کد خبر: ۱۵۸۳۱۱
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دکتر شهرام محمدنژاد

رژیم عبدالفتاح السیسی در مصر دچار بحران های بسیاری است و یکی از آنها تنش با اتیوپی است. خطر جنگ با همسایگان جنوبی از یک سو و تنش نیروهای ترکیه در لیبی از سویی دیگر شرایط و عواقب فاجعه باری را می تواند برای منطقه شمال آفریقا رقم بزند. همه این تحولات در حالی شکل گرفته است که مصر با توجه به فسادهای مالی گسترده دارای شرایط نا بسامان اقتصادی نیز هست. اما حاکمان مصر به جای پرداختن به مشکلات مردم به دنبال سرکوب مخالفان سیاسی خود هستند. مثلا محمد بدیع (یکی از رهبران اخوان المسلمین) در 14 ژانویه به اتهام قتل و خشونت به 138 سال زندان محکوم شد. این رهبر 77 ساله دقیقا مشخص نشده است که چه کسی را کشته است! این سلسله دادگاه ها همچنان ادامه دارد. همان دادگاهی که حبیب العدلی را (که سابقا وزیر داخلی بوده)  با جریمه حدود 31 دلاری تبرئه کرد، همان دادگاه مشغول بررسی 47 پرونده دیگر طلعت فهمی، یکی دیگر از رهبران گروه اخوان المسلمین است. اما حبیب العدلی که تبرئه شد و فقط محکوم به پرداخت جریمه 31 دلاری شد چه کسی است؟ او از 1997 تا 2011 در زمان دیکتاتوری مانند حسنی مبارک وزیر کشور بود. نه تنها به دستور وی هزاران نفر در زندان ها مورد شکنجه و آزار و کشتار قرار گرفتند، بلکه او مستقیما در اختلاس بودجه وزارت کشور در زمان خودش ید طولایی داشته است. 
زمانی که السیسی دولت دموکراتیک محمدمرسی را که مورد حمایت اخوان بود در ژانویه 2013 سرنگون کرد، کشور مصر یک روند نزولی به خود گرفت. حتی در زمانی که در 17 ژوئن 2019 محمدمرسی در دادگاه دچار حمله قلبی شد کوچکترین اقدامی در جهت ارائه کمک های پزشکی به وی نکردند تا جان خود را از دست داد. مرسی از 7 سال قبل از فوتش در زندان از ابتدایی ترین خدمات پزشکی محروم بوده است. مصر در حال حاضر برای 102 میلیون شهروند خود همانند یک زندان بزرگ شده است و فضای سیاسی مبهمی در بین مردم، آنان را دچار خفگی و بهتان کرده است. هر نویسنده یا اندیشمندی که جرات کند در وصف آزادی، حقوق بشر، حاکمیت دموکراتیک یا حتی توسعه صحبت کند یا بنویسد، قطعا سر از سیاه چاله هایی مخوف در خواهد آورد. همان جایی که ده ها هزار نفر از شهروندان مصری در آن جان سپرده اند. این در حالی است که روزنامه گاردین در 24 ژانویه همین امسال گزارش داد: «نزدیک به 60 هزار زندانی سیاسی از تجار گرفته تا سیاسیون و دانشجویان و پزشکان در زندان های مصر گرفتار هستند!». 
جالب اینجاست که دیکتاتورها هیچ مخالفتی را حتی از جانب همکاران و همپیمانان اسبق خود نیز نمیپذیرند و زمانی که دو ژنرال از دوستان اسبق السیسی همانند سامی عنان و احمد شفیق اعلام کردند که قصد کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری مصر را دارند، یکی از آنان بازداشت و دیگری سریعا اعلام انصراف نمود. گویا فقط السیسی می تواند فرعون مصر باشد! تنها کسی که مجاز به حضور در انتخابات بود موسی مصطفی موسی رهبر حزب الغد بود. او به جای اینکه از خودش تبلیغ کند، در واقع برای السیسی مبلغ بود. البته بسیار عاقلانه عمل کرد، زیرا اگر چنین نمیکرد یا ناپدید می شد یا در سیاه چال ها قرار می گرفت و در نهایت هم آن چیزی که اعلام شد پیروزی السیسی در انتخابات با 97.08% آرا بود! او پس از پیروزی شگفت آورش اعلام کرد تا سال 2022 رئیس جمهور خواهد بود و از سویی کنگره هم در آوریل 2019 قانون را به نحوی اصلاح کرد که تا سال 2024 السیسی بتواند حضورش را در ریاست جمهوری تمدید کند و همچنین به وی این اجازه داده می شود تا 2030 مجددا نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. 
با وجود تزریق بودجه نزدیک به 30 میلیارد دلار از سوی عربستان سعودی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به مصر  از ژانویه 2013 تا آگوست 2016 به این کشور، همچنان اقتصاد مصر در حال سقوط است و مصر مجبور شد 12 میلیارد دلار وام از صندوق بین المللی پول دریافت نماید. علارقم این همه بودجه سرازیر شده به این کشور بر اساس گزارش بانک جهانی در آوریل 2019 بیش از 60% جمعیت کشور مصر از لحاظ اقتصادی یا فقیر هستند یا آسیب پذیر. کمبود مسکن خیلی ها را به زندگی در گورستان ها مجبور کرده است. مردم مصر در دیگر کشورهای عربی کارگری می کنند و این مسئله سالیان سال است در میان کشورهای مختلف عربی به وفور در زمان های مختلف دیده شده است. 19 ملیون نفر در قاهره پایتخت مصر زندگی میکنند که تقریبا یک پنجم جمعیت این کشور است و اثرات نامطلوبی بر کیفیت زندگی مصریان گزارده است و جذابیت های سرمایه گذاری را در این کشور از میان برده است. در مجموع وضعیت این کشوری که بسیار سرسپرده نظام امپریالیستی و خدمتگزار صهیونیست ها بوده و هست بسیار وخیم است و مردم پایتخت قرائت قرآن مجید اوضاع مناسبی ندارند. 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار