کد خبر: ۱۴۳۴۵۷
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد


ملی گرایی و نژاد پرستی شبیه بیماری هایی مانند طاعون هستند و با سرطان فرقه گرایی نیز اگر در آمیخته شوند پیکره دنیای اسلام را به زوال و نیستی خواهند کشاند. آسیب شناسی این موضوع نیز از تشکیل اولین حکومت اسلامی که 14 قرن پیش توسط نبی مکرم اسلام در عربستان بنیان نهاده شد قابل پیش بینی بود.
عبارتهایی نظیر شیعه وسنی متاسفانه جز کلیدواژه های پرکاربرد در دنیای اسلام است. این مطلب را می توان از مقالات کثیر مرتبط, اخبار و تفاسیری که حتی قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در این خصوص منتشر وبیان شده فهمید. به راحتی می توان دریافت که چه سطح وسیعی از این دو کلیدواژه در کتب ایدئولوژیک به کار رفته است. این مطلب خود نیازمند تحقیق و مطالعه و ژرف اندیشی در عرصه های تحلیلی ژئوپلتیک و جامعه شناختی است که ضرورت دارد به آن پرداخته شود. آنچه مسلم است مسئله ی «شیعه - سنی» تبدیل به یک حربه برای ایجاد تفرقه و آتش افروزی در جهان اسلام و بین مسلمین شده است. متاسفانه خیر خواهان و مثبت اندیشان هم , همت و امکانات کافی برای مقابله با این هجمه رسانه ای  که به سرپرستی آمریکا و متحدان منطقه ای و جهانی اش صورت می گیرد ندارند. بدیهی است یکی از ابعادی که باید از سوی اندیشمندان ما مورد توجه قرار گیرد, رسانه ها، مقالات و اندیشه هایی است که توسط نویسندگان مغرض عمال امپریالیست و اربابان سرمایه دار اسلام ستیز سر چشمه می گیرد. با این رویکرد, چنانچه از هر اندیشمندی که خود را در مدار حق میبیند ,سوال شود پیغمبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) شیعه بوده یا سنی؟ پاسخ های بسیار متفاوتی از آنها خواهید شنید. و نیز اگر از تعاریف شیعه و سنی و برابری و برادری مسلمانان از آنها سوال شود, در فکر فروخواهد رفت و خواهند اندیشید که این همه تنش در دنیای اسلام بر چه اساس شکل گرفته است و ایجاد کنندگان آن با چه هدفی نسبت کفر و الحاد به دیگران میدهند؟ این امر نشان دهنده این است که این افراد متعصب دگم وبی خرد بدون هیچ منطق و پشتوانه فکری, خود را را وارث مطلق و بی بدیل اسلام می دانند. و اگر از او بخواهید تا آیه ای از قرآن درتعریف شیعه و سنی و حقانیت مسلک سنی ها بخواند, قطعا خواهد گفت که چنین آیه ای در قرآن وجود ندارد. پر واضح است کسانی که خود را تنها رهرو اسلام می دا نند و خود را بر صراط حق و حقیقت می پندارند، تحت نفوذ عمال امپریالیست و صهیونیست در منطقه (همانند سعودی ها) دایه تعصب و فرقه گرایی را در جهت از بین بردن دیگر تفکرات اسلامی مطرح و تحت تفسیر و منافع خود اقدام به تفرقه افکنی و جنگ و غارت می کنند؟ قطعا جواب هر اندیشمند خردمند نسبت به این سوال سکوت یا انزجار از این اعمال خواهد بود، زیرا که نه منطق مستحکمی پشت این مسائل خواهد دید و نه شواهد قرآنی. تمامی این سوالها و مطالب ذکر شده  نفی یا محکوم کردن ایده ها و دامن زدن به فرقه گرایی ها نیست، بلکه تامل بیشتر در این مطلب است که جهان اسلام و چالشهای درون آنرا ارزیابی کنیم و ببینیم که چگونه فرقه گرایی برای یک عده و اربابان آنها قدرت و ثروت به ارمغان آورده است. 
در جوامع اسلامی تفاوتهای عمده در نحوه ادای اعمال دینی و ایجاد حساسیت بر روی یک سری از تفکرات انحرافی است که دشمنان در جهت نیل به تفرقه در جهان اسلام بر روی آن سرمایه گذاری های کلانی انجام داده اند. آیا تا به حال دیده اید که یک شیعه در مسجدالحرام امام جماعت باشد؟ یا یک سنی در نجف به عنوان پیش نماز یا امام جماعت بایستد؟ یک حرکت بسیار خوبی در یکی از همایش های جهان اسلام در تهران رخداد و آن هم نماز جماعت به پیش نمازی یک عالم اهل تسنن بود. این گونه کارها باید از حالت نا مشهود و کمیاب خارج  شوند و فرهنگ آن جهت جلوگیری از تفرقه نهادینه گردد. این تفکرات و نگاههای سطحی و فکاهی باید کنارگذاشته شوند تا به قفهی که خود پیامبر عظیم الشان اسلام بر آن تاکید کرده اند بر اساس مسئولیت های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام دست یابیم. همانطور که وهابیت در اهل تسنن شیعه را از دین خارج و حتی حکم ارتداد و کشتار صادر می کند، در این سو نیز (صفویان) اهل تسنن را از دین خارج می دانند. هر دوی اینها نتایج مرگبار و غیر قابل جبرانی برای جهان اسلام ببار آورده است. همانطور که تمامی اعمال بر اساس نیات است، این ظواهر نیست که ذات و ماهیت اسلام را تبیین و مشخص می کند، بلکه درون مایه انسانی احکام و شفافیت آن بر روح و جسم پیکره و جهان اسلام و مسلمانان است که دنیا و آخرت آنها را بیش از پیش باید آباد نماید. متاسفانه مخصوصا وهابیت در جهان اسلام صدمات بسیاری بر جهان اسلام وارد نموده است. معادلات رژیم قرون وسطایی و قبیله ایی سعودی و نفوذ مالی آنها برای ترویج تفکرات  انحرافی در میان کشورها و افراد، و انجام جنایاتی مانند انچه که در یمن، سوریه، عراق، افغانستان، لیبی، سودان و غیره در سطوح گسترده گرفته تا قتل افرادی همچون جمال خاشقچی، و شیعیان بی گناهی که اخیرا توسط جنایت پیشه گان سعودی به شهادت رسیدند، همه و همه جنایاتی است که این قوم بدوی و غاصب از اربابان امپریالیستی و صهیونیستی خود در درسنامه ها تحویل  و اجرایی می کنند. متاسفانه فرقه گرایی نیز علارقم تلاشهای بسیار خوبی که در طول این 40 سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران انجام شده است باز هم دامن گیر برخی افراد و تفکرات هست. 
با توجه به آنچه که بیان شد، باید بدانیم که قبل از انکه تفکرات غربی بتوانند حتی در مسیر انقلاب و کشوری چون جمهوری اسلامی خللی در زمینه فکری و ایدئولوژیک و عملکرد وارد کنند، وظیفه اندیشمندان و متفکران و محققان ایرانی است که حربه های دشمن را در سطح کلان ردیابی و تبیین نموده و از ایجاد پیامدها و آسیب های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بکاهند و نگذارند فرقه گرایی از هر نوعی (چه سیاسی و چه مذهبی) آسیبی به جمهوری اسلامی وارد نماید. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار