کد خبر: ۹۴۷۸۱
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد ـ دبیر کل موسسه فرهنگی ـ اجتماعی(حرا)

حرا- اسلام هراسی تنها مدیون انتخاب دونالد ترامپ بر ریاست جمهوری آمریکا نبوده، بلکه مانند یک ویروس در اروپا در حال گسترش است . ترس و نگرانی از زمان انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا در بین مسلمانان در حال گسترش است . بسیاری از اعمال مجرمانه و جنایت کارانه علیه مسلمانان و همچنین آمریکایی های آفریقایی و لاتین تبار صورت پذیرفته و بیشتر قربانیان متاسفانه مسلمانان هستند .سازمان SPLC(سازمان حقوق مدنی جرائم ناشی از تنفر) در 29 نوامبر اعلام کرد که در طول مدت 10 روز بیش از 867 مورد حوادث نشات گرفته از نفرت از زمان انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری به ثبت رسیده است . اگر چه او در مصاحبه خود با شبکه CBC در برنامه 60 دقیقه ، در 13 نوامبر مسئولیت این جرائم را بر عهده نگرفت و در ظاهر به هواداران خود گفت که این مسائل را متوقف کنند . 

در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، ترامپ به سخنان خام و نسنجیده ایی در مورد مسلمانان و دیگر اقلیت های مذهبی متوسل شد و به صورت محرز افکار نژادپرستانه خود را به ظهور و بروز گذاشت . بسیاری از مساجد در آمریکا در ساله و ماههای اخیر تخریب شده اند. زنان با داشتن حجاب مورد هجوم و آزار نژادپرستانه قرار میگیرند و کودکان مسلمان تروریسم خوانده می شوند . در 5 دسامبر گذشته یک کارمند زن مسلمان محجبه را از بالای پله های محل کارش، و زمانی که حواسش اصلا به پشت سر خود نبود به پایین انداختند که این امر باعث صدمات جدی به زانو و مچ پای وی گردید و در بیمارستان بستری شد . تکرار اینگونه رفتار مجرمانه کار را به جایی رسانده است که چندی قبل در بروکلین موجب اعتراض شدید یک افسر محجبه پلیس نیز گردید . مقامات دولتی در برابر چنین اقداماتی اظهارات بی فایده ای نیز نموده اند اما قصد ندارند به صورت جدی با آن مبارزه کنند . 

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (FBI) در گزارشی که در 14 نوامبرگذشته منتشر شد اذعان کرد که جرائم ناشی از تنفر نسبت به مسلمانان در سال 2016 نسبت به سال قبل آن 67% در طول یکسال افزایش داشته است . ترامپ نه تنها در موضع گیری ها و دیدگاههایش به این مسئله اذعان کرده است بلکه با انتصاب افرادی در پست های حساس و کلیدی که از این دیدگاهها حمایت می کنند و بسیار متعصب هستند به این ماجرا دامن زده است .گزارشات FBI نشان می دهد جنایات حاصل از نفرت در سال 2016 نسبت به مسلمانان 257 مورد گزارش شده و این در حالی است که در سال 2014 این عدد 154 مورد بوده است.  این امر خود نشان دهنده افزایش 68% نفرت نسبت به مسلمانان بوده است .

وضعیت مسلمانان در اروپا هم بهتر از این نیست. اگرچه هیچ کاندیدایی همانند ترامپ هنوز در اروپا رخ ننموده است، اما تعصبات فرقه گرایانه و موفقیت های نژادپرستان در کسب کرسی های قدرت در کشورهایی همانند فرانسه،آلمان و هلند و بریتانیا در حال افزایش است . سیاستمداران فرانسوی این روزها بیشتر از ممنوعیت حجاب صحبت می کنند . حتی داشتن نوعی حجاب در برخی سواحل فرانسه ممنوع شده است . آنگلا مرکل هم به صف ارابه رانان علیه اسلام پیوسته است . او در اظهاراتی پوشیدن صورت بند برای زنان مسلمان را بی احترامی به قوانین آلمان دانسته است . این اظهارات این نکته را القا می کند که گویا در قوانین آلمان برهنگی نوعی هنجار محسوب می شود.  اینها صرفا تشویقاتی است که توسط سیاستمداران به جامعه ایی مملو از اسلام هراس تزریق می شود . یک چنین وضعیت مشابهی نیز در هلند وجود دارد . در 9 دسامبر 2016 دادگاهی در هلند یک گروه تبعیض و تحریک کننده افکار نژادپرستانه مجرم را نه تنها بدون مجازات رها کرد بلکه به آنها اجازه ترویج تفکرات خویش در قالب رسانه نیز داده شده است . با این شرایط زندگی درشمال آمریکا و غرب با این همه ارزشهای غربی که اصطلاحا به آن دموکراسی خطاب می کنند برای مسلمانان روز به روز مشکل تر خواهد شد . 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار