش، نوشت: با گذشتن یک مشت خاک وطن در کوله پشتیش کار خود را آغاز کرد و تا خط مقدم جنگ علیه داعش هم رسید. نامش ماجد نیسی است. متولد 1360 است. اهل جنوب است؛ همان جایی که بازی کودکانش تا چندی پیش جمع آوری ترکش های جنگی بود. او در 16 سالگی به شکل تجربی مستند سازی را آغاز کرد. او را بعد از پایان فیلمبرداری آخرین مستندش که درباره آخرین جنگ بزرگ ارتش و نیروهای حشد شعبی(بسیج) عراق علیه گروه داعش در اطراف کربلا ساخته شده، ملاقات کردیم. در خانه کوچکش نشسته بود و تنها دغدغه اش زندگی در این روزهای مردم در عراق و سوریه زیر تیرهای مداوم داعش بود.

این روزنامه با انعکاس موضوع نشست همفکری شهرداران کلانشهرها با رییس مجلس، نوشت: نشست شهرداران کلانشهرهای کشور با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی با حضور محمدباقر قالیباف شهردار تهران برگزار شد. در جریان این نشست محمدباقر قالیباف، به همراه شهرداران کلانشهرهای کرج، تبریز، قم، مشهد، اهواز، اصفهان و ارومیه مسایل و مشکلات مربوط به بودجه شهرداری ها در لایحه پیشنهادی بودجه سال 94 را در حضور علی لاریجانی رییس مجلس مورد بررسی قرار دادند.

روزنامه «همشهری» امروز -چهارشنبه- در گزارشی خبری- تحلیلی با عنوان «آغاز مذاکرات با چاشنی تهدید و تحریم» نوشته است: همزمان با آغاز دور تازه گفت وگوهای هسته ای ایران با گروه 1+5 اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا طرحی را به جریان انداخته اند که راه را برای تشدید تحریم های ایران باز می کند.

همشهری می افزاید: این طرح در شرایطی به جریان افتاده است که اکثریت اعضای کنگره آمریکا در اختیار جمهوریخواهان قرار گرفته است. جمهوریخواهان موضع تندتری در قبال مذاکرات هسته ای دارند و معتقدند درصورت تشدید تحریم ها و حتی به صفر رساندن صادرات نفت ایران، بهتر می توان مذاکرات را به نتیجه رساند. با این حال دولت آمریکا به رهبری باراک اوباما از سال گذشته و همزمان با توافق موقت هسته ای با ایران در ژنو، متعهد شده است تحریم های تازه علیه ایران تصویب نکند.

به همین دلیل اوباما تأکید کرده تحریم ها ضربات کاری را به مذاکرات وارد خواهد ساخت. او تهدید کرد مادام که مذاکرات در جریان است، اگر کنگره چنین تحریم هایی را تصویب کند، از اختیار ریاست جمهوری خود استفاده کرده و مصوبه کنگره را وتو خواهد کرد. طبق قوانین آمریکا اگر مصوبات کنگره به تصویب مجموع دوسوم نمایندگان برسد، رئیس جمهور توان وتوی مصوبات را نخواهد داشت اما اگر تعداد آرا کمتر از این میزان باشد، رئیس جمهور می تواند از حق وتوی خود استفاده کند.

تا پایان سال 2014میلادی اکثریت اعضای کنگره با دمکرات ها بود. دمکرات ها که هم حزبی های اوباما محسوب می شوند، به توصیه اوباما توجه نشان دادند و مخالفت خود را با طرحی که هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران بود، اعلام کردند. اگر چه تعدادی از اعضای دمکرات کنگره هم موافق تشدید تحریم ها بودند اما در مجموع آرای آنان در حدی نبود که بدون موافقت رئیس جمهور مصوبه تحریم ایران را قانونی کنند. با این حال در ماه نوامبر سال 2014میلادی ورق برگشت و در انتخابات میاندوره ای آمریکا، اکثریت کنگره در اختیار حزب جمهوریخواه قرار گرفت.

جمهوریخواهان که قدرت بیشتری به دست آورده اند، سعی دارند با جذب آرا تعدادی از نمایندگان دمکرات راه را برای تصویب قطعی تشدید تحریم ایران باز کنند به گونه ای که اوباما توان وتوی آن را نداشته باشد. در سوی دیگر دولت اوباما همچنان با این طرح مخالف است. کما اینکه روز دوشنبه هفته جاری در دانشگاه لویی ویل در ایالت کنتاکی آمریکا نشستی برگزار شد که طی آن خانم سامنتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل در سخنرانی خود به کنگره هشدار داد این طرح می تواند کل مذاکرات را با خطر جدی روبه رو کند.

در این نشست، سناتور میچل مک کانل، رهبر جمهوریخواهان سنا هم حضور داشت. مک کانل در کنار کسانی چون باب منندز و مک کین ازجمله سرسخت ترین مدافعان تشدید تحریم ها علیه ایران هستند. سامنتا در این نشست مک کانل را خطاب قرار داد و گفت: اعمال مجازات های جدید علیه تهران «تقریبا به طور قطعی» به مذاکرات هسته ای بین ایران و 6قدرت جهانی پایان خواهد داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، پاور افزود: هرگونه لایحه پیشنهادی برای اعمال تحریم جدید، باعث تضعیف تحریم های موجود به دلیل زیر سؤال بردن همکاری های بین المللی خواهد شد. بی بی سی هم درباره این سخنرانی گزارش داد که خانم پاور به شدت مخالف تشدید تحریم های ایران بوده و گفته است: اگر ماشه تحریم های تازه هسته ای علیه ایران را بکشیم، ممکن است وضعیت از منزوی کردن ایران به منزوی کردن خودمان تغییر پیدا کند. پاور البته این را هم اضافه کرده که با اصل افزایش تحریم ها مخالف نیست اما زمان فعلا مناسب نیست. او افزود: اگر مذاکرات ایران شکست بخورد، فرصت برای مجازات ایران همواره برای کنگره وجود خواهد داشت.

* محتوای طرح جدید چیست؟

ظاهرا در این طرح اهدافی چون صفر کردن صادرات نفت ایران و فشارهای بیشتر اقتصادی و تجاری بر ایران تدارک دیده شده است. البته در طرح قید شده است در صورت نتیجه نداشتن مذاکرات، تحریم های جدید به صورت خودکار اعمال خواهد شد. این طرح بازسازی شده طرحی است که زمستان سال گذشته از سوی چند سناتور جمهوریخواه و دمکرات به گردش افتاد لیکن به علت نداشتن رأی لازم به بایگانی رفت. این طرح را می توان به اصطلاح «انگشت روی ماشه» ارزیابی کرد. چرا که در آن قید شده است تحریم ها به صورت خودکار اعمال خواهد شد و شرط عملیاتی شدن آن هم نرسیدن مذاکرات به نتیجه لازم در زمان معینی است.

* موضع ایران

ایران همواره تحریم ها را ظالمانه و البته بی تأثیر در تصمیم گیری هایش اعلام کرده است. حسن روحانی رئیس جمهور که دیروز به بوشهر سفر کرده بود غیرمستقیم به طرح یادشده اشاره کرد و گفت: به همه آنهایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز در این مسیر ممکن است به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می کنم دوران تهدید و تحریم سپری شده است. روحانی تأکید کرد: همه ملت خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ملت ایران هستند. این بخش از سخنان روحانی ناظر به شرایطی است که هیأت مذاکره ایرانی در گفت وگو با گروه 1+5دنبال می کند چرا که ایران خواستار حذف کامل و فوری تحریم ها در چارچوب توافق نهایی مذاکرات هسته ای است. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه پنجم دی ماه در نامه ای به همتایانش در سراسر جهان تأکید کرد که تعلق خاطر شدید به تحریم ها در مسیر حصول به یک توافق جامع دراز مدت ایجاد مانع کرده است. ظریف از اینکه غرب به فکر حفظ رژیم تحریم هاست، ابراز تأسف کرد.* مذاکرات جدید با چاشنی تهدید

به هر حال آنچه از تحرکات جمهوریخواهان در کنگره آمریکا دیده می شود، شروع دور تازه مذاکرات ایران و گروه 1+5با چاشنی تحریم های جدید است. قرار است امروز جان کری و محمد جواد ظریف وزیران خارجه ایران و آمریکا در وین دیدار کنند و دور تازه مذاکرات از روز 28دی ماه در وین از سر گرفته شود. این مذاکرات در چارچوب توافق 7ماهه جدیدی است که تا تیر ماه سال 94ادامه خواهد داشت.

در همین راستا دیروز کاخ سفید در بیانیه ای از گفت وگوی تلفنی باراک اوبامارئیس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد ادامه مذاکرات هسته ای ایران خبر داد.

ایران و گروه 1+5متعهد شده اند تا این تاریخ به توافق نهایی دست پیدا کنند. کشاندن تحریم های جدید روی میز مذاکره اگر چه از ناحیه دولت آمریکا نیست و کنگره نقش اصلی را بازی می کند اما با این حال کنگره هم جزئی از حاکمیت آمریکاست و اگر تحریم های جدید را تصویب کنند به منزله نقض توافق ژنو است. آمریکا در این توافقنامه متعهد است تحریم های جدید را علیه ایران وضع نکند. اقدام کنگره به منزله آن است که این توافقنامه دچار مرگ پیش از موعد خواهد شد و دست ایران هم برای اقدام متقابل باز خواهد بود.

روزنامه آرمان در شماره روز چهارشنبه به بازتاب عنوان های «روایت مطهری ازنطق ناتمامش» و «هشدار روحانی به 1 + 5» پرداخت.

این روزنامه تیتر یک را به موضوع روایت مطهری ازنطق ناتمامش، اختصاص داد و نوشت: دیروز برگه ای در بین خبرنگاران پارلمانی پخش شد. نوشته ای از سوی علی مطهری که ماجرای نطق روز یکشنبه خود در مجلس و حواشی ایجاد شده در آن روز را تشریح کرده بود. ایسنا نوشت؛ در بخش هایی از نوشته علی مطهری که با عنوان «ماجرای نطق من» پخش شد؛ آمده است: «اتفاقی که در روز یکشنبه 21 دی در صحن علنی مجلس افتاد، موجب ... مجلس شد؛ چراکه این نهاد خود قانونگذار است و باید بیش از هر نهاد دیگری احترام قانون را نگه دارد. نطق من شامل مطالب مختلف فکری و اجتماعی بود که در پایان آن به مساله حصر پرداخته شد. به محض ورود به این مساله، همزمان از یک طرف حدود 15 تا 20نفر از نمایندگان در فاصله یک تا دو متری تریبون شروع به سر و صدا کردند تا صدای من به گوش کسی نرسد و از طرف دیگر رییس وقت جلسه متاسفانه به جای آنکه این افراد را دعوت به سکوت و نشستن در جای خود بنمایند نطق بنده را قطع و شروع به پاسخ دادن کردند، کاری که تاکنون در مجلس سابقه نداشته است که در میان یک نطق میان دستور، رییس جلسه شروع به پاسخگویی کند. ایشان درنهایت، اعلام تنفس و مجلس را تعطیل کردند.»

این روزنامه با انتخاب موضوع سیاست ورزی با پای مصنوعی، نوشت: شاید واژه عجیبی باشد که بدون پیش زمینه ذهنی سخن از احزاب 2 پا به میان بیاید. 2 پا معمولا درمورد انسان به کار می رود که نعمتی از جانب خداوند است، می تواند راه برود، بدود و فعالیت های دیگر انجام دهد اما زمانی که 2 پا در مورد حزب به کار برده شود، معنایی متفاوت پیدا می کند و نمایانگر هویت و شناسنامه آن حزب است. برخی هستند که پاهایشان لنگ می زند. آنها مدعی ویژگی های هر 2 پا هستند یعنی هم ادعای داشتن بدنه اجتماعی و تلاش برای تقویت آن را دارند و از سوی دیگر مدعی ارتباط مثبت و مفید با بدنه قدرت هم هستند اما این لنگ زدن زمانی هویدا می شود که تفاوت هایی در رفتار و عمل آنها مشاهده می شود. یعنی گفتارشان بسیار دلنشین و عامه پسند درعین حال مورد قبول قدرت است اما در عمل رفتاری دارند که موجبات حیرت 2 طرف بدنه اجتماعی و قدرت را فراهم می کنند. این دسته قایل به تعامل تعریف شده نیستند یعنی خود را اصلاح طلب یا اصولگرا می دانند و برچسب آن را بر پیشانی نصب می کنند اما حاضر نیستند اصول این جریانات را پذیرا باشند. آنها تنها درصدد بهره بردن از نام جریان در برهه هایی مانند انتخابات هستند و پس از رسیدن به هدف و قرارگرفتن در قدرت فراموش می کنند به پاس این بدنه اجتماعی جریان منتسب به آن بر کرسی های قدرت نشسته اند و یا احیانا اگر در رسیدن به قدرت ناکام باشند، تغییر نقاب آسان ترین راه است و بار دیگر پای مصنوعی برای خود خریداری می کنند تا شاید این بار پیروز باشند. سیاست ورزی با پای مصنوعی یا حرکت لنگان لنگان در نهایت راه به جایی نخواهد برد و تنها اعتباری اگر بوده، از بین خواهد برد.

رایزنی ظریف و کری در ژنو، تیتر دیگر روزنامه آرمان است. دیداری دیگر برای وزرای خارجه اصلی ترین کشورهای مذاکره کننده پیش روست. ایران و آمریکا که بیش از 30سال است در قطع کامل روابط به سر می برند یک سالی است که مساله هسته ای وزرای خارجه هر 2 کشور را برای رسیدن به یک توافق بر سر میز مذاکره نشانده است. امروز نیز بار دیگر ظریف و کری پشت میز مذاکره خواهند نشست تا پیش زمینه ای باشد برای گفت وگوهای چندجانبه در قالب 1+5. محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در راس تیم مذاکره کننده هسته ای به منظور رایزنی و گفت وگوی دوجانبه با جان کری همتای آمریکایی خود بامداد امروز (چهارشنبه) راهی ژنو می شود. سیدعباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان ظریف و دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای، وزیر امور خارجه کشورمان را در این سفر همراهی می کنند و قرار است رایزنی های دوجانبه ایران و آمریکا در سطح معاونان روزهای 25 تا 27 دی ماه در ژنو برگزار شود.

این روزنامه با برجسته کردن موضوع پای مجوزهای خود ایستاده ایم، نوشت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: همه مجوزهای مربوط به فعالیتهای هنری شامل کنسرت، اجرای نمایش،پخش فیلم و صدور پروانه های مختلف به وسیله افراد کاردان و باتجربه صادر می شود و این وزارتخانه پای مجوزهای خود با قدرت ایستاده است. علی جنتی سه شنبه در جمع هنرمندان و فرهیختگان استان بوشهر افزود: در چنین شرایطی نباید افراد دیگری خیلی مسلمان تر از ما شوند چون خود ما هم با دین، اسلام و حوزه آشنایی کامل داریم. وی بیان کرد: با توجه به اینکه یکی از معیارها و ملاک های عمل ما فرمایش های رهبر معظم انقلاب است و براساس نظر ایشان عمل می کنیم، در خصوص موسیقی از نظر رهبری آن نوع موسیقی حرام است که در آن لهو و از نظر محتوا فرد را از راه خدا دور کند این درحالی است که موسیقی اصیل ایرانی و بخصوص استان بوشهر برگرفته از اشعار نامداران ایرانی و با مفاهیم عرفانی عجین شده است.

روزنامه «آرمان» در سرمقاله امروز -چهارشنبه- خود با عنوان «هشداری که رییس جمهور داد» نوشته است: طی دو سه ماه گذشته سیاست های سعودی ها به سمتی رفته که قیمت نفت روندی کاهشی را طی کند و در زمستان سرد اروپا و آمریکا قیمت نفت به زیر 50 دلار برسد. در این میان تردیدی نیست که یکی از انگیزه های عربستان برای انتخاب این راهبرد، اختلاف و رقابت نانوشته ای است که بین این کشور و ایران وجود دارد. اما به هر حال در کنار آن دلایل دیگری نیز وجود دارد که موجب شده عربستان زیان های این جنگ اقتصادی را بپذیرد و وارد این بازی پیچیده شود.

«جاوید قربان اوغلی» کارشناس سیاست خارجی، نویسنده سرمقاله افزوده است: در واقع این رفتار به تمامی کشورهای اوپک آسیب می زند. درحالی که به خاطر تحریم ها، ایران سهمی یک میلیون بشکه ای از سبد تولید 30میلیون بشکه ای اوپک در اختیار دارد، آسیب وارد شده به ایران به مراتب کمتر است. با این شرایط اگر بگوییم هدف عربستان از کاهش قیمت نفت ضربه زدن به ایران است، اگر بخشی از واقعیت باشد اما همه واقعیت نیست. در واقع مقامات سعودی بیم آن دارند که تکنولوژی های جدید و منابع جدید نفتی در آمریکا که با قیمت بالای نفت، سرمایه گذاری در آنها توجیه پذیر شده بود وارد چرخه تولید شوند و به این ترتیب نقش استراتژیک عربستان در رابطه با آمریکا کاهش یابد. درکنار آن نباید از برنامه ریزی برای ضربه زدن به روس ها هم غافل شد. چنانچه در روزهای گذشته شاهد آن بودیم که کاهش قیمت نفت روس ها را به وضعیت بدی انداخته است. با این حال ایران نیز از قِبل این تصمیم ضربه می بیند. اما در این شرایط چه باید کرد؟ واقعیت این است که ایران و عربستان دورانی پرتنش را در روابط خود تجربه می کنند. در سوریه و عراق به نظر می رسد دو کشور خود را رقیب هم می دانند و این مساله سبب شده که عربستان از هر تصمیمی که به ایران لطمه بزند استقبال کند. اما به نظر می رسد آنچه دولت باید در این مرحله مورد توجه قرار دهد، شرایط نوین منطقه و جهان است. از ابتدای روی کارآمدن دولت تدبیر، کارشناسان سیاست خارجی بارها بر این نکته تاکید کردند که ایران باید گام مهم دوم را در سیاست خارجی از طریق برقراری و بهبود رابطه با کشورهای همسایه بردارد. عادی سازی روابط با کشورهای منطقه و در راس آن عربستان در شرایط فعلی یک ضرورت غیر قابل انکار برای سیاست خارجی ایران است. بازسازی روابط بین دو کشور در رقابت سنگین بین ایران و عربستان نیازمند کار فشرده دیپلماتیک است و در این میان هرچند ممکن است سفر مقامات حلال مشکلات نباشد اما گام های دیپلماتیک همواره به آرامی برداشته می شود. در این چارچوب به نظر می رسد علنی کردن اختلافات با کشورهای عربی و در منظر مردم سخن گفتن مشکلی را حل نمی کند و هر واکنش به جز دیپلماسی می تواند تنش غیرضروری بین دو کشور به وجود بیاورد.

«فرصتی دوباره برای 1+5» و «مقصد خارجی گردشگران ایرانی کجاست؟» عنوان های مهمی که در صفحه نخست روزنامه جام جم در شماره روز چهارشنبه مشاهده می شود.

روزنامه جام جم با انعکاس موضوع مقصد خارجی گردشگران ایرانی کجاست؟ نوشت: کفه ترازوی گردشگری ایران به سوی گردشگران خروجی از کشورمان سنگینی می کند، این را آمار هفت میلیون گردشگر ایرانی که سال گذشته به قصد زیارت و سیاحت از کشورمان خارج شدند، تائید می کند. همچنین در شش ماهه اول امسال سه میلیون و 604 هزارو 257 گردشگر ایرانی از کشور خارج شده اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که سه میلیون و 432 هزار و 773 گردشگر خروجی بوده، افزایش داشته است. آمارهای سازمان گردشگری از سفر هفت میلیون نفری گردشگران ایرانی در سال 2013 (92) به خارج از کشور حکایت دارد که دو میلیون و 200 نفر به عتبات عالیات 600 هزار نفر به عربستان برای حج تمتع و عمره و بقیه به کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان بوده است. ایرانی ها برای سفر به کشورهای خارجی در حالی حدود ده میلیارد دلار هزینه کرده اند که ورود 4.5 میلیون گردشگر خارجی طی همین مدت فقط پنج میلیارد دلار درآمد نصیب گردشگری کشورمان کرده است. به همین علت است که میزان درآمد حاصل از ورود گردشگران به ایران با درآمدی که از کنار سفر ایرانی ها به خارج به دست می آید، همخوان نیست.

این روزنامه با بازتاب عنوان جلوی دوربین همیشه نگرانم، نوشت: امین زندگانی کارش را در تلویزیون با بازی در سریال هایی مانند وکلای جوان، روزگار جوانی، طلسم شدگان، نوعروس و همسفر شروع کرد و بعدها با سریال هایی چون معصومیت از دست رفته، قفسی برای پرواز، مختارنامه و خاطرات مرد ناتمام ادامه داد. او در تمام این آثار نقش های متفاوتی را تجربه کرده است، اما در این این میان، نقش مسلم بن عقیل در سریال مختارنامه بیشتر دیده شد. او حدود دو سال و نیم در تلویزیون کار نکرد، چون به قول خودش فیلمنامه ای که مطابق با علاقه و سلیقه اش باشد به دستش نرسید، به همین دلیل در این دو سال و اندی در دو تئاتر و فیلم سینمایی بازی کرد تا این که بازی در سریال همه چیز آنجاست به کارگردانی شهرام شاه حسینی به او پیشنهاد شد. همه ما در دوران تحصیل مان بعد از دادن امتحان انگار همه چیز از ذهن مان می پرید و اگر قرار بود یک ماه دیگر همان امتحان را تکرار کنند، دوباره باید درس را می خواندیم. بنابراین تکرار این صحنه ها برایم سخت نبود و تلاش کردیم در تکرار با انرژی بیشتری کارمان را انجام بدهیم. هنرمند باید کارش تاثیر لازم را بر مخاطب بگذارد و اگر این طور نباشد فایده ای نخواهد داشت. هنگام ضبط این سریال هم من مدام نگران بودم که نقش صمدی را درست اجرا کنم. بله، این نگرانی همیشه همراه من است.اگر این نگرانی را نداشته باشم، حتماً یک جای کار می لنگد و اولین لطمه را به خودم زدم. وقتی هنرمند به این فکر کند که به اندازه کافی تجربه اندوزی کرده است، همین مساله آسیب جدی به او می زند. من هرگز به بازیگری به عنوان شغل نگاه نکردم، به همین دلیل خیلی کار نمی کنم.

ابرهای بارور در راه است، تیتر دیگر روزنامه جام جم است. خشکسالی بهانه ای شده تا بار دیگر طرح باروری ابرها در کشور جدی گرفته شود، به همین دلیل قرار است این طرح که اکنون در هفت استان اجرایی شده، تا اردیبهشت ماه سال آینده در چهار استان دیگر هم اجرایی شود. هرچند این طرح در 48کشور دنیا تاکنون اجرا شده، اما مخالفان آن براین باورند، تا زمانی که حدود 65 میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی به هدر می رود و راندمان آبیاری در بخش کشاورزی حدود 35 درصد است، منطقی نیست که به جای رفع این مشکلات به فکر بارور کردن ابرها باشیم. درباره نحوه بارور کردن ابرها نیز می توان گفت کارشناسان ابتدا ابرهای مناسب را شناسایی کرده و بعد به وسیله هواپیماهایی که برای این کار تجهیز شده اند، پاترون های یدید نقره یا ازت مایع را به ابرها تزریق می کنند تا بارش صورت بگیرد، زیرا ابر حاوی آبی است که درجه حرارتش پایین تر از صفر است، اما به دلیل خلوص زیاد یخ نمی زند، نکته اینجاست زمانی که یدید نقره به ابر تزریق می شود به عنوان هسته یخ ساز عمل کرده و مولکول های آب را دور خود جمع کرده و به بارش منجر می شود.

این روزنامه با برجسته کردن عنوان والیبالیست های ایران با «درنا» به لیگ جهانی می روند، نوشت: نقش بستن تصویر پوزپلنگ روی پیراهن تیم ملی فوتبال در جام جهانی، نه اتفاقی بود نه مقطعی؛ زیرا در آستانه سومین حضور تیم ملی والیبال در لیگ جهانی قرار است این تیم نیز حامی محیط زیست شده و با منقش شدن پیراهنش به تصویر «درنا» اهمیت حفظ محیط زیست را به دوستداران ورزش در ایران و دنیا نشان دهد.

روزنامه اطلاعات در شماره روز چهارشنبه عنوان های «تعامل سازنده با جهان را ادامه می دهیم» و «آغاز پرداخت وام 50 میلیونی نوسازی بافت های فرسوده» را انتشار داد.

روزنامه اطلاعات با انعکاس موضوع آغاز پرداخت وام 50 میلیونی نوسازی بافت های فرسوده، نوشت: دستورالعمل پرداخت وام 50 میلیون تومانی نوسازی و بهسازی در بافت های فرسوده از سوی بانک مرکزی به 22 بانک عامل ابلاغ شد. محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری دیروز در یک نشست خبری اظهار داشت، با توجه به این که بانک مرکزی دستورالعمل پرداخت وام را به بانک ها ابلاغ کرده، در واقع از هم اکنون این وام با شیوه نامه بانک مرکزی قابل پرداخت است. وی با تاکید بر این که تلاش می کنیم وام را هدفمند بپردازیم، اظهار داشت: متقاضی دریافت وام باید سکونت در محدوده بافت فرسوده را اثبات کند. ایزدی همچنین از اولویت بندی کردن دریافت وام خبر داد و افزود: هر کس که منزلش در پهنه پرخطر قرار دارد، باید در اولویت پرداخت وام باشد.

این روزنامه با برجسته کردن عنوان اولاند خواستار مقابله با اقدامات ضد اسلامی در فرانسه شد، نوشت: فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه خواستار مقابله با اقدامات ضد اسلامی در فرانسه شد. اولاند مردم فرانسه را به مقابله به اقدامات ضد اسلامی و ضد یهودی فراخواند و با دعوت مردم کشورش به اتحاد اعلام کرد: قویترین سلاح ما، قدرت ماست. وزیر خارجه فرانسه هم گفت تروریست ها اسلام را دست آویز خود قرار داده اند. «لوران فابیوس» افزود: اسلام دین تروریست ها نیست و تروریست ها فقط از اسلام به عنوان دستاویزی برای اقدامات تروریستی خود استفاده می کنند. فابیوس تاکید کرد: دین تروریست ها بربریت و وحشیگری است و اسلام دین تروریست ها نیست.

پرداخت هزینه دندانپزشکی افراد زیر 14 سال توسط بیمه، تیتر دیگر روزنامه اطلاعات است. انوشیروان محسنی بندپی مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان دیروز در یک نشست خبری با اشاره به این که در 8 ماه، 8 میلیون نفر از جمعیت کشور که عمدتاً افراد آسیب پذیر و کم درآمد بودند، تحت پوشش بیمه همگانی سلامت قرار گرفتند و جشن آن هم برگزار شد، گفت: بر اساس اهداف قانون برنامه پنجم، پوشش فراگیر، همه کار سازمان بیمه سلامت نیست. نامبرده در ادامه در مورد افزایش بسته های تعهدات بیمه های پایه در سال 93 گفت: این سازمان امسال برای اولین بار به سمت ارایه خدمات دندانپزشکی برای افراد زیر 14 سال رفت و خدمات دندانپزشکی در بسته تعهدات بیمه پایه قرار گرفت. همچنین برای روستاییان در این بسته خدمات، مکمل های غذایی و دارویی در نظر گرفته شد.

این روزنامه با انتخاب موضوع منطقه آزاد تجاری و صنعتی تهران ایجاد می شود، نوشت: طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی تهران در اراضی حاشیه فرودگاه امام خمینی(ره) به طور رسمی کلید خورد. مهندس غلام حسین مظفری معاون استاندار تهران دیروز در نشست رسانه ای نخستین همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری تهران با اعلام این مطلب گفت: براساس مجوز ارایه شده در ماده 160 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور، 14 هزار هکتار از اراضی حاشیه فرودگاه امام خمینی(ره) برای توسعه فعالیت های اقتصادی استان تهران تملک شده است که 1500 هکتار از این مجموعه برای تاسیس منطقه آزاد تجاری و صنعتی، 2500 هکتار برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی، 5 هزار هکتار برای ایجاد صنایع نوین، پارک های علمی و فناوری و 3500 هکتار هم برای ایجاد خدمات حمل و نقل و توسعه فاز دوم فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در نظر گرفته شده است.«1+5 منطق و سرعت عمل در پیش نگیرید، ضرر می کنید» و«پس لرزه های یک نطق» سرخط خبرهای روزنامه ابتکار در شماره روز چهارشنبه است.

این روزنامه تیتر یک خود را به خبر 1+5 منطق و سرعت عمل در پیش نگیرید، ضرر می کنید اختصاص داد و به نقل از رییس جمهور در بوشهر نوشت: من به همه آن هایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است در این مسیر به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است و هر مقدار گروه 1+5 و مذاکره کنندگان در برابر ایران راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد. رئیس جمهور با بیان این که ما با منطق و استقلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره، هم زیستی مسالمت آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد، گفت: به حول و قوه الهی در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و این راه را پیگیری می کنیم.

این روزنامه خبر پدیده اباذری به جای پاشایی را بازتاب داد و نوشت: هادی خانیکی با بیان این مطلب که یوسف اباذری روی شانه مرتضی پاشایی نشسته است گفت: به نظر من در نهادهای علمی و آکادمیک نوعی غافلگیری درباره پدیده پاشایی پیش آمد. این غافلگیری برای سیاستگذاران، آکادمسین ها و روشنفکران هم روی داد. در این باره بهتر است هیچکدام فرافکنی نکنند چرا که پدیده پاشایی نشان داد در جامعه تغییر روی داده است.او در ادامه گفت: همه نگاه های نهادهای آکادمیک به پدیده ای بود که اتفاق افتاده بود یعنی پیش بینی در کار نبود. در هر نوع نقدی که به این مساله می شود تغییر جامعه باید مورد توجه قرار می گرفت. جامعه تغییر کرده و این تغییر در سبک سیاست ورزی آن هم روی داده است. در این تغییرات مرزهای سیاسی و فرهنگی هم درهم ریخته است و تفکیک ممکن نیست.

روزنامه ابتکار خبر تراژدی جنگل ها را انعکاس داد و نوشت: به دلیل مقررات و استاندارد سختگیرانه که در بخش واردات چوب وجود دارد، واردات چوب برای تولیدکنندگان به صرفه نیست. قیمت بالای چوب در کشور مخربان جنگل ها را به برداشت غیرمجاز چوب مجاب می کند، زیرا به دلیل مشکلات اشتغال که در منطقه وجود دارد، برخی افراد ریسک دستگیری را برای تأمین معاش به جان می خرند. میزان قاچاق چوب، تنها در استان گیلان سالانه 300 هزار متر مکعب است.

یکی از چالش های جدی منابع طبیعی در چند ماه گذشته چگونگی رسیدگی محاکم قضایی به پرونده های قاچاق محمولات جنگلی است. براساس قانون حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی در تمام نقاط کشور ممنوع است و تا چندی پیش مرتکبین به این جرایم برابر با قانون مجازات قاچاق کالا و ارز در دادسراهای عمومی و انقلاب،تحت تعقیب قرار می گرفتند. سال 1392 با تصویب اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر خلاف قانون قدیم، تهیه و حمل زغال و چوب های جنگلی در شمار کالاهای ممنوعه قرار نگرفت و صلاحیت رسیدگی به این گونه جرایم در اختیار دستگاه اداری تعزیرات حکومتی قرار گرفت.

روزنامه «ابتکار» امروز -چهارشنبه- در یادداشتی به عنوان «قانون سرراهی در دست قانون گریزان» نوشته است: قانون، این روزها تبدیل به سر راهی ترین فرزند ساختار ایران شده است و هرکسی از ظن خود آن را تفسیر می کند و البته به راحتی این قانون بیچاره را دور می زند.
ابتکار افزوده است: می خواهم کمی به گذشته برگردیم، به حدود پنج سال پیش و انتخابات ریاست جمهوری سال 88. دو تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم، به نتیجه انتخابات معترض بودند و نتیجه انتخابات را نمی پذیرفتند و معتقد بودند که در این انتخابات تقلب شده است.

منتقدان این دو نامزد اما با رد این ادعا اعلام کردند که آقایان موسوی و کروبی، باید تابع قانون باشند و به نتیجه انتخابات تن دهند. این گروه معتقد بود که این دو نامزد همانطور که قبل از انتخابات بر اساس قانون وارد کارزار شدند بعد از انتخابات نیز باید بر اساس همین قانون رفتار کنند. تاکید مخالفان موسوی و کروبی با هر استدلالی در مورد قانون مداری حرف درستی است، زیرا ما با هر سلیقه ای باید بدانیم که قانون باید فصل الخطاب تمام مسائل در کشور باشد. اما در این میان همان قانونمداران چهارسال پیش خود امروز تبدیل به بزرگ ترین قانون شکنان ایران شده اند. نمونه های بارز این رفتار دوستان قانون مدار دیروزمان را می توانید در رفتاربرخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با علی مطهری و همچنین برخورد عده ای با کنسرت ها و فیلم های مجوز دار مشاهده کنید. علی مطهری، نماینده مردم تهران طبق قانون حق دارد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نطق کند و نظرات خود را به گوش مردم برساند. هیچ کس حق ندارد سخنان او را قطع و یا با او برخورد فیزیکی کند. اما دوستان برخلاف نص صریح قانون در مورد مصونیت نمایندگان در هنگام نطق در مجلس، سخنرانی مطهری را قطع و حتی به او حمله ور شدند و نکته جالب در این میان این است که این دوستان بعد از این قانون شکنی، به آن افتخار می کنند و با جلو دادن سینه می گویند که کاغذهای نطق او را مچاله کردیم! مچاله کردن نطق یک نماینده و پایین کشیدن او از تریبون مجلس، قانون مداری است؟ حرف های مطهری خوب یا بد، آیا باید با آن اینگونه برخورد می شد؟ آیا نطق مطهری بدتر بود یا نطق کریمی قدوسی در مورد دولت و لحاف اعتدال؟ به نظر می رسد در خانه ملت که قانون مداری باید حرف اول را بزند، قانون گریزی و تفسیر به رای حرف اول را می زند.

در کنار قانون گریزی قانون گذاران، برخی دیگر نیز بر خلاف قانون به خیابان ها می ریزند و اجازه نمی دهند کنسرت ها برگزار و فیلم ها اکران شود. آنها می گویند ما کاری با وزارت ارشاد نداریم، کار خود را می کنیم. دلواپسان فرهنگ کشور می گویند که وزارت ارشاد، اسلامی رفتار نمی کند و ما خود باید رفتار اسلامی را در کشور اجرا کنیم!

سوالی که در این میان باید از این افراد پرسید این است که مگر شورای نگهبان با وزارت ارشاد فرق می کند؟ کجای قانون آمده است که قوانین تصویب شده در مورد وزارت ارشاد می تواند مورد اعتراض باشد اما شورای نگهبان نه؟ شورای نگهبان و وزارت ارشاد هر دو از ارکان جمهوری اسلامی هستند که باید همه تایع تصمیمات آنها باشند. نمی شود شما دیکران را نصیحت کنید که قانون را رعایت کنند و بعد خودتان بگویید ما وزارت ارشاد را قبول نداریم!

باید یاد بگیریم که قانون برای همه یکسان است، فرقی نمی کند راست باشد یا چپ، میرحسین باشد یا مطهری.شاید در پایان باید این ضرب المثل قدیمی را یک بار دیگر با هم مرور کنیم که « رطب خورده منع رطب نمی کند»
«1+5 منطق و سرعت عمل در پیش نگیرید، ضرر می کنید» و«پس لرزه های یک نطق» سرخط خبرهای روزنامه ابتکار در شماره روز چهارشنبه است.

این روزنامه تیتر یک خود را به خبر 1+5 منطق و سرعت عمل در پیش نگیرید، ضرر می کنید اختصاص داد و به نقل از رییس جمهور در بوشهر نوشت: من به همه آن هایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز ممکن است در این مسیر به فکر قدم گذاشتن باشند، اعلام می کنم که دوران تهدید و تحریم سپری شده است و هر مقدار گروه 1+5 و مذاکره کنندگان در برابر ایران راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند، بدانند ضرر خواهند کرد. رئیس جمهور با بیان این که ما با منطق و استقلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره، هم زیستی مسالمت آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد، گفت: به حول و قوه الهی در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و این راه را پیگیری می کنیم.

این روزنامه خبر پدیده اباذری به جای پاشایی را بازتاب داد و نوشت: هادی خانیکی با بیان این مطلب که یوسف اباذری روی شانه مرتضی پاشایی نشسته است گفت: به نظر من در نهادهای علمی و آکادمیک نوعی غافلگیری درباره پدیده پاشایی پیش آمد. این غافلگیری برای سیاستگذاران، آکادمسین ها و روشنفکران هم روی داد. در این باره بهتر است هیچکدام فرافکنی نکنند چرا که پدیده پاشایی نشان داد در جامعه تغییر روی داده است.او در ادامه گفت: همه نگاه های نهادهای آکادمیک به پدیده ای بود که اتفاق افتاده بود یعنی پیش بینی در کار نبود. در هر نوع نقدی که به این مساله می شود تغییر جامعه باید مورد توجه قرار می گرفت. جامعه تغییر کرده و این تغییر در سبک سیاست ورزی آن هم روی داده است. در این تغییرات مرزهای سیاسی و فرهنگی هم درهم ریخته است و تفکیک ممکن نیست.

روزنامه ابتکار خبر تراژدی جنگل ها را انعکاس داد و نوشت: به دلیل مقررات و استاندارد سختگیرانه که در بخش واردات چوب وجود دارد، واردات چوب برای تولیدکنندگان به صرفه نیست. قیمت بالای چوب در کشور مخربان جنگل ها را به برداشت غیرمجاز چوب مجاب می کند، زیرا به دلیل مشکلات اشتغال که در منطقه وجود دارد، برخی افراد ریسک دستگیری را برای تأمین معاش به جان می خرند. میزان قاچاق چوب، تنها در استان گیلان سالانه 300 هزار متر مکعب است.

یکی از چالش های جدی منابع طبیعی در چند ماه گذشته چگونگی رسیدگی محاکم قضایی به پرونده های قاچاق محمولات جنگلی است. براساس قانون حمل چوب، هیزم و زغال حاصل از درختان جنگلی در تمام نقاط کشور ممنوع است و تا چندی پیش مرتکبین به این جرایم برابر با قانون مجازات قاچاق کالا و ارز در دادسراهای عمومی و انقلاب،تحت تعقیب قرار می گرفتند. سال 1392 با تصویب اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر خلاف قانون قدیم، تهیه و حمل زغال و چوب های جنگلی در شمار کالاهای ممنوعه قرار نگرفت و صلاحیت رسیدگی به این گونه جرایم در اختیار دستگاه اداری تعزیرات حکومتی قرار گرفت.

روزنامه «ابتکار» امروز -چهارشنبه- در یادداشتی به عنوان «قانون سرراهی در دست قانون گریزان» نوشته است: قانون، این روزها تبدیل به سر راهی ترین فرزند ساختار ایران شده است و هرکسی از ظن خود آن را تفسیر می کند و البته به راحتی این قانون بیچاره را دور می زند.

ابتکار افزوده است: می خواهم کمی به گذشته برگردیم، به حدود پنج سال پیش و انتخابات ریاست جمهوری سال 88. دو تن از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دهم، به نتیجه انتخابات معترض بودند و نتیجه انتخابات را نمی پذیرفتند و معتقد بودند که در این انتخابات تقلب شده است.

منتقدان این دو نامزد اما با رد این ادعا اعلام کردند که آقایان موسوی و کروبی، باید تابع قانون باشند و به نتیجه انتخابات تن دهند. این گروه معتقد بود که این دو نامزد همانطور که قبل از انتخابات بر اساس قانون وارد کارزار شدند بعد از انتخابات نیز باید بر اساس همین قانون رفتار کنند. تاکید مخالفان موسوی و کروبی با هر استدلالی در مورد قانون مداری حرف درستی است، زیرا ما با هر سلیقه ای باید بدانیم که قانون باید فصل الخطاب تمام مسائل در کشور باشد. اما در این میان همان قانونمداران چهارسال پیش خود امروز تبدیل به بزرگ ترین قانون شکنان ایران شده اند. نمونه های بارز این رفتار دوستان قانون مدار دیروزمان را می توانید در رفتاربرخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی با علی مطهری و همچنین برخورد عده ای با کنسرت ها و فیلم های مجوز دار مشاهده کنید. علی مطهری، نماینده مردم تهران طبق قانون حق دارد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی نطق کند و نظرات خود را به گوش مردم برساند. هیچ کس حق ندارد سخنان او را قطع و یا با او برخورد فیزیکی کند. اما دوستان برخلاف نص صریح قانون در مورد مصونیت نمایندگان در هنگام نطق در مجلس، سخنرانی مطهری را قطع و حتی به او حمله ور شدند و نکته جالب در این میان این است که این دوستان بعد از این قانون شکنی، به آن افتخار می کنند و با جلو دادن سینه می گویند که کاغذهای نطق او را مچاله کردیم! مچاله کردن نطق یک نماینده و پایین کشیدن او از تریبون مجلس، قانون مداری است؟ حرف های مطهری خوب یا بد، آیا باید با آن اینگونه برخورد می شد؟ آیا نطق مطهری بدتر بود یا نطق کریمی قدوسی در مورد دولت و لحاف اعتدال؟ به نظر می رسد در خانه ملت که قانون مداری باید حرف اول را بزند، قانون گریزی و تفسیر به رای حرف اول را می زند.

در کنار قانون گریزی قانون گذاران، برخی دیگر نیز بر خلاف قانون به خیابان ها می ریزند و اجازه نمی دهند کنسرت ها برگزار و فیلم ها اکران شود. آنها می گویند ما کاری با وزارت ارشاد نداریم، کار خود را می کنیم. دلواپسان فرهنگ کشور می گویند که وزارت ارشاد، اسلامی رفتار نمی کند و ما خود باید رفتار اسلامی را در کشور اجرا کنیم!

سوالی که در این میان باید از این افراد پرسید این است که مگر شورای نگهبان با وزارت ارشاد فرق می کند؟ کجای قانون آمده است که قوانین تصویب شده در مورد وزارت ارشاد می تواند مورد اعتراض باشد اما شورای نگهبان نه؟ شورای نگهبان و وزارت ارشاد هر دو از ارکان جمهوری اسلامی هستند که باید همه تایع تصمیمات آنها باشند. نمی شود شما دیکران را نصیحت کنید که قانون را رعایت کنند و بعد خودتان بگویید ما وزارت ارشاد را قبول نداریم!

باید یاد بگیریم که قانون برای همه یکسان است، فرقی نمی کند راست باشد یا چپ، میرحسین باشد یا مطهری.شاید در پایان باید این ضرب المثل قدیمی را یک بار دیگر با هم مرور کنیم که « رطب خورده منع رطب نمی کند»نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار