کد خبر: ۱۳۶۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پرفسور شهرام محمدنژاد :

امل حسین، دختر هفت ساله یمنی بود که در اول نوامبر سال 2018 از گرسنگی چشم از جهان فرو بست. قاب چهره ی او نماد و سمبل مقاومت یمنی ها شد. مادر او اظهار داشت که قلبش نه تنها از این غم شکسته، بلکه نگران دیگر بچه هایش نیز هست. نه تنها بچه های این مادر رنج کشیده، بلکه میلیونها نفر از بچه های یمنی نیز بخاطر محاصره همه جانبه زمینی و هوایی و دریایی توسط ائتلاف جنایت پیشه سعودی در محاصره غذایی هستند.  داستان این دختر و عکسی که چند روز پیش از مرگ او از چهره ی رنجورش در نیو یورک تایمز و دیگر رسانه های مشهور بین المللی منتشر شد، توجه افکار آزادیخواهان جهانی را به یمنی که از سال 2015 در اینگونه جنایات غوطه ور است معطوف کرده است. نه تنها  جنایات سعودی ها در یمن، سوریه، عراق، افغانستان، نیجریه و..... بلکه قتل وحشیانه جمال خاشقچی چهره ننگین سعودی ها را بیش از پیش برای افکار عمومی جهان آشکار کرده است. 
موسسه " اطلاعات رویدادهای مناقشات مسلحانه (ACLED)" در گزارشی از آمار تلفات 56000 نفری کودکان و زنان و قربانیان غیر نظامی حملات وحشیانه سعودی ها پرده برداشته است. حمله به بیمارستانها، مدارس مناطق مسکونی، بازارها و حمله به اتوبوس دانش آموزان با 40 نفر کودک از جنایات وحشیانه و هولناک سعودی ها و همپیمانان آنها است. بندر حدیده بارها  و بارها برای از بین بردن دسترسی های حوثی ها به غذا و دارو مورد حملات سعودی ها و همپیمانان آمریکایی – انگلیسی آنها قرار گرفته است. این جنایات باعث شده است که تا کنون 35 نهاد و ارگان غیر دولتی و NGO خواستار توقف کشتار و حملات وحشیانه سعودی ها به زنان و کودکان یمنی شوند. نهادهای بین المللی مذکور در بیانیه های مختلف تصریح کرده اند که بیش از 14 میلیون نفر از مردم مظلوم و بی دفاع یمن در آستانه قحطی هستند و از جهانیان خواسته اند که سریعا به این جنایات سعودی ها پایان دهند و صریحا کمک های تسلیحاتی غربی به وحشی های سعودی را محکوم و خواهان قطع این جنایات شده اند. تاکید دیگر این نهادهای بین المللی در بیانیه های مذکور این است که جهانیان بندر الحدیده را برای دسترسی سریع کمک های جامعه جهانی به مردم یمن ایمن سازند. این در حالی است که  میلیون ها کودک یمنی بخاطر عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم، به اپیدمی وبا دچار شده اند. 
سوال این است که با اینگونه کشتار وحشیانه، سعودی ها چگونه خود را مسلمان می نامند؟ چه چیز باعث شده است که تحولات سیاسی کشور یمن اینگونه خشم سعودی های وحشی را برانگیزد؟ آیا یمنی ها تجاوزی به رژیم سعودی کرده بودند؟ موضوع از آنجا شروع شد که بن سلمان قرون وسطایی خود شیفته گمان می کرد که یمن گزینه راحتی برای جاه طلبی ها و نمایش قدرت او به دیگر رقبای داخلی و خارجی اش خواهد بود در حالی که مقاومت 4 ساله مردم یمن نتیجه معکوس داشته و برای او و خاندان خون آشام سعودی آبرویی نزد انسانهای خردمند و آزاده برجای نگذاشته است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار