کد خبر: ۱۶۳۵۵۶
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
قاهره و خارطوم
تحلیلگر معروف جهان عرب از آمادگی مصر و سودان برای حمله به سدالنهضه و ویرانی آن در صورتی که مذاکرات قبل از مرحله دوم آبگیری سد به نتیجه نرسد، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالباری عطوان در مطلبی در رأی الیوم درباره سد النهضه آورده است: اقدام قاهره در فرستادن وزیران خارجه و امور آبی خود به کنگو برای مشارکت در مذاکرات مربوط به حل مسالمت آمیز سد النهضه نمایانگر استراتژی صبر طولانی مصر و تلاش برای کسب دوستی اتحادیه افریقاست اما آمادگی برای مرحله پس از شکست احتمالی این مذاکرات با هماهنگی سودان به ویژه پس از آشکار شدن نیات واقعی اتیوپی با حمایت اسرائیل، شروع شده است.

وی می‌نویسد: اینکه سخنگوی وزارت خارجه اتیوپی اعلام کرده است که گفت: «حق اتیوپی است که مازاد آب خود را پس از مرحله دوم آبگیری سدالنهضه بفروشد»؛ لغزش زبان نبوده است بلکه اقدامی برنامه ریزی شده و به چالش طلبیدن مصر و سودان و تحریک سران این دو کشور است.

عطوان ضمن ابراز تردید درباره به نتیجه رسیدن مذاکرات درباره سد النهضه تاکید کرد: آبی احمد نخست وزیر اتیوپی شاگرد نتانیاهو و یکی از فارغ التحصیلان مکتب او در دروغگویی و تعلل است که از سد النهضه بهره برداری سیاسی می‌کند به عبارت دیگر این سد قبل از اینکه پروژه اقتصادی باشد سیاسی است و نخست وزیر اتیوپی به حمایت رژیم اسرائیل دلبسته است.

وی موضع کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در حمایت از اتیوپی را شرم آور خوانده و آورده است: این کشورها در ورای پیشنهاد میانجی گری خود را پنهان کرده و حامی اتیوپی هستند و فراموش کرده اند که مصر همواره در کنارشان ایستاده است نه اینکه میانجی گری کند.

آمادگی مصر و سودان برای حمله نظامی

عطوان در ادامه می‌نویسد: مصر و سودان برای همه احتمالات از جمله احتمال نظامی آماده می‌شوند و آخرین آن هم رزمایش هوایی و زمینی با حضور ژنرال محمد فرید حجازی رئیس ستاد ارتش مصر و محمد عثمان الحسینی همتای سودانی او و رسیدن کارشناسان نظامی مصری به خارطوم و ادامه حضور جنگنده‌های مصری در پایگاه‌های نظامی سودان است.

وی نوشت: اینکه نیروهای صاعقه دو کشور در این رزمایش که در پایگاه موری سودان و در چند کیلومتری سدالنهضه شرکت کردند بدان مفهوم است که طرح نظامی آماده اجراستاینکه نیروهای صاعقه مصر و سودان در این رزمایشی در چند کیلومتری سدالنهضه شرکت کردند بدان مفهوم است که طرح نظامی آماده اجراست تا سد النهضه هدف قرار گیرد و امکان حملات هوایی و موشکی بعید نیست و این را یکی از کارشناسان مصری این پرونده به ما گفت.

عطوان با اشاره به اینکه مرحله دوم آبگیری قبل از جولای آتی خواهد بود اعلام کرد که هرگونه حمله احتمالی قبل از آن خواهد بود.

گفتنی است که سد النهضه در نزدیکی مرز اتیوپی با سودان ساخته شده است. تاکنون چندین دور از مذاکرات میان مصر و سودان و اتیوپی بر سر آبگیری سد النهضه بدون دستیابی به هیچگونه نتیجه‌ای پایان یافته است.

اتیوپی در مرحله نخست، آب‌گیری این سد را به حجم ۴.۹ میلیارد متر مکعب به اتمام رساند. این پروژه که در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید در صورت تکمیل بزرگترین تأسیسات برق آبی در آفریقا خواهد بود. دو کشور پایین دست یعنی سودان و مصر از اینکه این سد تأسیسات آنها را تهدید کند هراس دارند.
برچسب ها: سد النهضه ، ، مصر ، ، سودان ، ، اتیوپی
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار