کد خبر: ۱۶۳۴۱۵
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نماینده ادوار مجلس با بیان اینگه اگر دولت بلد است تحریم ها را پایان دهد،پس چرا انجام نمی‌دهد، گفت: مطمئنا رفع تحریم با«برجام» اتفاق نخواهد افتاد.

حسین نجابت در گفتگو با خبرنگار مهر، پیش‌گفتارها را بهترین معیار ارزیابی اظهارات رئیس‌جمهور در اجلاس عمومی بانک مرکزی دانست و گفت: اگر وضع خوب است باید به سفره مردم و نظرسنجی‌ها نگاه کنیم. نظر سنجی‌هایی که از سوی هر دو جبهه اصلاحات و اصولگرا انجام شده، تقریباً یک نتیجه را نشان داده است و نمی‌توان گفت یک آمارسازی است. نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد دولت فعلی غیرمحبوب‌ترین دولت بعد از انقلاب و شخص رئیس‌جمهور با بیش از هشتاد درصد اعلام برائت در صدر جدول افت محبوبیت قرار دارد.

سفر مردم روزبه روز کوچک می‌شود / گل به خودی تنها دستاورد دولت است

وی با اشاره به صحبت‌های رئیس‌جمهور در انتخابات ۹۲ که در نقد دولت قبل گفته بود به وضع مردم نگاه کنید، اظهارداشت: امروز هم باید برای ارزیابی وضع اقتصادی موجود و قضاوت درباره آن، به توانایی، قدرت و سفره مردم نگاه کنیم که روز به روز کوچک‌تر و کمتر می‌شود.

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: رئیس دولت گفت که اگر سه گل خوردیم یک گل زدیم؛ اینکه سه گل خوردیم تعبیر درستی است اما آن گل که زدیم گل به خودی بوده نه گل به حریف! کدام دستاوردی را می‌توان به عنوان یک گل تلقی کرد؟ ممکن است در دوره‌ه‌ایی دولت توانسته باشد با رکود، تورم را کنترل کند اما حد این موضوع شکسته شد و به وضعیت فعلی رسیده‌ایم.

نجابت با بیان اینکه کارشناسان نظام سرمایه‌داری پیش‌بینی‌هایی مبنی بر تورم یک رقمی و ونزوئلایی را ارائه می‌کردند، تاکید کرد: این پیش‌بینی‌ها از سوی تیم خود دولت بوده و بر اساس نظام سرمایه‌داری انجام شده است، کسی از بیرون این اظهارنظرات را نکرده است.

دولت اگر بلد است چرا تحرم‌ها را رفع نمی‌کند!

وی با تاکید بر اینکه دولت بالاترین دستاورد خود را «برجام» می‌داند، بیان کرد: خوب است دولت یک بار دستاوردهای برجام را برای کشور بنویسد و عدم تحقق نتایج آن را به گردن دیگران نیندازد. گفته شد که ما بلدیم تحریم‌ها را رفع کنیم. خُب اگر بلدید چرا انجام نمی‌دهید؟ دوباره عدم رفع تحریم‌ها را به گردن سایر نهادها، مجلس، مردم یا موشک نیندازید.

این فعال سیاسی ضمن اشاره به اینکه در همه دنیا عناصر مختلف در سطوح مختلفی حضور دارند، گفت: اگر دولت می‌تواند رفع تحریم کند و نکرده است که خیانت کرده و اگر نمی‌تواند رفع تحریم کند چرا این حرف را می‌زند و چنین ادعایی می‌کند؟ مطمئناً رفع تحریم با «برجام» اتفاق نخواهد افتاد، چرا که ما قافیه را در صد روز اول مذاکرات و یادداشتی که در ژنو تنظیم شد باختیم.

نجابت، مذاکره‌کنندگان تیم «برجام» را فاقد روحیه مقابله جدی با زیاده‌خواهی‌های آمریکا برشمرد و اظهار داشت: علاوه بر اینکه روحیه و توانایی لازم برای مذاکره‌ای در این سطح در تیم وزیر امور خارجه وجود نداشت، یکی دو مورد جاسوس هم در میان این تیم پیدا شد. چنین تیمی از ابتدا خودش را سپرد و قافیه را باخته بود. بنابراین متنی مورد توافق قرار گرفت که در اکثر نقاطش بازنده‌ایم.

وی افزود: ما هنوز نمی‌دانیم رئیس‌جمهور به چه چیزی به عنوان دستاورد اشاره می‌کند. به وضعیت بازار نگاه کنید، واقعاً این وضع اسفبار است. ما تولید داخلی داریم اما نمی‌توانیم آن را منطقی توزیع کنیم، همین باعث می‌شود که مردم در صف مرغ و تخم‌مرغ و غیره بایستند.

این نماینده ادوار مجلس با اشاره به فروش مقدار زیادی بنزین در ماه‌های اخیر به خارج از کشور، بیان کرد: دلار این فروش به داخل کشور برگشته است. اگر کسی تصویر دقیقی ارائه دهد، دست دولت باز است حتی در موضوع ارز، من این را با اطلاع عرض می‌کنم.

نجابت با تاکید بر اینکه نمی‌توان تحریم‌ها و دشمنان را انکار کرد، گفت: نباید در بیان سهم این موضوع غلو کنیم. همه کارشناسان منصف در هر جناحی، سهم تحریم را کمتر از مدیریت داخلی می‌دانند. درصدهایی که اعلام کنند با هم متفاوت است اما هیچ‌کارشناسی نمی‌گوید سهم تحریم‌ها بیش از ۵۰ درصد است.

نگاه دولت به شرق و همسایگان نیست

وی خاطرنشان کرد: طبیعی است دولت همه‌چیز را به برجام گره می‌زند، در برجام همه نگاهش به آمریکا و اتحادیه اروپا است و نه روسیه، چین و همسایگان را در امور اقتصادی نمی‌بیند. به نظرش می‌رسد تحریم و فشار حداکثری که ترامپ ایجاد کرده تنها علل مشکلات است.

این فعال سیاسی گفت: حال «بایدن» می‌خواهد شرایط تحریم‌ها را اصلاح کند؟ شک نکنید او اگر امتیازی هم بدهد امتیازی جزئی و بی‌ارزش می‌دهد که فضا را تغییر بدهد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار