کد خبر: ۹۵۲۵۱
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد ـ دبیر کل موسسه فرهنگی ـ اجتماعی(حرا)

حرا- اینکه حاکمان کشورهای عربی ارزشهای اسلامی را کنار گذاشته و به زمان جاهلیت قبل از اسلام خود بازگشته اند بر کسی پوشیده نیست. آنها به جای اینکه بندگان خدا باشند بندگان شیطان هستند .قبل از اسلام ، حکام اعراب با هیچ تمدنی جز بیابان گردی و زندگی عشایری انسی نداشتند و قوانین آنها بیشتر شبیه به قوانین جنگل بود . قوی ترین قبیله ها، قبایل ضعیف تر را غارت میکردند و ضعیف ترین انسانها به عنوان برده مورد سوء استفاده قرار می گرفتند . چنین فضایی بر فرهنگ های اعراب ماقبل اسلام حاکم بود و در چنین فضایی حرف بزرگ قوم حجت و قانون مطلق بود . پس از ظهور اسلام،  شرایطی به وجود آمد که قوانین اسلام به مقابله با قوانین آنها بر آمد و قوانین اسلام نوید بخش زندگی نوینی برای مستضعفان و فقرا بود . کشتی اسلام در جامعه ایی بدون اخلاق لنگر انداخته بود . مرگ ناشی از خشونت برای آن مردمان عادی بود . اولین بار بود که با آمدن اسلام مردم خود را در برابر قوانین یکسان می دیدند. با آمدن رسول اکرم (ص) تفکرات جاهلیت به خاک سپرده شد . برخی از این ویژگی ها که با ظهور اسلام پدیدار شد شامل:

- برابری کامل. هیچ عربی به غیر عربی برتری ندارد و هیچ رنگ پوستی بر دیگری ترجیح ندارد.ملاک برتری انسانها در نزد خداوند متعال تقوای آنهاست.

- مسلمانان همه با یکدیگر باید برادر باشند . هیچ کدام نباید دیگری را از حق خود محروم کند. 

- زندگی مردم و خانواده آنها باید از تعرض مصون باشد. 

- هیچ اجباری در امر دین نیست ودین داری نشانه رشد است. از سوی دیگر آزادی اعتقاد و عقیده برای همه تضمین شده است. 

- اسلام سبک زندگی و ایدئولوژی مستقل خود را نه به صورت مادی گرایی و نه دور از عقل و منطق دنبال می کند. 

این واقعیت های جدید به نحوی مردم را تحت تاثیر قرار داد و مردم با علاقه و شور فراوان اسلام را  پذیرفتند و همین رمز گسترش اسلام در چهار گوشه دنیاشد. افسوس که این تمدن عظیم انسانی در حال حاضر با رفتار برخی مسلمانان یک گام به عقب برداشته است . از دیگر ویژگی های جامعه اسلامی اجتهاد  است . غفلت از یک سری اصول اسلامی باعث عقبگرد مسلمانان شده است . نمونه بارز آن امپراتوری عثمانی بود که قبل از جنگ جهانی اول به عنوان مدافع قلمرو اسلام خود قربانی جهل فراگیر شد. 

نکته در خور توجه در حال حاضر این است که به هیچ وجه نباید از طرح های دشمنان نسبت به فروپاشی حاکمیت های اسلام واقعی چشم پوشید . باید توجه داشت که دگرگونی های مخرب تاریخ اسلام همگی از جهل نسبت به اسلام بوده است . ترسیم یک ضلع جدیدی در اسلام خارج از حیطه ائمه (ع) و تکیه بر معیارهای قبیله ای یکی از آفت های مهم جهان اسلام بوده است . سرمایه گذاری بر روی سران قبائل و ایجاد پادشاهی های مدرن یکی از نمونه های متجلی شده در رژیم عربستان سعودی است که نوعی استعمار نظام نوین جهانی است . در حال حاضر سیاست های عربستان مجددا بازگشت به معیارهای نجدی و بدوی و باستانی قبل از اسلام است . تنها تفاوت آنها به جای تکیه بر شترهای قدیم، استفاده از ادوات مجهز امروزی مجهز از قبیل F-15  و F-16 و به جای قاطر ادوات زرهی و تانک است. نفرت های قبیله ایی سابق جای خود را به نفرت دولتی در عربستان داده است . جالب تر اینجاست که وقتی جامعه ایی مبانی تئوریک خود را از شخصیتی همچون ابن خلدون اقتباس می کند و مبانی اجتهادی و تفسیری و قیاس در سنت رسول خدا را از همچنین آدمی که در صحبت هایش تناقض آشکار مبانی بدون تحقیق و ضدیت علیه شیعیان در آشکار و نهان دارد، انتظار بیش از این هم نمی شود داشت . پادشاهان و متولیان امر هم در چنین نظام پادشاهی ایی برای نیل به تمایلات نفسانی خود خورده فتواها و فرمایشات بسیار جالبی خلق می کنند که اکثریت آنها به شدت نیل به اهداف رژیم صهیونیستی و هم سوی همپیمانان امپریالیستی آنان دارد . اینگونه جهالت های ریشه دار باعث می شود تا اخلاق و برابری و مدنیت در اسلام از این منظر زیر سوال برود . همین گونه جاهلیت های ریشه دارد بود که جنگهایی نظیر جمل و صفین و واقعه عاشورا را رقم زد. 

به جرات می توان گفت که به تایید اکثریت تحلیلگران منصف سیاسی ، در این آشفتگی داخلی نظامهای اسلامی، ایران اسلامی بر تقویت مولفه های عقلانی اسلام بسیار پرتلاش بوده است. احیای یک مجموعه تمدنی با گسترش زمینه های علمی می تواند دیدگاه منفی ایی که عربهای نجدی نسبت به اسلام در سراسر دنیا بوجود آورده اند را تصحیح کند . 

متاسفانه از جنگ جهانی اول تا کنون از فرقه گرایی توسط طبقات حاکم درعربستان و ملی گرایان عثمانی سعودی توسط امپریالیزم برای پیشبرد اهداف خود در منطقه استفاده شایانی شده، و هنوز هم آثار این سیاست در جوامع عربی دیده می شود. در قرن گذشته امپریالیزم و در راس آن انگلیس سران عرب را مجاب به جنگیدن با عثمانی ها نمودند. هم اکنون نیز همین سران عرب توسط شیطانها تحریک شده و منطقه و دنیا را به هم ریخته اند . دشمنان اسلام با ظرافت خاصی با سرمایه گذاری های کلان این سیاست های مخرب را به پیش می برند . نکته تامل بر انگیز این جاست که  این امثال ابن سعود با خود نمی اندیشند که سرنوشت صدام حسین ها و قذافی ها که همانند آنها نوکری امپریالیزم را کردند چه شد؟  اینها همچنان در همان مسیر مخرب، همصدا با اربابان امپریالیستی خود برای از بین بردن جبهه مقاومت در سوریه، بشاراسد را دیکتاتور خطاب می کنند و هیچ راه مسالمت آمیزی را برای پیشبرد اهداف خود جز جنگ مسلحانه با نام مقدس اسلام نمی بینند. یمن را به بهانه های واهی نسل کشی می کنند، در مصر دموکراسی را با دیکتاتوری از بین بردند، سرنوشت دولت های دیگر  هم بنا نیست که درس عبرت باشد. اسلام ناب محمدی (ص) جایش را به اسلام عبدالوهابی داده و متاسفانه جاهلیت نو در عربهای نجدی جایش را به جاهلیت باستان سپرده است.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار