کد خبر: ۱۵۰۹۹۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پرفسور شهرام محمدنژاد

در 15 ام ماه می سال گذشته میلادی، شورای شهر تورنتوی کانادا که دارای بیشترین افراد چند ملیتی است، قانونی را در مقابله با هرگونه تجمع نژادپرستانه و به اصطلاح تظاهرات نفرت در سطح این شهر تصویب نمود. در ظاهر این عمل تحسین برانگیز است، اما در حقیقت چه کسی می تواند در مقابله با موج نژادپرستی که در کشورهای غربی شامل اروپا اشاعه پیدا کرده و مانند سمی در سراسر جهان پخش شده است مقابله کند؟ حملات تروریستی به مساجد در شهرهای کریتسچرچ زلاندنو، شهرکبک کانادا و دیگر نمونه های مشابه تامل برانگیز است. آنچه مسلم است تصویب این قانون به ظاهر تحسین برانگیز در شورای شهر تورنتو، نه تنها هرگز به سرمنشا تشکیل این موج از نفرتها اشاره نکرده بلکه این حرکت ظاهرفریب  شورای شهر مذکور به تحریک و خط دهی اتحادیه دفاع از یهودیت (JDL) منجر و کوچکترین تحرک و راهپیمایی برای دفاع از حقوق مشروع فلسطینی ها باعث وحشت این گروه تروریستی می شود. خطاب نام تروریستی به این گروه صهیونیستی در ایالات متحده ممنوع بوده و هدف آن که علنا «حفاظت از یهودیان در برابر یهودستیزی به هر شیوه ممکن» ذکر شده است، آزادانه مجوز فعالیت در کانادا را نیز دارا می باشند. اقدام شورای شهر تورنتو دقیقا یکی از اهداف مقابله با راهپیمایی روز قدس است که به جز ایران در 800 شهر دیگر در سراسر جهان اجرا می شود و در این راهپیماییها از تمام مظاهر ادیانی اعم از اسلام، مسیحیت و یهودیت مشارکت و در تقبیح جنایات صهیونیست ها روشنگری می شود. 
پلیس شهر تورنتو بارها به سخنرانان روز قدس هشدار داده و بخاطر سخنرانی با موضوع [نفرت] تحت تعقیب قرار گرفته اند. علیرغم ادعاهای پلیس در خصوص سخنرانان، هیچ کدام از توهین های گروه BB  (B’nai B’rith) که یک گروه متعصب صهیونیستی است مورد انتقاد پلیس این شهر قرار نگرفته است. شورای شهر تورنتو بیش از آنکه نگاه انسانی نسبت به این مسئله و این مصوبه داشته باشد بیشتر نگران دغدغه های شورای شهر تلاویو می باشد. طراحی طرح مذکور توسط جیمز پاسترناک (مشاور شهردار تورنتو به نام جان توری) صورت گرفته و عملا ده عضو دیگر کمیته اجرایی شورا به صورت منفعلانه یا شاید با وحشت از مخالفت در خصوص این طرح صرفا نظاره گر بوده اند. در مجموع این طرح با 23 رای موافق از مجموع 25 رای به تصویب رسید. حتی بیشتر آنان از برگزاری تظاهرات روز قدس هم خبر نداشته اند که به این طرح رای داده اند. این شورا از پلیس درخواست کرده بود که هرگونه گزارش اخلال و حادثه خشونت باری را به شورای این شهر گزارش کنند که پلیس هیچ گزارشی مبنی بر خشونت و نفرت نتوانست برای اعضای شورا مخابره کند و تظاهرات روز قدس هیچ گزارشی از نقض قانون منعکس نشده بود. از انجاییکه این گزارشات برای لابی صهیونیستی مناسب نبود، آنها درخواست تجدید نظر نسبت به گزارشات و بررسی ابعاد حقوقی از این گزارشات را داشته اند. مدافعان حقوق بشر و نهادهای مرتبط هم از این تظاهرات مسالمت آمیز دفاع کردند، که در بین آنها افرادی مانند مایکل کیفر (از مشاوران اسبق سازمان ملل) نیز به چشم می خورد.
در جلسه بررسی تظاهرات روز قدس در شورای مذکور، بارها شهردار این شهر(طیرا) سخنان مدافعان تظاهرات را قطع نمود، اما یکبار هم حرف مدافعان صهیونیستی را قطع نکرد. به همین دلیل طیرا  می تواند در آینده شهروند افتخاری مناطق اشغالی باشد و یا بعد از پایان شهرداری می تواند تابعیت کامل مناطق اشغالی را از آن خود کند! 
رفتار شورای شهر تورنتو تقابل اشکار به حقوق شهروندان تورنتو است و داشتن دیدگاه های نژاد پرستانه   آشکارا در موضع گیری های آنان در جریان این مسئله هویدا بود. از سوی دیگر داشتن تمام نماد های مذهبی برای تمامی طیف های شغلی بخاطر تاثیرگذاری بر فعالیت های روزانه ممنوع شده است.  از دیدگاه آنها حجاب مانع فعالیت یک زن در سطوح اجتماعی می شود؟ جالب تر اینجاست که علی رقم حمله تروریستی 29 ژانویه 2017 به یکی از مساجد شهر کبک، همچنان اعضای شورای این شهر معتقدند هیچ گونه اسلام هراسی در این شهر وجود ندارد. از سوی دیگر لایحه شماره 21 آنها رسما اسلام هراسی را تایید می کند. از دید آنها سربند و عمامه قانونی است زیرا به دیگر آیین هم منصوب است، اما بیشتر اشاره به زنان مسلمان دارد و دیگر مسئولین هم اجرای این قانون را به عنوان اولویت و اجبار تاکید دارند. جالب اینجاست که کشته شدن 6 مسلمان  و زخمی شدن 19 نفر دیگر از نمازگزاران نشان وجود اسلام هراسی نیست اما ممنوعیت استفاده از شعائر دینی موجب اسلام هراسی و ایجاد آن می شود؟! لایحه قانون شهر کبک دقیقا خلاف منشور حقوق بشر و آزادی ها در کانادا است. این لایحه هنوز هم می تواند از لحاظ حقوقی در دادگاه به چالش کشیده شود و تبعیض جنسیتی در این حکم قابلیت مانور حقوقی دارد. این حکم نژادپرستانه یا از تزلزل افکار و عقاید بانیان آن سرچشمه می گیرد و یا نشان دهده عقده حقارت آنها و منشا نژاد پرستی است. چطور می شود یک امر بدیهی و ساده و منطبق با فطرت انسانی در یک جامعه آزاد و مبتنی بر شعار حقوق بشری، انسان را از تمام حقوق شهروندی محروم و باعث محرومیت از شغل و خدمات اجتمایی گردد؟ در یک نظر سنجی اخیر توسط موسسه Angus Reid  آشکار شد که تعصبات ضد اسلامی زیادی در شهر کبک به راه افتاده است. تحت اینگونه فشارهای رژیم صهیونیستی، تظاهرات روز قدس هم به عنوان موضوعی که موجب ایجاد نفرت در سطح جامعه است تلقی شده است. از سوی دیگر، این مسئله نه به حکم قاضی دادگاه، بلکه از سوی رئیس مجمع نمایندگان پارلمان نیزمطرح و در دستور کار قرار گرفته  است. 
در سطوح مختلف دولت کانادا قوانین نژاد پرستانه هدفمند و در راستای خاموش کردن صدای مظلومان و از  بین بردن حقوق قانونی مسلمانان واقعی و در راستای اهداف پلید صهیونیستها بنا نهاده می شود. این قوانین باعث شده تا گروه های نژاد پرست از 13 گروه در سال 2015 به بیش از 80 گروه در سال اخیر رسیده است. بر اساس آمار ارایه شده در طول اجرایی شدن این  قوانین  آمار حملات به مسلمانان به شدت افزایش یافته است. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار