کد خبر: ۵۷۲۵۴
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صفحه اول روزنامه های صبح کشور
صفحه اول روزنامه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی پنجشنبه، (۱۷/ ۰۲ /۱۳۹۴)و خلاصه عناوین روزنامه هاآموزش و پرورش نیازمندتحول بنیادین است نه برنامه های سطحی

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار وزیرو مسئولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور با تبیین جایگاه بی بدیل آموزش و پرورش و همچنین نقش بسیار مهم و تأثیرگذار معلم در تربیت نسلی با ایمان، دانا، روشن بین، دارای اعتماد به نفس، پرنشاط و امیدوار، تحقق چنین اهداف والایی را در گرو اجرای منسجم و کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانستند و تأکید کردند: مسئولان دولت به ویژه مسئولان اقتصادی باید نسبت به آموزش و پرورش و مسائل معیشتی معلمان نگاه ویژه و فراتر از دستگاه های دیگر داشته باشند و بدانند هرگونه هزینه در این مجموعه، سرمایه گذاری برای آینده و ایجاد ارزش افزوده است. حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تأیید آن از جانب کارشناسان زبده و برجسته، افزودند: لازمه نتیجه بخش بودن این سند، اجرای منسجم و کامل مواد آن است و اگر بخشی از سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش اجرایی شود و بخش دیگری مورد غفلت قرار گیرد، این سند تأثیرگذار نخواهد بود و تحولی رخ نخواهد داد. ایشان لزوم آشنا کردن بدنه آموزش و پرورش و معلمان با مطالبات این سند را مورد تأکید قرار دادند و گفتند: در این خصوص دستگاه های تبلیغاتی به ویژه صدا و سیما باید به کمک آموزش و پرورش بیایند. رهبرانقلاب اسلامی استفاده از ظرفیت برنامه ششم که انشاءالله بر اساس سیاست های کلی در آینده تدوین خواهد شد و نگاه ویژه در این برنامه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را ضروری برشمردند و خطاب به مسئولان آموزش و پرورش تأکید کردند: مراقب باشید برنامه های سطحی و روزمره جایگزین تحول بنیادین در آموزش و پرورش نشود. حضرت آیت الله خامنه ای شرایط کشور را مهیا و آماده برای تحول اساسی در آموزش و پرورش دانستند و گفتند: امروز خوشبختانه کشور دارای ثبات و امنیت است و مسئولان دولتی با علاقه مندی مشغول کار هستند و در چنین شرایطی، زمینه برای کیفی کردن آموزش و پرورش و رساندن آن به نقطه مطلوب فراهم است.

رونق اقتصادی مستلزم بهبود فضای کسب و کار است

بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پالایش و پتروشیمی با حضور 1200 شرکت تولیدی و 600 شرکت خارجی از 39 کشور جهان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد. دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مراسم آغاز به کار این نمایشگاه با اشاره به برنامه ریزی دولت برای ارتقاء صنعت نفت گفت: در پی آن هستیم که پس از لغو تحریم ها به سرعت ظرفیت تولید نفت خود را به دوران قبل از تحریم برسانیم و جایگاه خود را در بازارهای صادراتی بازپس بگیریم. وی تأکید کرد: امسال باید وارد رونق اقتصادی شویم و این کار نیازمند بهبود فضای کسب و کار و رفع موانع تولید است. به همین منظور سرمایه گذاری جدی بخش خصوصی از سوی دولت حمایت خواهد شد و صادرات کالا و خدمات مورد توجه دولت است. جهانگیری با اشاره به بها دادن دولت به تولید داخلی گفت: این مسأله یک جهت گیری عمده برای تمام بخش های اقتصادی کشور است، ولی باید توجه کنیم که چاره ای جز پیوستن به نظام تولید و توزیع جهانی نداریم و اگر می خواهیم در این فضای رقابتی باقی بمانیم باید کارآمدی و بهره وری را در بنگاه های داخلی با استفاده از تحقیقات و به کارگیری مدیران کاردان بالا ببریم. وی همچنین به رئوس سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش نفت اشاره کرد و گفت: صیانت از منابع نفت و گاز با اولویت برداشت از منابع مشترک، پرهیز از خام فروشی و افزایش ارزش افزوده، مقابله با ضربه پذیری درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز، مدیریت انرژی و توسعه کالاهای دارای بازدهی بیشتر جزو این رئوس است که همه آنها در توانمندی صنایع شرکت کننده در نمایشگاه امسال نفت دیده می شود. معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: صنعت نفت باید با بهره گیری از این اصول به بهترین نحو تلاش کند تا همکاری شرکت های صاحب تکنولوژی در جهان را جلب کند.

درخواست آتش بس تروریست های سوریه به دنبال حملات سنگین حزب الله

رسانه های عربی از عقب نشینی گروه های تروریستی تکفیری از منطقه قلمون سوریه که طی چند روز اخیر شاهد درگیری های شدید میان آنها با حزب الله لبنان بوده است، خبر دادند و تاکید کردند که با توجه به شکست های پی در پی تروریست ها، آنها از حزب الله تقاضای آتش بس کرده اند. بر این اساس، در این منطقه تروریست های جبهه النصره، داعش، ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای تروریستی حضور داشتند اما با توجه به شمار زیاد کشته های تروریست ها و بی نتیجه ماندن این عملیات، در پایان آنها مجبور به عقب نشینی و درخواست آتش بس شدند. گفته می شود درگیری های شدیدی بین نیروهای مقاوت اسلامی لبنان و عناصر جبهه النصره در چند محور و نزدیک مرزهای شرقی لبنان و سوریه شروع به وقوع پیوست که طی آن 12 تروریست تکفیری به هلاکت رسیدند. این درگیری ها در بلندی های واقع بین دو شهرک الطفیل و بریتال به وقوع پیوست و تعداد زیادی تجهیزات و خودروهای نظامی تروریست های تکفیری منهدم شد. گزارش های دریافتی از شرق لبنان حاکی است که رزمندگان حزب الله و عناصر تروریستی تکفیری در این درگیری ها از انواع سلاح های سنگین و سبک از جمله توپخانه و موشک استفاده کردند. از سویی «الخبر پرس» در تشریح جزئیات این عملیات اعلام کرد: ترکیه و اسرائیل پشتیبانی های فراوانی از گروه های تروریستی به عمل آوردند و حتی نیروهایی از ترکیه مستقیم به این جبهه پیوستند اما این درگیری ها بی نتیجه ماند. این عقب نشینی در عین این که شکستی جبران ناپذیر برای عناصر تروریستی است، ضربه ای به اسرائیل و تروریست ها در سوریه نیز به شمار می رود.

سود 14 تا 18 درصدی برای سپرده های بانکی کوتاه مدت

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی از توافق ضمنی بانک های بزرگ برای تداوم نرخ سود 14 تا 18 درصدی برای سپرده های زیر یکسال خبر داد و گفت: برهمین اساس بهتر است نرخ سود سپرده ها برای مقاطع سه ماه به بالا 14 درصد، شش ماه به بالا 16 درصد و 9 ماه به بالا 18 درصد باشد. عبدالناصر همتی افزود: همچنین براساس این مذاکرات قرار شد نرخ سود سپرده کمتر از سه ماه 10 درصد باشد. به گفته وی، بانک مرکزی نرخ سود سپرده های یکساله را 20 درصد تعیین کرده و بقیه آن را برعهده بانک ها گذاشته است.رئیس شورای عالی هماهنگی بانک ها در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه ممکن است برخی بانک های خصوصی و کوچک و موسسات مالی باز هم به این توافقات پایبند نباشند و بازار نرخ های سود روزشمار و کوتاه مدت را برهم بریزند، تصریح کرد:با توجه به اینکه سقف نرخ سود تسهیلات توسط شورای پول و اعتبار 24 درصد پیش بینی شده، پرداخت نرخ هایی بیش از ارقام توافقی به صرفه نخواهد بود و بانک ها اگر می خواهند با زیان مواجه نشوند، پرداخت سود بیش از 20 درصد بی معنا خواهد بود. خبر دیگری حاکیست:بانک مرکزی پیرو نشست اخیر شورای پول و اعتبار، ضمن ابلاغ دستورالعمل ناظر بر سیاست های پولی و اعتباری در سال 1394،از افزایش سقف تسهیلات خرید خودرو به 15 میلیون تومان خبر داد. موافق مذاکره زیر شبح تهدید نیستم

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه با مذاکراتی که زیر شبح تهدید باشد موافق نیستم، اظهار داشتند: مذاکره کنندگان بروند با رعایت خطوط قرمز مذاکره کنند.به گزارش خبرگزاری مهر، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه در دیدار وزیر و مسئولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور ضمن تبیین جایگاه بی بدیل آموزش و پرورش و همچنین نقش بسیار مهم و تأثیرگذار معلم در تربیت نسلی با ایمان، دانا، روشن بین، دارای اعتماد به نفس، پرنشاط و امیدوار، تحقق چنین اهداف والایی را در گرو اجرای منسجم و کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانستند و تأکید کردند: مسئولان دولت بویژه مسئولان اقتصادی باید نسبت به آموزش و پرورش و مسائل معیشتی معلمان نگاه ویژه و فراتر از دستگاه های دیگر داشته باشند و بدانند هرگونه هزینه در این مجموعه، سرمایه گذاری برای آینده و ایجاد ارزش افزوده است.ایشان همچنین با اشاره به تهدیدهای اخیر مقامات رسمی آمریکا همزمان با برگزاری مذاکرات هسته ای تأکید کردند: من موافق مذاکره زیر شبحِ تهدید نیستم. مسئولان سیاست خارجی و مذاکره کنندگان باید خطوط قرمز و اصلی را به دقت رعایت کنند و همزمان با ادامه مذاکرات، باید از عظمت و هیبت ملت ایران نیز دفاع کنند و زیر بار هیچ تحمیل، زور، تحقیر و تهدیدی نروند.

رقص شمشیر اولاند در ریاض

سفر اخیر فرانسوا اولاند به دو کشور قطر و عربستان سعودی با هدف انعقاد قرار دادهای تسلیحاتی کلان میان پاریس و دوحه و ریاض موضوع دیگری است که به صورت مستقیم بر مذاکرات هسته ای ایران و اعضای 1+5 تاثیرگذار است. طی یکسال و نیم اخیر، سوسیالیست های فرانسه در ازای سنگ اندازی در مسیر مذاکرات هسته ای و طرح خواسته های غیر عاقلانه و غیر قابل پذیرش امتیازات تسلیحاتی زیادی از اعراب دریافت کرده اند. سفر اخیر رئیس جمهور ناتوان فرانسه ( با محبوبیتی 13 درصدی! در نزد شهروندان فرانسوی) به ریاض و دوحه نیز در همین راستا قابل توجیه است. رئیس جمهور فرانسه در نشست مشورتی سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض حضور یافت .اولاند در خصوص مذاکرات هسته ای با ایران و نحوه رفع تحریم ها می گوید : « ایران باید متعهد شود که درصدد دستیابی به سلاح هسته ای نیست و رفع تحریم های ایران باید به شکل تدریجی باشد.می دانم که ایران در کانون نگرانی های شما قرار دارد! مذاکرات جاری در زمینه هسته ای نیازمند هوشیاری بسیار است که فرانسه آن را مد نظر دارد. به عقیده ما توافق باید مستحکم، پایدار و تحقق پذیر باشد و به عنوان اصلی محکم تضمین کند که ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت!تفاهم لوزان تنها یک مرحله و تنها گامی به سمت هدف است. هنوز راه زیادی برای پیمودن وجود دارد. ما خواهان شفافیت هستیم و همچنین می خواهیم که رفع احتمالی تحریم ها به صورت تدریجی باشد. اضافه می کنم که ما به شدت مراقب و مواظب رفتار ایران هستیم و نمی خواهیم توافقی که مورد بحث و گفتگو قرار دارد، عاملی اضافی برای بی ثباتی منطقه باشد! به همین دلیل است که تحریم واردات و صادرات تسلیحات به ایران باید حفظ شود و به ایران تنها از روی اقداماتش نگریسته می شود و نه فقط حرف هایی که می زند.»

هیچ کدام از اهداف تهاجم به یمن محقق نشد

مقاومت جانانه ملت یمن و انقلابیون این کشور در برابر حکومت دیکتاتوری و تروریستی آل سعود همچنان ادامه دارد. عربستان سعودی اول اردیبهشت (21 آوریل)، پایان تجاوز نظامی موسوم به عملیات «توفان قاطع» علیه یمن را اعلام کرد و همزمان از آغاز عملیاتی جدید موسوم به «بازگرداندن امید به یمن» خبر داد.عربستان، عملیات «توفان قاطع» را که بیش از 2500 کشته و بیش از 3000 زخمی برجای گذاشت، بامداد روز پنج شنبه 6 فروردین (26 مارس) آغاز و هدف آن را بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت در یمن اعلام کرد، اما با مقاومت مردم، ارتش و جنبش انصارالله یمن، تاکنون به این هدف و دیگر اهداف اعلامی نرسیده است.«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان در سخنرانی مهم اخیر خود در خصوص تحولات یمن و منطقه اعلام کرد :
 40 روز پیش عربستان علیه یمن اعلان جنگ کرد و ائتلاف متجاوز بعد از 26 روز تجاوز هوایی، پایان عملیات موسوم به «توفان قاطع» را اعلام و عملیات موسوم به «بازگرداندن امید» به یمنی ها را آغاز کردند. از آن زمان تا کنون نیز این جنگ ادامه دارد. اما پس از اعلام پایان عملیات توفان قاطع مجددا در برابر عملیات فریبکارانه قرار گرفتیم. ادعای عربستان درباره تحقق کامل اهداف آن بزرگترین فریب و دروغ رسانه‎ای است.
سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه عربستان با شکستی آشکار و واضح در یمن روبرو شده است اظهار داشت که عملیات «بازگردادن امید» دروغ دیگری است برای پوشاندن شکست مرحله نخست.وی با بیان اینکه سعودی ها در ابتدای عملیات خود اهداف بزرگی را تعیین کردند که نیاز به جنگی طولانی مدت داشت، اظهار داشت که سعودی ها به دنبال ارتش اجاره ای برای دستیابی به این اهداف هستند.دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی لبنان در ادامه با اشاره به اینکه عملیات موسوم به بازگردادن امید، کاستن از انتظارات و اهداف عملیات طوفان قاطع بود، سئوالی مبنی بر اینکه «آیا یک انسان آزاده این نیرنگ و سیاه نمایی را می پذیرد؟» را مطرح ساخت.دبیرکل حزب الله افزود: من به عنوان یک شهروند عرب سئوال دارم و می خواهم که یک نفر اهداف محقق شده در حملات به یمن تا به امروز که 40 روز از آغاز حملات گذشته است را نشان دهد. آیا سعودی ها مشروعیت مورد ادعایشان را بازگرداند؟آیا توانستند مانع از پیشروی ارتش یمن و نیروهای یمنی شوند؟ آیا توانستند سلاح انصارالله را مصادره کنند؟هیچ کدام از این اهداف محقق نشده است. یک هدف را به من نشان دهید که محقق شده است.نصرالله تصریح کرد: هدف عربستان از جنگ علیه یمن سیطره بر این کشور و بازگرداندن هیمه آمریکایی- سعودی در آن است.

مبارزه با مفاسد اقتصادی باید نهادینه شود

استاد حوزه علمیه گفت: مبارزه با مفاسد اقتصادی باید نهادینه شود.به گزارش خبرگزاری فارس از قم آیت الله عبدالله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین مجتبی ذوالنور و جمعی از اساتید و دانشجویان مقطع دکترای دانشگاه عالی دفاع ملی مدیریت جهادی را امری ضروری برای اداره امروز کشور عنوان و اظهار کرد: مدیریت صحیح یعنی زمان و زمین را به درستی شناختن؛ یعنی نیاز کشور و موجودی کشور و کیفیت بهره برداری از منابع موجود کشور را به صورت دقیق بشناسیم.وی مدیریت جهادی را امری محدود به امور اقتصادی ندانست و افزود: مدیریت جهادی تنها برای امور اقتصادی نیست بلکه اگر کسی در تدبیر هم گرفتار وهم و خیال شد، باید با مدیریت جهادی آن را مهار کند تا یک انسان عقل مدار باشد.وی ادامه داد: مدیریت جهادی فرد گرفتار در وهم و خیال، آن است که سعی کند برهان استدلالی داشته باشد و گرفتار وهم و خیال نباشد؛ این فرد در حقیقت جهاد اندیشه کرده است.وی خاطرنشان کرد: در کنار جهاد اندیشه ای، جهاد انگیزه نیز لازم است که در آن انسان شهوت و غضب که کار عقل عملی را کُند می کند مهار و تعدیل کند.آیت الله جوادی آملی از سوء مدیریت در بهره برداری صحیح و بهینه از منابع فراوان خدادادی کشور انتقاد کرد و گفت: مدیریت جهادی یک امر آرمانی است و در قله قرار دارد حال آنکه کشور در ابتدایی ترین چیزها مانند اختلاس و فساد اقتصادی گرفتار است، مبارزه با مفاسد اقتصادی یک امر پیچیده علمی نیست بلکه این از ضروریاتی است که باید در نظام اسلامی نهادینه شود تا کشور به سمت آن قله حرکت کند.


ایران مذاکره زیر سایه تهدید را برنمی تابد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح دیروز در دیدار وزیر و مسوولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور خطاب به مسوولان کشور بویژه مسوولان سیاست خارجی و همچنین نخبگان جامعه گفتند: بدانید، اگر یک ملتی نتواند از عظمت و هویت خود در مقابل بیگانگان دفاع کند، قطعا تو سری خواهد خورد، بنابراین باید قدر هویت و شخصیت ملت را دانست. حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تهدید نظامی 2 مقام رسمی آمریکا در روزهای اخیر و همزمان با مذاکرات هسته ای، افزودند: مذاکره در زیر شبح تهدید معنایی ندارد و ملت ایران مذاکره زیر سایه تهدید را برنمی تابد.

بهار کتاب در قاب رادیو و تلویزیون

شبکه های رادیویی و تلویزیونی همزمان با برپایی نمایشگاه کتاب برنامه های ویژه ای تدارک دیده اند و با طراحی غرفه های ویژه در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) برنامه هایی از جمله صدای کتاب، بهار کتاب، کتابنامه، یادداشت و کاغذ رنگی را پخش می کنند. همچنین رادیو ایران در نمایشگاه کتاب مسابقه اجرا و خوانندگی را برپا می کند که شرکت در آن برای عموم مردم آزاد است. شبکه چهار به مناسبت نمایشگاه کتاب زمان برنامه کتابنامه را که هر شب ساعت 23 پخش می شود افزایش داده است. این برنامه در ایام برپایی نمایشگاه کتاب در نیم ساعت با بخش های متنوع پخش می شود و سه بار در روز تکرار خواهد شد.

رسانه ملی در خط مقدم مقابله با هجمه رسانه ای دشمنان

فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی با حضور در سازمان صدا و سیما با محمد سرافراز رییس رسانه ملی دیدار و گفت و گو کردند. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، در این دیدار، حجت الاسلام آل هاشم نماینده ولی فقیه و رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، در سخنانی تاکید کرد: صدا و سیما با داشتن آرشیو غنی از هشت سال دفاع مقدس نقش مهمی را در زنده نگه داشتن آن ایفا می کند. وی در پایان خواستار تقویت سیگنال رسانی صدا و تصویر شبکه ها به مناطق مرزی شد. در ادامه این دیدار، امیر سرتیپ دادرس رییس ستاد ارتش با ذکر این نکته که هر وقت به صدا و سیما می آیم تصورم بر این است که به محل کار خودم وارد شده ام، تصریح کرد: احساس می کنم که امروزه عرصه فرهنگ و صداو سیما میدانی برای مقابله با هجمه بیگانگان است و رسانه ملی نیز خط مقدم مقابله با این هجمه رسانه ای دشمنان به حساب می آید.

مردم یمن، قربانی جنایت و تروریست

جنگنده های سعودی دیروز یک منزل مسکونی را در استان صعده واقع در شمال یمن و منطقه ذمار در جنوب صنعا هدف قرار دادند که بر اثر آن ۳۶ تن به شهادت رسیدند. بر اساس گزارش های موجود در بین شهدا و زخمی ها شماری زن و کودک نیز دیده می شوند. روز گذشته عربستان سعودی حملات وحشیانه ای را علیه استان صعده و منطقه ذمار ترتیب داد که در جریان آن صدها نفر کشته و مجروح شدند. هنوز آمار دقیق و تایید شده ای در این باره مخابره نشده اما برخی منابع از 400 کشته و هزار مجروح سخن می گویند. حملات دیروز و نیمه شب سه شنبه به صعده، شدیدترین حملات عربستان به یمن از آغاز حملات به این کشور بوده است.

ازدواج به شرط آزمایش

تالاسمی یک واژه یونانی است که از 2 کلمه تالاسا Thalassa به معنی دریا و امیا Emia به معنی خون گرفته شده و به آن آنمی مدیترانه ای و در فارسی کم خونی می گویند. اولین بار یک دانشمند آمریکایی به نام دکتر کولی، سال 1925 میلادی این بیماری ژنتیکی را کشف و به دیگران معرفی کرد. بد نیست بدانید حدود 200 میلیون نفر در جهان تالاسمی دارند و یکی از شایع ترین بیماری های ارثی در ایران به حساب می آید. به بهانه روز جهانی تالاسمی (فردا 18 اردیبهشت) این بیماری را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم. در مورد افرادی که تالاسمی دارند، هیچ ممنوعیتی برای ازدواج وجود ندارد و فقط باید تحت آزمایش های لازم قرار بگیرند. همچنین در دوره بارداری باید آزمایش پیش از تولد انجام شود در غیر این صورت 25 درصد امکان دارد که فرزندشان به تالاسمی مبتلا باشد. 

موافق مذاکره زیر شبح تهدید نیستم

به گزارش جوان آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار وزیر و مسئولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور ضمن تبیین جایگاه بی بدیل آموزش و پرورش و همچنین نقش بسیار مهم و تأثیرگذار معلم در تربیت نسلی با ایمان، دانا، روشن بین، دارای اعتماد به نفس، پرنشاط و امیدوار، تحقق چنین اهداف والایی را در گرو اجرای منسجم و کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانستند و تأکید کردند: مسئولان دولت بویژه مسئولان اقتصادی باید نسبت به آموزش و پرورش و مسائل معیشتی معلمان نگاه ویژه و فراتر از دستگاههای دیگر داشته باشند و بدانند هرگونه هزینه در این مجموعه، سرمایه گذاری برای آینده و ایجاد ارزش افزوده است. ایشان همچنین با اشاره به تهدیدهای اخیر مقامات رسمی آمریکا همزمان با برگزاری مذاکرات هسته ای تأکید کردند: من موافق مذاکره زیر شبحِ تهدید نیستم. مسئولان سیاست خارجی و مذاکره کنندگان باید خطوط قرمز و اصلی را به دقت رعایت کنند و همزمان با ادامه مذاکرات، باید از عظمت و هیبت ملت ایران نیز دفاع کنند و زیر بار هیچ تحمیل، زور، تحقیر و تهدیدی نروند.

بخشیدم به خاطر حسین(ع)

به گزارش فارس متهم صبح دیروز در حالی که طناب دار به گردنش آویخته بود، مورد بخشش اولیای دم شهید محسن دهقانی قرار گرفت. متهم پس از این خودش را به پای پدر و مادر شهید انداخت و از این کار خداپسندانه آنها قدردانی کرد. علی نظر دهقانی، پدر شهید بسیجی محسن دهقانی پس از بخشیدن قاتل پای چوبه دار گفت: شاید خیلی از مردم از بخشش من ناراضی باشند. اما امیدوارم این جوان مومن شود و به درد جامعه بخورد. وی اظهار داشت: مسوولان زیادی برای رضایت به منزلم مراجعه کردند راضی نمی شدم. اما یک مرتبه دلم راضی شد و فقط به خاطر معامله با خدا و امام حسین(ع) از حقم گذشتم و به خاطر پول و اشخاص این جوان را مورد عفو قرار ندادم.

تصمیم آل سعود برای اعدام شیخ نمر

یک منبع عربستانی از قصد مقامات عربستان برای اعدام آیت الله «شیخ باقر نمر النمر» در آینده نزدیک خبر داد اما هشدار داد ریاض در صورت این اقدام، بهایی سنگین پرداخت خواهد کرد. به گزارش فارس، رژیم سعودی خود را برای ارتکاب جنایتی جدید در نقض حقوق بشر آماده می کند و در این خصوص یک منبع آگاه عربستانی افشا کرد رژیم سعودی قصد دارد 25 ماه رجب جاری آیت الله «شیخ باقر نمر النمر»، روحانی برجسته عربستانی را اعدام کند. این منبع تصریح کرد: رژیم سعودی درصدد اجرای حکم اعدام شیخ نمر در سالروز مرگ شاهزاده «نایف بن عبدالله»، ولیعهد اسبق سعودی است. وی با بیان اینکه اتهامات وارده به شیخ نمر مبنی بر عدم تبعیت از ولی امر و فتنه انگیزی طایفه ای و رهبری اعتراضات مردمی علیه حکومت و حمل سلاح و اشاعه هرج و مرج بی پایه و اساس است، افزود: حکم اعدام شیخ نمر، حکمی ظالمانه است و در صورت اجرای آن حکومت سعودی بهای سنگینی را پرداخت خواهد کرد. وی خاطرنشان کرد: عربستان نه تنها اقدام به سرکوب پیروان اهل بیت علیهم السلام بدون آنکه مرتکب گناهی جز انتساب طایفه ای و مذهبی نکرد بلکه مشاهده می کنیم، این سرکوب ها امروز مردم یمن و بحرین را نیز به خاطر انقلاب های مردمی شان دربرمی گیرد. 

جنتی کم آورد!

اکران فیلم حامی فتنه «قصه ها» ساخته رخشان بنی اعتماد از روز گذشته در سینما های کشور آغاز شد تا بار دیگر مهر ناکارآمدی بر کارنامه ارشاد جنتی ثبت شود. به گزارش«جوان»، بعد از کش و قوس های رسانه ای درباره اکران یا عدم اکران فیلم «قصه ها» این فیلم در گروه سینمای آزاد اکران شد، اکرانی که تا همین چند روز پیش از سوی شورای صنفی نمایش رد شده بود. «قصه ها» در دوران اوج توجه جریان شبه روشنفکری سینمای ایران به حوادث سال 88 ساخته شد. بنی اعتماد که به همراه دخترش در سال 88 موضع گیری های صریحی بر ضدنظام داشت، این بار طی یک بیانیه سیاسی که به شکل فیلم سینمایی ساخته شده، دغدغه های سیاسی خود را پیگیری کرد. کارگردانی که حتی برای دریافت پروانه ساخت فیلم اقدام نکرد و جواد شمقدری، رئیس سازمان سینمایی که می خواست به قول خودش سیاست در های باز و جذب حداکثری داشته باشد با پیک موتوری پروانه ساخت فیلم را به محل فیلمبرداری بنی اعتماد فرستاد که خانم کارگردان هم چندان وقعی به این اقدام نامتعارف نگذاشت. فیلم در سال 90 با پروانه فیلم ویدئویی ساخته می شود. این فیلم با این مجوز اجازه حضور در جشنواره فیلم فجر را پیدا نمی کرد، اما مدیریت سینما باز هم برای کارگردان سیاسی کار امتیاز های خاصی را در نظر می گیرد. «قصه ها» به سی و دومین جشنواره فیلم فجر راه پیدا می کند و بنی اعتماد در نشست خبری فیلمش در پاسخ به همه این محبت ها که در دولت های احمدی نژاد و روحانی به او شده است، می گوید: «از مادر زاییده نشده کسی که نگذارد من فیلم بسازم. فیلم نساختن من نوعی اعتراض بود. من پروانه ساخت نگرفتم و هیچ کار غیرقانونی نیز انجام ندادم.» این فیلم با وجود همه فضا سازی های طرفداران بنی اعتماد در جشنواره فجر هیچ موفقیتی به دست نیاورد. بعد از آن هم به رغم اعلام مخالفت وزیر ارشاد با این فیلم، «قصه ها» سر از جشنواره ونیز در آورد و جایزه نیز گرفت. بنی اعتماد در آن زمان اعلام کرد که اجازه اکران فیلم در ایران صادر شده و به همین خاطر «قصه ها» را به ونیز برده است. 


افزایش وام از پنج کانال

شورای پول و اعتبار در جلسه سه شنبه شب، میزان اعتبار پنج وام خرد را افزایش داد. بر اساس این تصمیم، سقف تسهیلات خرید خودروهای داخلی 15 میلیون تومان، سقف تسهیلات جعاله تعمیر مسکن 10 میلیون تومان، سقف تسهیلات خرید کالا و خدمات ضروری 10 میلیون تومان، سقف تسهیلات کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه پنج میلیون تومان و سقف تسهیلات خرید خودرو بابت جایگزینی خودروهای فرسوده شخصی از محل تولید داخلی 20 میلیون تومان تعیین شد. بنابراین سقف وام دهی در اکثر موارد به میزان 2 برابر رشد کرده است. انتظار می رود با این تصمیم موتور تقاضا با شتاب بیشتری حرکت کند. کارشناسان با استقبال از این تصمیم معتقدند به دلیل نامتناسب بودن سقف وام با قیمت ها در سال های قبل به دلیل تورم انباشته از قدرت اثرگذاری وام های خرد کاسته شده و توان تحریک از این مسیر تضعیف شده بود. اما با رشد سقف این وام ها، به جذابیت آن در جهت تحریک تقاضا افزوده شده است. 

وعده خیز نفتی در پساتحریم

بیستمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی در حالی در محل دایمی نمایشگاه های تهران برگزار می شود که حضور شرکت های خارجی به صورت محسوسی افزایش یافته است؛ تا جایی که چهره های بسیاری از فرهنگ ها و کشورهای مختلف دیده می شود. اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به احتمال انعقاد توافق بین ایران و کشورهای 1+5 اشاره کرد و گفت: اگر سنگ اندازی های رژیم صهیونیستی، برخی کشورهای عربی و زیاده خواهی غربی ها در کار نباشد، این توافق حاصل خواهد شد و امنیت انرژی و تولید کالاهای بیشتر را در دوران پس از تحریم ها به ارمغان می آورد. وی در ادامه گفت: ایران مصمم است در زمان کوتاهی پس از توافق هسته ای ظرفیت تولید خود را به میزان قبل از تحریم ها افزایش داده و جایگاه خود را در این بازار بازپس بگیرد. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان نیز که در مراسم افتتاحیه بیستمین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی سخنرانی می کرد، گفت: تحریم های ظالمانه به بزرگ شدن صنایع داخلی بر پایه فشارهای تحریم ها منجر شده و من تعهد وزارت نفت و دولت تدبیر و امید را درخصوص این صنایع اعلام می کنم. بالا بردن کیفیت، کاهش قیمت و دست یافتن به بازارهای جدید را نیز به شدت پیگیری می کنیم.

امکان توافق قبل از 10 تیر

عباس عراقچی عضور ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای سه شنبه شب، با شرکت در برنامه گفت و گوی ویژه خبری از احتمال دستیابی به توافق هسته ای تا پیش از ضرب الاجل تعیین شده یعنی دهم تیر ماه خبر داد. عراقچی در همین باره گفت: گمان می کنم، با چشم اندازی که از نحوه مذاکرات می بینم، امکان رسیدن به توافق تا قبل از دهم تیرماه وجود دارد. این عضو بلندپایه تیم مذاکره کننده هسته ای در بخش دیگری از سخنانش گفت: فکر می کنم تا اواخر هفته بتوانیم به متن پیش نویس توافقی برسیم که میزان پرانتز ها (موارداختلافی) در آن به حداقل ممکن رسیده باشد.

تله سود بانکی علیه مستاجران

حرکات روزهای اخیر در بازار اجاره مسکن اثبات می کند بهای کاهش نرخ سود بانکی برای اجاره نشین ها گران تر از آنچه تصور می شد، ممکن است رقم بخورد. برخی مالکان آپارتمان های اجاره ای شرط پایداری رهن بیشتر-اجاره ماهانه کمتر در قراردادهای جدید را استفاده از نرخ کمتر از سه درصد برای تبدیل اجاره به پول پیش، عنوان کرده اند که باعث خواهد شد میانگین رهن کامل آپارتمان 50 متری در تهران از حدود 33 میلیون به نزدیک 37 میلیون تومان افزایش یابد. تحمیل این نرخ به مستاجران – به عنوان محصول سیاست جدید پولی- ثبات مسکن را مختل می کند.سیگنال زنگنه به غول های نفتی

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی ایران را همگان به خوبی می شناسند. وزیری که کمتر می خندد، مخصوصا اینکه بداند در جمع خبرنگاران حضور دارد و باید پاسخگوی سوالات باشد، بنا به دیپلماسی که همیشه رعایت می کند، باید چند جنبه بودن پاسخ هایش را کاملا حفظ کند. اما روز گذشته وزیر نفت دولت یازدهم در کنار کم حرف زدن همیشگی اش با گشاده رویی وخنده نشست خبری اش را آغاز کرد و با بیان اینکه «گفتم بیایید حالا که هم شما کار دارید و هم من، در یک جایی دور هم جمع شویم و زودتر حرف های مان را بزنیم و هر کدام مان به زندگی مان برسیم»، نشان داد که قصد دارد در فرصت نیم ساعتی که برای نشست خبری اش با خبرنگاران اختصاص داده است، کم گویی و گزیده گویی همیشگی اش را در حد اعلا رعایت کند. وی که در نخستین سوال، پاسخگوی خبرنگار «اعتماد» بود، در خصوص موضوع بدهی های نفت هند و چین به ایران گفت: «چین به ایران بدهی متعارف ندارد. معمولا در خرید و فروش های نفتی خریداران در یک فرصت زمانی متعارف بدهی های نفتی خود را پرداخت می کنند. اما بدهی های نفتی هند به ایران در دو بخش طبقه بندی می شود یکی بخش روپیه ای که با خرید کالا رفع می شود و یک بخش دیگر بدهی یورویی، که در حال حاضر هند هفت میلیارد یورو به ایران بدهکار است که در صورت رفع تحریم ها پرداخت خواهد کرد.» وی همچنین در خصوص موضوع قابل بحث حضور هیات امریکایی به ایران با بیان اینکه نه تایید می کنم و نه تکذیب، تاکید کرد: «من خبر ندارم.»زنگنه همچنین درباره همکاری های آتی ایران با کشورهای دیگر گفت: گذشتیم از کسانی که ما را در شرایط سخت تحریم تنها گذاشتند و امیدواریم با آنها بعد از رفع تحریم ها کار کنیم تا ایران رتبه اول صنعت نفت در منطقه شود. صراحت و گزیده گویی پاسخ های زنگنه شامل سوالات بورسی هم شد و وی در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نفت با بازار سرمایه بورس مذاکراتی درباره رونق این بازار داشته است، تاکید کرد: «در ماه های گذشته وزارت نفت درباره تشکیل صندوق های سرمایه گذاری و تسریع در پروژه های پتروشیمی و طرح فراگیر پالایشی سیراف با بورس مذاکراتی داشته است، اما درباره بورس اوراق بهادار به آنها تاکید کرده ایم که باید به عنوان بازار اولیه نقش بیشتری را ایفا کنند.»

«قصه ها» طلسم اکران را شکست

پس از حاشیه های بسیار بر سر اکران فیلم «قصه ها» آخرین ساخته رخشان بنی اعتماد، بالاخره این فیلم توانست به اکران عموم برسد؛ فیلمی که پس از چهار سال نادیده گرفته شدن از سوی متصدیان دولت پیشین و باوجود تلاش سازمان سینمایی دولت یازدهم حالا قرار است دیده شود. دیده شود تا علامت سوالی که چهار سال در ذهن مخاطبان سینما قرار داشت پاسخی بیابد که چرا نباید «قصه ها» به اکران می رسید؟ فیلمی که هفت روایت اجتماعی کوتاه است از زندگی آدم هایی آشنا؛ کسانی که فیلم های بنی اعتماد را دنبال کرده اند حالا در یک فیلم، سال ها بعدشان را می بینند که کجای این شهر شلوغ و پر هیاهو ایستاده اند، چه می کنند و زندگی شان به کجا رسیده است. «قصه ها» قصه مردمی است که می تواند من باشد یا تو، یا رهگذری که از کنارت می گذرد و به آن بی توجهی، قصه آنهایی که قرار است کنار هم روایت شان را ببینی و تماشای شان کنی. قصه ای که در هفت تکه، هفت قسمت، مثل هفت مرحله تا رسیدن کنار هم قرار می گیرند و حجمی می سازند صادقانه و ملموس، تلخ و تلخ، مثل زندگی مردمان شهری که در سایه برج بلند میلاد آرمیده است.به اکران رسیدن فیلم «قصه ها» اتفاق بسیار مهمی است، مهم از این جهت که دو نکته کلیدی را پیش رو می گشاید؛ یکم اینکه با این اتفاق و ایستادگی سازمان سینمایی برای اکران این فیلم، حالا به نسبت قبل اعتماد بیشتری به صحبت های رییس این سازمان به وجود خواهد آمد. حسن نیت و تلاش سازمان سینمایی برای این اتفاق قابل انکار نیست و باید امیدوار بود که این ایستادگی و تلاش و اصول مندی در آینده و برای دیگر فیلم هایی که مشکل اکران دارند نیز مفید باشد. دوم، تا وقتی که فیلمی دیده نشده است، ضعف ها و قوت هایش نیز دیده نمی شود و همه از هندوانه دربسته ای سخن می گویند که هیچ طرحی در ذهن مخاطب ایجاد نمی کند. وقتی به فیلمی نقدهای اجتماعی وارد است یا سوءبرداشت هایی که از آن شده، دیده شود و این امکان به وجود آید که روی فیلمی صحبت شود که همه می توانند ببینند، آن موقع است که با شاهدمثال و مصادیق مشخصی از فیلم می توان سخن گفت تا مخاطب نیز آگاهانه قضاوت کند. 

وام خودرو؛ ١٥ میلیون وام کالا؛٨ میلیون

 روز گذشته برای سیستم بانکی پر خبر بود. علاوه بر ابلاغیه بانک مرکزی در سومین جلسه شورای پول و اعتبار در سال جاری نیز تکالیفی برای تسهیلات جعاله و عقود مبادله ای تعیین شد. بنا بر گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار پیشنهادهای ارایه شده توسط بخش اعتباری بانک مرکزی را به شرح زیر تصویب کرد:

الف) خرید کالاها و خدمات ضروری از قبیل کالاهای مصرفی با دوام نو و دست اول از محل تولیدات داخلی، هزینه تحصیل، ودیعه مسکن و سایر نیازهای ضروری مشابه حداکثر تا مبلغ ٨٠ میلیون ریال

ب) تسهیلات جعاله تعمیر مسکن حداکثر تا مبلغ ١٠٠ میلیون ریال

ج) تسهیلات خرید خودروی سواری (تولید داخل) معادل ٦٠ درصد بهای خودرو و حداکثر به میزان ١٥٠ میلیون ریال

د) تسهیلات کارت اعتباری بر پایه عقد مرابحه حداکثر تا مبلغ ٥٠ میلیون ریال

ح) تسهیلات خرید خودرو بابت جایگزینی خودروهای فرسوده شخصی از محل تولید داخلی معادل ٨٠ درصد بهای خودرو و حداکثر به مبلغ ٢٠٠ میلیون ریال

بانک ها زیر بار پرداخت تسهیلات جعاله می روند؟

کارشناسان بر این باورند که ممکن است این تسهیلات، اندکی بازار را تکان دهد، البته این موضوع در یک تا دو هفته آینده، اثر خود را نشان نخواهد داد بلکه باید مدتی بگذرد تا بتوان در این رابطه قضاوت کرد. ادامه مذاکره با رعایت خطوط قرمز

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری، در حاشیه دیدار با وزیر حمل و نقل و کشتی رانی هند، در پاسخ به این سوال که پیرو نظر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ملت ایران مذاکره را در سایه تهدید نمی پذیرد، آیا نباید میز مذاکره را ترک کنیم؟ گفت: «نه به این شکل نیست؛ ایشان درعین حال فرمودند مذاکره کنندگان به مذاکره خود با رعایت خطوط قرمز ترسیم شده ادامه دهند ولی به هیچ وجه زیر بار تهدید آمریکایی ها نروند».او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه «آمریکا در کنگره خود طرحی را در مرحله تصویب دارد که با تصویب آن، توافق نهایی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ در صورت تصویب این طرح، اقدام جمهوری اسلامی چه خواهد بود؟» گفت: «این یک بازی داخلی بین قوای مقننه و مجریه آمریکاست که متناسب با نیازهای قوه مجریه در صحنه بین الملل یا در مذاکره با ایران در پیش گرفته می شود».

ناگفته های فرودگاه شیراز

استقبال عجیبی بود. عجیب و البته به یادماندنی. «الهه کولایی» از هواپیما که پیاده می شود، در راهروی فرودگاه شیراز، خانم و آقایی به استقبالش می ‏آیند. ابتدا تصورش این بوده که بیرون فرودگاه مسایلی در جریان است و اینها برای حفاظت از او آمده اند. خانم و آقا خودشان را معرفی کرده اند، از «پلیس امنیت» اند و رفته رفته سر صحبت باز می شود. توصیه شان این است که با نخستین پرواز به تهران بازگردد. کولایی متحیر است و هنوز نمی داند چرا به جای دانشجویان دانشگاه شیراز، این آقا و خانم به استقبالش آمده اند. او را سوار خودرو شخصی می کنند و در باند فرودگاه تا پای هواپیما می برند. کولایی با خنده می گوید: «این نخستین باری بود که با ماشین شخصی من را توی باند هواپیما بردند و بدون بلیت سوار هواپیما کردند، مشخص است اینها با مقام های استانی هماهنگ شده بود».این روزها برهم زدن سخنرانی یا تهدید به عدم سفر به این شهر و آن شهر مد شده و شیراز و مشهد در رتبه نخست تهدید نیروهای تندرو قرار گرفته اند. الهه کولایی چندی پیش به دعوت دانشگاه شیراز عازم استان فارس شده بود که بنا به دلایل غیرمشخص، از قدم گذاشتن به خاک شیراز منع شد و از همان فرودگاه پس فرستاده شد. 

رهبر اکثریت کنگره آمریکا تندروها را ساکت کرد

اقدامات تندروهای آمریکایی، هم حزبی های شان را نیز به تنگ آورده و سرانجام کار به آنجا رسید که رهبر اکثریت سنای آمریکا «میچ مک کانل» برای پایان دادن به بحث لایحه کنگره در مورد توافق هسته ای با ایران رسما درخواست «ختم بررسی طرح» را مطرح کرد. زمانی از این اختیار استفاده می شود که بررسی یک طرح یا لایحه بیش از حد طولانی شود. براساس قوانین آمریکا زمانی که رییس اکثریت سنا درخواست ختم بررسی را مطرح می کند، این درخواست در صحن اصلی به رای گذاشته می شود؛ در صورتی که سه پنجم، یعنی ٦٠ سناتور به درخواست ختم بررسی رای مثبت دهند، بررسی طرح، مختومه اعلام می شود. در این حالت کنگره درنهایت می تواند ٣٠ ساعت دیگر برای بررسی طرح وقت بگذارد همچنین امکان افزودن متمم های تازه به طرح وجود نخواهد داشت.
تایید شد!

مرداد و شهریور سال 90 موجی از بهت و حیرت فضای عمومی کشور را دربر گرفت. خبر فساد اقتصادی 3 هزار میلیارد تومانی در آن برهه چیزی نبود که به راحتی برای عموم قابل هضم باشد. نکته جالب تر آنکه این فساد بی سابقه تا آن مقطع زمانی در صدارت دولتی به منصه ظهور رسیده بود که خود را دولت پاکدستان می خواند و از اساس رییس دولت با شعار مبارزه با فساد و اجرای عدالت، افکار عمومی را به خود متوجه کرده بود. در شبکه های اجتماعی و محافل غیر رسمی چند روز بود که شایعه یک اختلاس در وزارت علوم سابق بر سر زبان ها افتاده بود تا آنکه بالاخره معاون وزیر علوم در جمع خبرنگاران این موضوع را تایید کرد. مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان روز گذشته در جمع خبرنگاران و در حاشیه همایش مراکز بهداشت دانشگاه ها، گفت: صندوق رفاه در دوره گذشته در بخش سرمایه گذاری کنترل لازم را انجام نداده است و برخی از قراردادها واقعی نبودند. وی خاطرنشان کرد: ضمانت های بانکی برای قراردادها گرفته شده ولی برخی شرکت ها صوری بوده و امروز دیگر وجود ندارند. وی درخصوص جزییات تخلف نیز خاطرنشان کرد: درحال حاضر بازگشت سرمایه با مشکل مواجه شده؛ اصل پول 32 میلیارد تومان است.

مذاکره زیر شبح تهدید معنایی ندارد

مقام معظم رهبری جایگاه بی بدیل آموزش و پرورش و همچنین نقش بسیار مهم و تاثیرگذار معلم در تربیت نسلی باایمان، دانا، روشن بین، دارای اعتماد به نفس، پرنشاط و امیدوار را تبیین کردند. حضرت آیت الله خامنه ای تحقق چنین اهداف والایی را در گرو اجرای منسجم و کامل سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانستند. ایشان صبح روز چهارشنبه در دیدار وزیر و مسوولان آموزش و پرورش و جمع زیادی از معلمان سراسر کشور تاکید کردند: مسوولان دولت به ویژه مسوولان اقتصادی باید نسبت به آموزش و پرورش و مسایل معیشتی معلمان نگاه ویژه و فراتر از دستگاه های دیگر داشته باشند و بدانند هرگونه هزینه در این مجموعه، سرمایه گذاری برای آینده و ایجاد ارزش افزوده است. رهبر معظم انقلاب با اشاره به تهدیدهای اخیر مقامات رسمی آمریکا همزمان با برگزاری مذاکرات هسته ای تاکید کردند: من موافق مذاکره زیر شبحِ تهدید نیستم. مسوولان سیاست خارجی و مذاکره کنندگان باید خطوط قرمز و اصلی را به دقت رعایت کنند و همزمان با ادامه مذاکرات، باید از عظمت و هیبت ملت ایران نیز دفاع کنند و زیر بار هیچ تحمیل، زور، تحقیر و تهدیدی نروند.

دلایل انتشار خاطرات از زبان آیت الله

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیروز در دیدار اعضای بنیاد فرهنگی کاشان، این شهر را یک نمونه خوب برای استفاده از توانایی های مردم در جهت توسعه دانست و گفت: تحولات کاشان با توجه به همت مردم آن، به روز است. آیت الله هاشمی رفسنجانی در خصوص اهمیت واگذاری امور به مردم که در مطالب یکی از حاضران بود، توضیح داد: متاسفانه اول انقلاب، مدیریت بسیاری از مراکز مربوط به مردم، دولتی شد در حالی که اهمیت واگذاری امور به مردم بالاست. وی با اشاره به فضای آن روزها، گفت: از دید برخی در آن زمان تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی با ماهیت غیردولتی نوعی عدول از سیاست های انقلاب به حساب می آمد که امام راحل با تیزهوشی آینده این دانشگاه را تضمین کرد. رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با برشمردن دستاوردهای این دانشگاه یادآور شد: بزرگترین دانشگاه حضوری جهان با هزینه های مردم ایران تاسیس شد که نمونه خوبی از واگذاری امور به مردم است. هاشمی رفسنجانی با یادآوری صدر و ذیل اصل44 در قانون اساسی اول و دوم و دستور مقام معظم رهبری برای تدوین سیاست های کلی اصلاح این اصل گفت: متاسفانه روش اجرای این اصل موفق نبود. رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جواب قدردانی یکی از محققان از ایشان به دلیل ابتکار در تدوین کارنامه و خاطرات روزانه و انتشار آن در زمان حیاتشان، تاکید کرد: می خواستم مردم ایران در حال حاضر و تاریخ ایران آینده بداند که رییس مجلس، رییس جمهور، فرمانده جنگ و یکی از مسوولین نظام هر روز در انجام وظایف چه فعالیت هایی داشته و دارد.

مرتضوی به دنبال علنی بودن!

سومین جلسه دادگاه سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و رییس سازمان تامین اجتماعی دولت قبل دیروز برگزار و همچنان به جلسه بعد موکول شد.2 جلسه قبلی این دادگاه پنجم و هفتم اردیبهشت برگزار شده بود که در جلسه اول، دادگاه به پرونده تامین اجتماعی و در جلسه دوم به پرونده کهریزک پرداخت. سعید مرتضوی همچون2 جلسه گذشته معتقد است دادگاهش باید علنی برگزار شود. سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و رییس سازمان تامین اجتماعی دولت قبل روز گذشته در دادگاه کیفری استان تهران حاضر شد. در این پرونده گزارش تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی، بخش نقض شده رای شعبه 76 درباره مرتضوی و همچنین شکایت مجدد برخی اولیای دم کشته شدگان کهریزک از دادستان سابق تهران مورد رسیدگی قرار گرفت.بودن یا نبودن یک ائتلاف

در شرایطی که هر دو اردوگاه اصلاح طلبان و اصولگرایان در تدارک سازوکارهای خود برای انتخابات پیش رو هستند، یکی از مسائل تعیین کننده در صف آرایی انتخاباتی هر دو جناح، اظهاراتی است که گاه و بی گاه از سوی منتسبان به هر دو طرف مطرح می شود که می تواند در حرکت های پیش روی آن ها موثر باشد. موضوع شکل گیری ائتلافی بین اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل مساله ای است که چهره های مختلف سیاسی نگاه های متفاوتی درباره آن ارائه می کنند.حسین کمالی، رئیس کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیرکل حزب اسلامی کار در همین زمینه به «ابتکار» گفت: به طور کلی اصلاح طلبان و اصولگرایان دو تفکر کاملا جدا از هم را نمایندگی می کنند. با این حال وقتی بین دو جریان، افکار و اهداف به هم نزدیک و بر هم منطبق شود و نقاط مشترکی باشد، می توان به همراهی هم فکر کرد. امروز در هر دو جریان بحث ائتلاف بین معتدل ها وجود دارد. وزیر کار دوران سازندگی و اصلاحات افزود: فکر نمی کنم به طور رسمی چنین اتفاقی بیفتد، اما به طور غیررسمی شاید چنین ائتلافی شکل بگیرد. کمالی ردصلاحیت کاندیداهای اصلاح طلبان را در وقوع این امر موثر دانست و اظهار کرد که در صورت بروز گسترده چنین اتفاقی، شاید اصلاح طلبان به ائتلاف و حمایت از اصولگرایان معتدل تمایل پیدا کنند. فاطمه راکعی نماینده مجلس ششم و از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی و دبیر کل زنان مسلمان نیز در این باره به برنا گفته است: قطعا اصولگراها لیست خودشان را خواهند داشت و اصلاح طلبان هم لیست خود را، ولی شاید دیدید به دلایل خاصی در لیست اصلاح طلب یک اصولگرایی که خادم بوده مدیریت و یا تخصصی دارد و مورد اعتماد بوده و رفتارش انسانی و اصولی بوده هم باشد. وی درباره ائتلاف اصولگرایان با اصلاح طلبان افزود: من امیدوارم این اتفاق بیفتد. خوشبختانه اکنون اصلاحات به قدری گسترده شده و به قدری تجارب تلخ و شیرین در این سال ها داشته دیگر آزموده شده ایم. 

اجرای مرحله دوم حذف یارانه پر درآمدها

با توجه به نزدیک شدن زمان واریز پنجاه و یکمین مرحله یارانه نقدی مربوط به اردیبهشت ماه، زمان اجرای مرحله دوم حذف یارانه پردرآمدها نیز فرامی رسد. دولت یازدهم که از سال قبل حذف یارانه پردرآمدها را آغاز کرده بود و به همین خاطر این افراد در سال جاری نیز از فهرست یارانه بگیران خط خوردند لذا انتظار می رود در ماه های آتی به ویژه اردیبهشت ماه با تصویب آیین نامه مربوطه توسط دولت فهرست خط خورده ها از یارانه بگیران افزایش یابد.هرچند هدفمندسازی یارانه در تاریخ 27 آذر 1389 توسط دولت قبل کلید خورد اما پرداخت همگانی یارانه نقدی سبب شد تا این قانون که پس از سال ها کشمکش اجرایی شده بود نه تنها با شکست مواجه شود بلکه مشکلات تازه ای را برای اقتصاد ایران ایجاد کند.اما دولت یازدهم که وارث پرداخت همگانی یارانه از دولت قبل بود از همان روزهای آغازین فعالیت خود برنامه هایی را برای حذف یارانه خارج نشینان و پردرآمدها اعلام و برهمین اساس مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها را از 20 فروردین 1393 و با ثبت نام از متقاضیان این مرحله آغاز کرد. این مرحله از طرح با مجوزی که از جانب مجلس شورای اسلامی در چارچوب تبصره 21 قانون بودجه سال 1392 به دولت داده شده بود، دولت را موظف کرد با سازوکاری که مورد نظر خودش است، این مرحله را به انجام برساند.هرچند دولت اقداماتی را در این سال برای شناسایی خانوارهای پردرآمد آغاز و ثروتمندان را به خود انصرافی دعوت کرد اما در نهایت تنها تعداد محدودی از خانوارهای متمول از دریافت یارانه انصراف دادند و برهمین اساس مشکلات یارانه ای دولت همچنان باقی ماند.این وضعیت نابسامان ادامه داشت تا اینکه مجلس با تصویب و تکلیف مصرح در بند 'ح' تبصره 20 قانون بودجه سال 94 کل کشور، دولت را موظف کرد که یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند.همچنین دراین بند آمده است خانوارهای پردرآمد به تشخیص دولت و براساس شرایط اقلیمی، بعد خانوار و محل سکونت و میزان درآمد تعیین خواهند شد.علاوه بر این براساس قانون بودجه سال 1394 میزان درآمد هدفمندسازی یارانه ها از 42 به 39 هزار میلیارد تومان برای توزیع نقدی کاهش یافته و این در حالی است که حدود 76 میلیون متقاضی یارانه نقدی در کشور وجود دارد.با توجه به مشکلات و چراغ سبز مجلس از فروردین ماه امسال کار شناسایی افراد پردرآمد و حذف این خانوارها که از سال 92 کلید خورده بود، به مرحله اجرا درآمد.برهمین اساس دولت از اسفندماه سال گذشته تا کنون برابر اعلام علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، یارانه نقدی 200 هزار نفر را قطع کرده و به گفته ابوالحسن فیروز آبادی قائم مقام وزیر کار تا پایان امسال یارانه نقدی 6میلیون نفر دیگر قطع خواهد شد.علاوه بر این، قانون بودجه امسال به صراحت تاکید دارد تا مبلغ 39 هزار میلیارد تومان از کل درآمد 48 هزار میلیارد تومانی ناشی از آزادسازی قیمت حامل های انرژی صرف پرداخت نقدی و غیرنقدی شود که باید حداقل نسبت به سال گذشته 3 هزار میلیارد تومان از یارانه نقدی پرداختی کم شود به عبارتی دست کم 5 میلیون نفر نباید دیگر ماهانه 45 هزار و 500 تومان دریافت کنند.البته نمایندگان مجلس در همین قانون 4 معیار را برای دولت در حذف یارانه نقدی خانوارهای پردرآمد تعیین کرده که این معیارها عبارت از شرایط اقلیمی، بعد خانوار، محل سکونت و میزان درآمد است اما تشخیص اینکه کدام خانوار در سبد یارانه نقدی بگیران باقی خواهد ماند، با دولت است.

خطر خشکسالی بیخ گوش کشور

جالب است که این نکته یادآوری شود که خشکسالی پدیده ای نیست که امروز بیاید و فردا برود و دیگر هرگز برنگردد بلکه پدیده ای است که تکرار می شود و در دو دهه اخیر، 13 سال خشکسالی هایی با شدت و ضعف متفاوت را به ارمغان آورده است. ارمغانی که فکر کردن به آن هم حتی آزارمان می دهد. در یک دهه اخیر، بارها و بارها هشدارهایی را در مورد خشکسالی هایی که تمام ایران را دربرخواهد گرفت، داده شد. اما در این میان مصرف بی رویه ایرانیان، راه را برای رسیدن به این پدیده دردناک هموارتر ساخت. کارشناسان، به خصوص در ماه های اخیر از آغاز خشکسالی در ایران و وقوع این پدیده در آینده نزدیک اظهار نگرانی کرده اند. علی، یکی از همان ایرانی هایی است که دل خوشی از شنیدن اخبار خشکسالی ندارد. وی در گفتگو با خبرنگار روزنامه ابتکار می گوید: نمی دانم چرا به این نتیجه رسیده ام که نباید به همت مسئولان اتکا داشت. برای اینکه تا الان هم در این راستا هیچ حرکتی را شاهد نبوده ایم. سازمان محیط زیست، بارها در این زمینه هشدار داده است. فعالان محیط زیست هم این بحران را به ما یادآوری می کنند اما هر بار مسئولان با توجیهات خاص دوست ندارند این هشدارها را جدی بگیرند. این مورد حس می شود که هر مسئولی در پی تصدی کرسی و میزی برای خود است. همانطور که این هشدارهای بی فایده را تا امروز شاهد بوده ایم. گزارشاتی که سازمان های جهانی منتشر می کنند، ندای خوبی نمی دهد. حدود سال دیگر، 40 سال دیگر، خاورمیانه و ایران با 30 سال خشکسالی شدید مواجه خواهد بود. دامنه این خشکسالی در سال های اخیر آغاز شده است. گفتنی است، تا 90 سال آینده میزان بارش کاهش و میزان دما افزایش می یابد ضمن آنکه سفره های آب زیرزمینی نیز از بین می روند. در این راستا بد نیست بدانید که حیوانات وحشی، به لحاظ کمبود آب و غذاب کافی، کوچ و مهاجرت خود را آغاز خواهند کرد. آسیب پذیری شکار، افزایش پیدا می کند. بیماری ها و تنش در گونه های در معرض خطر زیاد می شود. باروری و جمعیت وحوش در حال انقراض محلی کاهش می یابد. بیماری های مختلف در بین حیات وحش و مرگ و میر بیشتر در نتیجه افزایش ارتباطات با تولیدات کشاورزی از قبیل استفاده از حیوانات از مزارع و خشک شدن اکثر زیستگاه های آبی طبیعی و انسان ساخت که زیستگاه پرندگان مهاجر و کنار آبزی است بروز پیدا می کند. نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار