کد خبر: ۹۶۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد ـ دبیر کل موسسه فرهنگی ـ اجتماعی(حرا)

حرا- اگر چه در افکار عمومی جهان معنای انقلاب را آنطور که شایسته است تفسیر نمی کنند، اما انقلاب به هر دگرگونی عمیق در حوزه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی گفته می شود که دارای گفتمان های جدید باشد. در تاریخ سیاسی جهان بسیاری از انقلاب ها در ابتدای کار به خاطر ضعف آرمان گرایی و رهبری رنگ باخته اند و شبیه اسلاف خود شده اند. انقلاب اسلامی ایرانی یکی از انقلاب های نادر است که همچنان با موج عظیم، جهان را در می نوردد. انقلاب اسلامی ایران درخت تنومندی است که شاخ و برگ آن نه تنها خاورمیانه بلکه اروپا، امریکا و دیگر کشورهای آسیایی را در بر گرفته و مردم را با آزادیخواهی و آرمان گرایی آشنا کرده است. 

مهمترین عامل تثبیت انقلاب اسلامی ایران، رهبری آن بوده است. امام خمینی(ره) آنچنان پیامبرگونه، توفنده و آرمان خواهانه جامعه را هدایت کرد که علی رغم دشمنی جهان، کشور از تله ها ی بزرگ مانند جنگ تحمیلی و ماجرای منافقین عبور کرد.

دومین عامل تثبیت انقلاب، آرمان گرایی آن است. اگر یک انقلاب با آرمان های بلند در آمیخته باشد، تثبیت خواهد شد. یک انقلاب باید هر روز حرفی برای گفتن داشته باشد. آرمان های انقلاب اسلامی که مفسر آن امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری هستند، دارای این ظرفیت عظیم است که اگر دریافته شوند، جاذبه های لازم را نمایان می سازد.

ارزش های اسلامی، نشان دهنده قدرتمندی ایدئولوژیک انقلاب اسلامی است. وقتی ارزش های ما بیان می شوند، حتی کفار هم شیفته آن می شوند. کما اینکه این موضوع در دنیا در ابعاد مختلف قابل مشاهده است و به خاطر همین است که قدرت های بزرگ مدام در حال توطئه علیه ما هستند.

صداقت امام خمینی (ره) به عنوان عامل دیگر تثبیت انقلاب اسلامی ایران بود. امام خمینی(ره) چنان صداقت و تواضع داشت که مردم را ولی نعمت خود می دانست. آن بزرگوار مسایل را با زبان ساده و شفاف برای مردم بیان می کردند.

شفافیت اهداف انقلاب از دیگر عوامل تثبیت کننده انقلاب است. مقام معظم رهبری در یکی ازسخنرانی های خود فرمودند که من سیاستمدار نیستم، بلکه انقلابی ام. خود این مطلب پیام مهمی دارد. وقتی انسان اهداف انقلاب را شفاف بیان می کند به دل مردم می نشیند.

اتحاد و حضور مردم در صحنه ها، عامل مهم دیگر حیات انقلاب است. اتفاقاتی که در این سی و هشت سال رخ داده بدون اتحاد مردم قابل عبور نبوده است. سختی هایی که انقلاب ما با آن روبرو بوده با هیچ انقلابی قابل مقایسه نبوده و حتی انقلاب های کمونیستی هم نتوانسته اند از چنین گذرگاه هایی عبور کنند.

به لطف خداوند متعال هم امام خمینی(ره) و هم مقام معظم رهبری راهبردها و راهکارهای مناسبی را در سال های گذشته ارائه کرده اند. وقتی ما به ویژه در مسائل بین المللی که به راهبرد جدید نیاز است، صاحب علم، حکمت و تدبیر باشیم، صاحب قدرت هستیم.

از سوی دیگر انقلاب باید نیازهای مادی و معنوی مردم را تامین کند. مردم در صحنه های مختلف حضور دارند اما به دنبال نتیجه هم هستند. در حال حاضر حضور انقلاب اسلامی ما در دیگر کشورها نشان دهنده اثربخشی آن است. اگر به دوران ستمشاهی نگاه کنیم شاید فقر در شهرهای بزرگ کم بود ولی هفتاد درصد جامعه ما زیر فقر و در روستاهای محروم، بدون آب و برق و جاده زندگی می کردند. علی رغم همه مشکلاتی که به خاطر تحریم و سوء مدیریت در کشور وجود دارد اما پیشرفت ها با دوران ستمشاهی قابل مقایسه نیست.

دلیل اینکه استکبار با انقلاب مخالفت می کند، درس مقاومت است. انقلاب ما به جهانیان آموخت که درسایه مقاومت می توان به استقلال، آزادی و عدالت جهانی رسید. اینکه می توان با استکبار ستیز کرد، حرف کمی نیست. اینکه امروز حزب الله در لبنان، سوریه در برابر این همه توطئه و مردم یمن و دیگر ملتها در برابر تجاوز و دیکتاتوری ایستاده اند، مسئله بسیار بزرگی است.

اگر ما به ارزش های والای گفتمان انقلاب توجه نکنیم، در دام گفتمان های دروغین می افتیم که هر روز از رسانه ها، مجامع و افراد منتشر می شوند. ما برای رسیدن به مقصد راه طولانی داریم، زیرا تازه قدم های اولیه را برداشته ایم. اگر از گفتمان امام خمینی(ره)  دور شویم اصول و فروع را تشخیص نمی دهیم. 

دور شدن از گفتمان انقلاب اسلامی، هزینه های زیادی را به دنبال خواهد داشت. اگر اتفاق ناگواری در کشور رخ دهد به دلیل شیعه بودن بر ما هجوم آورده می شود تا همه چیز را دگرگون کنند و حاضر نخواهند بود یک نفر در کشور، مستقل و زنده بماند. 

دوست را دشمن پنداشتن، دشمن را دوست پنداشتن، از دست دادن اتحاد ملی، نادیده گرفتن خون شهدا و محرومیت های شدید، از دست دادن اعتماد مردم، فاصله گرفتن از آرمان ها، نفاق و دنیا پرستی و جایگزین شدن آرمان های باطل به جای آرمان های حقیقی انقلاب، از دیگر آسیب های دور شدن از ارزش های انقلاب اسلامی می باشند که چنانچه هر کسی به عنوان رییس جمهور انتخاب شود باید به آنها توجه کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار