کد خبر: ۵۶۸۸۸
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به کمبود اعتبارات شهرداری های کشور گفت: به عنوان مثال شهرداری تهران، افزون بر 60 هزار میلیارد ریال بدهی به پیمانکاران، بانک ها و مردم دارد.


به گزارش خبرنگار ایرنا مهدی چمران در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که عصر دوشنبه با عنوان جای خالی نخبگان در مدیریت شهری برگزار شد، افزود: برخی شهرداری های کشور حتی توانایی اداره خود را ندارند و نمی توانند حقوق کارمندانشان را بپردازند.

وی با بیان اینکه بخش عمده بودجه شهرداری ها از عوارض ساخت و ساز تامین می شود، گفت: وصول درآمد از این عوارض در شهرهای کوچک به دلیل میزان کم ساخت و ساز محقق نمی شود.

چمران با اشاره به اینکه تا پیش از ایجاد شوراها، شهرداران توسط استانداران و وزارت کشور منصوب می شدند اما بعد از تشکیل شوراها به نوعی مستقل شدند، افزود: اکنون شهرداری ها خود باید کسب درآمد داشته باشند و ردیف بودجه خاصی به آن ها اختصاص نمی یابد، ولی همچنان بدنه دولت به چشم رقیب به شوراهای اسلامی به عنوان نهاد منصوب کننده شهرداران می نگرد.

وی در باره کمبودها و نقاط ضعف شهر تهران هم گفت: کمبود شدید منابع آب، آلودگی هوا، وجود بافت های فرسوده گسترده و همچنین کمبود اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی از جمله مهمترین مشکلات شهر تهران است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با این مشکلات تصریح کرد: گسترش سرانه فضای سبز پایتخت از کمتر از دو متر در زمان پیش از انقلاب به میانگین 15 و نیم متر در سال 94 از جمله اقداماتی است که برای مقابله با آلودگی هوای تهران انجام شده است.

چمران در پاسخ به سووال یکی از دانشجویان مبنی بر مقایسه سرانه فضای سبز پایتخت با دیگر کلانشهرهای جهان گفت: این میزان در مقایسه با شهرهایی که از لحاظ اقلیمی شبیه تهران هستند، تقریبا برابر است.

وی ابراز امیدواری کرد سرانه فضای سبز پایتخت تا پایان برنامه پنج ساله دوم شهر تهران به 17 و نیم متر برسد.

چمران همچنین از مکلف شدن شهرداری تهران به خرید باغات محدوده کن خبر داد و گفت: خرید این باغات نزدیک به 20 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی درباره کمبود بسیار زیاد ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت گفت: بخش عمده بودجه شهرداری تهران به تکمیل زیرساخت های حمل و نقل پایتخت بخصوص توسعه خطوط مترو اختصاص یافته است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با رد اظهارات یکی از دانشجویان حاضر در نشست مبنی بر هزینه 50 هزار میلیارد ریالی برای ساخت طبقه دوم بزرگراه صدر، گفت: کل هزینه این پروژه عمرانی افزون بر 15هزار میلیارد ریال بود و ساخت آن بر اساس برنامه ریزی صورت گرفت.

وی در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان مبنی بر وجود ناهنجاری های زیاد در موضوع معماری ساختمان های پایتخت و فاصله بسیار زیاد آن با معماری ایرانی-اسلامی، گفت: ناهنجاری های معماری در شهر تهران قابل انکار نبوده و این موضوع از دغدغه های اصلی شورای اسلامی شهر تهران است.

در این نشست، برخی دانشجویان برقراری راه های همکاری بیشتر بین خود و شهرداری و شورای شهر تهران را خوستار شدند تا از نظرات و پیشنهادات آنان بهره گیری لازم صورت گیرد که این درخواست با موافقت چمران مواجه شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار