کد خبر: ۸۲۱۴۰
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
روابط مالی عربستان و خانواده کلینتون، در راستای سیاست کلی ریاض برای ایفای نقش 'دوست ناگزیر آمریکا' صورت می گیرد.

حرا- اواسط ماه ژوئن (اواخر خرداد) خبرگزاری پترا در کشور اردن، از 'محمد بن سلمان' معاون ولیعهد عربستان نقل کرد که دولت عربستان 'یک پنجم' از هزینه های ستاد انتخاباتی 'هیلاری کلینتون' برای ریاست جمهوری را پرداخته است.
پس از آنکه این نقل قول توسط یک اندیشکده در آمریکا ترجمه و منتشر شد، خبرگزاری اردنی متن نقل قول را از تارنمای خود حذف و اعلام کرد که تارنمای این خبرگزاری هک شده بود و نقل قول منسوب به 'محمد بن سلمان' را هکرها روی تارنما گذاشته بودند. (1)
اعلام هک شدن خبرگزاری اردنی به حرف و حدیث های ناشی از آن نیز پایان داد تا اینکه بتازگی حزب جمهوریخواه آمریکا 'هیلاری کلینتون' را متهم کرد که در دوران وزارت خارجه، از موقعیت خود برای جذب کمک به 'بنیاد خیریه کلینتون' استفاده کرده است.
اگرچه خانم کلینتون این ادعا را رد کرد، اما انتشار اطلاعات مربوط به ترازنامه مالی و منابع و هزینه های این بنیاد، جنجال های دیگری آفرید. بر اساس اطلاعاتی که بنیاد کلینتون، خود منتشر کرده است؛ دولت هایی که معمولا به عنوان حامیان افراط گرایی شناخته می شوند، از پشتیبانان مالی این بنیاد بوده اند. برای مثال تنها در سال 2014 میلادی، عربستان 25 میلیون دلار، کویت 10 میلیون دلار و قطر و امارات نیز 5 میلیون دلار به این بنیاد کمک کرده اند. (2)
از همه بحث انگیزتر، افشای ارتباطات 'بیل کلینتون' رئیس جمهوری سابق آمریکا با بنیادی آموزشی در امارات متحده عربی بوده است. انتشار اسناد مالیاتی خانواده کلینتون نشان داد 'بیل کلینتون' بین سال های 2011 تا 2014 (1390-1393)، مدیر افتخاری موسسه آموزشی GEMS در امارات بوده و بابت این مدیریت افتخاری نه تنها 5.6 میلیون دلار حقوق گرفته؛ بلکه میلیون ها دلار هم برای بنیاد کلینتون اعانه دریافت کرده است. 
رسانه های آمریکا، GEMS را موسسه ای معرفی کرده اند که با بیش از 100 مدرسه دینی در کشورهای جهان، بزرگترین سازمان از نوع خود است و از سوی وهابیون نیز حمایت می شود. در واقع این بنیاد، تنها موسسه خارجی است که اجازه فعالیت آموزشی در عربستان سعودی دارد. (3)
طبعا این خبرها نمی تواند جرمی را متوجه هیلاری کلینتون کند، اما یک چیز را به روشنی نشان می دهد و آن این است که 'خانواده کلینتون' با کشورهای عربی و از جمله با عربستان روابطی نزدیک دارد.
روابط خانواده کلینتون با عربستان، با توجه به گزارش 28 صفحه ای از احتمال نقش عمدی یا غیرعمدی ریاض در حمله های 11 سپتامبر، بحث انگیزتر می شود. 

** گزارش 28 صفحه ای کنگره
بلافاصله پس از حادثه 11 سپتامبر، کمیسیون های اطلاعات سنا و مجلس نمایندگان آمریکا با تشکیل کارگروه تحقیق و تفحص، به بررسی ابعاد این حمله پرداختند. این کارگروه مشترک، چندین گزارش از حادثه تهیه کرد و بر اساس یکی از همین گزارش ها، مقامی زیر عنوان 'مدیر اطلاعات ملی' در ایالات متحده تعریف شد. این مقام جدید که مستقیما به رئیس جمهوری گزارش می دهد، مسئولیت هماهنگی میان همه دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را برعهده دارد.
گزارش دیگرِ کارگروه یادشده که اواخر سال 2002 (1381) تهیه شد، تا ماه گذشته محرمانه بود. انتشار این گزارش پس از نزدیک به 14 سال، احتمال ارتباط عمدی یا غیرعمدی عربستان سعودی با حادثه تروریستی 11 سپتامبر 2001 را علنی کرد.
خلاصه ای از یافته های این گزارش 28 صفحه ای در ادامه آورده شده است:
1 – فردی به نام 'عُمر البَیومی' تبعه عربستان که با مقام های سعودی روابط نزدیک داشته است، در آمریکا به دو تن از هواپیماربایان به نام های 'خالد المحضار' و 'نواف الحازمی' کمک های فراوان مالی و خدماتی ارایه کرده بود. افزون بر روابط رسمی البیومی با دولت عربستان، پلیس فدرال آمریکا (FBI) گزارش هایی مبنی بر اینکه او احتمالا افسر اطلاعاتی و جاسوسی عربستان است نیز دریافت کرده بود.
2 – 'صالح الحسین' که در زمان حادثه 11 سپتامبر از مقام های وزارت کشور عربستان بود، در ماه سپتامبر 2001 با 'نواف الحازمی' (یکی از هواپیماربایان)، همزمان در هتلی در شهرک هربون در ایالت ویرجینیا اقامت داشت. 
3 – 'شیخ الثمیری' که با روادید سیاسی وارد آمریکا شده و دارای استوارنامه دیپلماتیک رسمی از سوی دولت عربستان بود، در مسجد 'ملک فهد' در لس آنجلس نقش امام مسجد را ایفا می کرد. این مسجد که با پول 'عبدالعزیز' ولیعهد سابق عربستان ساخته شده بود، کانون اشاعه دیدگاه های افراط گرایانه مذهبی به شمار می رفت.
4 – 'عبدالله بن لادن' برادر ناتنی 'اسامه بن لادن' سرکرده القاعده، اعتراف کرده که برای سفارت عربستان در آمریکا کار می کرده است. بعدها مشخص شد عبدالله بن لادن دوستی صمیمی به نام 'محمد قادر هارونانی' داشت که وی با 'محمد عطا' و 'مروان الشِحّی' دو تن از هواپیماربایان 11 سپتامبر ارتباط نزدیک داشته است.
5 – مسجدی به نام 'ابن تیمیه' در کالوِرسینی (ایالت کالیفرنیا) که مُبلغ اندیشه های وهابی و افراط گرایانه بود، برای انتقال پول از آمریکا به القاعده پولشویی می کرد. این مسجد همراه با 'مرکز اسلامی سن دیگو' پول ها را به عنوان اعانه به سازمان هایی که ظاهرا خیریه های کشور سومالی بودند انتقال می داد و این پول ها از آنجا به القاعده می رسید. در تحقیقات FBI مشخص شد دولت عربستان با مسجد ابن تیمیه ارتباط مالی داشته است.
6 – 'حمدان الشلاوی' و 'محمد القضائین' ؟ (Mohammad al-Qudhaeein) که ظاهرا به دعوت سفارت عربستان برای شرکت در جشن این سفارت با هواپیما از فینیکس به واشنگتن می رفتند به صورت مخفیانه به بررسی میزان امنیت پرواز پرداختند و القضائین دو بار کوشید وارد کابین خلبان شود. این دو نفر پس از نشستن هواپیما توسط پلیس بازداشت اما پس از رفع سوء تفاهم آزاد شدند. این اتفاق دو سال پیش از حملات 11 سپتامبر رخ داد و FBI اکنون گمان می کند آن دو نفر سرگرم ارزیابی امنیت پروازهای آمریکا برای انجام عملیات تروریستی بوده اند. FBI بعدها دریافت که 'الشلاوی' در افغانستان دوره های عملیات انفجاری و تروریستی دیده بود.
7 – همسر شاهزاده 'بندر بن سلطان' سفیر عربستان در آمریکا، به همسر 'اسامه بَسنان' حقوق پرداخت می کرده است! اسامه بسنان یکی از هواداران القاعده و رابط جهاد اسلامی اریتره بود که به هواپیماربایان حادثه 11 سپتامبر نیز کمک فراوان کرد. بسنان همچنین دوست صمیمی عمر البیومی بود.
اف بی آی دست کم 31 چک که شاهزاده حیفا (همسر سفیر عربستان) برای همسر اسامه بسنان کشیده را کشف کرده است. تاریخ این چک ها از 22 فوریه 1999 تا 30 مه 2002 است. همچنین اف بی آی کشف کرده که دست کم در یک مورد، شاهزاده بندر بن سلطان، شخصا برای اسامه بسنان چک کشیده است.
8 – زمانی که 'ابوزبیده' یکی از اعضای ارشد القاعده در مارس 2002 در پاکستان دستگیر شد، دفترچه تلفن او به سازمان اف بی آی انتقال داده شد. اف بی آی گزارش داد که برخی شماره های این دفترچه با آمریکا و از جمله با شرکت ASPCOL در ایالت کلرادو در تماس بوده اند. ASPCOL شرکتی بود که امور مربوط به سکونتگاه شاهزاده بندر بن سلطان را برعهده داشت.
9 - در گزارش 28 صفحه ای کنگره آمریکا، به نقل از ماموران اف بی آی و سیا قید شده است که دولت عربستان نه تنها برای دستگیری عاملان اصلی حمله های 11 سپتامبر همکاری نمی کند، بلکه در مسیر تحقیقات مانع تراشی نیز می کند. به گفته مقام های اف بی آی، دولت عربستان پس از حادثه 11 سپتامبر از تحویل مظنونان سعودی به آمریکا برای بازجویی خودداری و حتی در مواردی از ارایه اطلاعات درباره آنان نیز پرهیز کرد.
به اطلاعات گزارش 28 صفحه ای، این را هم باید افزود که 'شاهزاده بندر بن سلطان' فردی که در زمان حمله های 11 سپتامبر سفیر عربستان در آمریکا بود، به محض بازگشت به ریاض (سال 2005) به ریاست سازمان اطلاعات و جاسوسی عربستان سعودی منصوب شد. این یعنی عربستان یک مامور اطلاعاتی خود را به عنوان سفیر به آمریکا فرستاده و به دلیل دستاوردهای فوق العاده در زمان سفارت، او را به ریاست سازمان اطلاعات منصوب کرده است.
همه اطلاعات بالا را وقتی کنار این واقعیت بگذاریم که از 19 هواپیماربای حملات 11 سپتامبر، 15 نفر از اتباع عربستان سعودی بودند، ناخواسته این سوال در ذهن ایجاد می شود که دلیل مماشات واشنگتن با ریاض چیست؟

** معمای آمریکا و آل سعود
'جرج بوش' رئیس جمهوری سابق آمریکا، طبعا نخستین کسی بود که گزارش 28 صفحه ای کنگره را اواخر سال 2002 خواند. حمله آمریکا به عراق و برکناری صدام به بهانه هایی کاملا واهی که جهان دروغ بودنش را می دانست، یک پیامد روشن داشت و آن حذف افراط گراییِ حکومتی در عراق و تلاش برای ایجاد نوعی موازنه علیه ریاض بود.
اینکه عربستان بزرگترین صادرکننده نفت جهان است و با دلارهای نفتی در بسیاری از صنایع غرب سرمایه گذاری می کند، تنها یکی از دلایل مماشات واشنگتن با آل سعود است. 
عربستان هرجا که پای منافع خود در میان نباشد، با زیرکی نقش 'دوست آمریکا' را در منطقه بازی می کند. فراموش نکنیم که ریاض با همان دلارهای نفتی، این توانایی را دارد که بسیاری از کشورهای عرب را پشت سر خود بسیج کند. کمتر از یک سال پیش، وقتی کشورهای غربی به این نتیجه رسیدند که داعش به یک معضل تروریستی تبدیل شده و ابعاد این معضل به غرب نیز سرایت خواهد کرد، انگشت اتهام به سوی افراط گراییِ مکتب وهابی و عربستان سعودی نشانه گرفته شد. بلافاصله عربستان ائتلافی با مشارکت بیش از 30 کشور علیه داعش تشکیل داد. این ائتلاف از همان آغاز معلوم بود که عملا هیچ اقدامی علیه داعش نخواهد کرد؛ اما تشکیل آن، دو پیام روشن به غرب داشت: 
الف - ما با سیاست های شما مخالفت نمی کنیم.
ب – اگر می خواهید ما را متهم کنید، بدانید که ما تنها نیستیم و از پتانسیل بالایی در ایجاد ائتلاف به نفع خود برخورداریم.
کمک های مالی اعراب به بنیاد خیریه کلینتون و بنیادهایی از هر دو حزب آمریکا، آنقدر نیست که برای اقتصاد اول جهان، حیاتی باشد؛ بلکه صرفا در راستای ایفای نقش 'دوست آمریکا' انجام می شود. طبعا عربستان تا زمانی می تواند نقش 'دوست آمریکا' را با زیرکی بازی کند که آمریکا با دردسرهایی به مراتب بزرگتر از ریاض رو به رو باشد و به قول معروف، احساس کند 'کاچی به از هیچی' است.
اروپام**9163**1485
-----------------------------------------
منابع:
(1): https://counterjihadreport.com/2016/07/30/report-clintons-campaign-cash-is-20-royal-saudi-money/
(2): http://www.rawstory.com/2016/08/clinton-foundation-an-easy-target-for-hillary-critics/
(3): http://www.breitbart.com/2016-presidential-race/2016/08/04/daily-caller-bill-clinton-got-millions-worlds-biggest-sharia-law-education-firm/
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار