کد خبر: ۵۷۰۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر محمد مهدی مظاهری استاد دانشگاه
منطقه خلیج فارس ازجمله مناطق نادر جهان،با اهمیت و موقعیت ویژه استراتژیک و ژئوپولیتیک است که موردتوجه شدیدا قوام و دولتهاي همجوار و غیرهمجوار آن می باشد. این منطقه شامل ملّتهایی است که ازلحاظ برخی جنبه هاي فرهنگی از یکدیگر متفاوتند؛ولی در عین حال دلمشغولی هاي سیاسی،استراتژیکو اقتصادي مشابهی دارند.


این منطقه متمایز،با محیط مشترکش بهترین فرصت را براي همکاري ملل ساحلی با یکدیگر به منظور ایجاد یک گروهبندي اقتصادي و سیاسی فراهم آورده است. با این حال وجود برخی تفاوتهادر هویت و جهت گیریهای سیاسی کشورهای منطقه، سبب رویکرد متفاوت آنها در عرصه سیاست خارجی و در نتیجه  مانع از تحقق همگرایی و همکاری بین آنها گردیده و لذا تنش، رقابت و روند تسلیحاتی شدن در خلیج فارس افزایش یافته است.
به نظر می رسد در چنین شرایطی «دیپلماسی فرهنگی» حلقه مفقوده در برنامه سیاست خارجی کشورهای منطقه است.در محيط امروز بين المللي و منطقه ای، استفاده از نيروي نظامي براي كسب استيلاو نفوذ در ميان ملت هاي ديگر كارايي خود را از دست داده و از همين روست که توجه به ديپلماسي فرهنگي و نقشي كه در جهت بهبود روابط كشورها ايفا مي كند ضروري مي نمايد.
برای تحقق دیپلماسی فرهنگی لازم است کشورهای منطقه «روابط فرهنگی» را همچون فیلم رسانه ورزش توریسم، هنرهای تجسمی و دانشگاهها را مورد توجه قرار دهند. دیپلماسی فرهنگی از سوی دیگر هنگامی محقق می شود که دیپلماتها و مسئولان دستگاه سیاست خارجی کشور های منطقه و نهادهای مربوطه تلاش نمایند این جریان فرهنگی دو یا چند جانبه را به نحوی که منجر به پیشرفت منافع ملی برای همه طرفها شود را مدیریت نمایند.
در این میان جمهوری اسلامی ايران همواره به عنوان کشور تاثیرگذار و مهم منطقه در جهت رفع سوء تفاهمات و درک متقابل جهت توسعه روابط و همكاري بین کشورهای منطقه تلاش نموده است ؛در این راستا برای تقویت گفتگوهای بین فرهنگی در منطقه خلیج فارس ،اقدامات و فعالیتهای ذیل  ضروری می باشد :
1. دولت ها و ساکنان منطقه خلیج فارس بایستی با ایجاد شبکه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی  کارآمد در جهت رساندن پیام خود و آگاه سازی افکار عمومی منطقه در عرصه فرهنگ دینی و بومی اقدام نمایند.
2.  كشورهاي منطقه مي توانند در زمينه تبادل استاد و دانشجو، اعطاي بورس تحصيلي، ديدار كارشناسان ومتخصصين، مبادله اطلاعات علمی و پژوهشی و ايجاد مراكز آموزشي همكاري نمايند كه موارد مزبور را مي توان به وسيله انعقاد موافقت نامه هاي عملي وآموزشي قاعده مند کرد تا استمرار يابند.
3. همكاري در زمينه هاي زيارتي، سياحتي، تفريحي و ورزشي جاي كار بسيارفراواني وجود دارد و مي تواند بازده بسيار بالايي هم داشته باشد. بخصوص كه جذب نسل جوان را نيز به دنبال خواهد داشت. جواناني كه در حال تصوير سازي از محيط پيرامون خود هستند واين تصويرسازي هاست كه نقش مهم و تعيين كننده اي در آينده روابط كشورها دارد.
4. احیای راه ابریشم دریایی نیز یکی دیگر از ابتکاراتی است که می تواند سبب افزایش مناسبات اقتصادی، ارتباطی و توریستی کشورهای منطقه شود و با تغییر تصاویر بین الاذهانی ملتها و دولتهای منطقه از یکدیگر، سطح همکاری و مناسبات را به مسائل سیاسی و فرهنگی نیز ارتقاء دهد.
در شرایط فعلی خلیج فارس که دولتهای آن بر سر منافع ملی خودمحورانه با یکدیگر درگیر بوده، اوضاع امنیتی عراق و یمن در وضعیت بحرانی قرار دارد و پادشاهی عربستان با ایجاد تغیییرات گسترده در نظام داخلی و سیاست خارجی خود کوشیده است تا بر طبل اختلاف و دشمنی در منطقه بکوبد،جمهوری اسلامی ايران با توجه به ظرفیت و توانايي های  فراوان در هريك از زمينه هاي فوق مي تواند به عنوان پیشتاز و هماهنگ كننده كشورهاي منطقه عمل نموده و  اين موقعیت ها را به فرصت هاي قابل استفاده و استحصال تبديل کرده و در جهت تقویت روابط و مناسبات فرهنگی با کشورهای حوزه خلیج فارس گام بردارد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار