کد خبر: ۱۴۶۹۲۸
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد

در چند دهه اخیر، افت و خیزهای جهان غرب به وضوح نشان از زوال ایدئولوژی سرمایه دار غرب دارد. ماتریالیسم و پیشرفت به روش سکورالیزم از بین خواهد رفت، این دقیقا مطلبی است که توسط لیوتارد در مقاله ای تحت عنوان «وضعیت پست مدرن» منتشر شده است. ترکیبی از تفکرات سنت گرایانه و ناسیونالیستی در حال تکان دادن تفکرات عموم مردم در غرب است. رژیم ترامپ در آمریکا، برگزیت در انگلیس، جلیقه زرد ها در فرانسه و حزب راست در اروپا همه علائمی از این کنش فکری است. 
این کنش ها در اصل اعتراض به نظام سرمایه داری صهیونیستی در اروپا است. بسیاری از ناسیونالیست ها نمی خواهند به یک الگوی مستعمره تحت سلطه شرکت های بزرگ سرمایه داری صهیونیستی بدل بشوند و دیکتاتوری صهیونیسم را دنبال کنند. آنان به دنبال یک جهان مستقل از نظام سرمایه داری  و اقتصادهایی کاملا مستقل و آزاد از بردگی این نظام سرمایه داری هستند. 
طبق آموزه های کارل اسمیت، ساده ترین راه برای متحد کردن یک ملت، این است که نفرت خود را بر یک دشمن مشترک متحد کنند. این تئوری در حال حاضر به شدت به کمک مسلمانان آمده است. این نظریه می تواند دسیسه های غرب و امپریالیسم را که پس از واقعه 11 سپتامبرکنترل ذهنی افکار عمومی را در جهت اسلام هراسی به دست گرفته اند، و نیز سرمایه گذاری هایی که سرمایه داران صهیونیستی در این راستا در سطح بین الملل انجام می دهند، خنثی سازد . 
آلکساندر گلییویچ دوگین یکی از افراد نظریه پرداز و متفکرین جدید اروپایی و از سیاسیون روسی است که اوراسیانیسم یا اوراسیاگرایی را ترویج داده. هرقدر نظریات امثال آرش نجف زاده و چارلز آپتون خلاف نظریات دوگین است، اما نظریات دوگین آمیخته ای از نظریات ضد متافیزیکی است و با این حال باید تفکرات وی از سوی اندیشمندان درک شود. الکساندر دوگین در کنفرانسی در مشهد نظریه سنت گرایی را مطرح کرد. سنت گرایی در اسلام از جمله راز و رمزهایی است که جوامع اسلامی را می تواند از گزند و آفات تفکرات غربی و مخصوصا فراماسیونری حفظ کند و راه نجات و رستگاری را در پیش روی بشریت قرار دهد. 
سنت گرایی اوراسیایی یکی از مباحث قابل بحث در جوامع فعلی است. آرش نجف زاده و چالرز آپتون مطالعات و تحقیقاتی را به عنوان خطاهای نظریه دوگین منتشر کرده اند. هر دو به طریقی مشابه نظریه متافیزیکی دوگین را به عنوان یک بی نظمی در هستی شناسی تلقی کرده اند. شاید نجف زاده و آپتون در مورد نظریه ضد متافیزیکی دوگین از جهت هایی درست نظر داده باشند و یا حداقل این نظریه مطابق قوانین اسلامی نباشد, اما معانی عمیقی را تحت الشعاع قرار می دهد و نشان میدهد که این نظریه بیشتر سیاسیست تا عرفانی. این ایدئولوژی تا حدودی برگرفته از نظریه اتحاد پیامبر گرامی اسلام است که با رحمت و مهربانی در پی جذب حداکثری بودند و این از دیدگاه دوگین, یعنی اتحاد در نیروها و تقویت جوامع مرکز محور. اوراسیانیسم به دنبال متحد کردن نئولیبرال هایی است که به نظر می رسد هنوز در دام کامل دجال های زمانه خود قرار نگرفته اند.
تفکرات انحرافی به جای پیروی مستقیم از دستورات ارزشمدار، در بسیاری از زمینه ها دچار بت پرستی های مدرن و سرگردانی های فکری شده اند. یک نمونه از نمادهای اعتراض به اینگونه تفکرات ,جنبش های اخیر جلیقه زرد ها در فرانسه است. آنها درک بهتری از آنچه برای آن اعتراض می کنند دارند. علیرغم داشتن شرایط مالی و بانکی نسبتا مناسب، قطعا درک برخی از ناهنجاریهای اجتماعی  باعث ایجاد این حجم از اعتراضات نسبت به سیاست های کشورشان شده است. یوسف هندی، روشنفکر جوان و با سابقه فرانسوی-مراکشی، تعمق جدیدی نسبت به جنبش جلیقه زرد ها دارد. او در کتاب (از برگزیت تا جلیقه زردها؛ انقلاب در جریان است) یکی از بهترین تحلیل های حال حاضر در این خصوص را ارائه کرده است. به نظر او، انقلاب اخیر فقط با جهت گیری مباحث اقتصادی و توزیع ثروت نیست، بلکه اعتراض به مشروعیت حاکمیت است. عدم وجود ایدئولوژی و دین متحد کننده باعث ایجاد این ذات ناپایدار و الیگارشی پرخاشگرانه و غیر اصولی در سرکوب تمایلات دینی است. اسلام هراسی ها و انگ های مختلف در سایه پرچم مذاهب دینی و سرکوب روز افزون این تمایلات باعث ایجاد تمایلات سرنگونی کامل نخبگان نئولیبرالیستی فعلی قلمداد می شود. همچنین خارج کردن فرانسه از روند ایدئولوژیک ناتو و سیاست گذاری های ناتوی آمریکایی/ صهیونیستی و هدفگذاری آن بر روی ژئوپلتیک منطقه اوراسیا، نظم جهان را منقلب خواهد کرد. 
پر واضح است که سرانجام حاکمیت نهایی مخصوص ذات الهی است و ملت ها با رهبری رهبران بت پرست خود راه زوال را در پیش خواهند گرفت. تنها قوانین شایسته استناد قوانین الهی است و در نهایت سیستم هایی که با ذات قوانین خداوندی سازگاری مطلوب تری داشته باشند پایدار و باقی خواهند ماند  و ذات خداجوی انسانها در نهایت کمال طلبی را برخواهد گزید.

مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار