کد خبر: ۱۶۴۶۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اگر می خواهید مشارکت بالا رود باید"خاکستری‌ها" را قانع کنید؛ اگر هم مشارکت بالا برایتان اهمیتی ندارد؛ به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی "خود دانید ومملکت‌تان."

عصر ایران؛ سجادبهزادی- در اين وضعيت كه همچنان از مشاركت بعنوان مسئله نخست انتخابات ۱۴۰۰ نام برده مي شود؛ توپ در زمين نامزدهاست.آن گونه كه رهبر انقلاب تاكيد داشتند "نامزدها مردم را قانع کنند؛ اگر نامزدها نشان بدهند که کارآمد هستند، مردم پای صندوق می‌روند و مشارکت بالا خواهد بود." قانع كردن مردم وكارآمدي دو وظيفه مهمي است كه رهبري بر عهده نامزدهاي انتخابات ۱۴۰۰ گذاشته است ودر حقيقت اين دو تضمين كننده مشاركت بالا در انتخابات خواهد بود.

یا قانعم کنید یا به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی "خود دانید ومملکت‌تان"
خود دانید و مملکت تان

موضوع فقدان نامزدی توانمند در سپهر سياست وانتخابات جمهوري اسلامي، همچنان بعنوان يك مسئله باقي مانده است وبه باور بسیاری از صاحبنظران سیاسی همچنان آراء خاکستری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بسیارزیاد است و این آراء بر فضای کلی انتخابات سایه سنگینی دارد.

عده ای گمان دارند در انتخاب بین "بد و بدتر" گرفتار شده و فرصت يك انتخاب خوب از آنها گرفته شده است. بسیاری از این افراد هنوز برای شرکت کردن در انتخابات قانع نشده اند.

عده ای هم خود را یک اصلاح طلب ناراضي می دانند؛ امادر عين حال وفادار به صندوق راي مانده اند و همواره آرمان و اتوپياي خود را كنار گذاشته و به اميد اندك تغييري در ساخت جامعه به گزينه هاي "بد" راي می دهند تا "بدترها" رئيس جمهور نباشند.

این گروه که بیش تر در طبقه متوسط جامعه قرار دارند، با همه مشکلات خود، اپوزیسیون نیستند و برای رسیدن به زندگی بهتر درون نظام چانه زنی می کنند ودل به تغيير دارند؛ در عین حال بسیاری از این افراد هم همچنان خاکستری هستند وبرای رای دادن قانع نشده اند.

انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به لحظه موعود نزدیک تر می شود اما هنوز طبقه واقشار مهمی در جامعه، آراء خاکستری در دست دارند. آنان از آرمان های خود گذشته اند و در سیاستی گرفتار شده اند که حتی حاضرهستند انتخاب خود را در میان "بد و بدتر" تقلیل دهند؛ زيرا كه روش های قهرآمیز ویا فروپاشی سیاسی و اجتماعی را به سود جامعه ایران نمی‌دانند و به تغيير مسالمت آميز سياست ها اعتقاد دارند.

هاناآرنت جمله درخشانی دارد درباره سیاستی که به انتخاب میان بد و بدتر تقلیل پیدا می‌کند!

آرنت می گوید" مشکل این است که شما حتی اگر بد را انتخاب کنید بعد از مدتی فکر می کنید آن بد همان حقیقت است و باید از آن دفاع کرد! وقتی بد را انتخاب کنید فرصت کافی برای بدتر شدن را هم به آن هدیه داده‌اید...!!".

نسخه آرنت برای انتخاب؛ نکته ی تلخی را در درون خود نهفته دارد اما بسیاری از خاکستری ها بی اعتناء به این نسخه فقط انتظار دارند که در مورد کارآمدی نامزدهای انتخابات کمی قانع شوند تا بروند و همان گزینه بد را انتخاب کنند، چیزی که بنظر می رسد تا کنون محقق نشده است.

خاکستری ها همان هایی هستند که در عمر چهل ساله نظام جمهوری اسلامی اگر چه در بيشتر انتخاب ها، گزينه هاي مورد نظرشان از همان اول رد صلاحيت مي شد اما دل به پاييز نسپرده اند ونااميد نشده اند و همواره يك گزينه را كه اندكي به آرمان وافكارشان نزديك تر بود انتخاب می کردند. اما این بار قصه کمی متفاوت تر شده است و گویی بسیاری از آنها هنوز برای شرکت در انتخابات مردد هستند.

نامزدهای انتخابات هم می دانند که خاکستری ها هنوز برای مشارکت قانع نشده اند. یکی از همین نامزدها که دل به آراء خاکستری جامعه دارد در اولین مناظره کاندیداهای انتخابات گفت "مردم!‌ من هنوز پیروز انتخابات نیستم چون اکثر شما تا الان تصمیم دارید که رای ندهید. اما از شما دعوت می‌کنم لطفاً تجدید نظر کنید. برای تقویت جمهوریت نیاز داریم قدرتِ بی قدرت‌ها را نشان دهیم."

البته او که در ابتدا می خواست قدرت بی قدرتان را محک بزند نامزد دیگری بود؛ که از دم رد صلاحیت شد. تاج زاده پس از ثبت نام در انتخابات گفت "به باور من رویاها تحقق می‌یابند زمانی که ملت‌ها اراده می‌کنند، و هیچ قدرتی برتر از قدرت بی‌قدرتان نیست، زمانی که اراده می‌کنند."

رئیس کل سابق بانک مرکزی که امروز نامزد انتخابات شده است یک بار هم در گذشته تاب آوری اقتصاد جامعه خاکستری را محک زده بود و حالا در وضعیتی قرار گرفته است که دوباره در تمنای بدست آوردن آراء همین طبقه خاکستری تقلا می کند. او در گذشته یک بار گفته بود"علی رغم کاهش دریافتی ارزی بانک مرکزی به رقمی در حدود ۱۵ درصد میانگین ۲۰ سال گذشته و کاهش درآمد دولت سالی که پشت سر گذاشتیم، سال محک تاب آوری اقتصاد و جامعه بود."

همتی درست فهمیده است. طبقه خاکستری جامعه ایران تاکنون طبقه تاب آوری بوده است اما این بار کار سخت تر به نظر می رسد و هنوز این آراء خاکستری سرگردان تر از همیشه بلاتکلیف مانده اند.

امروز ودر آستانه انتخابات ۱۴۰۰ وضعيت به گونه اي است كه ۹۰ درصد جامعه ایران قادر به افزایش مصرف نیستند و قدرت خرید نسبت به تورم ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش یافته است ودر حال حاضر قدرت خرید مردم کمتر از نصف ۳ سال پیش است. قیمت بسياري از کالاها حداقل ۵ برابر شده است. امروزه در حالی که بیش ۱۷۰ کشور جهان تورم‌های تک رقمی و بیش از ۱۵۰ کشور جهان تورم‌های زیر ۵ درصد دارند، ایران با نرخ تورم ۴۸ درصدی، ششمین تورم بالا در بین همه کشورهای جهان را دارا است.

بسیاری از آراء خاکستری در دل جامعه ای قرار دارد که افراد آنمدارای نجیبانه ای با فقر دارند. قانع کردن این طبقه، کار ساده ای نیست اما توپ در زمین نامزدهای انتخاباتی قرار دارد و طبق تاکید مقام رهبری اگر می خواهید مشارکت بالا رود باید آنها را قانع کنید؛ اگر هم مشارکت بالا برایتان اهمیتی ندارد؛ به قول آن کشاورز طبسی در دیدار با وزیر دولت روحانی " خود دانید ومملکت تان."
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار