کد خبر: ۱۶۳۳۹۲
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
افزایش درآمد پلتفرم های شبکه نمایش خانگی تا جایی پیش رفته که حالا نه تنها از صداوسیما درآمد بیشتری دارند، بلکه تولیدات آنها هم بیشتر از این سازمان است.

خبرگزاری فارس- گروه رادیو و تلویزیون: چندی پیش پلتفرم فیلیمو اقدام به انتشار آمار عملکرد خود از آذر ۹۸ تا آذر ۹۹ کرده است که حاوی نکات مهم و قابل توجهی است. در این آمار اعلام شده که فیلیمو تجربه‌ رکورد بیش از سه میلیارد دقیقه تماشا در یک ماه را زده است، فیلم­ های اکران شده و فیلم‌های روز سینمای کشور را به صورت آنلاین پخش کرده و با با حمایت از سینمای ایران توانسته در کمتر از ۶ ماه، بیش از یک‌میلیون بلیت سینمای آنلاین بفروشد و ۷۰% مبلغ فروش را به دست صاحبان محتوا برساند. همچنین بیش از ۳۵ هزار محتوای ویدیویی متنوع تولید کرده و بیش از ۳۰ عنوان سریال در دست ساخت دارد که در ماه‌های آینده منتشر می‌شوند. 

همچنین در این گزارش اعلام شده که اسفند ۹۸ رکورد حجم مصرف اینترنت در فیلیمو شکسته شد و به بیش از 48 میلیون گیگابایت در یک ماه رسید.

فیلیمو اعلام کرده که در آذر سال ۹۹، بیش از یک‌میلیون ‌و 100 هزار کاربر فعال در فیلیمو داشتیم که در سال گذشته، تعداد کاربران 2.5 برابر شده و یک‌چهارم کاربران این پلتفرم هر روز حدود یک ساعت برنامه های آن را تماشا می کنند.

به گزارش فارس، این اعداد و ارقام درحالی اعلام شده که این سامانه در سال آینده بنا دارد 30 سریال جدید هم ساخته و توزیع کند.

اما نکته قابل توجه در آماری که از سوی فیلیمو اعلام شده، محاسبه حدودی درآمد این پلتفرم در سال 1400 است. طبق آنچه که الان اعلام شده، فیلیمو در حال حاضر برای حق اشتراک یک ماهه خود مبلغ 99 هزار تومان دریافت می کند و با توجه به 2 و نیم میلیون نفری که در سال 1400 اشتراک این پلتفرم را دارند، حتی اگر بر فرض مثال نیم میلیون نفر را نیم بها یا اشتراک های رایگان محاسبه کنیم، فیلیمو در ماه حدود 200 میلیارد تومان درآمد ناخالص خواهد داشت که ضرب آن در 12 ماه سال عدد بسیار بزرگتری را به ما می دهد. 

این درحالی است که فیلیمو علاوه بر درآمدی که به دست می آورد، درآمد خوبی را هم نصیب اپراتورها می کند. در حال حاضر به طور متوسط هر گیگ اینترنت به قیمت حدود 7 هزارتومان فروخته می شود و 26 درصد مخاطبان فیلیمو آن را از طریق ایرانسل دریافت می کنند. 24 درصد نیز از طریق اینترنت مخابرات پیگیر این پلتفرم هستند و 23 درصد نیز مخاطبانی هستند که با همراه اول فیلیمو را دنبال می کنند.

در این باره محمد سرشار مدیر شبکه کودک می گوید: اگر بخواهیم حجم این درآمد را بهتر بفهمیم باید بدانیم که در بودجه سال جاری سازمان صدا و سیما، بودجه «تامین، تولید و پخش سیمای سراسری» (یعنی همه شبکه‌های تلویزیونی سراسری) هفتصد و یک میلیارد تومان تعیین شده بود. 

به گزارش فارس، در این باره با حمید شاه آبادی معاون سیما نیز گفت و گویی داشتیم و از او پرسیدیم که آیا شبکه نمایش خانگی با چنین شرایطی توان بلعیدن تلویزیون به ویژه در بخش فیلم و سریال را خواهد داشت؟ که او در این باره گفت: بیش از 10 سال گذشته که اولین کار نمایش خانگی به بازار آمد همیشه این نکته مطرح بود که در عرصه بخش خصوصی یک حوزه فعالیتی را برای خودش خواهد دید و رسیدن به این نقطه دور از انتظار نبود و نیست.

وی ادامه داد: طبیعی است که حاکمیت برای ورود و حضور بخش خصوصی در عرصه فیلم و سریال بنا ندارد محدودیت های غیرمعقولی را ایجاد کند. آنچه که ما انتظار داریم، این است که میدان فعالیت، مبتنی بر شاخص های ارزیابی یکسانی باشد که در این صورت نه رقابتی در کار خواهد بود و نه حسادتی و نه اساسا چنین مقابله ای وجود خواهد داشت.

معاون سیما تاکید کرد: جایگاه، نقش و پوشش رسانه ملی اساسا با هیچ بخشی قابل مقایسه نیست و هرقدر بخش خصوصی در آن حوزه بتواند مبتنی بر هنجارهای بومی و ارزش های کشور حرکت کند، در مسیری حرکت کرده که به فرهنگ داخلی کشور کمک کرده است. جایی اشکال دارد که نقطه های تشخیص با هم فرق داشته باشد. چیزی که ما از ساترا انتظار داریم این است که معیارها و شاخص ها یکسان باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار