کد خبر: ۷۲۸۸۵
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در گفت و گو با حرا مطرح شد:
دکتر شهرام محمدنژاد،دبیر کل موسسه حرکت رشد و اعتدال (حرا) دیدگاه خود را در مورد مسئله پسابرجام در طی مصاحبه اینگونه بیان کردند:

دکتر شهرام محمدنژاد،دبیر کل موسسه حرکت رشد و اعتدال (حرا) دیدگاه خود را در مورد مسئله پسابرجام در طی مصاحبه اینگونه بیان کردند:

کشور ما در شرایط فعلی ، در یک حالت بسیار حساس قرار دارد . دیپلماسی خارجی ما در دو سال اخیر در یک مسیر بسیار پیچیده و حساس توفیقاتی را بدست آورد ، البته هزینه های سنگینی هم در راستای این توفیقات پرداخته شده است ؛ و این توفیقاتی که در دیپلماسی خارجی ما بدست آمده از یک سو می تواند یک تجربه تاریخی برای ما باشد که از زمان تشکیل سازمان ملل که بعد از جنگ دوم جهانی شکل گرفته تا کنون شاید کشور ما در سطح دیپلماسی بین الملل آنطور که باید و شاید خودی نشان نداده بود . علت اصلی آن هم وابستگی دولت ها مخصوصا رژیم شاهنشاهی و ما قبل آن به بیگانگان بود که دیپلماسی به عنوان یک حرکت بنیادی در کشور ما یا دیپلماسی مستقل در کشور ما معنا نداشت . شاید برای اولین بار است که این توفیق حاصل شده و ما توانستیم از روش های دیپلماسی توفیقاتی دست بیابیم . این توفیق هم در سطح داخلی و منطقه ایی و بین الملل دوستان و دشمنانی را ایجاد کرده . یقینا دوستانی که با کشور ما در بعد از انقلاب و مخصوصا در سالهای اخیر رابطه مستقل و منافع دو جانبه ایی را داشتند از این شرایط بسیار خوشحال شدند و هم فکران با ملت بزرگ ایران آنرا یک توفیق بزرگ برای کشورهای منطقه و جهان می دانند . اما این توفیق دشمنان بسیار جدی و خطر ناکی را نیز ایجاد کرده که شاید بتوان گفت عربستان صعودی که یک رژیم ارتجاعی و خودخوانده ایست که یک کشور عربی را به اسم یک خانواده تلقی می کند، به عنوان مرکز تهدیدات علیه کشور ما تبدیل شده است و به شدت در تخریب وجهه ایران و جلوگیری از توفیق کشورمان دررسیدن به اهداف پسابرجام و ارتباط معقول بین ایران و کشورهای دیگر سنگ اندازی می کند . 

گزارشهای بسیاری مبنی بر اینکه عربستان به همراه اسرائیل به صورت متحد در کشورهای غربی مخصوصا آمریکا و اروپا پایگاههایی را ایجاد کرده و در کنگره های کشورهای اروپایی و آمریکا و در سنای آن با پولهای بادآورده نفتی مزدوران صهیونیست را تحریک برصادر کردن بیانیه یا قوانینی می کنند که نه تنها در آمریکا بلکه در سطح بین الملل از توفیقات ایران جلوگیری کنند. لذا عربستان صعودی به عنوان مرکز تهدیدهای ضد ایرانی به شدت در تخریب شرایط پسابرجام و چهره ایران فعال است و مدام در کشورهای غربی و آمریکا سرمایه گذاری می کنند . 

البته در سطح منطقه هم به همین شکل است ، اتفاقاتی که در منطقه می افتد و سعی می کند با پولهایی که در منطقه و حتی آسیای شرقی هزینه می کند از اینکه کشورهای مستقل با جمهوری اسلامی روابط بهتری داشته باشند جلوگیری میکند . نکته حائز اهمیت هم از دید مثبت این است که اروپا تلاش دارد که خودش را از آمریکا جدا کند . در شرایط پسابرجام اروپا باز هم به آن حالت مستقل خودشان فکر می کنند . اگر به ده الی بیست سال قبل برگردیم  خواهیم دید که کشورهایی ماننند فرانسه و آلمان و ایتالیا تا حدود زیادی کشورهای مستقلی بودند. فرانسه علی رقم اینکه از اعضای مهم ناتو بود ، جنگ افزارهای خودش را و نیروهای نظامی خودش را مستقل از دیگر کشورهای عضو ناتو حفظ می کرد . در حدود ده الی بیست سال اخیر است که اینگونه تحت تاثیر آمریکا قرار گرفته است . حتی یک زمانی بین فرانسه و آلمان یک اتحادی در حال شکل گیری بود که غرب را نگران کرد و انگلیس و آمریکا به شدت به این اتحاد مخالفت کردند . 

اما در هر حال اروپا تلاش می کند که خودش را مستقل از آمریکا نگاه دارد و آن فرمانبری های قبلی را تکرار نکند . حتی لجاجت فرانسه با ایران در مسئله برجام در همین راستا بود که سعی میکرد خودش را تابع آمریکا نشان ندهد ، اگر یادمان باشد در زمانی که مذاکرات ادامه داشت فرانسه یکی از نادر کشورهایی بود که همیشه در تخریب توافقات بدست آمده عمل می کرد ، حتی آمریکا و نمایندگان آن با موضوعی موافقت می کردند و فرانسه به مخالفت می پرداخت . هدفش این بود که لجاجت و مخالفت خود را با تصمیمات آمریکا نشان دهد . بنابراین الان تنها نکاتی که سعودی ها و امثالهم دارند اقدام می کنند مطرح نیست ، نکات دیگری مانند فرانسه یا کشورهای مستقل دیگری مانند آلمان و چین نیز مطرح است که اینها نمی خواهند خود را تابع کشورهای دیگر جلوه بدهند و توفیقاتی که تیم دکتر روحانی و هیئت همراهشان و دیدارهای اقتصادی آنها در فرانسه و ایتالیا، شاید در همین راستا باشد . البته ناگفته نماند قرار دادهای بزرگی که در فرانسه و ایتالیا بسته شد و یا سفر رئیس جمهور چین به ایران یقینا خشم آمریکا ومتحدینش را برخواهد انگیخت . 

اما توفیقات خوبی در پسابرجام می تواند برای کشور ما بدست بیاید ، اینجا یک نکته ایی حائز اهمیت است که تمام امید ما نباید به مسائل بین المللی و مسائل پسابرجام و اینکه از خارج از کشور معجزه ایی اتفاق بیافتد باشیم . ما طبق فرمایشات رهبری معظم باید در داخل کشور مسائل خود را حل کنیم و اقتصاد ما در راستای اقتصاد مقاومتی و با برنامه ریزی هایی که انجام می شود باشد. یکی از نکاتی که در مسئله پسابرجام یا در شکل گیری برجام اتفاق افتاد مسئله تفنگداران آمریکایی بود ، تحلیل گران واقع گرا بر این باورند که مسئله تفنگداران آمریکایی یک توطئه بود که از یک جای ناشناخته جهت داده شده بود تا مسئله برجام را تبدیل به یک فاجعه بکند . نشانه هایی مبنی بر همین قضیه در داخل ارتش آمریکا ، افرادی با تحریکات خارجی از جمله صعودی ها و صهیونیست ها این مسئله را برنامه ریزی کرده بودند بدست آمده اما هنوز واقعیت تمام و کمال مشخص نشده ، به قول رهبر انقلاب این توطئه در جهت به هم ریختم اوضاع منطقه و بین الملل و خسارت به کشور عزیزمان بود به نحوی مدیریت شد و خداوند بزرگ آنگونه این مسئله را مدیریت کرد که به شدت هم از نظر اقتدار و هم از نظر انصاف و هم از نظر خردورزی به نفع جمهوری اسلامی ایران شد ، البته از اینگونه موارد قطعا باز پیش خواهد آمد نه ضرورتا از دید نظامی ؛ اما همانگونه عرض کردم روزی نیست که مزدوران عربستان صعودی و یا امثالهم و مزدوران صهیونیستی در آمریکا و کشورهای دیگر اتاق فکرهایشان در حال توطئه نباشند . به همین دلیل مردم و مسئولین ما به شدت باید مراقب اینگونه ملاحظات باشند که خدای ناکرده در دام توطئه های آنها نیافتند . از جمله مسائلی که در همین راستا قابل ذکر است ، اشغال سفارت سعودی است سعودی ها با نگرانی های شدیدی که در خصوص توافق هسته ایی ایران داشته و دارند و جایگاه خودشان را به عنوان یک کشور مهم از دست داده ( بیش از این تضعیف خواهند شد ) مخصوصا با حاکمان بی خرد فعلی ، در هر لحظه دنبال توطئه هستند و اتاق فکرهای بسیاری جهت خدشه وارد کردن به حیثیت ملی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران تشکیل داده اند. اینکه یک گروه 200 یا 250 نفری شکل می گیرند و از دیوار صعودی بالا می رود و سفارت را اشغال می کنند بدون کوچکترین درکی از مسائل حساس بین المللی و منطقه ایی ، این یک زنگ خطر بسیار بزرگی است که در همان راستای توطئه ها باید این را پیش بینی کرد . البته امیدواریم این توطئه ها بازشناسی شوند و ریشه های آن مشخص بشود .

واقعیت امر این است که خراب کردن چهره جمهوری اسلامی و جلوگیری از کشور ما برای نیل به اهداف آرمانی و بلند انقلاب ، نه تنها از اهداف رژیم های منحوسی همانند سعودی هاست ، بلکه خیلی از کشورهای منطقه ایی و بین المللی رشد جمهوری اسلامی را به ضرر خودشان می دانند و این درایت و خردورزی مارامی طلبد که در دام این مسائل نیافتیم ، در همین راستا باید توجه ویژه ایی به افراطیون داخلی که مناسفانه همان کسانی هستند که بارها و بارها نظام جمهوری اسلامی را دچار لطماتی کرده اند ، باشیم ، به شدت باید مراقب این افراطیون بود ، افرادی لجام گسیخته که بنا دارند ایران را مانند سوریه و عراق و افغانستان به یک کشور جنگ زده و ویران تبدیل کنند ، این هدف بزرگی است که دشمنان انقلاب به آن اذعان دارند و در این راستا رژیم صهیونیستی و متحدانش هرگونه سرمایه گذاری لازم را انجام میدهند ، اگر انسان خوب به این مسئله توجه کند که این افراطیون که در داخل کشور به اسم ارزشها و به اسم اسلام وآزادی اینگونه رفتار کنند و خدای ناکرده رفتاری که به دور از شان جمهوری اسلامی باشد بلکه خطر ناک باشد و آنچنان رفتارهایی از خود بروز بدهند که امثال تکفیری ها از خود بروز می دهند ، ما باید بدانیم که دنیا و حتی غرب که پیشرفت و استقرار و قدرت جمهوری اسلامی را نمی توانند ببینند ، دنبال ایجاد گروههای افراطی در داخل کشور ما هستند با سرمایه گذاری های مادی و معنوی بسیار بزرگ ، که این فرهنگ شیعی که فرهنگ اعتدال و فرهنگ اخلاق و فرهنگ انسانیت است را همانند فرهنگ تکفیری ها خدشه دار کنند و نگذارند که این روح رحمت و بزرگی شیعه آنچنان که در دنیا نمو پیدا کرده بیش از پیش نمو و رشد پیدا کند . ما آنچه که در تکفیری ها و در گروههای ملحد که صدمات جدی که بر چهره و ساحت اسلام در تفکرات مردم عادی و بدون بینش وارد کرده میبینیم ، بسیاری از کشورها و مردم در قالب همان سنت تکفیری از اسلام دید پیداکرده اند . اینکه کشورهای غربی و حتی آمریکا تمایل دارد با ایران مذاکرات بیشتری انجام بدهد غیر از آن بعد سیاسی و توطئه ورزی ، یقینا آن روحیه رحمت و استقلال و عزتی است که جمهوری اسلامی دارد . و لذا به عنوان یک کشور قابل اعتماد و دارای فرهنگ دیرینه تاریخی و اسلامی مطرح است . این تکفیری ها و افراد افراطی که در کشورهای دیگر شکل گرفته خدای ناکرده با نقاب جدید در کشور ما شکل بگیرد ، یقینا نخواهد گذاشت چهره غنی فرهنگی ایرانی اسلامی در دنیا رشد و نمو پیدا کند و لذا دشمنان اسلام به شدت در صدد تخریب این مسئله هستند و ان شاالله با یاری خدا و اتحاد ملی و رهبری فرزانه کشورمان باید مراقب این مسائل باشیم . 
از جمله این مسائلی که الان در شرایط پسابرجام مطرح است مسئله انتخابات است که یقینا از اینگونه شیطنت ها برای به هم خوردن شرایط انتخابات و شکستن ابهت نظام جمهوری اسلامی و بهانه دادن به دست دشمنان هر اقدام ناشایستی ممکن است اتفاق بیافتد ، که من امیدوارم با یاری خداوند بزرگ و هشیاری نخبگان و مردم عزیزمان انتخاباتی با درایت و استقبال فراوان شکل بگیرد و همانگونه که رهبری فرمودند هر قدر این انتخابات با شکوه تر برگزار شود ، عظمت ایران اسلامی را بیشتر نشان خواهد داد . شاهد محمدنژاد
پیاده سازی شده توسط: شاهد محمدنژاد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار