کد خبر: ۸۴۹۶۴
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان

همه ما می دانیم آنچه باعث پیروزی انقلاب اسلامی و قطع تسلط استکبار از کشور ما شد، در درجه اول دگرگونی فرهنگی در جامعه ایرانی بود. اینکه تمام اقشار جامعه ایرانی به هم پیوستند و در جنگ تحمیلی هشت ساله با دست خالی و پیروی از فرهنگ شهادت، تمام دشمنان منطقه ای و بین الملی را به زانو درآوردند، ایجاد تحول فرهنگی در اقشار مختلف جامعه ایرانی بود. بنابراین فرهنگ زیر بنای هر کاری بوده و شیوه زندگی مردم بدان وابسته است و در فضا سازی فرهنگی می توان بسیاری از آموزه های فرهنگی را نهادینه کرد. اینکه کشورهای توسعه یافته بعد ازسال ها تلاش بی وقفه برای رشد و توسعه علمی، فنی و اقتصادی خود، سرانجام به راهبردهای فرهنگی توجه ویژه ای نموده  و در پیاده سازی برنامه های خود در زمینه های مختلف به ابزارهای فرهنگی متوسل شده اند را باید در همین مقوله جستجو کرد. این کشورها توانسته اند از طریق ابزار فرهنگی،  نه تنها خواسته های سیاسی خود را به کشورهای توسعه نیافته تحمیل کنند، بلکه به دلیل بی توجهی کشورهای توسعه نیافته  به داشته های فرهنگی خود، پیوسته تحت تسلط  فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن ها در آمده اند.


 امام خمینی(ره) در مورد نقش و اهمیت فرهنگ در جامعه فرموده است:

بی شک بالاترین و والاترین عنصری که در موجودیت هر جامعه دخالت اساسی دارد فرهنگ آن جامعه است. اساساً فرهنگ هر جامعه، هویت و موجودیت آن جامعه را نشان می دهد.

 مؤسسه فرهنگی ـ اجتماعی «حرکت رشد و اعتدال»،حرا، به عنوان مجموعه ای مردم نهاد براساس سال ها تجارب علمی، فرهنگی، اجتماعی و عملی اعضایش، بر این باور است که تنها را حل برای حل ریشه ای مشکلاتی که امروزه کشور، در حوزه های مختلف با آن روبه روست ، اصلاح ریشه ای فرهنگ مربوطه در همه زمینه ها با توسل به آموزه های فاخر دینی، ملی و اعتقادات برخاسته از قرآن مجید و سیره رسول گرامی اسلام و اهل بیت(ع) است. برگزاری نشست ها و همایش های علمی و فرهنگی در سراسر کشور عزیزمان از جمله فعالیت هایی است که «حرا» سال هاست در دستور کار خود قرار داده و در این رهگذر از توان اندیشمندان زیادی بهره برده است. حاصل این فعالیت ها به طور مستمر در پایگاه اطلاع رسانی «Haraa.ir» انتشار یافته و ان شاء الله به زودی در قالب کتاب و مجله نیز در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. بدین وسیله از همه فرهنگ دوستان و نخبگان فرهنگی تقاضا می شود در این مسیر ارزشمند و به منظور اصلاح معضلات فرهنگی کشور عزیزمان، ما را یاری فرمایند.

کتاب فرهنگ و جامعه ایرانی، توسط مؤسسه فرهنگی ـ اجتماعی (حرا) نیز در همین راستا تألیف و تدوین شده است. این مجموعه در بخش‌هایی با عنوان فرهنگ و کشمکش های نظری و فرهنگ و زندگی تقسیم بندی شده است.

گفتارها و مباحث بخش نخست این کتاب عبارت‌اند از: گفتار اول ـ فرهنگ و کندوکاوی مفهومی؛  مباحث: اول ـ  سنخ شناسی تعاریف فرهنگ. دوم ـ ساختن فرهنگ . سوم ـ ابهام زدایی. چهارم ـ مرز بی معنایی. پنجم ـ نمود و تکرار 

گفتاردوم ـ چرا به فرهنگ بی توجه ایم؟  مباحث: اول ـ غفلت از سنت و گذشته . دوم ـ ملاحظات معناشناختی، سوم ـ سطوح فرهنگ. چهارم ـ جامعه زنده . پنجم ـ فرهنگ و فرسودگی. ششم ـ فرهنگ ایرانی. هفتم ـ فرهنگ و زندگی. هشتم ـ ایرانی چیست؟ نهم ـ راه آینده

بخش دوم ـ فرهنگ و زندگی؛ مباحث: اول ـ فرهنگ، تجربه زیسته. دوم ـ ساحت های فرهنگ. سوم ـ امکان تدوین نظریه فرهنگی از سنت اسلامی. چهارم ـ فرهنگ و معضلات اجتماعی. پنجم ـ فرهنگ و اخلاق. ششم ـ فرهنگ و فراآوری


برای تهیه این کتاب به تعداد محدود با انتشارات امید مجد به شماره تلفن 09121011793 و برای تعداد زیاد به شماره تلفن 09127248093 تماس حاصل فرمایید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار