کد خبر: ۹۰۶۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در گفت و گو با حرا مطرح شد:حرا – با سلام و عرض ادب خدمت شما.در خصوص مبانی حقوقی بین الملل داخلی و بین الملل، آیا مبانی حقوق جمهوری اسلامی بر حقوق بین الملل تاثیرگذار بوده است؟ 

به طور کلی تردیدی وجود ندارد که آنچه در حقوق کشورها وجود دارد، تاثیرگذار است بر حقوق بین الملل و شکل گیری حقوق بین الملل، و عکس آن هم صادق است . آن چیزی که در حقوق بین الملل هست طبعا بر نظامهای ملی دنیا تاثیر گذار است . بنابراین مجموعا حقوق داخلی و بین الملل یک تاثیر و تاثر متقابلی دارند ، برای مثال در برخی محاکم بین المللی، از آن جهت در محاکم داخلی هم همینطور است و ماده 9 قانون مدنی ما خیلی روشن معاهدات بین المللی در حکم قانون داخلی است و طبعا آنچه که در آن مطرح شده یا حتی در حقوق بین الملل عرفی به عنوان یک اصل مسلم پذیرفته شده می تواند یکی از منابع حقوق داخلی باشد و حتی مورد استناد دادگاهها هم در دعاوی مختلف قرار بگیرد.

حرا – آیا حقوقدانهای کشورمان در تدوین مسائل حقوقی بین الملل مشارکتی دارند؟

ما متاسفانه به جای اینکه حمایت بکنیم در مجامع بین المللی از جمله مراجع حقوقی بین المللی که حقوقدانان ما حضور داشته باشند متاسفانه بسیار ناتوان بودیم . وقتی وضعیت خودمان را مثلا با وضعیت کشوری چون مصر که حتی اتباع آن تا دبیر کلی سازمان ملل متحد بالا رفتند و در برخی مراجع حقوقی بین الملل هم به عنوان قاضی بودند و یا در مراجع قضایی بین المللی برخی نکات را مطرح می نمودند،  مقایسه می کنیم و یا حتی برخی کشورهای کوچک آفریقایی، حق کشور ما ادا نشده است . و بخشی از آن ناشی از بدبینی است که از اوایل انقلاب در رابطه با مراجع بین المللی و حتی سازمان ملل متحد وجود داشته است که بعضا با یک دید مثبتی برای همکاری با آنها دیده نمی شود . من معتقدم اگر حمایت های لازم از حقوقدانهای ما بویژه در مراجع بین المللی انجام پذیرد دارای حقوقدانهای صاحب نامی باشیم که بتوانند در این مراجع انجام وظیفه کنند و طبعا این یک نکته مثبت برای کشور محسوب می شود که دارای یک اقتداری برای مراجع بین المللی باشد . از این جهت به نظر من در این بعد ضعف داشتیم .

حرا – با توجه به نقض برجام توسط آمریکا ، شما چه راههایی را برای استیفای حقوق کشور مد نظر قرار دارید؟

البته اینکه نقض عملا به طور کامل انجام شده باشد من تردید دارم که واقعا نقض صریح برجام اتفاق افتاده باشد ، ممکن است برخی اقدامات انجام شده باشد که با روح برجام همخوانی ندارد ، اما نقض صورت نگرفته است . تمدید قانون داماتو که در واقع 10 سال تمدید شد، به نظر نمی رسد صرف تمدید یک قانون نقض برجام صورت گرفته باشد . بخاطر اینکه اگر اینگونه بود باید در برجام پیش بینی می شد این قانون لغو بشود، در برجام پیش بینی نشده بوده است، بنابراین به نظر من ممکن است قانونی وجود داشته باشد اما توسط دولتی اجرایی نشود لزوما نقض برجام نیست . به این زودی نمی توان همچین نتیجه ایی گرفت که برجام نقض شده و به طور کلی اگر هم بر خلاف روح برجام عمل شده به نظر من استناد به نقض برجام به نفع ما نیست ، متاسفانه ساز و کاری که در برجام برای نقض آن پیش بینی شده به نفع ما نیست . دوباره باید به مراحل مختلف باید برود و برسد به شورای امنیت و خود به خود باعث کان لم یکن شدن برجام و بازگشت تحریم ها خواهد شد . بنابراین خیلی راحت نمی توان به نقض برجام استناد کرد و در اصل نقض برجام اتفاق نیافتاده و اگر هم مخالف روح برجام اتفاقی افتاده است و اگر هم می خواهیم به نقض برجام اتکا کنیم باید تا مراحل قبل از شورای امنیت را پیش بریم ، به هر حال راههایی هست همانند کمیته های سازش که برگزار بشود .به نظر من این مسئله باید قبل از شورای امنیت بررسی شود و نباید به شورای امنیت برسد و رساندن آن به شورای امنیت خیلی کار درستی نیست . در کنار آن می بایست با مذاکره با کشورهای دیگر و بقیه 5 کشور طرف برجام فشار بیاورند برای پایبند ماندن و نگذارند که آمریکا عملی مخالف روح برجام انجام دهد .

حرا – به عنوان سوال آخر ، در مورد شرمساری مجامع حقوقی بین الملل از بعد تبعات پذیرفتن پولهای گزاف و دلارهای سعودی و تصمیماتی که در مجامع بین المللی میگیرند چطور می توان در داخل کشور با آن مبارزه کرد؟

متاسفانه این واقعیت ایست که مجامع حقوقی بین الملل مخصوصا سازمان ملل متحد خیلی به این پولها  وابسته است و می بایست مخارج آن تامین شود، قبلا در سازمانی مثل یونسکو آمریکا اقداماتی انجام داد برای اینکه اقدامات یونسکو خلاف منافع ایالات متحده بود، کشورهایی که پول دارند برخی اوقات از این فرصت برای همسو کردن سازمان مربوطه در جهت منافع خودشان استفاده می کنند و آن ها را از تصمیم سازی علیه خودشان بازمی دارند . از جمله در مورد عربستان و اقدامات فعلی ایی که انجام میدهد دبیر کل اعلام کرد که تحت فشار از سوی کشورهایی چون آمریکا قرار دارد . این متاسفانه به یک واقعیتی تبدیل شده است، طبعا بایستی فکری کرد که این وابستگی نهادها کمتر شود و منابع مالی پایداری برای آنها تامین شود . 


شاهد محمدنژاد
گزارش شده توسط:
شاهد محمدنژاد
موسسه حرکت رشد و اعتدال (حرا)

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار