کد خبر: ۷۷۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محسنی اژه ای:
سخنگوی قوه قضاییه از تعیین تكلیف 800 هزار حساب موسسه تعاونی اعتباری ثامن خبر داد و گفت: 694 هزار پرونده طی سال 1394 در شورای حل اختلاف مختومه و منجر به صلح و سازش شده است.

حرا-این مطلب را حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یكشنبه در نود وششمین نشست خبری خود عنوان كرد.
وی افزود:‌ در سال 94 اقدام خوبی كه از سوی مردم انجام شد، این بود كه 370 نفر از محكومان به قصاص با رضایت اولیای دم از قصاص رهایی یافتند.
محسنی اژه ای ادامه داد: این تعداد افراد كه از قصاص رهایی یافتند مربوط به سال های گذشته تا پایان سال 94 بوده اند.
وی تصریح كرد: قصاص حق اولیای دم است و آنان می توانند گذشت كرده و یا مصالحه كنند و این تعداد احساس كردند كه حق قصاص صرفه نظر كنند، البته برخی دیه گرفته و برخی بدون اخذ وجه رضایت دادند.

** 694 هزار پرونده مختومه شد
محسنی اژه ای همچنین به آمار پرونده ها در شورای حل اختلاف در سال 94 اشاره كرد و گفت: در این مدت 694 هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف مختومه و منجر به صلح و سازش شده است.
وی تصریح كرد: این موضوع كار پسندیده ای است كه مردم تا زمانیكه ناگزیر نیستند با صلح و سازش كار خود را انجام دهند، این مفیدتر است.
سخنگوی دستگاه قضا گفت: البته تعداد قابل توجهی از پرونده ها در دادسرا و دادگاه ها منجر به صلح و سازش شده كه اكنون آمار آن را نداریم.

** تعیین تكلیف 800 هزار حساب از موسسه تعاونی اعتباری ثامن
محسنی اژه ای همچنین گفت: بر اساس آخرین خبرها، یكهزار و 730 میلیارد تومان به سپرده گذارانی كه پولشان را از موسسه اعتباری ثامن می خواستند تا مبلغ 35 میلیون تومان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: تا كنون وضعیت 800 هزار حساب افراد در این موسسه تعیین تكلیف شده است.

** درباره طرح كاداستر
محسنی اژه ای درمورد طرح كاداستر افزود: یك میلیون و 258 هزار و 212 هكتار از اراضی شهری، دو میلیون و 449 هزار و 110 هكتار از اراضی مزروعی و روستایی و 18 میلیون و 134 هزار و 965 هكتار از منابع طبیعی مشمول این طرح شدند.
وی تصریح كرد: اگر دولت و مجلس بودجه بیشتری را به این طرح اختصاص دهند برای سرعت بخشیدن به زمین های شهری و روستایی، گام های بلندتری برداشته می شود زیرا اگر حد و حدود زمین ها مشخص شود در جلوگیری از سوءاستفاده ها و اختلاس ها اقدامات خوبی صورت می گیرد.

** وجود 42 پرونده در مرحله تجدیدنظر اصل 49
محسنی اژه ای با بیان اینكه از نیمه دوم سال 93 مسئولیت ستاد اصل 49 و هیات ویژه به من سپرده شده، افزود: به همین منظور موفق شدیم از آن زمان تا پایان سال 94 از شش استان بازرسی دقیق داشته باشیم كه در برخی استان ها پرونده ها متراكم شده بود و تدابیری در این زمینه اتخاذ شد.
وی ادامه داد: اكنون در استان هایی مانند بوشهر و مازنداران پرونده ها فقط در حد متعارف درآمده و با توجه به اینكه ستاد تجدید نظر اصل 49 در تهران متمركز است، تعداد 1130 پرونده در این ستاد موجود بود.
محسنی اژه ای گفت: این تعداد پرونده در دو شعبه تجدید نظر مورد بررسی قرار گرفت و اگر به صورت عادی رسیدگی می شد، ممكن بود تا بیش از چهار سال طول بكشد كه با اقدام فوق العاده و ورود قضات ماهر، اكنون تعداد پرونده ها را به 42 پرونده رسانده ایم، كه امیدواریم به صفر برسد.
وی خاطرنشان كرد: همچنین پرونده هایی كه درخواست رسیدگی فوق العاده شده بود از حدود 249 پرونده تا پایان سال 94، همه پرونده ها در دستور كار قرار گرفت و تعداد آنها به 72 پرونده كاهش یافته است.
به گفته سخنگوی قوه قضاییه، 72 پرونده نیز نیاز به استعلام و تحقیقات لازم داشت كه در نوبت رسیددگی قرار گرفته است.

** كشف بیش از 5700 كیلوگرم مواد مخدر در اردیبهشت ماه
محسنی اژه ای گفت: یكی از مواردی كه متاسفانه از حدود بیش از دو هفته از اردیبهشت گذشته و با كشفیات آن روبرو بوده ایم، موضوع مواد مخدر است، بطوریكه از ابتدای اردیبهشت ماه تا كنون 5700 كیلوگرم انواع مواد مخدر كشف شده است.
معاون اول قوه قضاییه افزود: از این تعداد 580 كیلوگرم هرویین بوده كه اگر این میزان هرویین در جامعه توزیع می شد، معلوم نبود چه اتفاقی رخ می داد.
وی گفت: یكی از مسائلی كه كشورهای همسایه و نیروهای ناتو درمورد مسئولیت خود خوب عمل نكردند، موضوع مواد مخدر است و البته كسانی كه مدعی هستند چرا ما قاچاقچیان مواد مخدر را مجازات سنگین می كنیم، باید به این موضوع توجه داشته باشند.
محسنی اژه ای ادامه داد: خانواده ها نیز باید مراقب باشند تا در دام قاچاقچیان مواد مخدر قرار نگیرند زیرا نفع اصلی را قاچاقچیان می برند و فرد را با یك وعده پول فریب می دهند.
معاون اول قوه قضاییه از رسانه ها خواست جوسازی ها و غوغاسالاری هایی كه علیه قوه قضاییه صورت می گیرد را به درستی انعكاس دهند.
وی گفت: قوه قضاییه تلاش می كند بر مبنای قانون اقدام كند و بر اساس قانون چنانچه فردی محكوم و حكم وی قطعی شد، بدون هیچگونه تبعیضی حكم را اجرا كند.
به گفته محسنی اژه ای، خیلی وقت ها در تشكیل یك پرونده و اجرای حكم یك سری فشارها و غوغا سالاری ها صورت می گیرد و گاهی اوقات صحبت هایی می شود كه صحیح نیست و دور از انصاف است و مردم مشاهده می كنند كه خبرها صحت ندارد و البته مردم به این رسانه های نیز بی اعتماد می شوند، مبنای كار ما بر این است كه بدون هیچگونه تبعیض و بر اساس موازین قانونی اقدام كنیم.

** تشكیل پرونده در ارتباط با خودكشی در بیمارستان میلاد 
وی در مورد فردی كه در بیمارستان میلاد دست به خودكشی زده، گفت: در این مورد پرونده ای تشكیل شده و به این علت كه این فرد در كما است، از ایشان سئوال و جوابی نشده و تحقیقات جانبی صورت گرفته است.

** درمورد تایید طرح تحول سلامت
محسنی اژه ای در مورد اینكه طرح تحول سلامت مورد تایید است، گفت: در اینكه وزیر بهداشت و دولت تلاش‌های زیادی برای تحول سلامت كرده اند حرفی نیست و بازرسی كل كشور در موضوعات دستگاه های دولتی و وابسته به دولت برنامه بازرسی دارد و در صورت تخلف ورود می‌كند.

** در مورد انتقاد رئیس كانون وكلا از تبصره ماده 48 آیین دادرسی
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال كه روز گذشته(شنبه)، رئیس كانون وكلای دادگستری مركز از تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی كیفری انتقاد داشته و گفته رئیس قوه قضاییه اعتقادی به این تبصره ندارند، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و قوه قضاییه ملتزم به قانون باشد.
وی افزود: شاید ایشان به این نكته اشاره داشتند كه این تبصره پیشنهاد قوه قضاییه نبود و در مجلس شورای اسلامی به این شكل تبدیل شده است.

** در مورد وكلای پرونده های امنیتی مشكل خاصی نداریم
محسنی اژه ای ادامه داد: در مورد كسانی كه در پرونده های امنیتی وكالتی را بر عهده می گیرد تا كنون مشكل خاصی نداریم.
سخنگوی قوه قضاییه درباره ماده 36 قانون مجازات اسلامی درباره كسانی جرم بیش از یكصد میلیون تومان داشته اند و هنوز معرفی نشدند، گفت: طبق این ماده، احكام آنان هنوز نهایی نشده و برای برخی آنان حكم صادر شده و با توجه به اینكه فرصت 20 روز تجدید نظر آنان طی نشده، نمی توان جرم آنان را با جزییات بیان كرد.

** آیین نامه دارایی مسئولان مشكل اجرایی دارد
وی درباره آیین نامه اجرایی دارایی مسئولان نیز افزود: در فرجه قانونی، آیین نامه تا پایان اردیبهشت ماه اعلام خواهد شد ولیكن مشكلات اجرایی دارد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: اجرایی آن به زیرساخت‌هایی نیاز دارد كه آنها نیز باید آماده شوند و فقط با ابلاغ این آیین نامه نمی‌توان آن را اجرا كرد.

** قوه قضاییه در مورد فیش حقوقی برخی مدیران بیمه مركزی ورود نمی كند
محسنی اژه ای در مورد افشاگری های وزیر اقتصاد و دارایی در مورد فیش حقوقی برخی مدیران بیمه مركزی گفت: سخنان ایشان را مستقما گوش نكردم و چیزی كه عنوان شد حقوق 48 میلیون تومانی بود نه 180 میلون تومانی.
وی افزود:‌ اگر تخلفی صورت گرفته باید گزارش دهند و محمل قانونی برای حل آن پیدا كنند، قوه قضاییه وارد نمی‌شود زیرا این قوه زمانی ورود می‌كند كه جرمی اتفاق افتاده باشد.

** تایید بازداشت یكی از مدیران سابق صدا وسیما در خراسان شمالی 
معاون اول قوه قضاییه در مورد بازداشت یكی از مسئولان ارشد صدا وسیما گفت:‌ اگر منظور شما یكی از مدیران سابق صدا وسیما در خراسان شمالی باشد، وی بازداشت شده اما قراری صادر نشده است.

** اموال شناسایی شده بابك زنجانی تكافوی بدهی او را نمی دهد
وی در پاسخ به این سئوال كه طبق بیانات وزیر دادگستری با اعدام زنجانی پولی به كشور بازنمی گردد، افزود: اموال شناسایی شده، تكافوی كل بدهی را نمی دهد و طبق آخرین آمار از اموال ایشان پنج هزار میلیارد تومان محاسبه شده است.
محسنی اژه ای ادامه داد:‌ بر اموال شناسایی شده ایشان از طرف دادستانی نظارت می‌شود تا از بین نرود.
وی ادامه داد: این پرونده تمام نشده و برای برخی اتهام وارد شده اما كیفرخواست صادر نشده و در ادامه پیگیری اگر ثابت شود كسانی مرتكب جرمی شدند برای آنها پرونده ایجاد می‌شود.
معاون اول قوه قضاییه گفت: از سه نفر در بانك مركزی تحقیق شد ولی اتهام وارد نشده است.

** سوءقصد به میرمحمود موسوی مساله امنیتی نبوده است
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی كه سوءقصد به میرمحمود موسوی به چه دلیلی بوده، گفت: این موضوع مساله امنیتی نبوده و احتمالا سرقت، دزدی و امثالهم است و اینكه برخی اعلام می كنند كه قبلا نیز چنین موردی برای این شخص اتفاق افتاده، مشخص نیست و این موضوع را در رسانه های دیده ام.
وی تصریح كرد: دادستان نیز اعلام كرده كه از موارد قبلی خبری ندارد، اما موضوع در حد مساله امنیتی نیست و امیدواریم این موضوع مشخص شود، گرچه تا كنون مساله سرقت از وی مطرح شده است.

** درمورد تبلیغات نامزدها علیه یكدیگر و دیگر مسئولان
سخنگوی قوه قضاییه همچنین درمورد تبلیغات نامزدها علیه یكدیگر و علیه دیگر مسئولان و نمایندگان مجلس، در پاسخ به سئوال خبرنگاری افزود: در دوره های مختلف نامزدها علیه هم شكایت می كنند و برخی از دولت سابق، برخی از نامزدها و برخی از نمایندگان مجلس شكایت می كنند كه در این زمینه پرونده هایی در موضوعات مختلف تشكیل شده و در دستگاه قضایی مطرح است.
وی ادامه داد: در یك زمانی از 9 نفر شكایت كردند، حتی در برخی موارد دولت سابق علیه دولت كنونی شكایت كرده و موارد آن وجود دارد، در این زمینه برخی رضایت داده و برخی شكایت خود را نیز پس گرفته اند.

** تصمیم جدی قوه قضاییه برای مبارزه جدی و بازدارنده با قاچاق كالا
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه رئیس سازمان بازرسی دستور بازرسی از تجهیرات دست دوم را داده، گفت: اینكه سازمان بازرسی كل كشور وارد یك موضوع شود، بصورت صریح در این زمینه پاسخ داده نمی شود كه آیا جرمی اتفاق افتاده یا نه، بلكه موضوع مورد رسیدگی جدی از سوی این سازمان قرار می گیرد.
وی ادامه داد: برخورد با قاچاق كالا زیر نظر دولت و از طریق ستاد مبارزه قاچاق كالا و ارز صورت می گیرد و مسئولان باید بصورت جدی به این مساله بپردازند زیرا امروز قاچاق نه تنها بر خلاف اقتصاد مقاومتی است بلكه به ضرر كشور تمام می شود.
محسنی اژه ای گفت: بسیاری از تولیدكنندگان به خاطر وارد كردن كالاهای قاچاق در معرض تعطیلی هستند و باید یك كار جدی توسط همه دستگاه ها و قوه قضاییه در راستای مبارزه با قاچاق كالا صورت گیرد.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینكه مبارزه كنونی در زمینه قاچاق كالا كفایت نمی كند، افزود: باید هزینه برای قاچاقچی به حدی سنگین باشد كه قاچاق برای آنها صرفی نداشته باشد.
محسنی اژه ای در عین حال گفت: با ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و ناجا تصمیمات جدی داریم و در سال 95 یك مبارزه جدی، موثر و بازدارنده با قاچاق انجام می دهیم.

** درباره انتشار عكس مینو خالقی در فضای مجازی
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوال خبرنگاری كه آیا موضوع انتشار عكس مینو خالقی مدعی العمومی داشته یا نه، افزود: اگر وی شاكی باشد دستگاه قضا وارد می شود اما در فضای مجازی یك كارگروهی وجود دارد كه دادستان و شش وزارتخانه از طرف دولت عضو هستند كه آنها باید تشخیص دهند كه این موضوع مصداق مجرمانه است یا نه، اگر باشد اقدام لازم را انجام می دهند.
وی خاطرنشان كرد: اگر موضوع انتشار عكس موجب اشاعه فحشا شود دادستان به عنوان مدعی العموم وارد كار می شود، البته اطلاع ندارم كه وی شكایت كرده یا نه اما اگر شكایت كند مورد رسیدگی قرار می گیرد.

** پرونده معاون رئیس جمهوری در دادسرای تهران است
معاون اول قوه قضاییه همچنین درمورد آخرین وضعیت پرونده شكایت دادگستری سیستان وبلوچستان از معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده گفت: همانطور كه قبلا اعلام كردم پرونده وی در دادسرای تهران است و وی احضار شد و اعلام كرده كه مطلب من به این شكل كه عنوان شده نبوده است.

** ناجا در چارچوب قانون با جرائم ظاهری برخورد كند، حمایت می كنیم
محسنی اژه ای افزود: برای ناهنجاری ها قانون داریم، برخی ناهنجاری ها علنی و آشكار است به همین دلیل ناجا وظیفه دارد برخورد كند كه این كار را نیز انجام می دهد.
به گفته وی، از اقدامات ناجا كه در چارچوب قانون با هر یك از جرائم ظاهری و مشهود برخورد می كند، حمایت می كنیم.
سخنگوی قوه قضاییه خاطرنشان كرد: باید همه مسئولان نسبت به موضوع امنیت اخلاقی اهتمام داشته باشند چون اگر جرائم ظاهری در جامعه گسترش پیدا كند حتما مشكلاتش از قمه و عربده كشی بالاتر است و از درون جامعه را تهی می كند و به فساد می كشاند.
وی خاطرنشان كرد: دستگاه قضا، ناجا و آحاد مردم برای قانون امر به معروف و نهی از منكر كه تصویب شد، گرچه دولت ابلاغ نكرد اما مجلس آن را ابلاغ كرد، همه در برابر آن وظیفه دارند و باید ناهنجاری ها را جدی بگیرند، البته ممكن است كه ما ضعف قانون هم داشته باشیم.

** در مورد پرونده مهرداد اولادی
سخنگوی دستگاه قضا گفت: پرونده اولادی تشكیل شده و علت فوت را پزشكی قانونی مطرح كرده، خودكشی نیست و بر اثر مصرف مواد و الكل بوده است و دادگاه باید در این زمینه تصمیم بگیرد و قرار مناسب را صادر كند.

** تحقیقات درباره پرونده ستایش در حال انجام است
محسنی اژه ای گفت: پزشكی قانونی در مورد این پرونده نیز نظر داده و امیدواریم این هفته یا هفته آینده كیفرخواست این پرونده نیز صادر شود زیرا تحقیقاتی در زمینه این پرونده در حال انجام است كه امیدواریم كیفرخواست و قرار مجرمیت آن تا هفته آینده صادر شود.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری كه حداد عادل اسنادی دارد كه دولت در انتخابات دخالت داشته است، گفت: تا جایی كه من اطلاع دارم چنین چیزی نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار