کد خبر: ۵۹۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
صفحه اول روزنامه های صبح کشور
صفحه اول روزنامه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شنبه (۲۳/ ۰۳ /۱۳۹۴)و خلاصه عناوین روزنامه ها
سازمان های جاسوسی علیه برنامه هسته ای ایران سند سازی کرده اند

سفیر و نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران در وین از سندسازی سازمان های جاسوسی در آمریکا علیه برنامه صلح آمیز هسته ای ایران سخن گفت و ادعاهای مطرح شده مبنی بر انجام فعالیت های ممنوع در منطقه مریوان را در همین راستا ارزیابی کرد. به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ «رضا نجفی» درباره اتهام های بی اساس با عناوینی چون ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران این موضوع را به رسمیت نمی شناسد. 'ما بارها در موارد مختلف اعلام کرده ایم که اسناد جعلی است و سازمان های جاسوسی در آمریکا علیه برنامه های هسته ای ایران سند سازی کرده اند. مورد اخیر مطروحه در دادگاه های آمریکا با عنوان عملیات ملی نیز بر این امر صراحت دارد.' سفیر و نماینده جمهوری اسلامی در آژانس ؛ همچنین به ادعای اخیر آژانس مبنی بر انجام فعالیت های ممنوع در منطقه مریوان ایران اشاره کرد و گفت: ما اعلام کردیم که حاضریم بازرسان آژانس را به منطقه مریوان ببریم و به هر نقطه ای که می خواهند دسترسی مدیریت شده بدهیم اما آژانس هیچ پاسخی نداشت. این نشان می دهد اطلاعات نادرستی به آژانس داده شده است. نجفی درباره نشست روزپنجشنبه شورای حکام اژانس گفت: در مجموع اکثر کشورها در حمایت از توافق های اخیر صحبت و اظهار امیدواری کردند که مذاکرات هسته ای تا پایان ماه ژوئن به سرانجام برسد. 

جک استراو: ایران بزرگتر از آن است که بتوان آن را به حاشیه راند

وزیر اسبق خارجه انگلیس با بیان اینکه ایران بزرگتر از آن است که بتوان از لحاظ راهبردی آن را به حاشیه راند، توصیف ایران به عنوان محور شرارت را جدی ترین خطای سیاست خارجی جورج بوش دانست. جک استراو از انگلیس خواست روابط عادی با ایران را از سر بگیرد. وی با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ گفت: امیدوارم و دعا می کنم که توافق حاصل شود و اگر چنین توافقی وجود داشته باشد، تا اندازه زیادی به خاطر شجاعت و بصیرت باراک اوباما و حسن روحانی است. وی تاکید کرد، ایران بزرگتر از آن است که بتوان از لحاظ راهبردی آن را به حاشیه راند. این کشور از جامعه بین الملل خارج نخواهد شد و اکنون زمان آغازی جدید است.

رهبر معظم انقلاب در گذشت نماینده گیلان در مجلس خبرگان را تسلیت گفتند

درپی درگذشت روحانی عالیقدر مرحوم آیت الله آقای امینیان نماینده گیلان در مجلس خبرگان و امام جمعه شهرستان آستانه اشرفیه،رهبر معظم انقلاب پیام تسلیتی صادر کردند.
متن پیام آیت الله العظمی خامنه ای به شرح زیر است:

بسمه تعالی

درگذشت روحانی عالیقدر مرحوم حجه الاسلام والمسلمین جناب آقای امینیان نماینده ی گیلان در مجلس خبرگان و امام جمعه ی فاضل و خدوم آستانه ی اشرفیه را به مردم وفادار و عزیز آن خطه ی ارزشمند و به همه ی ارادتمندان و شاگردان آن مرحوم و جامعه ی علمی گیلان و به طور ویژه به خاندان محترم و بازماندگان گرامی ایشان تسلیت می گویم. وزانت علمی و آراستگی اخلاقی و متانت و ادب رفتاری در آن روحانیِ محبوب سرمایه ای معنوی برای گیلان بود و فقدان آن خلائی است که به توفیق الهی و به همّت دانشوران باید جبران شود انشاالله. رحمت و مغفرت الهی را برای آن مرحوم مسألت می نمایم.

750هزار نفر امسال وارد دانشگاه های دولتی و غیر انتفاعی می شوند

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: کنکور ۹۴در صحت و سلامت برگزار شد و تاکنون گزارشی از مشکل یا مسئله ای از حوزه های امتحانی گزارش نشده است. دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با مهر افزود: بر اساس آخرین آماری که دریافت کردیم بیش از ۹۰درصد از داوطلبان کارت ورود به جلسه آزمون خود را دریافت کردند که با توجه به برگزاری آزمون در بعدازظهر دیروز جمعه ۲۲خردادماه، آمار نهایی غایبان در روزهای آینده مشخص می شود. وی یادآور شد: کلید اولیه سئوالات روز یکشنبه ۲۴خردادماه بر روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: حدودا ۴۰درصد شانس قبولی برای داوطلبان گروه های آموزشی علوم تجربی وجود دارد. دکتر ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره وضعیت ظرفیت خالی دانشگاه ها گفت: ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری تاکنون بیش از 750هزار نفر اعلام شده است که بیشترین ظرفیت در گروه علوم ریاضی و فنی با 260هزار نفر، گروه علوم انسانی با 215هزار نفر و گروه علوم تجربی با 202هزار نفر است.

90درصد گرد و غبار تهران منشا محلی دارد

مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبارسازمان حفاظت محیط زیست از تخصیص اعتبار ۵۷۰ میلیاردتومانی مقابله با ریزگردها خبر داد و گفت: باید نظارت ها قوی و متمرکز شود و به طور جدی به دنبال احیای تالاب ها به عنوان یکی از عوامل کنترل موثر باشیم. ضیاالدین شعاعی مدیر طرح ملی مقابله با گرد و غبارسازمان حفاظت محیط زیست گفت: 90 درصد غبار تهران منشاء محلی دارد بنابراین استانداران باید برای کلانشهرها طرح مدیریت جامع را تهیه کنند. وی گفت: در آبان ماه سال گذشته ستادی برای هماهنگی بین دستگاهی تشکیل شد چرا که تعدد آرا و وظایف باعث شده بود در مقابله با پدیده گرد و غبار انسجام لازم را نداشته باشیم بنابراین ستاد در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد و وظیفه اصلی آن هماهنگی بین دستگاهی است . شعاعی با بیان این که تشکیل ستاد مبارزه با گرد غبار اولین حرکت اساسی برای شناخت منشا گرد و غبار در کشور و خارج از کشور بود، گفت: گرد و غبارها دو منشا داخلی و خارجی دارند؛ گرد و غبار با منشا خارجی از برخی کشورهای همسایه و گرد و غبار با منشا داخلی از چند استان از جمله خوزستان، ایلام، هرمزگان، سیستان و بلوچستان نشات می گیرد.


روحانی در نیمه راه

آن صبح که مقابل پله های وزارت کشور ایستاد تا کاندیدای ریاست دولت یازدهم شود، آن عصر که خبر پیروزی اش را شنید، آن شب که شادی مردم از آمدنش را در خیابان ها دید و بازهم آن صبح که در مقابل میلیون ها چشم به عنوان رییس جمهور سوگند یاد کرد، می دانست که راهش دشوار است اما امروز صبح که پله های نهاد ریاست جمهوری را بالا می رود معترف است که راه دشوارتر از آن بوده که آن روزها تصورش را می کرده است. حسن روحانی در روزهایی که عمر دولتش به ٧٣٠ روز نزدیک می شود با آن مردی که در مناظرات تلویزیونی با زبان صریح و برنده اش نظرها را به خود جلب کرد تفاوت های اساسی دارد. حسن روحانی حالا در شرایطی به پایان دو سالگی دولتش می رسد که بسیاری از آن اتفاقاتی را که حتی فکرش را نمی کرد تجربه کرد. سیاست خارجی شد پله اولش. همان جایی که تجربه کار در آن را داشت، بهترین ها را انتخاب کرد. در آستانه ورود به سه سالگی مذاکره کنندگان منتخبش مذاکرات فشرده دارند و منتقدانش تجمعات خیابانی فشرده تر علیه او. پله دوم شد اقتصاد، همان که در آن هشت سال آسیب دیده بود و می گفتند ویرانه ای از آن مانده بود. کنترل تورم شد کارویژه دولت که از آن نتیجه هم گرفت. سیاست داخلی اما مغفول مانده بود. دولتش سخت سرگرم شده بود. هدیه مجلس به دولتش در آستانه یک سالگی، عزل یک وزیر بود و پس از آن سریال ادامه دار معرفی وزیر علوم آغاز شد. سیل سوال و تذکر بود که برای دولتمردانش می آمد و مجلس شده بود خانه دوم وزرایش. کار سخت بود. مصوباتی که به او ارث رسیده بود. از شهرستان ها گرفته تا دردسر بزرگ دولت یعنی «یارانه ها» که آنها را نه می شد اجرا کرد و نه می شد اجرا نکرد. این شاید چندمین «دوراهی» بود که حسن روحانی بر سر آن گیر می کرد. تخلفات گذشته بسیار بودند، ترجیح داد کمتر به مردم بگوید تا «ناامید» نشوند، منتقدانش قدرت داشتند. 

حکم مهدی هاشمی ١٠ سال حبس

حکم مهدی هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه اعلام شد. چهارمین فرزند رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام حالا دومین فرزند او است که روانه زندان می شود. حکم ١٠ سال زندان برای او روز چهارشنبه به دفتر وکیلش ارسال شد. سخنگوی قوه قضاییه ١٠ سال حبس را برای سه اتهام «اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی» عنوان کرده است و وکیل مهدی می گوید که او از ١٢ اتهام در ١٠ اتهام تبرئه شده بوده است. حالا فرزند ٤٦ ساله آیت الله است که با حکمی مواجه شده که می گویند برای اجرایش مشکلی ندارد اما به آن اعتراض دارد. مهدی هاشمی رفسنجانی شاید پرحاشیه ترین فرزند آیت الله بود. محاکمه اش اما همچون فائزه دیگر فرزند او قانونی جلو رفت. هرچند روز یک بار به دادگاه می رفت و درست در روزهایی که انتظار رسیدگی به تقاضای اعتراض به صلاحیت قاضی پرونده تجدید نظر را داشت حکم صادر شد. حکمی که وکلایش حالا می خواهند تقاضای اعاده دادرسی بدهند و به آن هم امیدوارند. خبر را روز پنجشنبه محسنی اژه ای داد و از محکومیت مهدی هاشمی به ١٠ سال حبس خبر داد. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه آیین تودیع و معارفه رییس کل دادگستری استان گلستان در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تایید حکم دادگاه بدوی برای مهدی هاشمی و در نظر گرفتن اشد یکی از جرایم براساس ماده ١٣٤ مجازات اسلامی، وی به ١٠ سال حبس محکوم شد. وی افزود: براساس ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی در جرایم موجب تعزیر هرگاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرایم حداکثر مجازات مقرر را حکم می کند و هرگاه جرایم ارتکابی بیش از سه جرم باشد مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می کند. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجرا است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجرا شود، مجازات اشد بعدی اجرا می شود. سخنگوی قوه قضاییه همچنین تاکید کرد: سه جرم اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی برای مهدی هاشمی تایید شده اما در پرونده، ١٢ کیفرخواست وجود داشت که در تجدید نظر و ارایه کیفرخواست برخی آنان در هم ادغام شد و در برخی موارد هاشمی از جرم تبرئه شد. 

ناگفته هایی از ١٢ سال مذاکره هسته ای

شاه بیت سخنان هر دو نفر یک جمله است: «پرونده هسته ای ایران پرونده ای ملی است که نباید با نگاه های جناحی و سیاسی زخم خورده شود.» محمد سعیدی را همه با عنوان معاون سابق برنامه ریزی، بین الملل و امور مجلس سازمان انرژی اتمی ایران می شناسند که در آذرماه ١٣٨٨ از سمت خود استعفا کرد. دیپلماتی که از آغاز پرونده هسته ای ایران به مدت پنج سال عضو ثابت مذاکرات بود اما در سال های پس از استعفا عادت به اظهارنظرهای جنجالی نداشته و تنها به ضرورت سخن گفته است. سیروس ناصری از اعضای ارشد تیم مذاکره کننده ایران در دولت محمد خاتمی بود. علاوه بر این نمایندگی ایران در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو و عضویت در تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات قطعنامه 598 شورای امنیت هم در کارنامه سیاسی وی به چشم می خورد. ناصری و سعیدی هفته گذشته در نشست تحلیلی برای بررسی روند پرونده هسته ای ایران از دوران اصلاحات تا دولت یازدهم که به ابتکار جمعی از اهالی رسانه و به میزبانی خبرگزاری ایلنا برگزار شد، حاضر شدند و از فراز و فرودهایی گفتند که این پرونده در ١٣ سال گذشته و در دولت های مختلف پشت سرگذاشته است. ناصری در سخنان خود بارها تاکید می کند که پرونده هسته ای ایران بحرانی ساخته و پرداخته غرب است و برای حل آن به همدلی و وفاق ملی نیاز است. مذاکره کننده سابق کشورمان از فشارهای حقوقی و سیاسی می گوید که به دلیل اسناد جعلی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی بر ایران در این سال ها تحمیل شده است. در آن سوی میز هم محمد سعیدی از روزهای سختی می گوید که ایران به دنبال افزایش توانمندی خود در حوزه هسته ای بود و جهان درها را به روی تهران بسته بود تا ایران را از منظر فنی در اتاقی تیره و تاریک نگه دارد. از رویای تولید UF٦ می گوید و روزی که ایران نه تنها به این فناوری با تکیه بر دانش بومی دست یافت بلکه در زمره معدود کشورهای فعال در حوزه چرخه سوخت هم قرار گرفت.

پیام انقلاب امام (ره)، همه انسان ها را خطاب قرار می دهد

یادگار امام(ره) در ادامه سفر خود به برزیل در شهر کریچیبا حاضر شد و نخستین نمایشگاه صنایع دستی ایران در برزیل را افتتاح کرد. به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی با اشاره به اینکه «یک مسلمان باید در زندگی به روابط فردی و اجتماعی خود بیندیشد» خطاب به جوانان حاضر در جلسه اظهار کرد: در حیطه روابط فردی همیشه خدا و ارتباط با خدا را فراموش نکنید و در روز برای خود ساعاتی را قرار دهید که با او سخن بگویید. وی افزود: با خدا همان گونه که با خودتان و پدران تان سخن می گویید حرف بزنید و حضور او را همیشه در زندگی خویش احساس کنید. یادگار امام با اشاره به روابط اجتماعی انسان ها در کشورهای غیراسلامی، مهم ترین وظیفه مسلمانان در این کشورها را حفظ اجتماعات خود دانست و گفت: آنچه تضمین کننده آینده فرزندان تان است همین حضور در اجتماعات اسلامی است؛ حسینیه ها و مساجد را خالی نکنید و با هم در زمینه های مختلف گفت وگو کنید. سیدحسن خمینی با ذکر خاطراتی از زندگی امام(ره) گفت: پیام انقلاب امام ابدا منحصر به ایران نبوده و نیست؛ امام ایرانی بود و در ایران انقلاب کرد، اما پیام انقلابش همه انسان ها را خطاب قرار می دهد؛ همچنان که پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) عرب بود و در حجاز به تبلیغ دین پرداخت اما پیامش جهانی بود. یادگار امام، پیام انقلاب ایران را بازگشت به معنویت و نفی ظلم دانست و یادآور شد: امروز در میان شیعیان این یک افتخار است که هرجا مظلومی هست جمهوری اسلامی ایران نیز در آنجا حاضر است و از مظلوم حمایت می کند، سیدحسن خمینی با اشاره به استمرار راه امام در ایران گفت: به لطف خدا شیعیان خارج از کشور و خصوصا شیعیان غیور لبنانی پیام انقلاب را دریافت کرده اند و در تمام دنیا توانسته اند پرچمدار راستین خط فکری امام باشند. 

اصلاحات به بن بست نرسیده است

شاید بشود با خیلی ها کتاب اصلاحات را ورق زد و این را بازخوانی کرد که از عرش نشینی تا فرش نشینی اصلاح طلبان در قدرت چه اتفاقاتی افتاد، اما شکی نیست که بازخوانی کاملی نخواهد بود. همین است که باید نشانی اصلاح طلبانی را دنبال کرد که حرف و عمل شان در میان اصلاح طلبان اثرگذاری بیشتری داشته و قصه اصلاحات را بهتر از هر کسی می دانند. محمدرضا خاتمی از جمله این دسته از اصلاح طلبان است؛ کسی که به گفته خودش به حکم نسبت برادری با رییس دولت اصلاحات دبیرکل یکی از اثرگذارترین احزاب اصلاح طلب شد و در مجلس ششم نایب رییسی مجلس را تجربه کرد؛ مجلسی که حرف و حدیث های زیادی را در تاریخ سیاسی پس از انقلاب بر جای گذاشت. حالا پس از سال ها با محمدرضا خاتمی درباره دیروز و امروز و فردای اصلاحات به گفت وگو نشستیم و از هر دری با او سخن گفتیم. با طرح خروج از حاکمیت عباس عبدی در اوج دولت اصلاحات شروع کردیم و با محافظه کار شدن برخی اصلاح طلبان مصاحبه را تمام کردیم. محمدرضا خاتمی که امروز در بیمارستان امام خمینی مشغول طبابت است با گشاده رویی و طمانینه به پرسش های ما پاسخ داد؛ پرسش هایی که شاید در انتهای این گفت و شنود با خنده بگوید: «این مصاحبه از بازجویی اطلاعات سخت تر بود.»کامیابی و ناکامی دولت روحانی

اکنون حدود دو سال از عمر دولت تدبیر و امید می گذرد. این دولت «اعتدال» را شعار خویش قرار داد و ظاهراً منظور از این شعار، «مدیریت عقلانی» بود. یعنی میانه روی در مشی و تعقل در رفتار. این روزنامه به شرح ناکامی ها و کامیابی های دولت یازدهم پرداخته است.

مخالفان تحزب به دنبال حزب

وقتی کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت نهم در مصاحبه ای از عدم ارتباط با حزبی جدید با نام «یکتا» را داد، توجه ها به فعالیت چراغ خاموش بانیان این حزب برای حضور در عرصه سیاسی کشور جلب شد. «جبهه یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی» نام تشکلی از برخی وزرا و مدیران دولت های نهم و دهم است که با عنوان یاران احمدی نژاد شناخته می شود. کسانی که با بهره مندی از سودای شهرت، هوای نمایندگی دوره دهم مجلس شورای اسلامی را دارند و تلاش می کنند به جای کار پراکنده و جزیره ای، خود را در قالب یک ساختار و جبهه سیاسی جدید بازتعریف کنند؛ بازتعریفی که هم بتواند از ضعف های دولت احمدی نژاد فرار کند و هم از محبوبیت و سبد رای احتمالی وی در بخش هایی از جامعه بهره برد. محمود احمدی نژاد جزو چهره های سیاسی است که به کار حزبی اعتقادی ندارد و این را بارها با گفتار و رفتار خود نشان داده است. رئیس جمهوری دولت های نهم و دهم با ادعای طرح گفتمانی جدید در فضای سیاسی، حتی از حامیان اصولگرای خود فاصله گرفت و تلاش کرد خود را وابسته به هیچ جریان سیاسی نداند. احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری اش در همایشی با حضور مسوولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، درباره کار حزبی و تحزب گفت: «آرمان ما کجاست؟ آیا انقلاب کردیم که یک عده یک زمانی حکومت کنند و بعد آن عده کنار بروند و عده دیگر بیایند و چند حزب و دسته ایجاد شود؟ آیا برای این امر نیاز بود آن قدر مجاهدت و فداکاری شود و شهید داده شود؟ از روزی که جناح بندی درست شد فاتحه برخی از آرمان ها خوانده شده است و این مساله چقدر ضربه زد». وی همچنین گفت: «نظام یک حزب بیشتر ندارد و آن حزب حقیقی است. البته دیگران نیز آزاد هستند که فعالیت کنند مخالف نیستیم، ولی اصالت ندارند. ولی یک حزب بیشتر نیست و آن حزب ولایت و انقلاب است. از روزی که انقلاب را دو شقه کردند برخی از آرمان های الهی را در داخل خفه کردند». این اظهارات در کنار رویکرد عملی احمدی نژاد به ادامه حضور در فضای سیاسی نشان می دهد که وی قائل به کار حزبی نبوده و نیست.

این «ندارد» و آن نیز هم

حسش نیست، رد داده، گیر نده، وات د فاز، ما رو گرفتی، عجیجم ... . اینها چند نمومه اصطلاحاتی است که امروزه از زبان جوانان و نوجوانان کم نمی شویم. برخی از این واژگان و جملات تاریخ انقضا دارد ولی بسیاری از آن ها چنان در زبان و ادبیات فارسی جا خوش می کنند که حتی یافتن ریشه و زمان پیدایش آنها چندان آسان نیست. خیلی از جملاتی که امروز به کار می بریم، چنین سرگذشتی دارد. شاید کمترین مشکل این تغییر شکل سخن گفتن که در بعضی مواقع حتی اخلاق را نشانه می رود، بیگانه شدن نسل امروز با متون ادبی گذشتگان باشد. دکتر امان الله قرایی مقدم در این باره به خبرنگار ابتکار می گوید: این رفتار ها دلایل فرهنگی و اجتماعی دارد. جوانان در طول تاریخ همیشه نوگرا، نوجو و نوخواه بوده اند. در بسیاری از کشور ها به ویژه ژاپن از سال 1948 به بعد کوشیدند که از فرهنگ، زبان و ارزش های ملی خود پاسداری کنند. آن ها می گفتند باید ژاپنی بمانیم ولی از تمدن غرب عقب نیفتیم. البته نمی شود گفت که جوان ژاپنی امسال با جوان ژاپنی 10 سال پیش تفاوتی ندارد. در این جا نقش تربیتی بسیار مهم است. ما خودمان جوانان را به سمت موسیقی غربی چون راک، رپ، متال و ... برده ایم. وقتی جوان دنبال این سبک موسیقی ها برود، مویش دم اسبی می شود، بدنش را خالکوبی می کند، از واژگان رکیک و بی ریشه استفاده می کند. در گذشته جوانان از به کار بردن اصطلاحات و واژگان رکیک بین خانواده شرم داشتند ولی امروزه شاهد هستیم که به راحتی این واژگان به درون خانه ها راه یافته است و چه بسا بزرگترهایی جهت هم نوایی با جوانان شکل سخن گفتنشان را تغییر داده اند. دکتر قرایی در ادامه می گوید: در ایران به دلیل بی قاعدگی و نقص آموزشی و پرورشی و تربیتی شاهد چنین الگو برداری های غلطی از سوی جوانان بوده ایم. رسانه ها و تلویزیون، علی الخصوص برنامه های ورزشی و فوتبالی نقش بسیار زیادی در این الگو دهی داشته اند. افزون بر آن شبکه های اجتماعی، چت کردن و جوک سازی هم تاثیر به سزایی در شکل گیری این روند داشته است. این روزها از هر 50 واژه که جوانان می گویند، 30 تایش را نمی فهمیم. جوانان برای خودنمایی و خود بزرگ کردن این گونه حرف می زنند. می خواهند بگویند شما را به خدا به ما توجه کنید. این ها از کمبود های عاطفی و روانی سرچشمه می گیرد و معمولا بین طبقات پایین و متوسط اتفاق می افتد. تحصیلات، شغل و نحوه ی بیان خانواده ها بسیار بر گفتار جوانان تاثیر گذار است. خوش بختانه این گونه جوانان در اکثریت نیستند و یک گروه اقلیت را تشکیل می دهند. بیشتر آن ها هنگام حرف زدن با گروه هم سالانشان این گونه سخن می گویند. در واقع آموزش و پرورش فقط در مدرسه نیست. بلکه در جامعه، خیابان و بین هم سالان است.

در اندیشه تحقق یک آرزو

تیم ملی والیبال ایران در دوگانه سوم خود در رقابت های لیگ جهانی 2015 باید در کازان به مصاف روسیه، قهرمان المپیک برود. لیگ جهانی والیبال 2015 در حال برگزاری است و در گروه یک، هشت تیم برتر این رقابت ها یعنی تیم های برزیل، ایتالیا، صربستان و استرالیا به مصاف یکدیگر می روند تا سه تیم از این گروه به مرحله نهایی این رقابت ها که به میزبانی برزیل برگزار می شود، صعود کنند. در گروه دوم این رقابت ها نیز آمریکا، قهرمان لیگ جهانی والیبال سال 2014، روسیه، قهرمان سال 2013 لیگ جهانی و المپیک 2012 لندن و لهستان، قهرمان جهان در سال 2014 با تیم ملی والیبال ایران همگروه هستند. تیم ملی والیبال ایران تاکنون 4 مسابقه برگزار کرده است که حاصل آن تنها کسب یک امتیاز بوده است که با این حال تیم ایران بالاتر از روسیه و در مکان سوم جدول رده بندی قرار دارد. شاگردان بوبان در دوگانه نخست خود در لس آنجلس برابر آمریکا قرار گرفتند و با نتایج مشابه 3 بر یک مغلوب حریف خود شدند. تیم ایران از آنجا به لهستان رفت تا برابر تیم ملی این کشور قرار بگیرد؛ ملی پوشان ایران در بازی نخست با نتیجه 3 بر یک و در بازی دوم برابر لهستان با نتیجه 3 بر 2 بازنده شدند تا حاصل 4 مسابقه تیم ایران کسب یک امتیاز باشد. حالا ملی پوشان ایران باید در دوگانه سوم خود برابر روسیه قرار بگیرند؛ تیمی که وضعیت بهتری نسبت به ایران ندارد. البته روس ها در 4 بازی اخیر خود نشان دادند که دنبال اهداف دیگری غیر از موفقیت در لیگ جهانی هستند که شاگردان بوبان می توانند از این موضوع استفاده کنند. تیم روسیه در دو بازی اول خود در خاک لهستان برابر شاگردان آنتیگا قرار گرفت که حاصل آن دو شکست با نتایج 3 بر صفر و 3 بر 2 بود. روس ها در دو بازی دوم خود در آمریکا به مصاف شاگردان اسپرو رفتند که در آن دو مسابقه هم با نتایج 3 بر یک و 3 بر صفر بازنده شدند و حالا باید از ایران میزبانی کنند.

مهدی هاشمی از اتهام جاسوسی تبرئه شد

سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت مهدی هاشمی به 10 سال حبس خبر داد. حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در حاشیه آئین تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان گلستان در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تائید حکم دادگاه بدوی برای مهدی هاشمی و در نظر گرفتن اشد یکی از جرائم براساس ماده 134 مجازات اسلامی، وی به 10 سال حبس محکوم شد . وی افزود: براساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به این که از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می نماید. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجراء شود، مجازات اشد بعدی اجراء می گردد. سخنگوی قوه قضائیه هم چنین تاکید کرد: سه جرم اختلاس، ارتشا و مسائل امنیتی برای مهدی هاشمی تائید شده اما در پرونده، 12 کیفرخواست وجود داشت که در تجدید نظر و ارائه کیفرخواست برخی از آنان در هم ادغام شد و در برخی موارد هاشمی از جرم تبرئه شد. محسنی اژه ای در خصوص میزان مجازات نهایی برای این پرونده اظهار کرد: در مورد اختلاس اگر همراه با جعل باشد قانون بین 7 تا 10 سال زندان در نظر گرفته و اگر همراه با جعل نباشد بین 5 تا 10 سال پیش بینی شده، در مورد رشوه اگر از مبلغی که قانون مشخص کرده و در این پرونده این بیشتر از حد قانون بوده بین 5 تا 10 سال زندان پیش بینی شده و در مسائل امنیتی نیز برای مجرم بین 2 تا 5 سال زندان پیش بینی شده که در این پرونده اختلاس و ارتشا هر یک 10 سال حبس و مسائل امنیتی 5 سال حبس را شامل می شود. وی گفت: در نهایت با توجه به همان ماده 134 اجرای حکم که اشد یکی از جرائم است، 10 سال زندان برای مهدی هاشمی اجرا می شود.

مذاکره کنندگان هسته ای را زیر سوال نبرید

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اهمیت و حساسیت مساله هسته ای از منتقدان خواست مذاکره کنندگان هسته ای را زیر سوال نبرند. آیت الله سیداحمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه دیروز تهران اظهار کرد: مساله هسته ای از مسائل حساس سیاسی در کشور است و همه به خودشان اجازه می دهند در این باره اظهارنظر کنند که البته حقشان است. وی افزود: در این زمینه دو نکته باید مورد توجه قرار گیرد؛ یکی اینکه مذاکره کنندگان هسته ای فرزندان این ملت هستند اینها را زیر سوال نبرند و آن ها را متهم به خیانت و امثالهم نکنند. اینها رزمنده جبهه دیپلماسی هستند و همه باید تلاش کنیم که رزمندگان خط مقدم جبهه دیپلماسی درعملیاتشان موفق باشند. نکته دوم انتظار از مسئولین است که نام هر نقدی را تخریب نگذارند. این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: چه بسا تجمع های قانونمند مشت مذاکره کنندگان هسته ای ما را پر می کند. البته در این تجمعات مذاکره کنندگان نباید تضعیف شوند. نظام در پی توافق خوب است و توافق بد را نه رهبری می پذیرند، نه امت خداجوی و نه توافق کنندگان.

تنور داغ دلواپسی در روزهای حساس هسته ای

جنگ روانی و موج سازی رسانه ای در مورد روند مذاکرات مدت هاست که در دستور کار تندروها قرار دارد اما این روزها علاوه بر تحرکات میدانی، تخریب های رسانه ای آنها وارد ابعاد تازه تری شده و حد و مرز آن بسط و تعمیق فزون تری به خود گرفته و با صراحت می توان گفت در برخی موارد به شکل های غیرقابل قبولی رهنمون شده است. برداشت تقطیعی از یک سخن رئیس جمهوری درخصوص تحریم ها و سیل کنایه و تمسخر پیرامون آن در شبکه های مجازی این جریان که البته به رسانه های رسمی این خط فکری نیز رسوخ یافته و تفاسیر شاذ و عجیب پیرامون آن انتشار می یابد و از طرف دیگر نظرسنجی های پرشمار و بدون هیچ متر و معیار که طی آن درصدد القای این نکته هستند که مردم نسبت به دولت و مذاکره کنندگان بدبین بوده و اعتماد کافی و وافی را ندارند از نمونه های بارز ابعاد تازه تلاش های رسانه ای دلواپسان درباره مذاکرات و دولت است. رویکردهایی که از فرط سطحی بودن و وارونه نمایی مستتر در آن صحت این گزاره را قطعی می کند که دلواپسان در انتقاد از مذاکره کنندگان و توفیق محتمل آنان در مذاکرات از هیچ کوششی دریغ نمی ورزند و نگاه فراجناحی و به دور از سیاسی کاری به یک پرونده تاریخی و حساس از منظر آنان بلاموضوع است. 

راه حل مشکلات، بازگشت به مردم است

تولیت آستان امام خمینی(ره) با حضور در مسجد محمد رسول ا...(ص) سائوپائولو با علمای اهل تسنن، نمایندگان مسیحیان و کلیسای ارتدوکس و همچنین شیعیان مقیم این کشور دیدار کرد. در این دیدار که با حضور شیعیان و ایرانیان برگزار شد، آیت ا... سیدحسن خمینی با تاکید بر اینکه انقلاب ایران سه پیام در سه عرصه داخلی، منطقه ای و جهانی دارد به پیام جهانی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: پیام انقلاب امام در عرصه جهانی نفی ظلم و رد ظلم پذیری است؛ اینکه ظلم نکنیم و ظلم را نپذیریم. وی با اشاره به ایده جمهوری اسلامی در حل مشکلات داخلی و جهانی ابراز کرد: راه حل همه مشکلات بازگشت به مردم است؛ حتی در مسأله اراضی اشغال شده فلسطین راهبرد جمهوری اسلامی ایران که توسط رهبر معظم انقلاب ترسیم شده است، راهبردی کاملا صلح طلبانه و مطابق با معیارهای عقل پسند و مردمسالاری است و آن برگزاری رفراندوم سراسری با حضور تمام اقوام و مذاهب فلسطینی است که البته نتیجه ای جز حذف اشغالگران در پی نخواهد داشت. یادگار امام در بخش دیگری از سخنانش به وظیفه شیعیان در اقصی نقاط جهان اشاره کرد و گفت: در روزگاری که خشونت هایی به اسم دین خبر اول رسانه های دنیاست ما وظیفه داریم که دین حقیقی که سرشار از دوستی و انسانیت و عقلانیت است را به دنیا بشناسانیم. امروز وظیفه ما بسیار سنگین است و باید مرز روشنی میان خشونت های سبعانه امثال داعش و انسانیت اسلامی ترسیم کنیم. پیش از سخنان وی حجت الاسلام والمسلمین بلال وهبی، امام جماعت مسجد محمد رسول ا...(ص) و رومانو داوود نماینده کلیسای ارتدوکس به ایراد سخنرانی پرداختند و امام خمینی را رهبر بزرگ قرن برشمردند که حرکت و انقلابش محدود به ایرانیان و شیعیان و حتی مسلمانان نبود و تاثیر شگرفی در روحیه مذهبی و انسانی ملت ها گذاشته است.

چتر هاشمی و روحانی بر سر اصلاح طلبان

می روند، ساعتی هستند و بعد خداحافظی می کنند و با بیان با این جمله که «پس تا جلسه بعدی فکر کنید» به مسیر خود ادامه می دهند. گاهی تک نفره هستند اما اغلب دو یا سه نفره با هم همراه می شوند و طول خیابانی که در یک ساختمان آن جلسه برگزار شده است را می پیمایند. تا رسیدن به اتومبیل هایشان از مباحث مطرح شده در جلسه با هم صحبت می کنند یا آن پیشنهاداتی که در جلسه فراموش کرده بودند به یکدیگر می گویند و یادآوری می کنند در جلسه بعد باید این پیشنهادات را مطرح کنند. اصلاح طلبان همانند سایر جریانات سیاسی خود را برای حضور پرشور در انتخابات مجلس دهم آماده می کنند. شور و نشاط در اردوگاه اصلاحات به طور قطع بیش از جریان اصولگرایی است و بدین سبب است که برخی از اردوگاه رقیب اصلاحات این روزها با بیان جملاتی مانند مجلس بعد شاید مجلس خوبی نباشد، شکست خود را پذیرا شده اند. از سوی دیگر جریان میانه رو که پیش از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم دارای جایگاه تعریف شده ای در فضای سیاسی نبود و بعضا اعضای این طیف در دو اردوگاه اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل حضور داشتند اکنون خود را صاحب حقی جهت حضور مستقل در انتخابات می دانند اما مسیری که باید پیموده شود به چه شکل ترسیم خواهد شد؟ پربیراه نیست اگر ادعا شود آنچه طی سال های اخیر در کشور رخ داده حاصل تدبیر بزرگان بوده است؛ بزرگانی که تا پیش از این به دلیل فضای سیاسی ترجیح می دادند نقشی برای خود در عرصه های انتخاباتی قائل نباشند و صلاحدید آنها ارائه نصایح اخلاقی به گروه های سیاسی بود اما اکنون فضا همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تغییراتی داشته است که برای بررسی این تغییر باید به انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد 92 بازگشت. اصلاح طلبان نیز که مشی و مرام خود را بر خواست اکثریت مردم درجهت حل مشکلات تعیین کرده بودند، با بزرگان همراه شده و در این مسیر از منافع و خواسته های حزبی و جناحی خود عبور کردند چنانکه محمدرضا عارف کاندیدای جریان اصلاحات زمانی که صلاح را در حمایت اصلاح طلبان از دکتر حسن روحانی دید، در انصراف از کاندیداتوری تردید نکرد چون اگر چنین نمی شد اقدام و اصرار او برای حضور در انتخابات، با اهداف جریان اصلاحات منافات می داشت. در آن انتخابات زمانی که زمزمه شد باید از آیت ا... هاشمی رفسنجانی درخواست کرد تا در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود، نخستین گروهی که برای این امر و مذاکره با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام آمادگی کرد اصلاح طلبان بودند و در این برهه معرفی کاندیدای درون جناحی را فراموش کردند. ستادهای آیت ا... هاشمی با اعضای اردوگاه اصلاح طلبی شکل گرفت چراکه اصلاح طلبان آگاه بودند برای حل مشکلات به ویژه آنها که طی 8سال پدید آمده بود تنها باید چشم به حضور شخصیتی داشت که تجربه و تدبیر او در عرصه داخلی و بین المللی زبانزد است که پس از عدم احراز صلاحیت آیت ا... هاشمی اصلاح طلبان بار دیگر با فرمان بزرگان میانه رو تصمیم به حمایت از حسن روحانی گرفتند. 

یکتا؛ رقیب اصولگرایان؟

اعضای سابق کابینه احمدی نژاد در سالی درخواست مجوز به وزارت کشور داده اند که قرار است اسفندماه انتخابات دهمین دوره مجلس برگزار شود. با این حال در همین دیر آمدن و زود خواستن هم زودرفتنی هست چراکه در همان ابتدای کار کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت دولت نهم طی بیانیه ای ادامه عضویت خود را در جبهه پایداری به صراحت اعلام کرد. اما حضور نداشتن وی هیچ وقت به تشکل احمدی نژادی ها ضربه ای نتوانسته وارد کند. فارغ از خداحافظی او از دولت احمدی نژاد در انتخابات سال92 وی به عنوان نماینده جبهه پایداری در انتخابات حضور پیدا نکرد اما سعید جلیلی جایگزین او شد. این بار هم در نبود او دیگر دولتمردان احمدی نژاد فعالیت دارند. فریدون عباسی (رئیس سابق سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران) که امروز در سمت سخنگوی این حزب فعال است، در کنار حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش و مصطفی محمدنجار، وزیر کشور دولت دهم؛ طریقت منفرد وزیر بهداشت دولت دهم، کامران دانشجو وزیر علوم دولت احمدی نژاد و مسعود زریبافان معاون احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری فعالیت دارند. 14 نفر دیگر از مدیران ارشد دولت های نهم و دهم نیز در جلسات یکتا شرکت می کنند. یکتا نامی برگرفته شده از «جبهه یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی» است، اما قبلا هم یاران دولت احمدی نژاد دست به تشکیل حزبی با عنوان جبهه زده بودند. جبهه پایداری که محصول اختلاف مواضع اندک با احمدی نژاد بود.

ایران جایگاه سوم تولید نفت را پس گرفت

 تولید نفت ایران در ماه های اخیر افزایش یافت و به 2 میلیون و 845 هزار بشکه در روز رسید. ایران در ماه مه، امارات را که پیش از این رقیب اصلی بود کنار زد و پس از عربستان و عراق مقام سوم را کسب کرد. ایران تا سال 2010 میلادی و پیش از اعمال تحریم های نفتی پس از عربستان به عنوان دومین تولیدکننده بزرگ نفت در اوپک مطرح بود.در حالی که سال های بعد از 2012 تاکنون سال های خوبی برای صنعت نفت ایران و جایگاه بین المللی آن نبوده است، اما تلاش دولت یازدهم برای بازپس گیری جایگاه از دست رفته ایران در سازمان اوپک جواب داده است به طوری که پس از سال ها ایران موفق شد رتبه سوم تولیدکنندگان اوپک را پس بگیرد.براساس تازه ترین گزارش دبیرخانه اوپک، ایران با رشد تولید نفت در ماه میلادی گذشته، بار دیگر در جایگاه سوم اوپک قرار گرفت.بنابر گزارش ماه ژوئن اوپک، منابع ثانویه اعلام کردند تولید نفت خام ایران در ماه مه نسبت به آوریل افزایش یافت و به 2 میلیون و ٨٤٥ هزار بشکه در روز رسید. این آمار نشان می دهد ایران در ماه مه، امارات را که ماه پیش رقابت نزدیکی با آن داشت کنار زده و پس از عربستان و عراق سومین تولیدکننده بزرگ سازمان کشورهای صادرکننده نفت شده است.

بازگشت ارکستر ملی به صحنه

شامگاه چهارشنبه 20 خرداد ماه خیابان استاد شهریار مملو از علاقه مندان به موسیقی ایرانی بود. بسیاری از افرادی که در صف های دریافت بلیت ایستاده بودند سن و سال شان گویای این بود که کم و بیش با ملودی های گذشته آشنایی دارند و بار دیگر برای تجدید خاطرات خود می خواهند زیر سقف تالار به یک وحدت دسته جمعی برسند. ساعت تقریباً به زمان آغاز نزدیک می شد و زنگ سالن برای بازگشایی به صدا درآمد. هنرمندان نیز در پی مردم یک به یک وارد جمعیت می شدند و از هیاهوی محوطه کم کم کاسته می شد. قرار بود در این سالن که خود بوی تاریخ و فرهنگ می دهد صدای موسیقی ملی بار دیگر نواخته شود. صدایی که 4 سال اجرای آن متوقف شده بود. در ردیف اول سالن سیاستمداران در یک صف روی صندلی های خود قرار گرفته بودند. سرود ملی نواخته شد و پس از آن روی پرده سالن، تصویری از رئیس دولت (دکتر حسن روحانی) بود که در همان ماه های آغازین که قوه مجریه را بر عهده گرفت تأکید کرد «از اینکه ارکستر سمفونی و ارکستر موسیقی ملی به تعطیلی کشیده شده است، بسیار متأسفم و حتماً این دولت در همین ماه های آینده این دو ارکستر را احیا خواهد کرد».

در ستایش تحریم!

حکماً نه اول بار است و احتمالاً نه آخرین بار که «تریبون ها» در حمله به حسن روحانی، هماهنگی را به نهایت می رسانند. توفیر ندارد که تریبون را چه کسی یا چه نهادی علم کرده باشد؛ مهم آن است که در طغیان علیه رئیس جمهوری، یونیفورم متفاوت می پوشند اما صدایی یکسان دارند؛ انگار جایی که دور از دست و دیده ماست یک اتاق فرمان مجهز وجود دارد که کار و بار اصلی اش صدابرداری از تریبون ها یا شاید صداگذاری روی آنهاست. 
باورش ساده نیست که این هماهنگی، حاصل اتفاق و تصادف محض یا اصطلاحاً «توارد» باشد. کار، حساب و کتاب دارد؛ نسخه تصویری می خواهد؛ دستور پخت برای فضای مجازی لازم دارد؛ محورهای نطق برای خطیبان و گویندگان می خواهد؛ سهم طعن و طنز و مطایبه در آن باید همان قدر باشد که تحلیل و تبیین و توصیف؛ برای اثرگذاری بر احساسات و عواطف مخاطب همان مقدار متاع و مصالح می خواهد که برای تأثیر بر عقل و ادراک آنها. خلاصه اینکه اتاق فرمان، انگار مرامنامه ای واحد را در ظرف ها و زمینه های متفاوت می پزد و می ریزد تا در یک تقسیم کار دقیق، سهم همه را داده باشد، شاید حسن روحانی زود تر از دیگران توانست تابلوی خاک گرفته این اتاق فرمان را رمزگشایی کند.

«مادر و فرزندی که عکس شان نماد دفاع مقدس شد، رئیس مجلس: مردم پشتیبان تیم مذاکره کننده هستند، گفت وگوی «ایران» با کریستوف زانوسی/به غربت آرمانگرایی در جهان اعتراض دارم، دیدار سرزده روحانی از خانواده شهدا و جانبازان، جزئیات حکم دادگاه مهدی هاشمی و یادداشت تحول در عمق جغرافیای سیاسی ترکیه» از دیگر عناوین خبری روزنامه ایران هستند.


دایره بسته سینمای ایران

اگر سینما را به عنوان یک سبد تفریحی در نظر بگیریم، نیازمند زرق و برقی درست و حسابی برای جذب مخاطب است. روکش ظاهری سینما ابتدا فیلم های پررنگ و لعاب می خواهد و این که از همه چیز و همه کس حرف بزند تا مردم حرف دلشان را در آن ببینند. سینما با این تعریف باید هم سرگرمی باشد و هم آینه جامعه. آینه بودن هم مساوی است با انعکاس همه قصه ها. تک بعدی نگاه نکند و قصه هایش یکنواخت نباشد. اگر فیلم های استثنا را بی خیال بشویم و رک و راست از مردم سینمارو بپرسیم، خیلی ها این تنوع را در سالن های سینما نمی بینند. برخی از این سینماگران در گفت وگو با جام جم، مایلند این رنگارنگی در فیلمسازی نباشد و برخی هم برعکس! خودشان چه دلیلی دارند، باید پای حرفشان نشست و خواند. فرزاد موتمن، کارگردان سینما بر این عقیده است: «تنوع موضوعات سینمای ما با توجه به رویکردهای جامعه بد نیست ولی ما کمتر فیلم هایی از جنس ژانر جنایی و حتی عاشقانه واقعی داریم. کماکان درام اجتماعی ساخته می شود ولی نیاز به داستان های مختلف در فیلم ها وجود دارد.»

رمضان 94 با «پایتخت 4»

تصویربرداری سریال «پایتخت 4» به کارگردانی سیروس مقدم در شیرگاه و زیرآب مازندران ادامه دارد و تاکنون نیمی از فیلمنامه این سریال تصویربرداری شده است. الهام غفوری تهیه کننده سریال پایتخت درباره روند تولید این سریال به جام جم گفت: این سریال قرار است شب های ماه رمضان ساعت 22 از شبکه یک به نمایش در آید. تاکنون نیمی از کار ضبط و ده قسمت از آن هم تدوین شده و آهنگساز هم کارش را شروع کرده است. گروه نویسندگان به سرپرستی محسن تنابنده همزمان با تصویربرداری مشغول نگارش متن ها هستند. بزودی هدایت هاشمی هم به جمع بازیگران این سریال اضافه می شود.

لاریجانی: فقط 30 درصد مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم است

بحث درباره میزان اثرگذاری تحریم ها علیه ایران، این روزها بار دیگر به بحث داغ میان نخبگان سیاسی تبدیل شده است و در حالی که انتقادها از موضوع پیوند زدن همه مشکلات کشور بر تحریم ها ادامه دارد، رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تحریم ها گرچه تاثیراتی بر اقتصاد کشور داشته، اما مقدار آن زیاد نبوده است. علی لاریجانی که در مراسم بیستمین یادواره 148 شهید منطقه دودانگه شهرستان ساری صحبت می کرد، اظهار کرد: سهم تحریم ها در اقتصاد ایران بین 20 تا 30 درصد است. او یادآوری کرده «کشورهای غربی بعد از مدت ها درباره تحریم علیه ملت ایران مصاحبه و عنوان کردند که فشارها و تحریم بر ایران اثری نداشت و ایران توانسته در زمینه هسته ای به توانمندی قابل توجه دست پیدا کند.

10 سال زندان برای مهدی هاشمی

معاون اول قوه قضاییه، جزئیات حکم مهدی هاشمی را که رسانه ها روز چهارشنبه گذشته، از قطعی شدن آن خبر داده بودند، اعلام کرد. غلامحسین محسنی اژه ای، حکم نهایی را ده سال حبس، عنوان کرده و در توضیح چگونگی صدور این حکم به خبرگزاری صدا وسیما گفت: مهدی هاشمی سه جرم داشت و براساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی، اگر کسی تا سه جرم داشته باشد هر یک از جرایمش مجازات مستقل می گیرد و در مقام اجرا، اشد آن مجازات اجرا می شود. وی با بیان این که جرایم هاشمی، اختلاس، ارتشا و مباحث امنیتی بوده است، اظهار کرد: مهدی هاشمی در کیفرخواست 12 اتهام داشت که بعضی از آن اتهامات را دادگاه بدوی با هم ادغام کرد و بعضی را هم از جمله جاسوسی، تبرئه کرد اما دادگاه بدوی برای اختلاس، مباحث امنیتی و ارتشا حکم داد و دادگاه تجدید نظر هم با رعایت همین ماده 134 مجازات اسلامی، این حکم را تایید کرد.

نسخه ناقص کنترل قاچاق دارو

آن قدر تجارت پرپولی است که حتی می گویند سود تجارت قاچاق دارو، دست کمی از سود قاچاق اسلحه و مواد مخدر ندارد. به گونه ای که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم پیشتر اعلام کرده بود که در سال 92 قاچاق دارو به ایران رقمی معادل 5.4 میلیارد دلار و در سال 93 رقمی حدود 11میلیارد دلار برآورد شده است. با توجه به این شرایط از شهریور ماه سال گذشته برای جلوگیری از ورود داروهای قاچاق و تقلبی به کشور، سیستم رهگیری دارو یا طرح شناسه اصالت دارو از سوی وزارت بهداشت به اجرا درآمد. در این طرح، برچسبی حاوی کد رهگیری روی دارو چاپ شد تا هر کس بتواند با پیامک کردن آن کد رهگیری، از اصل یا تقلبی بودن آن دارو اطمینان حاصل کند. اما مشکل اصلی اینجاست که در داروخانه ها، برچسب اصالت دارو کنترل نمی شود و داروخانه ها امکاناتی برای شناسایی داروی اصل از تقلبی ندارند؛ یعنی داروخانه ها نمی دانند کد رهگیری نصب شده روی داروها، اصلی است یا تقلبی.

روایت روسی از کندی مذاکرات

مذاکرات هسته ای در هر حال همچنان ادامه دارد اما دست اندازهای حصول به توافق چنان زیاد است که مقامات روس از کندی ‏نگران کننده آن صحبت کرده اند؛ صحبت هایی که سخنان یکی از اعضای ارشد مذاکراه کننده ایران درباره اینکه 1+5 می خواهد به ‏روند مذاکره سرعت ببخشد هم مؤید آن است.‏ رایزنی های هسته ای که از روز سه شنبه در وین آغاز شده است همچنان در سطح ‏نشست های ‏کارشناسی و دوجانبه بین هیئت ایرانی و 1+5 در حال برگزاری است. ‏در این شرایط سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده این کشور در ‏مذاکرات هسته ای در ابتدای ورود خود به وین برای از سرگیری دور تازه مذاکرات ‏در سطح مدیران سیاسی به خبرنگاران گفت: متأسفانه روند مذاکرات در حال کند شدن است. ‏این موضوع ما را نگران کرده است به دلیل آنکه زمان باقی مانده تا ضرب الاجل رو به ‏کاهش است و ما باید در کوتاه ترین زمان ممکن گام های نهایی را برداریم. ‏

جنگ احزاب در خانه احزاب!

حزب داری در مملکت ما امری دشوار و بعید بود، اما وقتی در فعالیت گروه ها و جناح های مختلف، بسیاری از سیئات حزب داری مثل اردوکشی های خیابانی، رفتارهای مردم فریب، رانت خواری، باندبازی و سیاسی کاری های خاص، گریبان مردم را گرفت اما حسنات حزب داری مثل نظام مند شدن ورود و خروج سیاسیون به قدرت و صاحب برنامه و تیم شدن صاحبان قدرت و نیز پیشگیری از طغیان و خروج رؤسای جمهور و برخی صاحب منصبان دیگر از برنامه ها و آرمان های اعلامی و تبلیغ شده، نصیب کشور نشد، تمایل به حزب داری و تشکیل احزاب نیز بیشتر شد اما حالا تصاویر دومین مجمع عمومی خانه احزاب که پنج شنبه گذشته اتفاق افتاد، نشان می دهد که جنگ احزاب در خانه احزاب شکل گرفته است! باید دید احزاب که می خواهند نظام مترقی سیاسی در کشور برپا کنند، می توانند وقتی همگی زیر سقف یک سالن کوچک گردهم می آیند، با زبان متین و عقلانی با یکدیگر صحبت کنند یا سرنوشت آینده کشور نیز ترسیمی از همین جنگ خانه احزاب خواهد بود.

گزاره برگ ملی را به قانون تبدیل کنید

گزاره برگ ایرانی یا همان اصول شش گانه گزاره برگ ملی چند صباحی است به مطالبه عمومی ملت ایران تبدیل شده، اقشار مختلف کشور از خانواده شهدا و هنرمندان گرفته تا اصناف مختلف و منتخبان ملت در مجلس شورای اسلامی آن را امضا کرده اند و از آن حمایت و همه دلسوزان و وفاداران به انقلاب اسلامی بر رعایت و التزام به آن از سوی تیم مذاکره کننده هسته ای تأکید کرده اند. «گزاره برگ ملی» یک متن مردمی است که در آن ویژگی های یک توافق خوب بیان شده است. 

20 میلیون نوجوان داریم 13 میلیون دانش آموز!؟

در حالی «روز جهانی مبارزه با کار کودکان» یعنی دوازدهم ژوئن (بیست و دوم خرداد) را پشت سرگذاشتیم که همچنان کودکان کار در معرض انواع آسیب های مختلف قرار گرفته اند و دستگاه های متولی هم به بهانه های مختلف فقط دم از انجام طرح های متنوع برای کودکان کار می زنند؛ کودکانی که با کمترین حمایت ها ی قانونی در کارگاه های زیر زمینی و به دور از چشم مسئولان با درآمدی نا چیز تن به نا کارآمدی برنامه هایی سپرده اند که در سایه قانون کار بی اثر مانده اند. با این حال سرنوشت 6تا7 میلیون کودک و نوجوانی که از آمار مدارس گم شده اند، همچنان نامشخص است. امیر محمود حریرچی، جامعه شناس با ارائه آمارهایی از کودکان بازمانده از تحصیل، سیاست های آموزش و پرورشی دولت ها از دیرباز تا کنون را مورد نقد قرار داد و به ایسنا گفت: طبق آمارهای رسمی 20 میلیون کودک و نوجوان 7 تا 18 ساله در سن مدرسه در کشور وجود دارد، در حالی که آموزش و پرورش در سال جاری تعداد دانش آموزان را 13میلیون نفر و به روایتی دیگر 13 میلیون و 600 هزار تن اعلام کرده است. حال باید پرسید 6 تا هفت میلیون نفر دیگری که در سنین مدرسه هستند چه می کنند؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت اینها همان افرادی اند که مورد «آزار و غفلت» قرار گرفته اند و به آنان کودک کار گفته می شود. به گفته حریرچی این کودکان همواره با مسائلی چون فقر، محیط نامساعد آموزش و پرورش، تحقیر، افت تحصیلی، فرار از خانه، شرایط نامساعد خانوادگی، اعتیاد والدین و دیگر مسائل دست و پنجه نرم می کنند و در این شرایط ناگوار مسئولان ما تنها در حال ارائه اعداد و ارقام هستند و به جای اینکه مسئله را حل کنند دائم صورت مسئله را تکرار می کنند. در حال حاضر در ایران مشکل کمبود قانون و مقررات وجود ندارد بلکه مشکل اصلی و اساسی آن است که قوانین موجود اجرایی نمی شود.

بازگشت ارکستر ملی با کتک کاری عکاس خبری!

دور جدید فعالیت ارکستر سمفونیک ملی که سال ها بود تعطیل شده بود، با حاشیه ای از جنس خشونت و تعدی چهارشنبه بیستم خرداد آغاز شد. ارکستر موسیقی ملی به مدیریت هنری و رهبری ارکستر فرهاد فخرالدینی و خوانندگی سالار عقیلی و کیوان ساکت اولین اجرای زنده خود را برای علاقه مندان برگزار کرد. در این مراسم که با حضور پررنگ مسئولان دولتی مانند محمدجواد ظریف، علی جنتی، حسام الدین آشنا، محمدباقر نوبخت، کمال خرازی، علی مرادخانی و پیروز ارجمند رنگ و لعاب دولتی داشت با درگیری فیزیکی یکی از محافظان وزیر ارشاد با عکاسان رنگ خون به خود گرفت.


مجلس خطوط قرمز هسته ای را تبدیل به قانون کند

آیت الله خاتمی گفت: از مجلس شورای اسلامی درخواست می کنیم که 6 خط قرمز مورد نظر رهبری در مذاکرات هسته ای را تبدیل به قانون کند تا به کلی دشمنان ملت ایران مأیوس شوند که ملت ما تسلیم را نمی پذیرد.آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به هشدار مقام معظم رهبری در مورد «تحریف امام» در سالروز رحلت امام، اظهار داشت: تحریف امام تحریف صراط مستقیم است و اگر از این راه عمدا یا سهوا فاصله بگیریم سیلی می خوریم.وی اصول تعیین شده توسط بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را اسلام ناب محمدی در مقابل اسلام آمریکایی، توکل و اعتماد به خدا، اعتماد به وعده الهی نه اعتماد به قلدرهای جهانی، اعتقاد به اراده ملت و حمایت از مستضعفان و نفرت از اشرافی گری برشمرد.خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: امام آن بزرگواری است که تا آخر عمر با نفرت از آمریکا و شیطان بزرگ دانستن آمریکا از دنیا رفت.
آیت الله خاتمی تأکید کرد: برخی از کسانی که نزدیک به امام بودند می گویند ما به امام نامه نوشتیم که تا زنده هستید مشکل آمریکا را حل کنید. ما از ایشان می پرسیم نامه شما به امام رسید؟ مگر می شود نامه شما به امام نرسد اما امام مشکل آمریکا را حل نکرد و معنای این حرف این است که امام تا لحظه مرگ، آمریکا را شیطان بزرگ می دید و شعار مرگ بر آمریکا را شعار حق می دانست.

رقابت بیش از 800 هزار نفر در بزرگ ترین مسابقه علمی کشور

چهل وپنجمین ماراتن کنکور که روز پنجشنبه با حضور بیش از 800 هزار داوطلب در 365 شهرستان، 17 کشور خارجی و 463 حوزه امتحانی آغاز شده بود، عصر دیروز پایان یافت.کنکور امسال با سال های گذشته چند تفاوت داشت که یکی از آنها در فشردگی زمان بود به طوری که هر ساله آزمون سراسری در سه روز برگزار می شد ولی امسال به دلیل کاهش تعداد داوطلبان آزمون در دو روز پنجشنبه و جمعه برگزار شد. همچنین امسال به دلیل آغاز ماه مبارک رمضان، کنکور 10 روز زودتر از سال های گذشته برگزار شد.ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش در این خصوص گفت: براساس آخرین آماری که دریافت کردیم بیش از 90 درصد از داوطلبان کارت ورود به جلسه آزمون خود را دریافت کردند که با توجه به برگزاری آزمون در بعدازظهر امروز جمعه 22 خردادماه، آمار نهایی غایبان در روزهای آینده مشخص می شود.

خطاهای استراتژیک اردوغان

انتخابات 17 خردادماه ترکیه و نتایج آن نشان داد که از یک سو هنوز جریان اسلام گرا در ترکیه در کانون توجه مردم قرار دارد و گزینه اول مردم مسلمان ترکیه به حساب می آید و از سوی دیگر نشان داد حزب اسلام گرای «عدالت و توسعه» هزینه اشتباهات راهبردی خود را در عرصه داخلی و خارجی می پردازد. در مورد شرایط آینده ترکیه نکات مهمی وجود دارد که به بعضی از آنان اشاره می شود.
از منظر حزب عدالت و توسعه و رهبران آن، انتخابات هفته گذشته باید مسیر تغییرات اساسی ترکیه از رژیمی پارلمانی به رژیمی ریاستی را فراهم می کرد تا این کشور بتواند با تنش کمتر داخلی و اقتدار بیشتر رهبری، روند پرشتاب تحولات منطقه را به نفع سیطره منطقه ای ترکیه طی کند. از این منظر نه تنها حزب اردوغان بلکه ملت ترکیه در جایی که قرار دارد متوقف شده و حتی یک گام مهم به عقب برداشته است. در این نکته نباید تردید کرد که همسایه غربی ما برای خروج از وضعیت انفعالی و رسیدن به وضعیت فعال نیازمند به «خانه تکانی» بود ولی به هر دلیل این اتفاق نیفتاد.از سوی دیگر یک ترکیه مقتدرتر در صورت داشتن رهبری خردمند، می توانست کمک موثری به حل بسیاری از مشکلات پیچیده منطقه ای بنماید و در رفع بسیاری از فتنه ها در جهان اسلام موثر باشد. به هر حال انتخابات 17 خرداد ترکیه به این راه کمک نکرد کما اینکه پیش از آن «خلاء رهبری خردمند» یک مانع مهم در این مسیر محسوب می شد.

تیترهای بخش خبر ویژه این روزنامه به «آمریکا: دولت در اقتصاد از ناتوانی رنج می برد، کاهش 10 درصدی رضایت از روحانی در نظرسنجی مورد نظر حامیان دولت، رونمایی از تندیس روحانی در مراسم روحانی تنها نیست و نگرانی روزنامه های حامی دولت از بی برنامگی درباره بورس» اختصاص یافته است.

«پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت نماینده گیلان در مجلس خبرگان، گزارش کیهان از تازه ترین جنایت تکفیری ها در سوریه/اول امان نامه دادند بعد همه را سر بریدند و سخنگوی قوه قضائیه: محکومیت مهدی هاشمی به 10 سال زندان قطعی شد» از دیگر تیترهای این روزنامه است.

دولت مسائل روزمره را به مذاکرات گره نزند

رئیس مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر اینکه دستاوردهای هسته ای کشورمان تعطیل بردار نیست، بحث اقتصاد مقاومتی و روشن بودن شاخصه های آن را یادآور شد و خطاب به دولت گفت: گره زدن همه مشکلات کشور به مذاکرات هسته ای و تحریم ها اشتباه است.هشتمین جلسه مشترک هیات رئیسه و کمیسیون های مجلس خبرگان رهبری در اجرای تبصره 2 ماده 15 آیین نامه داخلی این مجلس در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری در قم برگزار شد.

محسنی اژه ای: مهدی هاشمی به 10سال زندان محکوم شد

در بخشی از این مطلب آمده است: معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه حکم بدوی پرونده مهدی هاشمی تأیید شد، گفت: بالاترین حکم مجازات که 10 سال حبس است، اجرا خواهد شد.محسنی اژه ای در جمع خبرنگاران در استان گلستان، گفت : مهدی هاشمی سه جرم داشت و براساس ماده 134 قانون مجازات اسلامی اگر چنانچه کسی تا سه جرم داشته باشد هر یک از جرائمش مجازات مستقل می گیرد و در مقام اجرا، اشد آن مجازات اجرا می شود.

«رئیس مجلس: تحریم در 20 تا 30 درصد مشکلات نقش دارد، آیت الله سیداحمد خاتمی: اگرتوافقی صورت نگیرد دولت اوباما دچار بحران می شود، حاشیه های نقد یک مستند/33 سال سکوت در نشست خبرنگاران دفاع مقدس و ریابکوف: پیشرفت مذاکرات هسته ای کند شده است» دیگر عناوین مهم روزنامه رسالت هستند.٥ سال زندان برای «ضراب»

رضا ضراب، تاجر ایرانی الاصل مقیم ترکیه، به جرم پول شویی به پنج سال زندان محکوم شد. روزنامه حریت در مطلبی اعلام کرده: «ضراب که با شرکت های وابسته به بدهکار نفتی هم همکاری داشته، سال 2013 دستگیر شده بود، آن هم در جریان یک پرونده مهم اقتصادی که به برکناری برخی اعضای کابینه ترکیه منجر شد». اعلام حکم پنج سال زندان برای ضراب حالا فرصت تازه ای برای بازخوانی پرونده همتای او در ایران به وجود آورده است. درهمین حال رضا ضراب، در گفت وگوهایی جداگانه، هرگونه ارتباط با بابک زنجانی را تکذیب کرده و آن را صرفا بازی برخی رسانه های ترکیه دانسته است. او پیش از این تأکید کرده بود که خودش از فعالیت های زنجانی احساس نگرانی کرده و آدرس او را به برخی مسوولان داده است و سند آن نیز موجود است. به نوشته حریت، ضراب در سال ٢٠١٢ و در جریان توقیف یک محموله طلا که قرار بود برای شرکت سورینت، متعلق به بابک زنجانی، به ایران منتقل شود، توسط پلیس مورد بازجویی قرار گرفت.

دموکراسی تنها در صندوق رأی خلاصه نمی شود

ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی گفت: دموکراسی تنها به صندوق رأی خلاصه نمی شود. دموکراسی در غیاب ارزش های دموکراتیک بی معناست. دموکراسی نیازمند درگیرکردن کل حیات جمعی در سیاست و مشارکت آگاهانه است. رمز دموکراسی های واقعی در پرسشگری و انتقاد است و می بینید با هر اعتراض و انتقادی ثبات و مشروعیت سیاسی آنها افزایش می یابد. متأسفانه باوجود اینکه جامعه ایرانی بسیار زودتر از دیگر ممالک منطقه مشروطیت را تجربه کرده است و سنت مشروطه ای به قدمت یک قرن دارد، کشور از سیاست قهر، حذف، طرد و تفسیربه رأی قانون صدمات بسیاری خورده است.

صادق زیبا کلام: اصلاح طلبان پشت چک روحانی را امضا کردند

صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل سیاسی گفت: اساسا یک مساله خیلی مهم وجود دارد که نسبت اصلاح طلبان با دولت آقای روحانی چیست و کجاست؟ این سؤال اساسی است. برخی از اصلاح طلبان معتقد هستند نباید خودشان را به دولت آقای روحانی نزدیک کنند، برای اینکه اگر دولت آقای روحانی موفق نشود، آنها هزینه اش را ندهند. آنها معتقدند که ما باید از فاصله دور با روحانی حرکت کنیم که اگر آقای روحانی موفق نشد، به ما ارتباطی پیدا نکند. اما آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خاتمی چنین نظری ندارند و خود من هم گفته ام که این نظر، نظر درستی نیست و ما باید با تمام وجود پشت دولت آقای روحانی بایستیم و از دولت ایشان حمایت کنیم. در بازار عرفی است که می گویند فلانی پشت چک را امضا کرده؛ درست است چک برای من نیست ولی من پشت آن را امضا کرده ام و با پشت نویسی آن می گویم به اعتبار من شما این چک را قبول کن. حالا اصلاح طلبان در انتخابات، پشت چک آقای روحانی را امضا کرد ه اند پس نباید زیرش بزنند. 

حکم مهدی هاشمی ١٠سال حبس قطعی

حجت‎الاسلام محسنی‎اژه‎ای در گفت‎وگو با خبرنگاران استان گلستان اعلام کرد: «مهدی هاشمی دارای جرائمی نظیر اختلاس، ارتشاء و مسائل امنیتی است که هر سه حکم با رعایت ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی توسط دادگاه تجدیدنظر تأیید و دیروز ابلاغ شده است». اول قوه قضاییه بیان کرد: «مهدی هاشمی درخصوص جاسوسی تبرئه شد، اما برخی مسائل امنیتی و برخی اتهامات دیگر مانند اختلاس و ارتشاء را دادگاه بدوی حکم داد و دادگاه تجدیدنظر نیز با رعایت ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی تأیید کرد». محسنی‎اژه‎ای افزود: «در مورد اختلاس، طبق قانون اگر چنانچه توأم با جعل باشد، مجازات بین هفت تا ١٠ سال است اگر بدون جعل باشد بین پنج تا ١٠ سال خواهد بود، طبق ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی حاکم موظف است که ١٠ سال را بدهد. در مورد رشوه نیز طبق قانون اگر کسی از مبلغی بالاتر رشوه گرفته باشد، از پنج تا ١٠ سال مجازات می‎شود که بر اساس ماده ١٣٤ قانون مجازات اسلامی، ١٠ سال در نظر گرفته می‎شود، مسایل امنیتی نیز بین 2 سال تا پنج سال است که طبق این ماده قانونی باید اکثریت مجازات در نظر گرفته شود». 

دومین حضور مرد اول اطلاعات در بهارستان

بابک زنجانی با امضای چند وزیر و یک مقام مسوول در وزارت اطلاعات وقت، «بابک زنجانی» شد، اما نه این مساله و نه حتی نکات دیگری چون حمله به سخنرانی علی لاریجانی نتوانست پای «حیدر مصلحی»، وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد، را به صحن علنی مجلس باز کند، نه تنها حضور در صحن که کمتر وزیر اطلاعاتی در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران در جلسه های کمیسیون امنیت مجلس حاضر شده، اما علوی از جمله وزرایی است که رفت وآمدهای مکرری به این کمیسیون دارد و علاوه بر اینها گاهی هم درگیری لفظی نمایندگان با او در همین نشست ها گزارش می شود؛ نمونه اش درگیری حمید رسایی با علوی و اعتراض این نماینده به حضور یکی از همراهان علوی در کمیسیون امنیت. از اینها گذشته حتی شنود عجیب دفتر علی مطهری و پیگیری های او نیز نه در دوره مصلحی که بعدتر در دوره وزارت محمود علوی به سرانجام رسید. حالا ماجرای خط راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان و شرکت کشاورزی و دامداری دهکار به آسانی آب خوردن وزیر اطلاعات را به صحن علنی می کشاند، البته این نخستین باری نیست که علوی میهمان صحن علنی است، او تنها تا به اینجای کار از کارت زرد نمایندگان در امان بوده وگرنه پیش از این با محور سؤال برخی نمایندگان نزدیک به جبهه پایداری به صحن آمده بود. جهش رشد ایران در پساتحریم

بانک جهانی در گزارش دوسالانه «چشم انداز اقتصاد جهانی» ضمن پیش بینی هایی از روند اقتصاد جهانی در سال های 2014 تا 2017 به ارائه سناریو هایی در مورد اقتصاد ایران در دوره پساتحریم پرداخته است. در این گزارش پیش بینی رشد اقتصاد جهانی در سال 2015 از 3 درصد قبلی به 2.8 درصد کاهش یافته است و در بین اقتصادهای مهم جهان هند با نرخ رشد7.5 درصدی رکورددار رشد اقتصاد جهان معرفی شده است. پیش بینی رشد اقتصادی ایران در سال 2015 از 0.9 درصد به یک درصد افزایش یافته، ولی برآورد رشد اقتصادی ایران در سال 2016 به 2 درصد افزایش یافته است. در عین حال، بانک جهانی پیش بینی کرده است که در صورت توافق با جامعه جهانی، ایران می تواند به رشد پایدار حداقل 6 درصدی دست یابد که این رشد می تواند بین 2 الی 2.5 درصد رشد اقتصادی منطقه را افزایش دهد.

رتبه نقدشوندگی صنایع بورسی

بازار سهام در حالی هفته گذشته با افت قابل توجه قیمت ها همراه شد که کارشناسان همچنان، عدم ورود نقدینگی جدید به این بازار را که می تواند دلایل متعددی داشته باشد، به عنوان مهم ترین عامل این وضعیت رکودی برآورد کردند. در این بین بررسی های «دنیای اقتصاد» از وضعیت گروه های فعال در بازار سهام به لحاظ نقدشوندگی که داده مهمی برای ورود به بازار محسوب می شود، نشان می دهد برخی گروه ها نظیر خودرو و لیزینگی ها که عموما سهام شناور بالایی دارند از نقدشوندگی بالاتری برخوردار هستند. گروه هایی که تنوع شرکت ها در آنها اندک و سهام شناور پایینی دارند، مثل مخابرات و حمل و نقل نیز از نظر نقدشوندگی در وضعیت نامطلوبی هستند. 

بازگشت آرامش به اقتصاد ترکیه

احمد داووداوغلو، دبیرکل حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر مستعفی ترکیه می گوید که صدای مردم را شنیده است و مردم به تغییر نظام ترکیه از نظام پارلمانی به نظام ریاستی «نه» گفته اند. همزمان سخنان اردوغان، رییس جمهوری ترکیه مبنی بر حمایت او از تشکیل یک دولت ائتلافی موجب شد تا بازار واکنش مثبتی نشان دهد. درحالی که در روز های پیش از انتخابات نسبت دلار به لیر 2.1 بود، پس از انتخابات این نسبت به 2.7 رسید؛ اما سخنان اردوغان موجب شد لیر ترکیه 0.9 درصد برابر دلار بهبود یابد. اوضاع لیر در برابر دلار بهتر شد و از شرایط شکننده ای که پس از اعلام نتایج انتخابات ترکیه پیدا کرده بود، رهایی یافت. 

آثار سوء حذف نهادهای آماری

در هفته گذشته، شورای عالی آمار، مرجع انتشار آمارهای اقتصادی را «مرکز آمار ایران» معرفی کرد. ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در اولین اظهار نظر رسمی، معتقد است که 2 نهاد بانک مرکزی و مرکز آمار به جای رویکرد جانشینی، باید رویکرد تکمیلی داشته باشند. به اعتقاد او «نقص در روند سری های آماری»، «استناد نهادهای قضایی و شرکت ها، سایر نهادها از آمار بانک مرکزی»، «تداوم در انتشار سری زمانی در رویکرد بین المللی و همکاری با نهادهای فرامرزی» و «مرجع قرار گرفتن در پژوهش و مطالعات اقتصادی» عواقبی است که در صورت توقف روند آماردهی بانک مرکزی مورد توجه کشور قرار می گیرد.

ادامه واکنش ها به سخنان روحانی درباره تحریم ها

این روزها فضای سیاسی کشور با انتقاد از دولت همراه شده است. از تجمع دلواپسان توافق هسته ای گرفته تا انتقاد های پی در پی از رییس دولت یازدهم. این انتقادها به اندازه ای این روزها شدت یافته است که روز گذشته برخی از ائمه جمعه به دفاع از عملکرد تیم هسته ای پرداخته و به نوعی حمایت خود را از دولت اعلام کردند. با این حال سخنان 17 خرداد ماه حسن روحانی رئیس جمهوری در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست همچنان نقطه مشترک بسیاری از انتقادها را تشکیل می دهد. به گزارش «ایسنا»، حسن روحانی در همایش مذکور گفته بود: «ما وقتی می گوییم باید تحریم های ظالمانه رفع شود بعضی ها چشمان شان زیاد نچرخد. تحریم های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده اند ظلم بزرگی مرتکب شده اند؛ اما عده ای در داخل هم نمی دانستند تحریم چیست.» بیان این سخنان کافی بود تا موج تازه ای از انتقادها به روحانی شکل بگیرد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: